banner783
01 Mart 2018 Perşembe 09:44
Bakın AKP  neleri satmış!
banner728

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetleri bugüne kadar özelleştirdikleri kamu iktisadi işletmelerinden gelen gelir ile nakit para ihtiyacını giderdi. Yüzlerce devlet işletmesini satan AKP hükümeti şimdi de gözünü şeker fabrikalarına dikti. 14 şeker fabrikası satışa çıkarıldı. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde CHP Grubu adına söz aldı ve AKP’nin bugüne kadar sattıklarını tek tek anlattı.

CHP’li Akar konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; yatırım ortamının iyileştirilmesiyle ilgili kanun tasarısının hukuki kısmı olan icra ve iflaslarla ilgili bir torba kanunu görüşüyoruz. Daha önce de söylemiştim; grup başkan vekilimiz ve parti olarak, sanayide yapılacak iyileştirmeye yatırım için yapılacak iyileştirmelere desteğimizin olduğunu ifade etmiştik ve bu desteğimizi de sürdürüyoruz, yapılmasında da bir sakınca görmüyoruz.

Tabii, sadece böyle hukuki işlemlerle ve daha önce getirildiği gibi, damga pulu gibi işlemlerle yatırım ortamı iyileştirilmez. Yatırım ortamının iyileştirilmesi için bir ülkede adalet olması gerekiyor. Eğer bir ülkede adalet varsa yatırım vardır, adalet yoksa yatırım da yoktur ve son yıllarda Türkiye'de yaşadığımız probleme bakınca da Türkiye'de adaletin olmadığını ve bununla eş değer olarak ne kadar kanun getirirseniz getirin yatırımın da olmadığını görüyoruz.

ŞEKER FABRİKALARI İLK DEĞİL

Sevgili arkadaşlar, en güncel konumuz şeker fabrikaları ve 14 tane şeker fabrikası satışa çıkarıldı Hükûmetiniz tarafından. Bu, Hükûmetiniz tarafından ilk defa satışa çıkartılan fabrikalar değil. Şöyle hafızanızı tazelemek istiyorum, acaba zamanım yeter mi onu da bilmiyorum. Bakın yıl bazında ben size neler yaptığınızı şöyle bir hatırlatmak istiyorum izin verirseniz.

Şimdi, yıl 2004. 2004'te geldiniz "Bismillah" dediniz ve TEKEL'in Alkollü İçkiler bölümünü, Tuzluca Tuzlasını ve Sekili Tuzlasını sattınız, havzalarını sattınız. Doğal gaz şirketlerini sattınız. Ne var bunun içinde? Eskişehir ESGAZ, Bursa BURSAGAZ var. Eti Bakır Tesislerinin işletmelerini sattınız. Artvin Murgul tesislerini sattınız, Kastamonu Küre tesislerini sattınız, Kütahya Eti Gümüş'ü sattınız, Elâzığ Eti Krom'u sattınız, Antalya Eti Elektrometalurjiyi sattınız, Çayeli Bakır İşletmelerini sattınız, Karadeniz Bakır İşletmeleri

SEKA VE SÜMERBANK

Samsun İşletmesini sattınız. 2004 yılından bahsediyorum. Ve sıra geldi şeker fabrikalarına: Amasya Şeker Fabrikasını sattınız, Kütahya Şeker Fabrikasını sattınız. Geldim gübre fabrikalarına: Gemlik Gübre Fabrikasını sattınız, İstanbul Gübre Fabrikasını sattınız, Kütahya Gübre Varlıklarını sattınız, Şanlıurfa depo arazilerini sattınız. Sümerbanka geliyorum 2004'te: Malatya Sümerbankı sattınız, Bakırköy, Diyarbakır işletmelerini sattınız, Ortadoğu Teknopark şirketini de sattınız. SEKA'ya geliyorum: Ki, SEKA kapatıldıktan sonra, satıldıktan sonra birçok tesisi ne yapıldı? AVM ve konut alanı olarak ayrıldı. Şimdi, SEKA kapatıldıktan sonra, 1 milyar dolarlık kâğıt ithalatı yapıyoruz ve o dönemlerde yerli kâğıdımızı, gazete kâğıdımızı üretebiliyorduk. SEKA'nın Karacasu işletmesi, Ardanuç işletmesi, Akkuş işletmeleri, Ankara Alım Satım Müdürlüğü binası satıldı. EÜAŞ'ın Samsun soğuk hava deposu, Manisa kombinası ve arsası satıldı, Bursa İnegöl Kibrit Fabrikası satıldı. Türk Hava Yollarının 126 milyon dolar hissesi, 375 adet taşınmazı ve lojmanı satıldı.

