banner560
banner589
banner572
15 Temmuz 2015 Çarşamba 13:43
Bahçeli: Koalisyonu acilen kurmalılar
banner508

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile dün yaptığı koalisyon görüşmesinin ardından açıklamada bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bahçeli’nin “Biz yokuz” dediğini dile getirmişti. Saat 14.45’te biten görüşmenin sonrasında bir süre sessiz kalan Bahçeli’den beklenen açıklama yazılı olarak gece saat 00.46’da geldi. Bahçeli, milletin kendilerine ana muhalefet görevi verdiğini belirterek, AKP, CHP ve HDP’ye çağrı yaptı. Bahçeli, “Bu üç parti bir an önce koalisyonu kurarak, ülkeyi hükümetsiz bırakmamalıdır” dedi. Hangi konularda anlaşamadıkları noktasında herhangi bir bilginin yer almadığı yazılı açıklamada, Bahçeli’nin ülkenin hükümetsiz kalmaması noktasında diğer partilere koalisyon kurun çağrısı yapması dikkat çekti.

 

HDP’SİZ OLMUYORDU

Hatırlanacağı üzere TBMM Başkanlık seçimlerinde 4 parti de aday çıkarmış, ancak dördüncü tura yalnızca CHP ve AKP’nin adayı kalmıştı. CHP’nin adayının kazanabilmesi için her iki muhalefet partisinin de desteği gerekiyordu, aksi halde AKP’nin adayı kazanacaktı. HDP’li vekillerin bir bölümü CHP’ye destek verirken, MHP’li vekiller geçersiz oy kullanmayı tercih etti. AKP, bu nedenle oy çokluğuyla kazanan taraf oldu. Bu olayın ardından MHP’ye tepkiler arttı, Bahçeli, AKP’ye destek vermekle suçlandı. MHP’liler ise “CHP, bizim adayımızı destekleseydi, biz sadece kendi adayımızı destekledik” yanıtını verdi bu eleştirilere. Ancak, HDP desteği olmadan MHP’ye de CHP’nin desteği yetersiz kalacaktı.

 

NELERE KARŞI ÇIKTI?

Kimileri bu durumu “AKP’ye yeşil ışık” olarak da yorumladı ancak geçmiş koalisyonlara bakıldığında az oy alan koalisyon ortağına Meclis Başkanlığı, çok oy alan koalisyon ortağına ise Başbakanlık verilmişti hep. Bu nedenle bu hareket koalisyon ihtimallerini de yok etmişti. Ki öyle de oldu. Dün yapılan görüşmede MHP ile AKP anlaşamadı. MHP’nin başta ortaya koyduğu tavır ve şartlar biliniyor. Bahçeli açıklamasında bu tavrından vazgeçmediğini dile getirmiş. Ancak bu şartlardan hangileri kabul görmedi belirtmemiş. Davutoğlu’nun dört bakanın yargılanmasına mı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın anayasal sınırlarına çekilmesi şartına mı yoksa çözüm sürecinin sonlandırılmasına mı karşı çıktığı dillendirilmemiş. Davutoğlu, bunların hepsine karşı çıktıysa bu kamuoyuyla paylaşılmalıydı.

 

470 VEKİLLERİ OLUR

Neyse, gelin Bahçeli’nin yazılı açıklamasına hep birlikte bakalım. İşte o açıklama: “Davutoğlu ile yaptığımız görüşme dostane ve samimi bir ortamda gerçekleşti ancak Milliyetçi Hareket Partisi’nin 7 Haziran akşamından itibaren tayin ve tespit ettiği siyasi tutumunda bir değişiklik olmadığı muhataplarına açık ve dürüst bir üslupla iletilmiştir. Türk milletinin partimize şimdilik ana muhalefet görevini layık gördüğü tartışma götürmez bir gerçektir. Türkiye’nin bugünkü şartlarında AKP ile CHP’nin bir koalisyon hükümeti kurması daha fazla vakit kaybetmeksizin sağlanmalıdır. Bu da yeterli görülmüyorsa; tesis edilecek ortaklığa HDP de ilave edilmeli, toplamda yüzde 78,94 oy oranı ve 470 milletvekili sayısıyla üç partili bir koalisyon hükümeti derhal inşa edilmelidir.

