banner598
banner608
banner654
29 Mart 2016 Salı 17:45
Başkanlar 2 yılı seçimlerle geçirdi
banner610
Kocaeli’de AKP’nin elinde bulunan Büyükşehir Belediyesi ve 12 ilçe belediyesi, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde de yine AKP’nin olmuştu. 2014 yerel seçimleri, 17-25 Aralık 2013 rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarının ardından gerçekleştirilen ilk seçim olması hasebiyle de önem arz eden bir seçimdi. Cemaat ile ters düşen AKP’ye yönelik bu operasyonlar, AKP’nin tabanını birbirine kenetlemişti. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, bu gergin atmosferi lehine çevirmeyi başarmıştı. 2014 yerel seçimleri halka AKP’lilerce, “Bu bir yerel seçim değil, kurtuluş mücadelesi” şeklinde lanse edilmişti. Normal şartlarda yerel yöneticilerin icraatlarına bakması gereken vatandaşlar, genel seçim edasında sandık başına gitmişti. İşte bu yüzden yıllardır AKP’nin elinde bulunan belediyeleri, yine AKP’liler kazanmıştı. Oylar, adaylara değil, partilere verilmişti. 

AKP 13-0 YAPMIŞTI
Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın 3. dönemi için aday gösterilen İbrahim Karaosmanoğlu, tekrar başkan seçilmeyi başarmıştı. AKP tarafından 6 belediye başkanı tekrar aday gösterilmemiş, yerlerine aday yapılan isimler ile mevcut diğer 6 belediye başkanı da seçimden zaferle ayrılmıştı. İlimizde 13-0 yapan AKP’nin yerel seçimler öncesi verdiği vaatler vardı elbet. Kimi başkan adayları uçuk kaçık vaatlerde bulunmuş, kimi adaylar ise gerçekleştirilebilir vaatleriyle seçmenin karşısına çıkmıştı. 30 Mart 24 yerel seçimlerinin ardından 2 yıl geçti. Ve bu seçimin ardından da Türkiye, 3 seçim daha yaşadı. 2014 yılında 10 Ağustos’ta Türkiye’de ilk kez Cumhurbaşkanlığı seçimle belirlendi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ
Muhalefet partileri çatı aday adı altında Ekmeleddin İhsanoğlu’nu, AKP Recep Tayyip Erdoğan’ı, HDP ise Selahattin Demirtaş’ı Cumhurbaşkanı adayı yaparak, seçmenin karşısına çıktı. Adı Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa da bu da siyasi bir seçime dönüştü. 30 Mart yerel seçimlerinin hemen ardından Cumhurbaşkanlığı seçimleri için çalışmaların startını verdi partiler. Belediye başkanları da bu çalışmalara müdahil oldu tabii ki. Rozet bir kenara bırakılamadı bir türlü. Ve 10 Ağustos’a kadar, belediye başkanları seçim çalışması yapmaktan, vaatleri yerine getirme noktasında harekete geçemedi. 10 Ağustos 2014’te Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçildi.

7 HAZİRAN GENEL SEÇİM
Ve yaklaşık 10 ay sonra 7 Haziran genel seçimleri gerçekleşti. Bu seçimler için de 4-5 ay öncesinde seçim çalışmalarının startı verildi. Erdoğan, Cumhurbaşkanı olmasına rağmen, başkanlık sistemine gözü dikmişti ve bu sistemi getirecek 400 vekilde ısrarcıydı. Başkanlık sistemini isteyen tek parti AKP, eski genel başkanları Erdoğan’ı başkan yapmak için yoğun bir tempoda seçim çalışması yürütmeye koyuldu. Ancak ülkedeki gidişat sıkıntılıydı AKP için. Özellikle başlatılan sözde çözüm süreci MHP’yi ve HDP’yi güçlendirmişti. 400 vekil bir yana dursun, 7 Haziran’da AKP’nin tek başına iktidar olamama ihtimali yüksekti ve öyle de oldu. AKP, 7 Haziran’da tek başına iktidar olamadı, ilerleyen süreçte koalisyon da kurulmadı ve tekrar seçim kararı alındı.