Geldim 2005 yılına. Bu 2004'te sattıklarınız. 2005 yılında Türk Telekom satıldı, TEKEL'in sigara bölümü satıldı, TEKEL'in kristal tuz rafineleri ile Kağızman Tuzlası satıldı, Adapazarı Şeker Fabrikası satıldı, Konya Seydişehir Eti Alüminyum fabrikası satıldı, Kıbrıs Türk Hava Yolları satıldı, Türkiye Denizcilik İşletmeleri Şehirhatları İşletmesi ve gemileri satıldı, Samsun Görele fabrikası, Ordu, Fatsa ve Tekirdağ depoları satıldı, PETKİM kamu hisselerinin bir bölümü satıldı, 120 taşınmaz ve 41 adet arsa satıldı. 2005.

TÜPRAŞ VE TEKEL

Geldik 2006. Yine AKP dönemi ve hükûmetlerinden bahsediyorum ve Türkiye'nin en büyük rafinerilerinden bir tanesi olan -ki hâlen en büyüğü- TÜPRAŞ satıldı. Erdemir satıldı, TEKEL Kayacık, Yavşan ve Kaldırım tuzlaları satıldı. Oteller, Emekli Sandığına ait oteller satıldı, Büyük Ankara Oteli satıldı, Büyük Efes Oteli satıldı, Büyük Tarabya Oteli satıldı, Kızılay Emek İşhanı satıldı ve 350 adet daire, arsa ve taşınmaz satıldı.

2007'de Deveci Maden Sahası işletme hakkı satıldı. Devlet Demiryolları Mersin Limanı satıldı. İstanbul Levent arsası Sümer Holdinge ait, araç muayene istasyonları satıldı. 1. ve 2. Bölge Emekli Sandığı Mülkiyeti Bursa Çelik Palas Oteli, Türkiye Halk Bankası bir kısım hisseleri satıldı, halka açıldı. 245 adet daire, arsa ve taşınmaz satıldı.

ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİ

2008'de Petrokimya Holding AŞ satıldı. Sümer Holdingin NİTRO-MAK Makine Kimya Nitro Nobel Kimya Sanayi AŞ'nin yüzde 33,5 hissesi satıldı. TEKEL ve Sigara Sanayii İşlet-meleri ve Ticareti AŞ satıldı. Ankara Doğalgaz Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ'nin -dün anlatmıştım o şirketi ben, otopark işletmeciliği yapıyor- ona devredilen 9 santrali satıldı. Türk Telekomünikasyon AŞ ve 196 adet daire, arsa ve taşınmaz...

2009'da TEDAŞ Başkent Elektrik Dağıtım AŞ satıldı, TEDAŞ Sakarya satıldı, TEKEL Kastamonu Jüt İpliği Fabrikası makine ve teçhizatı, TEDAŞ Konya Meram Elektrik Dağıtım AŞ, 140 adet daire, arsa ve taşınmaz satıldı.

LİMANLAR DA SATILDI

2010'da TCDD'nin Samsun ve Bandırma limanları satıldı. TEKEL'in Çamaltı ve Ayvalık tuzlaları satıldı, Eskişehir Osmangazi, Çamlıbel, Çoruh, Uludağ, Yeşilırmak ve Fırat elektrik dağıtım şirketleri, Sümer Holdingin Antalya Barit ve Mersin Taşucu işletmeleri satıldı. 205 adet daire, arsa ve taşınmaz satıldı.

2011'de diğer dağıtım şirketleri satıldı, madenler satıldı, İskenderun Limanı satıldı.

2012'de ASELSAN'ın yüzde 75 hissesi, PETKİM'in yüzde 10 hissesi, Kayseri Elektrikin yüzde 20 hissesi de satıldı.

2013'te Galataport, Hamitabat Elektrik Üretim AŞ, İstanbul Elektrik, Boğaziçi Elektrik gibi 22 tane elektrik dağıtım şirketi satıldı -zamanım az kaldı- satıldı, satıldı, satıldı…

63 MİLYAR DOLARLIK ÖZELLEŞTİRME

Sonuçta, iktidarınız döneminde tam 63 milyar dolarlık özelleştirme ve satış yaptınız. Bunun Türk parası karşılığı 239 milyar 400 milyon TL'lik bir satış yaptınız, özelleştirme yaptınız.

Peki, on altı yılda bu kadar özelleştirmeye karşı devletin ve milletin durumuna şöyle bir bakalım: Bakın, devletin 2002 yılında 242 milyar TL borcu varken on altı yılda -2017'nin sonunda- 876 milyar TL borca getirmişsiniz. Borç artı özelleştirme -63 milyar dolar- eklediğinizde -vergilerden bahsetmiyorum- toplam 868 milyarlık bir girdi sağlamışsınız; borçlandırmışsınız, satmışsınız. Bunun eski parayla karşılığı 868 katrilyon lira arkadaşlar.

