banner608
banner597
banner609
22 Ekim 2016 Cumartesi 14:10
Bu komisyon emekçiler için mücadele edecek
banner610
Emeğin ve emekçinin yanında olabilmek, emekçilerin yaşadığı sıkıntılara çözüm üretebilmek amacı ile CHP Genel Merkezi tarafından il ve ilçelerde kurulan Emek Büroları CHP Kocaeli milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve CHP İl Başkan Yardımcısı aynı zamanda da Komisyon Başkanı olan  Adnan Tok’un da katıldığı bir basın toplantısı ile tanıtıldı. Emekçi kenti Kocaeli’de bu çalışmaları yapmanın önemine değinen milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:  Her gün daha fazla işçiyi ölüme, yokluğa mahkum eden yasalar çıkarken Cumhuriyet Halk Partisi olarak buna seyirci kalmadık ve Emek Büroları ile yeniden yola çıktık. Emek Büroları, farklı çalışma alanlarına ilişkin kapsamlı raporları hazırlayıp kamuoyunun gündemine sunmanın yanı sıra her ay düzenli bir biçimde ülkemizde emek alanında yaşanan bütün gelişmeleri bir araya getirip halkımızın bilgisine sunacaktır. Aylık bültenler ile AKP’nin sicilinin dökümünü sunacaktır.

ÇALIŞAN EMEKÇİNİN YANINDAYIZ
Her ay ülkemizde ve dünyada yaşanan; işten çıkarmalar, işçi Sağlığı ve iş cinayetleri, örgütlülük. Direnişler emek bültenimizde yer alacak. Ancak bültenimizde sadece Türkiye’den değil, dünyadan da emek haberlerine yer verilecek. Cumhuriyet Halk Partisinin o ay meclis gündemine taşıdığı olaylar da bültende yer alacak. Elbette ana muhalefet partisi olarak sadece raporlama işlemi yapmayacağız. Bu bültende yer alan bütün olaylar TBMM gündemine ivedilikle getirilecektir. Her türlü baskıya karşı çalışanın emekçinin yanında olacağız ve her platformda emekçilerin haklarını savunacağız. Genel Başkanımızdan milletvekillerine, genel başkan yardımcılarımızdan il ve ilçe başkanlıklarına, herkes emeğin gündemine sahip çıkacak, alın teriyle geçinenin yanında yer alacaktır.

EMEKÇİLERE YÖNELİK CADI AVI SÜRÜYOR
Emek mücadelesini emek bileşenleriyle birlikte yükselteceğiz. Biliyoruz ki emeğe sahip çıktığımız zaman ve emek hak ettiği değeri aldığı zaman gerçek bir demokrasi kurulabilir. Biz bunun için tam ve gerçek demokrasiyi savunuyoruz. CHP Emek Büroları olarak, 15 Temmuz sonrası emek cephesinde yaşanan gelişmeleri, haksızlıkları ve hukuksuzlukları takip ediyoruz. Darbe girişimi sonrası daha fazla hukuk, daha fazla özgürlük taleplerinin yerini, tam tersi olarak darbe sonrası çıkartılan OHAL yasalarına bırakmıştır. Darbe karşıtlığının adı asla OHAL olamaz. OHAL kapsamında hak ve özgürlüklerin askıya alınmasına, emekçilere yönelik cadı avının sürdürülmesine son verilmelidir.

KURULDA KİMLER OLACAK?
Emek Büroları, emek mücadelesindeki siyaseti büyütmek, görünür kılmak ve emekçilerle omuz omuza mücadele etmek için kuruldu. Bu kapsamda emek bürolarına ilişkin detaylı yönetmelik hazırlandı. Bu yönetmelikte emek bürolarının kuruluş, amaç, görev ve yetkileri hakkında maddeler yer almakta. Biz de bu kapsamda öncelikle genel merkezde genel başkan yardımcımız Veli Ağbaba başkanlığında danışma ve yürütme kurulunu oluşturduk. Bu kurulda milletvekilleri, PM üyeleri, akademisyenler, işçi ve kamu görevlileri sendikalarının konfederasyonlarından temsilciler, güvencesiz çalışan temsilcileri, emekli temsilcileri, işsiz temsilcileri, uzmanlardan oluşmakta.

İLÇELERİN DE TANITIMI YAPILACAK
Bu üst kurullar hakkında önümüzdeki ay tüm illerde eş zamanlı tanıtım toplantısı yapılacak ve daha detaylı bilgi kamuoyu ile paylaşılacaktır. Bu üst kurulda Kocaeli Milletvekili Av. Fatma Kaplan Hürriyet de yer almaktadır. Aynı zamanda Kocaeli’nde kurulan emek bürolarının da sorumlu üyesidir. Bu kapsamda öncelikle CHP Kocaeli İl Başkanlığımızda İl Başkan Yardımcısı Adnan Tok başkanlığında İl Emek Bürosunu oluşturduk. Şimdi bu kurulumuz ileriki günlerde tüm ilçelerde ilçe emek bürolarını oluşturacaktır ve önümüzdeki ay yapılacak eş zamanlı tanıtım toplantısında ilçe emek bürolarımızın da tanıtımı yapılacaktır. Bu kurulan emek büroları ile politika üretme süreçlerini illere, ilçelere yayacak ve CHP’yi fikren zenginleştirecek, o ilde emek kesiminin sorunlarına bilfiil müdahil olunacak.