1 KASIM ERKEN SEÇİM
5 ay sonra 1 Kasım’da bir erken seçim geçirdi bu kez Türkiye. Ve yine bu aylar, seçim çalışmaları ile geçti. Bu süreçte, partililikleri ağır basan belediye başkanları yine işlerine adapte olamadı. İlimizdeki başkanların büyük bir kısmı verdikleri vaatlerin birini dahi yerine getiremedi. Son genel seçimin üzerinden geçen 4 ayda da mega projeler hayata geçmedi. Evet, yarın 30 Mart 2014 yerel seçimlerinin 2. yıl dönümü. Şimdi ilimizdeki bazı belediye başkanlarının ne vaatte bulunduğu, hangilerinin vaatlerini yerine getirmeye başladığı, hangilerinin tek bir vaadi dahi yerine getirmediğini sizlere aktaracağız. Bu bilgileri sizlerle paylaşmadan önce küçük bir ipucu vermek gerekirse: “Başkanların büyük kısmının karneleri kırıklarla dolu.”


BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile başlayalım. Başkanın geçmişteki notları oldukça kırık, çünkü kente söz verdiği hiçbir mega projeyi şu ana kadar yerine getiremedi, buna rağmen 3. dönemde de başkan seçilebildi. Öyle ki 2014 yerel seçimlerinde halkı ikna edebilmek adına, mega projelerden biri olan tramvayın lokomotifini kente getirerek İzmit Anıtpark’ın ortasına yerleştirdi ve uzun bir süre insanların şaşkın bakışları arasında orada bekletti. Bu kez tramvay projesini havada bırakmadı ancak sözünü tutmak için alelacele bir şekilde tramvay güzergahı belirlenerek projeye başlanmasından dolayı, Barlar Sokağı’nda pek çok işletmeci mağdur oldu. Öte yandan daha önce verilen ancak yerine getirilemeyen Monoray, Sekaray, Teleferik gibi vaatlerin olmadığı 30 Mart beyannamesinde, farklı mega projeler yer almıştı.

HAFİF RAYLI SİSTEM VAADİ

D-100 istikametinde, Körfez’den başlayarak Derince, İzmit, Kartepe Cengiz Topel Havaalanı güzergâhında çalışacak Hafif Raylı Sistem (Metro) hattının kurulacağı belirtilmişti mesela. Ulaşım Mastır Planı doğrultusunda proje ihalesinin gerçekleştirildiği ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir’deki gibi yapılacağı anlatılmıştı. Henüz, bu projeyle ilgili bir adım atılmadı. Kamu ve özel sektör tarafından işletilen karayolu toplu ulaşım araçlarının yenilenmeye devam edeceği ve kooperatifler ile başlatılan dönüşüm programının sürdürüleceği vaat edilmişti, yeni otobüsler alındı ancak pek çok noktada hala küçük halk otobüsleri çalışmakta, yavaş yavaş dönüşümün gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

SÖZDE FUAR CANLANACAKTI
Başkan Karaosmanoğlu’nun dikkat çeken bir vaadi ise Kocaeli Kültür ve Eğlence Fuarı ile ilgiliydi. Fuar alanının Kocaeli’nin en önemli cazibe merkezlerinden biri olacağı vaat edilmiş, İzmit şehir merkezinde bulunan fuar alanında dönüşüm gerçekleştirileceği, dönüşüm projeleri hazırlanarak, vatandaşların onayı ile seçilen projenin uygulanacağı aktarılmıştı ancak fuar, seçimlerin ardından daha da sönük hale geldi. Bırakın dönüşümü, gelen şehit haberleri ve üzücü hadiseler nedeniyle etkinlikler iptal edildi, seyyar tezgahları 3 aylığına kiralaya esnaflar mağdur oldu. Fuar içindeki alkollü mekanların da yıkılmasıyla, Fuar’daki dönüşüm tersi yönde ilerledi. Henüz gerçekleştirilmemiş dev akvaryum, yeni yürüyüş yolları gibi projelerin yanı sıra vaatlerin büyük bir kısmı alt yapı, kavşaklar ve bakanlık tarafından yapılacak entegre yollar ve bağlantı yollarından oluşuyordu. Başkan Karaosmanoğlu’nun kalan 3 yılda, verilen vaatlerden ne kadarını yerine getireceği bilinmiyor.İZMİT BELEDİYESİ

Gelelim bu kentin en göz önünde olan ilçe belediyesi İzmit Belediyesi’ne. İkinci defa belediye başkanlığına aday olan ve geçmiş dönemde yaptığı projelerle adı partisinin de önüne geçen Başkan Nevzat Doğan, CHP’nin efsane ismi Sefa Sirmen’e rağmen seçimi kazanmayı bilmişti. Doğan’ın, 30 Mart 2014’teki vaatleri ise hayalleri zorlayan türdendi. Oldukça uçuk bu vaatlerin yerine getirilmesi halinde, İzmit bir cazibe merkezi haline gelebilirdi. Ama gelin görün ki bu vaatler havada kalakaldı. Birkaç proje dışında, mega projelerden hiç biri yerine getirilemedi bu 2 yıllık süreçte. Bir kısmı mega olmak üzere 48 adet vaadi vardı Doğan’ın.

YOLLAR BUZ PİSTİNE DÖNDÜ
Doğan’ın ses getiren vaatlerinden biri Sanal Gerçeklik Küresi idi. Bu projeye henüz başlanamadı, bu yıl temelinin atılacağı söyleniyor. 47 vaatten ufak bir kısmı gerçekleşti, ufak bir kısmına ise başlanmak üzere ancak vaatlerin büyük bir kısmına el değmedi bile. Projeler bir kenara, geçtiğimiz aylarda yağan karda, İzmit’in en işlek caddeleri ve Yürüyüş Yolu, buz pistine dönmüş, yukarı mahallelerde yollar kapanmıştı. Kentin ara sokakları ve bazı mahalleleri hala bitap halde. Sağanak yağmurlarda alt yapı alarm veriyor. 2 yıl seçim vaatleriyle geçti, Doğan hala geçmişte yaptığı projeleri anlatmakla meşgul. Çorba çeşmeleri, en çok övdüğü projeler arasında. Başkan’ın şu sıralar en iyi yaptığı iş ise günün anlam ve önemine dair fotoğraflarını paylaşmak. Bakalım, İzmit’in üzerinden ölü toprağını atacak projeleri hayata geçirecek mi Doğan, yoksa vaatte mi kalacak bu projeler, kalan 3 yılda göreceğiz.

GEBZE BELEDİYESİ
30 Mart yerel seçimlerinde bir diğer iddialı isim ise Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’di. En kalabalık nüfusa sahip ilçe olan Gebze’de halkının karşısına ikinci kez çıkan ve 52 vaatte bulunan Köşker’in de 2 yılı, seçim çalışmaları ile geçti. Pek çoğu Bakanlık ve Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan vaatlerin dışında, belki ıvır zıvır olanlar yapılıyor ama mega projeler şu ana kadar hayata geçirilemedi. Mesela Gebze Arena konusunda bir adım atılmış değil. Öte yandan Adnan Köşker, Gebzelilerin il olma hayaline de sıcak bir yaklaşım sergilemedi. Bu vaatler arasında da yoktu.BAŞİSKELE BELEDİYESİ

Başiskele, küçük ve gelişmemiş bir ilçe iken başa geldi Hüseyin Ayaz. 2009 yılından 2014 yılına kadar alt yapı çalışmaları ve yapılaşma çalışmalarına ağırlık verdi, 5 yıldızlı bazı otelleri ilçeye çekmeyi başardı. 2014 yerel seçimlerinde ikinci kez başkan seçilen Ayaz’ın en canlı dönemi oldu bu iki yıllık süreç. Pek çok özel eğitim yuvası Başiskele’yi tercih etti. Pek çok yatırımcı bu ilçeyi tercih etti, ediyor. Dün bir kasabayı andıran bu ilçe, bugün cazibe merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Küçük bir ilçe için 52 proje sıralayan ve bu projelerin de dışında 7 Yıldızlı Başiskele sloganıyla, ekstra vaatler sıralayan Ayaz, ikna kabiliyeti ve vizyon sahibi oluşuyla, projelerin bir kısmını yerine getirdi, diğer vaatler için de çaba sarf ediyor. İl Emniyet Sarayı’nın dahi bu kentte yapılması planlanıyor, İzmit şehir merkezine alternatif bir ilçe oluşuyor. Müteahhitlerin ilk tercih yeri olmayı başaran Başiskele, Ayaz’ı da iki araştırma şirketi tarafından yapılan anketle, Kocaeli’nin en iyi belediye başkanı yaptırdı. Tabii Başkan Ayaz’ın alması gereken çok yol var daha. Sırada bekleyen vaatler var. Ayrıca, Ayaz’ın da karnesi tamamen iyi değil, alt ve üst yapıda hala aksayan hizmetler var, bunlarda karnesine kırık olarak yansıyor. Umarız Ayaz da rehavete kapılarak, bazı belediye başkanları gibi geçmiş hizmetlerini anlatıp duran bir hale gelmez.KARTEPE BELEDİYESİ

