banner560
banner573
banner572
30 Eylül 2016 Cuma 21:22
CHP 8 ay sonra Danışma Kurulunu toplayabildi: Koltuklar boş kaldı
banner508
CHP Kocaeli İl Örgütü’nün sekiz ayın ardından gerçekleştirdiği İl Danışma Kurulu’na katılım yoğun olmadı.  CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, CHP eski milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Hikmet Erenkaya, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Korkmaz Pekyörür, Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca, KYÖD Başkanı Mehmet Toker, CHP İzmit ilçe eski başkanı Selman Yıldırım, ilçe başkanları, muhtarlar,  vatandaşlar katıldı. 

AKAR VE TARHAN KATILMADI
Danışma Kurulu’na Genel Merkez düzeyinde katılım olmadı. Milletvekilleri Tahsin Tarhan ve Haydar Akar yurt dışında olduğu için danışmaya katılamadılar. CHP il başkanı Cengiz Sarıbay geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada danışma meclisine tüm vatandaşları davet etmiş ve sekiz aydır yapılmayan meclisin bir demokrasi şölenine dönüşeceğini açıklamıştı. Sarıbay Danışma Meclisi’nin yapıldığı Sabancı Kültür Merkezi’ne erken saatlerde gelerek, danışmaya gelenleri karşıladı. Danışma Kurulu’na katılım az olurken, kürsüyse gelenlerin parti ile ilgili proje ya da fikirlerini dile getirmesi istendi. Danışma Kurulu’nun açılış konuşmasını gerçekleştirilen CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay şu ifadelere yer verdi:

DARBEYİ FIRSATA ÇEVİRDİ
“Ülkemiz zor günlerden geçmekte ve daha zor günler de bizi beklemekte. 15 Temmuz hain darbe girişimi ülkemizde bir kaos yaratma amacıyla yapıldı ama halkımızın büyük özverisi ile darbe girişimi engelledi. Bu dönemde bütün siyasi partiler parlamenter sistemi korumak için darbeye karşı olduğunu beyan etti. CHP’de her açıklamasında bunu dile getirdi fakat siyasi iktidar 14 yıldır yapmak isteyipte yapamadıklarını darbe sonrasında fırsata çevirmek isteyerek FETÖ’cüleri açığa alırken, bunun yanında demokratları, aydınları, akademisyenleri, yazarları da bu furya içinde içeriye almaya başladı. 

BERABER ISLANDILAR
Siz AKP ile işbirliği mi yapıyorsunuz serzenişlerini duydum. Biz hiçbir zaman AKP ile işbirliği yapmadık. Bizim AKP ile tek ortak noktamız darbeye karşı olmamızdır. CHP’nin FETÖ ile ilişkisinin olduğunu kimse iddia edemez. AKP FETÖ ile içe omuz omuza, beraber ıslandılar bunlar yağan yağmurda. Ne oldu da FETÖ ile araları bozuldu. Çünkü FETÖ devleti ele geçirmek için bunların hırsızlıklarını ortaya çıktı. Bu hırsızlık olayı bütün partililerimiz tarafından gündemde tutulacak. Hesap sorulacak. Elimizde MGK raporu var. AKP’nin yüzde elliden fazlası FETÖ’cü. Davutoğlu’nun Pensilvanya’ya gittiği söyleniyor. İleride bunların hepsi yargılanacak. FETÖ terör örgütünün başlangıcı 25 Ağustos 2004 yılıdır.

PROJE İPTALE MAHKUMDUR
OHAL’e karşı olduğumuzu her ortamda dile getiriyoruz ama FETÖ kalıntılarının temizlenmesi için gerektiğini biliyoruz fakat OHAL kanunlarında diktaya giden bir durum var. Bir tramvay projesi var, esnafımız kepenk kapatıyor ama herhangi bir önlem alınmadı. CHP olarak MİA projesine gerekli  MİA’daki 11 eksiklik nedeniyle iptal edildi. Büyükşehir’in bu eksikliğini İzmit Belediyesi tamamlamak istiyor ama İzmit Belediyesi’nin projesi daha rezil ve kötü bir proje. O proje de iptale mahkumdur, boşuna insanları ümitlendirmesinler. 

