banner598
banner608
banner654
23 Kasım 2015 Pazartesi 18:51
banner610

Röportaj: Aysun Özcan ERENKAYA


Cumhuriyet Halk Partisi İzmit İlçe Başkanı ve başkan adayı Mehmet Ümit Küçükkaya ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

CHP’nin neden iktidar olamadığından, İzmit’te başarının elde edilememesinin sebeplerine kadar pek çok konudaki sorularımıza yanıt veren Küçükkaya, oluşturacağı yönetimin yapısına, tekrar ilçe başkanı olması durumunda yapacağı çalışmalara ve meclis üyelerinin performansına da değindi.

Küçükkaya, CHP’nin Bekirpaşa’da birinci olmadan İzmit’te de birincilik elde etmesinin imkansız olduğunu vurguladı. Küçükkaya, oluşturacağı yönetim listesini ise bir futbol takımı edasında oluşturacağını ifade etti. Küçükkaya ile gerçekleştirdiğimiz söyleşimizle sizleri baş başa bırakıyoruz.


İKİNCİ PARTİ OLAMIYORUZ
 

CHP neden iktidar olamıyor?

CHP’de oy alma anlamında en büyük sorun şu. CHP taban anlamında Türkiye’nin belki en güçlü partisi ama maalesef CHP hiç kimsenin ikinci partisi değil. Türkiye’de ikinci parti ama nedense kimsenin ikinci seçenek olarak gördüğü parti değil. Bugün AKP’ye kızanlar MHP’ye veya HDP’ye gidiyorlar, ideolojisine ve etnik yapısına göre. MHP’ye kızanlar aynı şekilde AKP’ye veya diğer taraftaki partilere kayabiliyor. Düşünün, kendini solda tanımlayan HDP’lilerin bile ikinci partisi değiliz. Belki DSP gibi belki Vatan Partisi gibi partilerin ikinci partisi olabilir ama kitlesel anlamda, Türkiye’nin oy refleksi anlamında, Türk-Kürt milliyetçilerinin, muhafazakar kesimin ikinci partisi değil. CHP’yi ne yapıp edip seçenek anlamında Türkiye’nin ikinci partisi yapmak lazım. Zaten bir taban var.


Peki, ne yapmalı? Genel başkan mı değişmeli mesela?
 

Genel başkan kim olursa olsun, Türkiye’nin yüzde 25’i CHP’li. Bunun üzerine katarak gitmek için de muhafazakar isimleri partiye katarak, fotoğraf vererek, aday yaparak gitmekten ziyade, CHP’nin kendi içindeki öz evlatlarına sorumluluk vermesi lazım.


DIŞARIDAN DİN HOCASI TRANSEFERİ İLE DEĞİL
 

CHP’nin üzerine yapıştırılan “Dinsiz parti” algısı neden kırılamıyor? Bunun için ne yapmalı?

 

Din felsefesini bilen, dinin ideolojisini bilen kişilerle partiyi yönetmek lazım. Bu bilgileri içinde barındıran kişilerin de halka gerçek dinin içinde barındırdıklarını anlatması lazım. Yaradanın varlık felsefesinin temel amaçlarını anlatacak kadroların yetişmesi gerek. CHP’nin, dindarlık ile muhafazakarlık arasındaki kavram farkını halka anlatacak kadroları bir an önce yetiştirmesi lazım. Bunu da dışarıdan transfer ettiği din hocalarıyla değil, içeriden yarattığı Bahriye Üçok tadındaki hocalarla yapacak.
 

Neden danışma kurulu toplantısı yapmadınız?
 

Danışma kurulu toplantılarını, yerel seçimlerden sonra partililerin birbirilerinin canını acıtma formatından çıkarıp, arama konferansı şeklinde yaptık. Herkesin bir araya gelip çözüm üreteceği noktaya çekmek istedik. Genel merkezden adaylık süreciyle ilgili bize soru sorduklarında şahsi fikrimin ön seçim olduğunu, daha sonra da arama konferansında partililerimizin bize verdiği fikirler doğrultusunda ortaya çıkan düşünceleri söyledim. O kitapçıkta nasıl bir İzmit, nasıl bir Kocaeli, nasıl bir Türkiye istedikleri, milletvekilleri, belediye başkanları, parti içi seçimlerin nasıl olması gerektiğine ilişkin bütün detaylar vardı. Örgüt seçimlerinden sonra yapacağımız yeni bir düzenleme ve yenileme ile birlikte arama konferansı tadında danışma kurulları yapacağız. Evet, sorunlarımızı tespit edeceğiz, evet yanlışlarımızı söyleyeceğiz ama bunları yarın öbür gün birisine siyasal destek çıksın diye değil, CHP’nin önümüzdeki rotasını belirlemek için yapacağız. Hemen bu toplantıların yanında stratejik planlama toplantıları yapılacak. Benim mahalle temsilcim de partilim de 1 yıl, 2 yıl, 4 yıl, uzun, kısa vadeli nerede ne çalışma yapacağımızı bilecek. Bizler bunu planlayacağız. Biz CHP olarak “haydi şuraya gidiyoruz, haydi buraya gidiyoruz”dan ziyade, “nereye gitmemiz gerekiyor, nereye gitmememiz gerekiyor” şeklinde sakince planlamalar yapmamız gerekiyor. Hazır seçimler de yokken bu fırsatı en iyi biçimde değerlendireceğiz.