5 yıl boyunca Şükrü Karabalık’ın başkanlık ettiği Kartepe Belediyesi’nin başına 2014 yerel seçimleriyle geçen Hüseyin Üzülmez, 2 yıllık süreçte sınıfta kalan isimlerden. 41 vaatle Kartepe halkının karşısına çıkan ve bu vaatlerin büyük bir bölümünü, seçim çalışmaları nedeniyle gerçekleştiremeyen Üzülmez, üst üste yaşanan sel felaketlerini engelleyememesiyle tepki çekmişti. Şükrü Karabalık döneminde projelendirilen Kent Meydanı projesi noktasında önümüzdeki 3 yıllık süreçte adımların atılması beklenirken, turizm cenneti haline getirilebilecek bir ilçeni Eşme gibi gözde bir mahallesinde düğün salonu dahi bulunmaması sanırız, her şeyi özetler nitelikte.KANDIRA BELEDİYESİ

Kandıra Belediyesi de başkan değiştiren ilçelerden. 5 yıl boyunca Cengiz Kan’ın başkanlığında yönetilen ilçede Kan, partisi ile bile ters düşen bir yönetim sergilemişti. 2014 seçimlerinde belediye başkanı Ünal Köken oldu. Kıyıları ile coğrafi anlamda şanslı bir konumda olan Kandıra’da, Köken’in de başarılı bir başkanlık yürüttüğü söylenemez. Bir kısmı Büyükşehir Belediyesi’ne ait vaatlerin bir kısmı hala hayata geçmedi, diğer ufak tefek vaatlerin dışında da ses getirecek bir vaadin hayata geçtiği de görülmedi henüz. Vaatler arasında yer alan en basitinden festivaller bile Kandıralıların hasret kaldığı etkinlikler arasında. İSKİ’nin 18 köyü etkileyecek Sungurlu Barajı’na da tepki göstermeyerek, köylülerin tepkisini çekmeyi de başardı Köken. Uzun lafın kısası, Köken de sınıfta kalan isimlerden.DERİNCE BELEDİYESİ

Derince, 30 Mart yerel seçimleri sürecinde ilginç bir duruma şahitlik etti. 2004’ten 2009 yerel seçimlerine kadar belediye başkanlığı yapan Ali Haydar Bulut, 2009 yılında aday yapılmamış, yerine ise Aziz Alemdar aday gösterilmişti. Alemdar ile yıldızı barışmayan Bulut, 2014 yerel seçimlerinde, Alemdar’dan koltuğu tekrar geri aldı. AKP, Bulut’u aday göstermişti tekrardan ve güçlü rakiplerine rağmen başkan seçilmeyi başarmıştı. Derince, bu güne kadar hep otel olarak kullanıldı. Yaşamsal alanları en dar olan ilçelerden biri olan Derince’de, Bulut’un bir önceki dönem yapmış olduğu 60 Evler’de bulunan Harikalar Sahili dışında, şu diyecek cazibe merkezi yoktu. Alemdar, Çenesuyu Parkı’nı kuğulu parka dönüştürerek ikinci bir cazibe merkezi oluşturdu ancak Bulut, Alemdar’ın bu eserini yeni düzenlemelerle sönükleştirdi. 21 vaadi vardı Bulut’un ve şu ana kadar, seçim çalışmalarından dolayı, bu projeleri gerçekleştiremedi.KARAMÜRSEL BELEDİYESİ