CHP YÖNTEM DEĞİŞTİRMELİ
İl başkanı Sarıbay’ın ardından danışma kurulunda konuşma yapmak isteyenler kürsüye çıktı. İlk olarak kürsüye gelen ve uzun yıllar partide il başkanlığı yapmış olan Cevdet Barış şunları söyledi: ““Danışma toplantıları dedikodu yerleri değil. Örgütümüzün acilen aday belirleme yöntemini değiştirmesi gerekiyor. Genel Merkez ataması gibi mantık dışı bir uygulama olamaz. Bunu yapmak için parti içinde iş yapman lazım bugünkü bir üyemiz başbakana değer. Tüzük kurultayı gerekiyor diye düşünüyorum. Partinin eski değerine kavuşması lazım. İl başkanımızdan da rica ediyorum bunu bir rapor halinde genel merkeze sunsun. 14 yıldır AKP iktidarda biz de ana muhalefetiz. Ortalama yüzde 25’lerdeyiz. Demek ki bir yanlışlık var, kendimizi gözden mi geçireceğiz, halka mı ineceğiz? 

BUNLAR AKP’NİN SON ÇIRPINIŞLARI
Parti üyesi Bülent Karagöz ise  konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “OHAL uzayacak belki de hiç kalkmayacak. Biliyorlar ki bu süreç biterse kendileri de hesap verecek. Bu yüzden de kendileri için tehlike arz eden herkesi yok etme çabasındalar. Ama izin vermeyeceğiz. Her türlü yolsuzluğa batmış olan iktidarın miadı dolmuştur ve son çırpınışlarıdır. Kendi kendilerine de gitmeyecekler, her yolu deneyecekler. Biliyorlar ki çaldıklarının hesabını o gün verecekler. Sürekli kendi içinde tartışan bir muhalefet istiyorlar. Onların istediği gibi mi olacağız. Aday belirleme dönemlerinde birbirimizle yarışabiliriz ama aday belirlendikten sonra küsersek tek vücut olupta çalışmaz ve seçimi bir kenardan izlersek asla bir CHP üyesiyim diyemeyiz. Geçmiş dönemlerde de olmuştur. Böyle olursa AKP’nin istediği gibi oluruz.

ÖRGÜTLENEMİYORUZ
Ardından kursüye gelen KYÖD Başkanı Mehmet Toker şunları söyledi: “ Ben bu mikrofonu dernek başkanı olarak değil parti üyesi olarak aldım. Bizim en büyük sorunumuz örgütlenememek. Halka inme söylemlerini bırakmalıyız. Bizim en büyük sorunumuz bu. Halk biziz. Ben bu partinin üyesi olarak tüzük ve programın uygulanmasını istiyorum. Tüzük raporunuuygulamayan bir partinin üyesi olmak istemiyorum. Gelin mikrofonu eline aldığımız zaman kendimizi konuşalım. Benim talebim şu, bizim yol haritamız ne.  ,ilçe ve il danışma toplantılarında partimizin önüne yol haritamızı koymalıyız. Salonun üçte ikisi gitti bile. Yarından itibaren il yönetimi buradan ne sonuç çıkaracak bilmiyorum.  Ben Tayyip Erdoğan’ın adını şu kısıtlı sürede duymak istemiyorum. Bütün bu koşuşturmacının ardından üye sayımız ne kadar artıyor.”

NE EKERSEN ONU BİÇERSİN
Parti delegesi Zihni Tosun da partililerini çok sert bir dille eleştirdi. “Koskoca İzmit merkezinde danışma kurulu yapılıyor, CHP köklü bir parti ama kimse yok. Yöneticilerin partililerine saygı göstermeleri lazım, mahallelere gitmeleri lazım, toplantı yapmak lazım. Biz mahallelere gittiğimiz zaman kapıları suratımıza kapatıyorlar. Sirmenler, Erenkayalar ne muhteşem şeyler bıraktılar. Onlar bu partinin önderleridir. Ben onlara ihanet etmeyeceğim. Bugün burada 500 kişi ile başladık, bakın kaç kişi kaldık. Ne ekersen onu biçersin. Biz Selman Yıldırım döneminde kapı kapı dolaşarak çalıştık ama şimdi bakıyorum kuyruğumuzu sıkıştırdık, Bodrumdayız, Çeşmedeyiz.