 

MAKUL OLAN ÜÇÜ

Böylelikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 Haziran öncesinde meydanlardan dillendirdiği ve talep ettiği 400 milletvekili aşılmış ve gerçekleşmiş olacaktır.  Milliyetçi Hareket Partisi’nin 7 Haziran akşamından itibaren tayin ve tespit ettiği siyasi tutumunda bir değişiklik olmadığı muhataplarına açık ve dürüst bir üslupla iletilmiştir. Türk milletinin partimize şimdilik ana muhalefet görevini layık gördüğü tartışma götürmez bir gerçektir. Bu itibarla koalisyon seçeneklerinin TBMM’de grubu bulunan diğer üç parti arasında aranması bugünkü ortamda en makul ve doğru olanıdır. AKP’nin muhtemel bir koalisyon hükümetinin yapıcı ve kurucu ortağı olarak aziz milletimizin verdiği mesajı isabetle okuyup anlamlandırması kaçınılmaz bir zorunluluktur.

 

EN UYGUN HDP’DİR

Özellikle çözülme sürecinin devam ve temini konusunda siyasi taahhüt ve güvence veren, bu hususta titizlikle hassasiyet gösteren partilerin muhtemel bir koalisyon ortaklığında yer almaları başlıca çıkar yoldur. Türk milleti her türlü risk ve tehlikesine rağmen ısrarla sürdürülen, inatla savunulan çözülme sürecinin amaç, kapsam ve uygulamasını net olarak görmek ve bilmek istemektedir. Bunu da en iyi icra ve ifa edecek olanlar sürecin ana aktör ve sempatizanı olan partilerdir. Bir koalisyon hükümetinde bulunması gereken uzun ömürlülük, uyum, istikrar ve mutabakat ancak bu şartlar altında vuku bulacaktır. AKP’nin en uygun koalisyon partneri hiç kuşkusuz HDP’dir.

 

ONU DA DAHİL ETSİNLER

Bu iki partinin toplam milletvekili sayısı 338 olup süreçle ilgili hedef ve politikaları hayata geçirmek için yeterlidir. Şayet daha geniş tabanlı bir koalisyon kurulması arzulanıyorsa; AKP ile CHP hükümetinin önünde ilkesel zeminde herhangi bir engel ve zorlayıcı hal bulunmamaktadır. AKP-CHP ortaklığının toplam oy oranı yüzde 65,82; milletvekili sayısı ise 390 olup, bu kapsamda Türkiye’nin acil ve bekleyen sorunlarının çözülmesi imkan dahilindedir. Türkiye’nin bugünkü şartlarında AKP ile CHP’nin bir koalisyon hükümeti kurması daha fazla vakit kaybetmeksizin sağlanmalıdır. Bu da yeterli görülmüyorsa; tesis edilecek ortaklığa HDP’de ilave edilmeli, toplamda yüzde 78,94 oy oranı ve 470 milletvekili sayısıyla üç partili bir koalisyon hükümeti derhal inşa edilmelidir.

 

KIRMIZI ÇİZGİLER

Böylelikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 Haziran öncesinde meydanlardan dillendirdiği ve talep ettiği 400 milletvekili aşılmış ve gerçekleşmiş olacaktır. Şu da çok iyi anlaşılmalıdır ki, Milliyetçi Hareket Partisi iktidardan uzak durmak için yapay ve boş bahanelere sığınacak kadar hazırlıksız ve korkak değildir. Türk milleti partimize en az 276 milletvekili vermek yerine 80 milletvekilini uygun görmüş ve ana muhalefetle yetkilendirmiştir. Biz bunun şuurundayız. Son tahlilde partimizi ziyaret ederek açık yüreklilikle değerlendirmelerde bulunan, görüşlerini açıklayan AKP Genel Başkanı ve Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu’na teşekkür ediyorum. Unutulmasın ki, Milliyetçi Hareket Partisi önce ülkem ve milletim; sonra partim ve ben ilkesinden taviz vermeyecek, bilhassa 7 Haziran’dan itibaren ortaya koyduğu, 46 yıllık şerefli geçmişiyle ters düşmeyen kırmızı çizgilerini çiğnemeyecektir.”

 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner482