banner729
banner598
07 Mart 2017 Salı 14:25
Bozkurt Uslu: MHP'nin miting alanlarını AKP'liler dolduracak
banner728
CHP'nin uzun yıllar birçok kademesinde görev almış, siyasi tecrübesi ve beyefendi kişiliği ile parti içinde sevilen, Atatürkçü Düşünce Derneği Kocaeli Şube Başkanlığını uzun yıllar başarıyla yürütmüş bir isim Bozkurt Uslu. Bu kritik süreçte CHP Referandum Koordinasyon Kurulu Başkanlığı’na getirilen ve sürekli sahada olan Uslu, bu haftaki salı röportajlarımızın konuğu oldu. Bu kadar tecrübe, 3 seçimde örgütlenme komisyonu başkanlığı 5 seçimde yapılan çalışmalar düşünülünce Bozkurt Uslu ile sohbetimiz de ağırlıklı olarak yaklaşan referandum üzerine oldu.

Referandumdan oldukça ümitli olan ve büyük bir farkla 'Hayır' çıkacağını vurgulayan Uslu, Türkiye genelinde yapılan çalışmalardan Kocaeli'de yapılan çalışmalara, partisi ile ilgili yaptığı özeleştirilerden 16 Nisan sonrasında Türkiye'yi nelerin beklediğine kadar birçok konuya içtenlikle yanıt verdi.

Son dönemde gençlerin başarılı ve daha istekli bir şekilde sahada 'Hayır'ı savunduğunu belirten Bozkurt Uslu, “Seçim çalışmalarına benzemiyor bu, daha sıkı çalışıyorlar. ‘Hayır'ı daha enerji dolu savunuyorlar. Gençlerle ilgili düşüncem çok daha pozitif. Hem parti için hem kendi gelecekleri için çalışıyorlar” dedi. AKP'nin yaptığı referandum çalışmalarını da değerlendiren Uslu, AKP'nin seçim dönemlerinde sergilediği çalışmayı, bu süreçte sergilemediğini belirterek, “Bir bölüm mecburen görevli olduğu için yapıyor bu işi ama görevi olmayan bölüm ciddi sıkıntılı ve tereddütlü. Ama sandığa nasıl yansır? Yarısı bile yansısa büyük bir fark çıkar” açıklamasında bulundu.

MHP’nin yapacağı mitinglerle ilgili de konuşan Uslu, oldukça dikkat çeken bir ifade kullandı. Uslu, “
Bahçeli 8-9 yerde miting yapacakmış. Ben o miting alanlarını AKP'lilerin dolduracağını düşünüyorum” dedi.

İlçelerde de çalışmaların yoğunlaştığını ve tüm örgütlerin hazır olduğunu belirten Bozkurt Uslu, “Biz ne yapabilirize gittik ama ilçelerde  programı hazırlamışlar bile. Ben bu sürecin partimize barış, birlik ve beraberlik de getirdiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Referandum Koordinasyon Kurulu'nda çalışmalar nasıl gidiyor? Köylerde şu anda durum nasıl? insanlar en çok hangi maddelerde daha olumlu tepkiler veriyor? Bu süreçte referanduma gidilmesinin sebebini Uslu neye bağlıyor? 'Evet' ya da 'Hayır' çıkması durumunda ülkeyi neler bekliyor? Sandık çalışmaları nasıl gidiyor? 'Hayır'ı savunan kitle örgütleri ile CHP bu süreçte nasıl bir çalışma yürütecek? MHP tabanı neyden dolayı tedirgin? Çok daha fazlası röportajımızda. Keyifle okumanız dileğiyle…

 
KARŞI TARAFIN İNANCI YOK
*Gençlerin son dönemdeki çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Şu dönemde gençler iki türlü çalışıyor. Bir, 'Evet' çıkarsa kendi gelecekleri ile ilgili kaygıları var. İki partinin verdiği görev neyse onu yapmaya çalışıyorlar. Her iki türlü de seçim çalışmalarına benzemiyor bu, daha sıkı çalışıyorlar. Hayır'ı daha enerji dolu savunuyorlar. Gençlerle ilgili düşüncem çok daha pozitif. Hem parti için hem kendi gelecekleri için çalışıyorlar. Karşı tarafta ise sadece gençleriyle değil kadınlarıyla erkekleriyle seçim çalışmalarında gördüğümüz o inançları yok. Bir bölüm mecburen görevli olduğu için yapıyor bu işi ama görevi olmayan bölüm ciddi sıkıntılı ve tereddütlü. Ama sandıkta nasıl yansır bu? Yarısı bile yansısa büyük bir fark çıkar.
 
AĞABEYLİK GÖREVİM
*Kurulun başına getirilme teklifi İl Başkanından mı geldi?
- İl Başkanımızdan geldi teklif. İl toplantısında 'Referandum Kurulu' başına Bozkurt Uslu'yu getirelim ve birlikte çalışacağı isimleri de tavsiyelerle alalım dedi. Benim adım söylendi, arkadaşlar da benim olmamı istedi ve ben de bunu bir ağabeylik görevi olarak görerek kabul ettim.
 
BUGÜNE KADAR ALDIĞIM GÖREVLERİN EN ONURLUSU BU
*Neden siz seçildiniz?
- Son 5 seçimi yöneten kadrolar içindeydim ve bu 5 seçimin 3 tanesinde Örgütlenme Komisyonu Başkanıydım. Örgütlerle aram iyi, sivil toplum kuruluşlarında görevler yaptım, partimizde çok fazla görev yaptım olsa olsa bundandır. Benim için bugüne kadar aldığım görevlerin en onurlusu, en heyecanlısı. Sadece benim değil Partimizde gören alan, sivil toplumda görev alan her insanın çalışması hayatında en onurlu çalışması olur. Cumhuriyete sahip çıkmak için herşeyi yaptığınız bir dönem.
 
BU SÜREÇ PARTİMİZE BARIŞ GETİRDİ
*Nasıl bir çalışma sistemi belirlediniz peki?
- Bu görev bize verilmeden evvel zaten bir vatandaş duyarlılığıyla ne yapabilirizi düşünerek notlar almıştım, arkadaşlarla konuşmuştum. O yüzden de toparlamak çok zor olmadı. Ben bu görevi aldıktan sonra ertesi gün arkadaşlarımı ilçelere götürdüm. Bu işe oradan başlamak lazım. Hiçbirimiz o ilçelerin durumunu, oradaki halkın beklentisini oradaki yöneticilerimiz kadar iyi bilemeyiz. Ne kadar doğru yaptığımızı gördük. Hem çok mutlu oldular hem bizi bilgilendirdiler. Asıl mutlu olduğumuz şey benim gibi bizim gibi onlar da hazırmış. Biz ne yapabilirize gittik ama onlar programı hazırlamışlar bile. Ben bu sürecin partimize barış ve birlik beraberlik de getirdiğini düşünüyorum. Biz demek ki birlikte olursak bu ülkeyi bir daha bu ülkeyi bu pozisyonlara sokturmayız. Mutlaka eskiğimiz var. Özeleştiri yapmak lazım. Halkımızın bizi daha iyi anlaması için daha çok çalışması lazım.
 
*Örgütler hazır mı? Neler yapıyorsunuz?
- Ben örgütlerimizi buna hazır gördüm. Peki neler yapmamız lazım?  Nasıl daha faydalı olabiliriz dediğimizde bir ortak dili bulmamız lazım, teknik slogandan kaçınmak lazım, üç de siyaseti bu meselenin dışında tutmak lazım ki buna da inanıyoruz. Dokuna dokuna insanlarımıza anlatacağız. Bu kadar yetkiyle bir insan bizim felaketimiz olabilir. Gerekirse yine AKP'ye  oy atın bize oy atmayın, bize istediğiniz zaman oy atarsınız ama bu zaman o zaman değil mesajı veriyoruz. 13 merkezle  birlikte ağız birliği yaptık, iki günde bütün ilçelerimizi gezdik ve dördüncü günde de start verdik. Eksiklerimizi gideriyoruz, sivil toplum örgütlerini ziyaretlere başladık ve küçük küçük ordular yarattık.
 
*Koordineli çalışabiliyor musunuz? Bununla ilgili bir çalışmanız var mı?
- 'Ben size çok güveniyorum, bana hiçbirşey söylemek zorunda değilsiniz sadece gideceğimiz yerleri birbirimize haber verelim' dedim ve bu şekilde de çalışıyoruz. Bunları ne kadar iyi koordine edersek bizim için o kadar iyi. Whatsapp programı oluşturduk ve kim ne çalışma yapıldığını oradan görerek kendi programlarını ona göre ayarlayabilecekler. Milletvekillerimiz de bu sistemin içinde olacak. Bunları hep sora sora birlikte kararlaştırdık. İlçelerimiz gelemeyebilirler ama en azından kanaat önderi de yollayabilirsiniz diyorlar. Böyle istekler var ve onlar da bizi mutlu ediyor. 3 milletvekilimiz her yere yetişemez ama milletvekillerimize destek olacak,  geçmişten beri bir sürü birikimi olan, insanlarımız tarafından da sevilen isimler de bu sistemin içine giriyor yavaş yavaş.
 