Peki, vatandaşın durumu ne olmuş? 2002'de kişi başına kamu borcu 3.677 TL'ymiş, 2017'de -nüfus artmış olmasına rağmen- kişi başına kamu borcu 10.981 liraya yükselmiş. Çocuklarımızın, rızkıyla değil borcuyla doğduğunu böylece öğrenmiş olduk.

2002’DEKİ İŞSİZLİK

Peki, 2002'de işsizlik oranı yüzde 8,3'ken 2017'de işsizlik oranı yüzde 10,3'e çıkmış; AKP'nin büyüyen ekonomisi işsizliği büyütmüş. Ne yapmış? Borcu büyütmüş. Seksen yıllık dış ticaret açığı 247 milyar dolardan 960 milyar dolara gelmiş.

Peki, on altı yıllık AKP hükûmetleri döneminde vatandaşın ticareti nasıl gelişmiş? 2002 yılında karşılıksız çek tutarı 2,2 milyarken 2017 yılında 17,1 milyar TL olmuş. Sekiz yılda 929 bin kişi ceza almış bu işten.

Protestolu senet -hani İcra ve İflas Yasası'nı görüşüyoruz ya-: 2002 yılında 0,8 yani sadece 800 milyon TL borcu -protestolu senet- varken 2017 yılında 11,5 milyar TL borcu -protestolu senet- var.

BANKALARA BORÇ

Sizce ekonomik çark dönüyor mu? Dönmüş olsa bugün getirdiğiniz yasaya da gerek duyulur mu? Sorulması gereken soru bu.

Vatandaşın bankalara borcu ne olmuş? 2002 yılında 6,6 milyar TL'den 2017 yılında 499,5 milyar TL'ye yükselmiş. Vatandaş kazandığını değil, geleceğini yemeye başlamış ve geleceği de karanlık görünüyor.

Burada birçok parametre sayılabilir ama en çok bahsettiğiniz faizlerden bahsetmek istiyorum. Recep Erdoğan çıkıp kürsülere çıkıp ne diyor: "Faiz lobisi, faiz lobisi. Biz faiz lobisine bu vatandaşın hakkını yedirmeyeceğiz." On altı yılda devletin ödediği faiz 757 milyar lira yani almış olduğunuz borç yapmış olduğunuz özelleştirmenin tümünü faize yatırmışsınız arkadaşlar, tümünü faize yatırmışsınız. Hayırlı olsun size faiz lobiniz. Faizcinin kim olduğu, lobisinin kim olduğu böylece ortaya net çıkmış durumda.”

Son Güncelleme: 01.03.2018 11:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
akp teröristi Trkn @Trkn 2018-03-01 14:32:24

Vatan haini Millet düşmanı Akp dışardan alınan borç parayla, kara parayla maaş ödüyor. Milletin malı ülke kaynaklarını peşkeş çekmiş, üretim yok. Bunu neden yazmıyosun vatan haini akp teröristi

Avatar
Ersoy gülsüm Kandemir 2018-03-01 12:01:14

Ben hep söylüyorum,özelleştirmeler konusunda dünyadaki bağımsız araştırma şirketlerinden inceleme talep edilsin bizdekiler için bu millet o vakit ne sözler düzerler!Babalarının malını satamayan milletin malını satmak için yarışanlara ne oy veririm ne yaptıkları yanlışlara göz yumarım ne de güzel söz söylerim!

Avatar
Trkn 2018-03-01 11:50:57

Haydar bey, IMF kapısında yatildigi,yazar kasaların atıldığı günleri de anlatsın.Memura maaş nasıl ödenecek diye kivranildigi yıllar.

Misafir Avatar
akp teröristi Trkn 2018-03-01 14:32:24 @Trkn

Vatan haini Millet düşmanı Akp dışardan alınan borç parayla, kara parayla maaş ödüyor. Milletin malı ülke kaynaklarını peşkeş çekmiş, üretim yok. Bunu neden yazmıyosun vatan haini akp teröristi

Beğenmedim! (0)
Avatar
engin 2018-03-01 11:05:37

bu ülkeyi ve onurlarını 80 sene malum birileri avrupaya amerikaya gece gündüz sattmış taki 2002 yılına kadar

Avatar
halo 2018-03-01 09:54:34

yorum yapamayız.. yoksa kelemiz gider. zindana atarlar.

banner354

banner820

banner824

banner781

banner599

banner328

banner482