banner768
banner598
banner749
15 Aralık 2017 Cuma 09:23
AKP’li vekil;  Bazı Posco  işçileri militan!
banner728

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) dün Kocaeli milletvekillerinin ‘emek’ tartışması vardı. CHP’li milletvekilleri POSCO’dan sendikaya üye oldukları için çıkarılan işçilerin sorunlarını meclise taşıdı. AKP’li vekil Zeki Aygün, işçiler için açtı ağzını yumdu gözünü. İşçilere “militan” diyen Zeki Aygün, işten çıkarılan işçilerin tazminat ve kıdem gibi haklarını geri almak için çalıştıklarını söyledi. İşe iade ile ilgili herhangi bir açıklama yapmayan Aygün’e, CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet ve Haydar Akar’dan çok sert yanıt geldi. Mahkemenin işçi alacaklarıyla ilgili zaten karar vereceğini söyleyen CHP2li vekiller Aygün’ü sözlerini tutmamakla suçladı.

Meclisteki POSCO tartışma tutanaklara şöyle yansıdı;

ZEKİ AYGÜN - Evet, Posco'da siz işçilerin hakkını arayarak onların kapının önünde desteklediniz ve burada -şov yapmak için- salı günü yapacağınız şovu da yapmadılar. Ben o 17 işçiyle görüştüm. 17 işçiyi dinledikten sonra işverenle görüştüm, sendikayla görüştüm.

HAYDAR AKAR (Kocaeli) - Eyvallah, sağ ol, teşekkür ediyorum.

FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Sonuç, sonuç...

ZEKİ AYGÜN (Devamla) - 40'ı 25/2'den atılmış, 28'i de...

FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Sonuç, sonuç...

ZEKİ AYGÜN (Devamla) - Sonucu bekleyin ya, ne kadar sabırsızsınız. 28'i de hakları verilerek.

FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Yeni işçi alımında önayak olduğunuz söyleniyor Zeki Aygün, ne diyorsunuz? Yeni işçi gönderiyormuşsunuz çıkarılan işçilerin yerine.

Atılan işçilerin 12-13'ü militan seviyesinde, işverene hakikaten hakaret eder şekilde konuşmuştur. Ama o 40'ın diğerleri...

FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Eyvah eyvah, eyvah eyvah! Herkes militan, size göre herkes militan!

MEHMET EMİN ADIYAMAN (Iğdır) - Mahkeme kararı mı var?

ZEKİ AYGÜN (Devamla) - DVD'leri var. Diğerlerine haklarını verecek şekilde çalışıyoruz. Aldıkları zaman da siz de takip edersiniz.

FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - İnşallah, hadi bakalım.

ZEKİ AYGÜN (Devamla) - Bizim amacımız şov yapmak değil, işçinin hakkını aramaktır ve onlara da bunu telkin ettik ve...

FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Yeter ki çözün de, sözünüzü tutun da.

ZEKİ AYGÜN (Devamla) - Çözeceğiz ama siz karıştırmayın.

FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Tutamayacağınız sözleri vermeyin de.

ZEKİ AYGÜN (Devamla) - Bakın o sizin lafınız çok erken söylenen bir laftır.

FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Tutamayacağınız sözleri vermeyin Zeki Aygün.

ZEKİ AYGÜN (Devamla) - Çok erken söylediniz bu lafı, utanacaksınız.

ZEKİ AYGÜN (Kocaeli) - Sayın Başkanım, değerli arkadaşlar; burada 68 tane işçiyi düşünen insanlar, işçi hakkını ararken bunları sokağa dökerek, burada şov yaparak çözülmez bu iş. Bu iş taraflarla konuşarak..

FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Ya, kim sokağa döküyor Zeki Bey? Allah aşkına ya, lafınızı bilin de konuşun! Kim sokağa döküyor bu insanları, bu insanlar ekmek peşinde, ekmek! Siz geçinin 2 bin lirayla, siz geçinin bin lirayla ya.

ZEKİ AYGÜN (Devamla) - Ben taraflarla konuşarak çözüyorum.

Bakın, burada işveren, sendikaya karşı olarak söylemedi. İşçi ile işveren arasındaki sendikal hakların kullanılması onların kanuni hakkıdır; ona bizim bir şey diyeceğimiz yok.

FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Siz neden bahsediyorsunuz Allah aşkına, bu insanlar evine ekmek götüremiyor, ekmek!

ZEKİ AYGÜN (Devamla) - Ama biz konuşarak taraflar arasında bu işi çözmek istedik, siz ise şov yaparak çözmek istiyorsunuz, kapı önünde gidip orada demeçler veriyorsunuz. Geliyorsunuz burada salı günü şov yapacaktınız. Bunları biz engelledik. 25/2'den atılanlara da tekrar haklarını verme noktasında iyi niyet gösterecekler. Bu iyi niyeti nasıl gösterecek işveren?

FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Haklarını zaten mahkemeyle alacaklar Zeki Bey.

ZEKİ AYGÜN (Devamla) - Siz onları bağırtarak, kapının önüne getirerek olmaz bu iş.

FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Onu lütuf yapmanıza gerek yok, zaten haklarını alacaklar mahkemeyle.

FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Ya, bu insanların istediği başka şey, siz neden bahsediyorsunuz ya! Yapmayın bunu ne olur. Şu anda demagoji yapıyorsunuz, şu anda algı yönetiyorsunuz.

HAYDAR AKAR (Kocaeli) - Ya, bunu yapmana gerek yok, onlar hakkını alır. Sen işe iade ettirebiliyor musun onu söyle"

ZEKİ AYGÜN (Devamla) - Bakın siz burada işi çözmek için değil, siz burada bu işin üzerinden nemalanmak için yapıyorsunuz.

HAYDAR AKAR (Kocaeli) - Sayın Başkan, evet, devam ettirmek istemiyorum baktığınızda ama Zeki Bey'in ben söylediklerini düzelteceğini düşündüm yani "Yasal biz onun ihbar ve kıdem tazminatları için uğraşıyoruz." diyor. Zaten mahkeme sonucu bunu alacak. Bunu bizim burada çıkarttığımız, yasama görevi yaptığımız yasalarla temin ediyorlar.

Efendim, biz buraya getirecekmişiz onları, şov yaptıracakmışız. Herkesin ekmeğini arama hakkı vardır. İşçi kardeşlerimizin buraya gelmesi şov değil, sizin için şov olabilir, sizin için şov olabilir ama şov değil, ekmeklerini arıyorlar, 1.400 lirayı arıyorlar, 1.400 lirayı. Onlarla geçinen ailelerden, çocuklardan bahsediyoruz.

Son Güncelleme: 15.12.2017 11:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ORHAN FİRİDİNOĞLU 2017-12-15 14:19:43

bilelek bir vekili konuşdurub böyle servis yapmak ahlaksızlıkdır konuşmada ismi gecen vekiller siz çalıştırdığınız işçilere ne maaş veriyorsunuz

Avatar
İhsan DENİZ 2017-12-15 13:28:25

Bu fırıncı zat kendi biat ettiği için,tüm çalışanları işçilerin hatta halkın kendilerine biat etmesini bekliyor,ağa babaları demişti ya ya taraf olursunuz yada bertaraf işte mantık bu faşist bir zihniyet dolayısıyla hak, hukuk adalet beklenemez.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner733

banner482