18 YAŞINDA GENCE KIZ VERMEZLER BİZ DEVLETİ VERİYORUZ
*En çok hangi maddelerin üzerine düşüyorsunuz vatandaşa anlatırken ve vatandaşlar hangilerine daha olumlu tepkiler veriyor? Bir de 18 yaş meselesi ile ilgili neler düşünüyorlar?
- 18 yaş maddesi en hafif madde gibi duruyordu ama birçok ilçede çok önemli bir hale geldi. 18 yaşındaki adama kız vermezler ama biz bugün devleti vereceğiz diyoruz. 18 yaşındaki bir gencin işi yoktur, askerliğini yapmamıştır, hayati anlamda ne kadar tecrübesi vardır? Vatandaşa yetki fazlalığını anlatıyoruz. Bu kadar yetkinin bizi bir gecede savaşa sokabileceğini söylüyoruz, çok iyi bir işadamını bir gecede yok edebileceğini, KHK'lar ile seçimlerin sürekli ertelenebileceğini söylüyoruz. Bir insan sabah parti genel başkanı olarak kalkacak, parti merkezini toplayarak direktiflerini verecek. Oradan Başbakanlığa geçecek, Meclisi toplayacak,, sonra Cumhurbaşkanlığına geçecek KHK'ları belirleyecek. Olacak şey değil.
 
KORKU FİLMİ GİBİ
*Neden böyle bir süreçte referanduma gitmek istiyorlar sizce?
- Türkiye o kadar zor bir durumda ki bu kadar çok yetkinin istenmesinin altında Türkiye'yi çıkılmaz bir duruma getirmeleri var. Yoksa bugünkü sistemde her şeyi yaptılar. Başbakan oldular, Cumhurbaşkanı oldular. Fabrika yerine yol yapmayı tercih ettiler, limanları satmamak yerine köprüler yaptılar. Her şeyi yapabildiler. Anayasanın 3'te ikisini zaten değiştirdiler. Neden daha fazlası? Çünkü değiştirilemez 4 maddemizi de değiştirebilecekler bu yetkilerle ve dolayısıyla Türkiye parçalanabilecek, eyaletlere bölünebilecek. Korku filmi gibi birşey. İnsanlarımıza bunu bu şekilde anlattığımız zaman emin olun olay bitiyor. Oy atma demiyoruz, AKP'ye oy at, Tayyip'e oy at ama önce memleketini koru, birlik beraberliğini koru.
 
SAHAYA İNMEMİZİ ENGELLEMEK İÇİN YAPIYORLAR
*AKP sahaya indi mi sadece lobilerde mi yapıyorlar?
- Şu anda lobilerde yapıyorlar ve 16 Mart'a kadar meclisin uzatılmasını da biz bizim milletvekillerimizin de  sahaya inmesinin engellenmek amacıyla olduğunu düşünüyorum.
 
*FETÖ operasyonları oldu. Yargıya girdiler, emniyete girdiler siyasete girmediler ki siyasetle ilgili sıkıntıların olduğu da biliniyor. Bu sıkıntıları referandum sonrasında aşacaklarını bildiğinden 'Acaba evet çıkmasa' gibi bir düşünce içerisinde olabilirler mi? Kendileri de istemiyor olabilir mi?
-Bu çok mümkün ama Türkiye'nin 16 Nisan'ı yaşaması lazım. Önünün açılması için, aydınlanması için yaşaması lazım. Hayır onların siyasi sonu olacak. Sonrasında bu iş çözülür. Güven kaybıdır bu. Sonrasında duramazlar o koltuklarda. Bunu bildikleri için de 3-5 günde bir kamuoyu araştırması yapıyorlar.
 