Daha önce DP’den girerek kazandığı seçimleri, 2014’te AKP’den girerek kazanan İsmail Yıldırım, çok ses getirici olmasa da 31 vaatte bulundu Karamürsellilere. Yıldırım’ın da 2 yılı, partisinin seçim çalışmalarıyla geçti. Öyle ki bu seçim çalışmaları sırasında Yıldırım, “Tek başımıza iktidar olsaydık, tek bir şehit dahi gelmezdi” diyerek büyük bir gafta bulundu. Yıldırım’ın ne bu vaadi, ne de diğer yerel seçim vaatleri tutmadı.KÖRFEZ BELEDİYESİ

AKP’nin aday değiştirdiği ilçelerden biri de Körfez’di. Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, tekrar aday gösterilmemiş, aday yapılan İsmail Baran ise başkan seçilmeyi başarmıştı. Baran, Körfezlilere 44 vaatte bulundu. Yapılaşmanın hızlı bir şekilde sürdüğü ilçede, ses getirecek bir proje henüz hayata geçmiş değil. Baran’ın da 2 yılının seçim çalışmaları nedeniyle aksadığı görülüyor.GÖLCÜK BELEDİYESİ

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde üçüncü kez başkan seçilen Mehmet Ellibeş, kişi olarak sevilen bir belediye başkanı. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde harabeye dönen kentin yapılaşmasına öncelik veren Ellibeş, yıllarca bunun için çaba sarf etti. 2014 yerel seçimlerindeki vaatleri arasında kentsel dönüşüm yine vardı ancak vaatler ağırlıklı olarak sosyal sorumluluk projeleri ve üst yapıyla ilgiliydi. Ellibeş, verdiği 43 vaadin bir kısmını hayata geçirse de o da seçim çalışmalarından etkilenen belediye başkanlarındandı.DARICA BELEDİYESİ

Tekrar belediye başkanı seçilmeyi başaran Şükrü Karabacak’ın yönettiği Darıca’da, verilen vaat sayısı 16 idi. İçlerinde oldukça az sayıda mega proje bulunan vaatlerin dışında genellikle yaşamsal alanlara dönük projeler ağırlıktaydı. Karabacak da seçim çalışmaları nedeniyle, az sayıdaki bu vaatlerin büyük bir kısmını hayata geçiremedi.ÇAYIROVA BELEDİYESİ

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AKP’nin aday değiştirdiği ilçelerden biri de Çayırova olmuştu. Ziyaettin Akbaş, tekrar aday yapılmamış, AKP adaylığı Şevki Demirci’ye vermişti. Demirci, henüz adayken adından söz ettirmeye başladı. Hakkındaki skandal iddialar nedeniyle ulusal basının dahi gündemine girdi. Demirci’nin diplomasının sahte olduğu öne sürüldü önce. Sonrasında ise başka başka iddialar. Ve göreve geldikten sonra kapattırdığı gazete, en çok tepki gördüğü olaydı Demirci’nin. Demirci, ilerleyen süreçte üzerindeki dikkati dağıttı, duruldu. Ses getirecek türde olmayan 30 adet vaadine odaklanamadan, ülke seçim üstüne seçim geçirdi ve o da bu vaatlerine odaklanamayan belediye başkanları arasında yerini aldı. Karnesinde kırıklar olan başkanlardan biri o da.
DİLOVASI BELEDİYESİ
Dilovası Belediye Başkan adayı olan ve ilk kez başkan seçilen Ali Toltar’ın vaatleri arasında Dilovası’nı marka şehir yapmak vardı. Kirliliği önlemek, sanayiden yerleşim yerlerini uzaklaştırmak gibi projeler vardı. Ancak kanser ovası olarak anılan Dilovası’nda kimyasal depolama tanklarının yerleşim yerlerinin içine kadar girmesine göz yumdu Toltar. Dilovası’nın daha girişi dahi belli değil. Belediye önündeki 500 metrelik caddenin düzenleme çalışmaları, 5 ay gibi bir sürede tamamlanamadı. 2 yıl boyunca seçim çalışmalarıyla gününü tüketen isimlerden biri olan Toltar’ın yardımcılarının ve bürokratlarının bir kısmı kirliliğiyle meşhur Dilovası’nda ikamet dahi etmiyor iddialara göre. Yani 2 yıllık süreçte karnesi zayıflarla dolu olan bir Başkan Ali Toltar, öyle ki bir önceki belediye başkanı Cemil Yaman’ı dahi aratır vaziyette.

Son Güncelleme: 01.04.2016 13:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482