BEKİRPAŞA’SIZ BİRİNCİ OLAMAYIZ

İzmit CHP’nin kalesi iken bugün AKP’nin eline geçmiş durumda. Bazı mahalleler dışında AKP önde. Bu konuda bir çalışmanız var mı, tekrar seçilirseniz olacak mı?

 

Bekirpaşa olmadan, Bekirpaşa’da alınan oylar makul seviyeye gelmeden kimse İzmit’te birinci parti hayali kurmasın. Bekirpaşa’dan milletvekili yapalım, Bekirpaşa’dan meclis üyesi koyalım, yok bir tane ilçe başkanı koyalım demekle çözülecek bir sorun değil. Bekirpaşa halkının CHP ile ilişkilerini derinleştirmek gerekiyor. Camisinde, kahvesinde, cemevinde nerede ne şekilde olacaksa… Bütün kadrolarıyla derinleştirmesi gerekiyor. Şu anda Bekirpaşa İzmit’in akşam saat 21.00’den sonra geç saate kadar yaşayan tek yeri. Bütün dükkanlar kapalıyken Bekirpaşa’da hayat devam ediyor. Bizim CHP olarak bu devamlılığı yakalayacak bir koordinasyon merkezi yaratmamız gerekiyor. İl başkanımız Cengiz bey ile zaman zaman bunu konuşuyoruz. Bizim ya oraya ya koordinasyon merkezi açmamız gerekiyor ya da il veya ilçe örgütünün Bekirpaşa’da olması gerekiyor. O bölgeye özel çalışma yapmamız lazım. Bölgesel anlamda güzel güzel oylar aldığımız yerler var Bekirpaşa’dan. Mesela Yahya Kaptan Mahallesi gibi ama bu bizi tatmin etmiyor. Hepsine sirayet etmemiz gerekir.


KİMSE “BÜYÜK KATILIM OLDU” DEMESİN

 

Delege seçimlerine katılım yoğun muydu?

 

Sayın Genel Başkanımıza geçen günkü yemekte de söyledim. Önümüzdeki kurultaydan sonra tüzük kurultayı toplanacak. O tüzük kurultayına ilk önerimiz şu olacak: aktif üye - pasif üye uygulamasının CHP’ye getirilmesi lazım. Belediye başkanlığı seçiminde ön seçim yaptığımıza çok mutlu olduk. Şu oldu bu oldu, bir dünya tartışmalar yapıldı. Ama üyeler yüzde 55 dolayında katılım sağladı. Birçok tartışmaya konu olan belediye meclis üyeliğinde 130 arkadaşımız aday oldu, 7 bin 300 üyeden 3 bin küsür üye gelip oy kullandı. Yani kişi başına 30 kişi gelmiş. Meclis üyeliğine kim aday olmuşsa üyelerin yüzde 65’ini sandığa getirememiş. Aynı şekilde belediye başkan adayları da öyle. Bu demek oluyor ki üyenin partiye aidiyet bağlantısı uzak. Delege seçimlerinde de çıkıp bana kimse çok büyük katılım oldu demesin. Bakın bunu ilçe başkanı olarak söylüyorum.

 

Belediye başkanlığına veya meclis üyeliğine aday olan birçok kişinin irtibat bilgisinin ilçe yönetimi tarafından verilen listelere yanlış yazıldığı iddia ediliyor, ne diyorsunuz?
 

Bunu kim söylüyorsa ya yalan söylüyordur ya da partiyle ilişkisi sıfırdır. CHP İzmit İlçe Başkanlığını teslim aldığımız noktadan sonra her hafta mahalle temsilcileriyle toplantı yapıldı. Her hafta listeler verildi, yenileri alındı, revize edildi. Bana ilçeden mesaj gelmiyor diyen üyelerimiz, bir telefonla irtibat numaralarını bırakabilirler. Zaten aktif üye-pasif üye dediğimiz de bu. Üye, parti binasında da aktif olacak. O gün partinin ışığı yandı mı, partinin çayı suyu var mı? Bunları gözetecek. Niye mesaj? Niye mail gelmiyor demiyorlar? İnternet çağındayız. Dijital çağdayız. CHP’li üyelerin birçoğu yıllar önce form imzalamış üye olmuş. Kimi o zaman öğrenciymiş, şimdi mesleği ne? Bunları neden bildirmiyorlar?
 


 

“Aktif üye - pasif üye uygulamasının CHP’ye getirilmesi lazım” dediniz, biraz açar mısınız konuyu?