AKP'YE OY ATANLAR YORGUN, İNANMIYOR
*Hayırcıları belli bir kefeye koymalarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu işe mi yarıyor yoksa ters mi tepti?
- Başka türlü savunamıyorlar ki. Onların kemik kadrosunda sabitlenmeyi sağlar o da yüzde 15. Yüzde 20'yi geçmez. Ama onun dışında kendi içlerindekiler bile CHP'lilerin FETÖ'cü olmadığını biliyor. FETÖ ile düne kadar kimin kol kola olduğunu AKP'liler de çok iyi biliyor. PKK'yı bu sınırlardan içeri sokup bir de karşılama törenleri yapanları biliyorlar. Ergenekon Balyoz süreçlerinde genel kurmay başkanları dahil  içeriye atıp 'Pardon' diyenlerin biz olmadığımızı da çok iyi biliyorlar. Ne istediniz de vermedik diye biz demedik. Hangisini sayayım? Kendi örgütleri ve oy atanların da yarısı en azından tedirgin, yorgun, kararsız, inanmıyor. Bu kadar yanlışa inandıramazsınız insanları.
 
MHP TABANI TEDİRGİN
*MHP sahaya indi mi? MHP tabanı tedirgin mi?
MHP sahaya inecek. Bahçeli 8-9 yerde miting yapacakmış. Ben o miting alanlarını AKP'lilerin dolduracağını düşünüyorum. Onlar milliyetçiliğe güvenen insanlar tedirgin olmaları normal.
 
*Bilgilendirme toplantılarında format değişikliği olacak mı?
- Bilgilendirme toplantılarımıza köylerden de vatandaşlarımızın katılmasını sağlayacağız. Her köyden iki adam katılsa bu toplantılara kar. Biz dinlemeyelim artık bunları köylerdeki insanlarımız da dinlesin diye uğraşıyoruz. Çabamız da bundan sonra bu anlamda olacak. Kitle örgütleri de bizleri arıyor. Makine Mühendisleri Odası aradı ve destek vermek istiyor. Onlara mümkün olduğunca müşahit kartı vereceğiz ve her oda üyesinin sadece kendi sandığının başında değil dışarıda da olmalarını, gelenleri karşılamalarını da isteyeceğiz.
 
 
SANDIK GÖREVLİLERİMİZ YÜZDE DOKSAN HAZIR
*Sandık çalışmaları ne durumda şu an? Ne kadar kısmı hazır?
- Sandık görevlilerimiz yüzde doksan hazır. Son seçimlerde ilçeler bu anlamda iyi çalıştı. Odalardan destek alacağız. Destek vermek isteyen siyasi partilerin daha netliği yok. MHP'nin muhaliflerinden müşahitler de kesinlikle olacak. Söylem birliğimiz çok net. Örgütleri çok hazır gördüm. Bizim yapacağımız şey onlara mümkün olduğunca lojistik destek vermek yoksa anlatımda hiçbir sıkıntı yok. Olay çok net. Tek aday vatan.
 
*Sosyal medyayı nasıl görüyorsunuz? Etkili olduklarını düşünüyor musunuz? Son dönemde Hayırettin çıktı CHP'nin seçim yüzü olarak?
- Ben sosyal medyada çok etkili olduklarını düşünüyorum arkadaşların. Çok hakimler. Türkiye genelinde sosyal medyayı inanılmaz kullanıyorlar. Bazen aristokrat yapıya sahip arkadaşlarımız abartıyor olabilir ama ben bir tek ona katılmıyorum doğru değil. Kendi kibarlığımızı, asaletimizi korumamız lazım ama onun dışında daha doğru kullanabilirsek 'Evet'in 'Hayır'ı geçmesi mümkün değil.
 
KOCAELİ'DE EVET ÖNDE GÖZÜKÜYOR
*Kocaeli genelinde durum ne olur sizce?
- Biz parti için memleketimiz için çalışıyoruz. Bizim bugünlerde vebalimiz var. Hayır çıkarsa ben fark bekliyorum ve farkın dışında birşeyi de içime sindiremem. Kocaeli genelinde de Hayır önde çıkacak. Kocaeli'de Evet önde gözüküyor. Bazı araştırmalara göre öyle. Türkiye'deki genelin tam tersi bir durum var. Yüzde 55-45 gibi bir oran gözüküyor şu an. Türkiye'de de Kocaeli'de de büyük bir fark olacağına inanıyoruz ve bunu yayıyoruz. Biz şu andaki tabloya da inanmıyouz. Onlar sonuçları bu  şekilde lanse ediyor. Sahada, sivil toplum örgütlerinden ve onların yaptıkları anketlerden bu çıkıyor ve Cumhurbaşkanı da dile getiriyor sıkıntıyı zaten.
 