AKP’YE MEYDAN OKUYACAĞIZ
Biz AKP yalanlarına karşı, açık bir meydan okumayla yola çıkıyoruz ve emeğin bütün bileşenlerini bir araya getiriyoruz. Amacımız emeği özgürleştirecek, işsize iş, yoksula aş üretecek bir düzeni kurmaktır. Bugün, Sermaye, din ve milliyetçilik ekseninde siyaset yapanlar yüzünden emekçiler dağınık durumdalar. AKP, kimlik siyasetiyle tarihin en büyük siyasi krizine neden olmakta. Buradan çıkışın tek yolu emekçileri bir araya getirecek ve birlikte siyasete katacak emek siyasetidir. Son 14 yılda istikrar diyerek yoksul bırakılan, örgütlü yapısı parçalanmış bir emekçi kesim yaratılmak istendiği çok açık.Şu an Türkiye’de 17 milyon yoksul vatandaşımız var. Nüfusun yüzde 1’i, servetin yüzde 54’üne sahip. Diplomalı işsizlik gün geçtikçe artıyor. 6 milyon işsizin sorumlusu AKP iktidarıdır. Çalışan her 100 kişiden 35’i herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı bulunmuyor.

EMEKÇİLERİN ELİNDE
Emek Büroları olarak, madenlerde gün ışığı görmeden ekmek parası için çalışan işçilerimizin de, AVM’lerde ya da çağrı merkezlerinde gün ışığından mahrum bırakılarak saatlerce çalıştırılan yurttaşlarımızın da yanındayız. İşçisinden plaza çalışanına, çiftçisinden memuruna, öğretmeninden AVM çalışanına kadar tüm emekçilerin sorunlarının dermanı olmak istiyoruz. Emekçilerin siyasi hareket alanında ve oy verme motivasyonu içerisinde işçi olmak, çiftçi olmak, öğretmen olmak, emekli olmak yer almıyor. Emek alanını hapsedildiği kafesten çıkarmak istiyoruz. Sola hayat veren damarların yeniden açılması, içerisinde bulunduğumuz gerici saldırıdan sıyrılarak tüm emekçilerin kazanılmış haklarını yok eden anlayışın sona erdirilmesi en çok da emekçilerin elindedir.

TAŞERONA RAHMET OKUTACAKSINIZ
 “Taşerona kadro sözü vererek oy aldınız ama o sözleri unutarak kiralık işçi yasasıyla taşerondan bile daha simsar, esnek ve kuralsız çalışma koşulları ile işçileri köle haline getireceksiniz 10 milyon çalışanın hayatını etkileyeceksiniz. İhbar ve kıdem tazminatını yok edeceksiniz. Mobbingin önünü açacaksınız. İş güvencesini ortadan kaldıracaksınız. Sendikalaşmanın önünü kapatacaksınız İşçilerin tüm yaşamını denetim altına alacaksınız. Kadınların kayıt dışı ve güvencesiz çalıştırılmasını meşrulaştıracaksınız. Kadınların çalışma hayatındaki kaderini istihdam bürolarının eline terk edeceksiniz. İnsan ticaretini yasalaştıracaksınız Dayıbaşı sistemini yasalaştıracaksınız.Yandaşın ve sermayenin cebini dolduracak, yandaşlarınızın gemiciklerini yüzdüreceksiniz. İşsizlik ödeneği alınmasını zorlaştıracaksınız. Daha çok iş cinayetine ve meslek hastalığına yol açacaksınız. Biz bütün bunlar için kocaman bir “HAYIR” diyoruz” demiştik. Biz bu eleştiri ve kaygılarımızı işçi kardeşlerimiz için dile getirmeye ve emeğin kalbinde emeğin mücadelesini vermeye devam edeceğiz.

BU KOMİSYON BENİ HEYECANLANDIRDI
CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ise şu ifadelere yer verdi: Sarıbay: “CHP’nin bildiğiniz gibi kitle partisi. Emek ağırlıklı bir partiyiz. Bir çok komisyonumuz var ama Emek Komisyonu kadar hiçbir komisyon beni heyecanlandıramadı. Ben ümitlendim bu manzara karşısında. Sendikacılık solculuktan muhalefetten, direnmekten geçer. Bundan sonra bir operasyon yapılacak, bir greve başlanacak ya da bir iş kazası oldu. Biz olmasak bile diğer komisyon görevlisi arkadaşlarımız hemen duruma müdahale edebilecek. Bizim artık bu hantal tabloyu değiştirmemiz lazım. Emekçiden işçiden yana olacak arkadaşlarımın hepsine de başarılar diliyorum hiç yalnız olmadığınızı göreceksiniz. “
Kocaeli Emek Komisyonu’nda yer alan isimler: Adnan Tok (başkan), Saim Keskin, Gökalp Erenoğlu, İsmet Güven, Yusuf Sirmen, Hüseyin Yılmaz, Yılmaz Arık, Sinan Kolay, Osman Suat Kalyoncu, Seçkin Turan, Ömer Akın, Muhsin Yapa, Cafer Subaşı
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482