SAHİP ÇIKMADINIZ
İbrahim Karaosmanoğlu ve diğer belediye başkanları ile asla fotoğraf çekilmem ben. Bizim yok ya üzülüyorum, onlarla ne gazeteye çıkarım ne Facebook’a çıkarım. Burada su var diğer tarafta pasta var. Siz önce su olan yerde durmalısınız ama pasta olan yere gittiniz, ilçe danışmanıza bile sahip çıkmadınız.” Tosun’un eleştirilerini yanıtlayan Sarıbay ise, “Biz ilçe danışma kurulumuzun olduğu gün Lastik-İş Genel Başkanımızın kızının nikahına davetliydik ve nikah şahidiydik. Gitmemek nezaketsizlik olurdu. İzin isteyerek ayrıldık” açıklamasında bulundu.

BİZ  OYUNDA YOKUZ
Büyükşehir Belediyesi CHP eski grup başkan vekili Fahri Örengül de kürsüye gelerek değerlendirmelerde bulundu. Örengül şunları kaydetti: “ AKP’de ciddi bir FETÖ yapılanması var. Bu toplantıyı çok önemsiyorum. Böyle toplantılarda bugüne kadar yapılan çalışmaların sonuçlarının tartışılmasında fayda var. Biz Kocaeli’yi konuşacağız öncelikle. Neredeyiz, yapıcı bir şekilde de eleştirilerimizi sunmamız lazım. Türkiye çok zor bir durumda. Kendisine dini esas almış ve küçük bir oyla iktidara gelmiş bir siyasi yapı, diğer dini yapı ile gerçekleştirdiği iktidar kavgası darbe girişimine neden oldu. İki yapı alanda oynuyor, iki yapının dışındakiler izliyor. Biz o oyunda yokuz arkadaşlar. Bu işin içinde emperyalizmin oyunları ve Türkiye uşakları var. 

CHP 2002’DEN BERİ BAŞARISIZ
OHAL kanunuyla kurumlar kapatılıyor, maalesef bütün mal varlığıyla kapatılıyor İnsanların demokratik bir yöntemle savunulduğunu söylemek imkansız. Bu insanları savunacak insan yok mu? Eğer alana inmezsek işimiz çok kötü olacak. Binlerce mağdurla karşı karşıyayız. CHP Kocaeli örgütü 2002’den bu yana başarısızdır. Neden CHP’nin burası solun kalesi CHP’nin aldığı oyun çok daha üzerinde oy almalıyız. İktidardan sıkıntı yaşayanlar yok mu, ezilenler yok mu? Var ama onları kavramak lazım. Sosyal demokrat bir siyasi parti yani CHP bu işten mağdur olan insanlarla dolup taşmazsa üzülerek söylüyorum yine kötü sonuç alacağız. Yapmamız gereken şey kişisel beklentileri bir yere koyarak önce örgüt içinde bir adalet, adaylıklarda bir adalet gerekiyor. Örgütün meclis üyelerini zehir gibi çalıştırması lazım. Çalışmayan gitsin. 
 
Son Güncelleme: 02.10.2016 12:45
Anahtar Kelimeler:
CHPKocaeli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
marko 2016-09-30 22:46:16

bırakın iktidarın sıkıntı yaşattığı, ezilen insanlara sahip çıkma söylemlerini...bir sorgulayınız kendinizi, ezdiğiniz sıkıntı yaşattığınız size oy vermiş üyenize sahip çıkmadınız.
ya göründüğünüz gibi olunnveyahut olduğunuz gibi görünün

banner354

banner328

banner554

banner482