TEK ADAM REJİMİNİ BU ÜLKE SİNDİREMEZ
*'Evet çıkarsa ne olur?
- Ben Evet'i düşünmek bile istemiyorum. Evet'i ve tek adam rejimini bu ülke sindiremez, kabul edemez. Ne olur kabul etmeyecek de? Bu sistemi tekrar Cumhuriyeti, demokrasiye kavuşturmak için seçimini ona göre yapar, bu ülkeyi cumhuriyet ve demokrasiye yeniden kavuşturacak partileri tek başına iktidar yapar diye düşünüyorum. Evet bizi çok geriye götürecektir, çok sıkıntılar olacaktır, gerçeğimizi saklayacaktır. Bir gecede neler olabileceğini de anlattım.
 
HALKIMA ÇOK GÜVENİYORUM
*Hayır çıkarsa ne olur?
- Hayır Türkiye'nin bütün sıkıntılarını kaldırır. Cumhuriyet 1938'den sonraki eksiklerimizi, yanlışlarımızı da önümüze koyar ve hepsini hallederek birlik beraberliğimize kavuşturur. Birlikte yaşama isteğimizi ortaya koyar. Ben Türkiye'nin bunu yaşama günü geldi diye düşünüyorum ve halkıma çok güveniyorum. Mustafa Kemal de çok güvenmişti halkına. Bu yetkileri Mustafa Kemal'e vermedi bu meclis, Mustafa Kemal de istemedi zaten. Böyle kurulmuş bir cumhuriyetin önüne böyle bir teklifin getirilmesi çok ayıp.
 
*CHP'de de bir silkelenme olacak mı Hayır'dan sonra?
- Olması lazım.
 


SİVİL TOPLUM SİNDİRİLDİ
* ADD çok mu sessiz son bir iki yıldır?
- Sivil toplum öyle. İnsanlarımız sindirildi. Neredeyse 3-4 yıldır sivil toplumda bir durgunluk var ama bu referandumla birlikte bu durgunluk kalktığını görüyorum. Çalışıyor bütün sivil toplum örgütleri ve ellerinden geleni yapacaklarına inanıyorum.
 
*Sizden fikir alıyorlar mı? Görüşüyor musunuz?
- Tabi alıyorlar. Genel Merkez'den buradaki arkadaşlarıma kadar hala hepsiyle de görüşüyorum.
 
16 NİSAN MİLAT OLACAK
*Nedir 16 Nisan ile ilgili düşünceniz, öngörünüz?
- 16 Nisan'ı Türkiye için bir milat olarak görüyorum. Cumhuriyet tarihinde yeniden bir doğuş, yeniden bir sahip çıkış olarak görüyorum. Çok inanıyorum. Çok büyük bir farkla halkın Cumhuriyetine, demokrasisine sahip çıkacağını düşünüyorum. Halk bunun bir seçim olmadığını görecektir ve seçimde yine gidip istediği partiye oyunu atacaktır. Türkiye'nin içine düşürüldüğü zorluğu böyle bir sistemle kapatmaya çalışmak son derece yanlış. Bu felaketten Cumhuriyetle, demokrasiyle, Türkiye'nin jeopolitik yapısıyla kurtulabiliriz.
 
TÜM SİYASİ PARTİLER İÇİN YAPILANMA SÜRECİ OLACAK
*Siyasi partiler için durum ne olur?
- Siyasi partilerimiz daha iyi düşünecekler, eksiklerini görecekler. Bu yapılanma süreci olacak. Halkın beklentilerine daha iyi cevap verecekleri bir dönemi kurmak zorundalar. Partimizin bir barış içinde Cumhuriyete sahip çıkması da beni ayrı bir mutlu ediyor. Bu da 16 Nisan'dan sonra da bizim önümüzü daha da açacak.
 
BU YETKİLERLE MELEK ŞEYTAN OLUR
*Çalışmalarınız kaça kadar devam ediyor, bir de köylerde beklediğiniz tepkiyi alabiliyor musunuz?
- Gece 1 gibi çalışmalarımı tamamlıyorum. O saate kadar yazıyorum, düşünüyorum, çalışıyorum. Köylere gelince, anlatmamız lazım. Köylerdeki vatandaşlar kendi kararsız zaten. Onların anladığı dili kullandığımızda hemen ikna oluyorlar. Bu kadar yetkiyi meleğe ver şeytan olur diyorum. Ama gördüğümüz tablo iyi.
Son Güncelleme: 08.03.2017 15:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner733

banner482