 

Aktif üye-pasif üye dediğimiz kavramda iki tane önemli unsur var. Bunlardan biri aidattır. Evet bazı üyelerimiz aidatı mesaj yöntemiyle genel merkeze yatırıyor. Aynı sistemi İzmit ilçede de yapacağız. Ne toplanıyorsa onu seçim kampanyamızda kullanacağız. Dört yılın sonunda adayımıza ortalama 400 bin lira para harcayacak duruma gelmeyi hedefliyoruz. Artık rahat ihale alan müteahhitlerimiz yok. Çok zengin arkadaşlarımız yok. Biz ne yapacaksak el ele, omuz omuza yapacağız. Eğer bir üye davasına ayda beş lira yatırmıyorsa pasif üye konumunda kalmalı. O beş lirayı yatıran aktif üye mesajı da takip eder, mailine de bakar. Bu aidiyetliği sağlamamız lazım.Seçim sonrası genel başkana yönelik eleştiriler oldu, ne diyorsunuz?
 

Nasip olur da ilçe başkanı seçilirsem ve desteklediğimiz kişi il başkanı olursa, İzmit ilçenin kurultay delegeleriyle bir toplantı düzenleyeceğiz. Belki bunu il düzeyine yayabiliriz. Kurultayda delegelerin gidip kime oy vereceği kendi kararıdır ama partililerin fikirlerini söyleyebileceği bir platform oluşturacağız. 1 Kasım seçimlerinde daha resmi sonuçlar açıklanmadan köşe başlarında, sosyal medyada genel başkanımızı eleştirme kolaycılığını bir daha bu partiye yaşatmayacağız. Önce partililerimize dilediklerini söyleyeceği o platformu kuracağız. Kurultay delegelerimizle birlikte bu platformu kurmak boynumun borcu olsun. Zaten onu kurmadan hiç kimseye yaptırımda bulunmayacağız. Danışma kurulları bunun için yeterli olmuyor. Üç-beş parti büyüğümüz, başkanlarımız konuşuyor, sıradan üyemize söz verilmiyor. Bunu düzeltmemiz lazım.


FUTBOL TAKIMI KURMAK GİBİ
 

İlçe yönetim listenizi hazırlarken bir kriteriniz olacak mı?

 

Kongredeki liste hakkında konuşmak gerekirse; çok fazla liste yapmış veya liste yapımına tanık olmuş biriyim. Şunu söyleyeyim. Liste yapmak futbol takımını hazırlamak gibidir sadece yıldız forvet oyuncuları alırsanız, o takım çok gol yer. Ya da sadece sahada koşacak, çalışacak oyuncular alırsanız bu sefer o takım gol atmakta zorlanır. Bir takımda sağ bek, sol bek, kaleci nasıl lazımsa, listeler de öyle olacak. Ben de bu takımın hem teknik direktörü olacağım, hem de sahada ter döken oyuncusu olacağım. Aynı şekilde yedek oyuncular da bu özende seçilecek. Geçmiş seçimden çok ders aldık biliyorsunuz. O nedenle yedek listemiz de aynı şekilde belirlenecek. Ayrıca listelerde sırf özel ilişkisi var olduğu için hiç kimse o listeye girmeyecek. Yani bakkalı, berberi gibi. Bunun yanı sıra mutlaka partililerin sorunlarını çözmek için sağlık ve hukuksal anlamda katkı sağlayacak kişiler yer alacak. Ancak bu kişiler, partiliye yardım ettikleri için kendilerini onlardan üst perdede görmeyecek, bu ilişkiyi kendisine siyasal anlamda artı yazmayacak kimseler olacak. Yani davadan bir şey almak değil, davaya bir şey vermeye gelen arkadaşlarımızla yürüyeceğiz.
 

Belediye meclis üyelerini seçen bir yapısınız ama bize göre çalışmaları çok zayıf ve siz de yeterince müdahil değilsiniz. Bundan sonra da aynı mı olacak?
 

Bir kere çok genç bir kadroyla yola çıktık. Bu genç arkadaşlarımıza gerek örgütümüz gerek parti kamuoyu da çok fazla yardım etmedi. Buna rağmen aslında çok ciddi hamleler de yaptık. Mesela Pazarcılar Odası’yla ilgili etkinlikte çok emek verdi meclis üyelerimiz. Yine mesela Yuvam Turgut konutlarında büfe diye verilen sonra özel mülkiyete dönüşen yerle ilgili yapılan muhalefetimiz de son derece etkiliydi. Ama bu halk kendi davasına yeteri kadar sahip çıkmadığı sürece sonuç alamıyorsunuz. Tıpkı Pazarcılar Odası’nda olduğu gibi. Birkaç ay sonra Bakan devreye girdi, gene belediyenin istediği noktaya geldi. Ama biz meclis üyelerimizin hepsi çok iyidir demiyoruz. Gelecek dönemde meclise devam sorunu olan, daha az çalışan meclis üyelerimizi, daha arka sıralara taşıyacağız. Çok emek verenleri de daha ön saflarda değerlendireceğiz. Geçmiş döneme nazaran bu dönemki meclis üyelerimiz daha partili. Yalnız çok genç bir ekip var, henüz yeniler. Bu akşamdan sabaha olacak bir şey değil. 
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
remzi özkan 2015-11-23 20:07:01

sayın başkan tebrik ediyorum.sonuna kadar gençleri desteklemeye devam edeceğiz.kongreyi kazanacağınıza yürekten inanıyoruz.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482