banner598
banner609
banner638
banner654
03 Mart 2016 Perşembe 11:26
AKP'li avukattan Anayasa Mahkemesi çıkışı!
banner610
Bu ülkenin yetkisini Anayasa’dan alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Anayasa Mahkemesi’nin gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül için verdiği tahliye kararına yönelik tepkisi hala hafızalarda. Erdoğan’ın “Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımıyorum, karara saygı duymuyorum” ifadeleri ile ilgili tartışmalar sürerken, bu tartışmalara AKP’li Avukat Halit Çokan da katıldı. Çokan, Anayasa’nın 104. maddesini örnek göstererek Erdoğan’a sahip çıktı. 


Çokan, Facebook hesabında paylaştığı yazıda, “Cumhurbaşkanımızın, Anayasa Mahkemesinin, kamuoyunun malumu Can Dündar kararına tepki göstermesini anlamayanlara hatırlatmak isteriz ki; Anayasanın 104. maddesinde ‘Cumhurbaşkanı Devletin başıdır. Bu sıfatla Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletinin birliğini temsil eder; Anayasanın uygulanmasını, Devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetir’ hükmü mevcuttur.

Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanın, devlet organlarının işleyişinde bir düzensizlik görürse veya bir aksaklığın varlığına kani olursa buna tepki göstermesi onun Anayasal sorumluluğudur. Yani görevleri arasında bu da vardır. Dolayısıyla kimse karanlığa haybeden taş atmasın...” ifadelerine yer verdi.

Halit Çokan, Anayasa’nın 104. maddesinin ilk girişini takipçilerine aktarmış ve bunu da kendince yorumlamış. Cumhurbaşkanı’nın aksaklık gördüğü konular elbette olacaktır ancak bu yargı kararları olmasa gerek. Yargı bağımsızlığı esastır Sayın Avukat.  
Keza bu aktarılan ilk giriş cümlesinin altında, yetkiler açık bir şekilde ortaya konuluyor.

İŞTE ANAYASA’NIN 104. MADDESİ

Cumhurbaşkanı Devletin başıdır. Bu sıfatla Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletinin birliğini temsil eder; Anayasanın uygulanmasını, Devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetir.

 

Bu amaçlarla Anayasanın ilgili Maddelerinde gösterilen şartlara uyarak yapacağı görev ve kullanacağı yetkiler şunlardır:

 

A) Yasama İle İlgili Olanlar :

 

Gerekli gördüğü takdirde, yasama yılının ilk günü Türkiye Büyük Millet Meclisinde açılış konuşmasını yapmak,

 

Türkiye Büyük Millet Meclisini gerektiğinde toplantıya çağırmak,

 

Kanunları yayımlamak,

 

Kanunları tekrar görüşülmek üzere Türkiye Büyük Millet Meclisine geri göndermek,

 

Anayasa değişikliklerine ilişkin kanunları gerekli gördüğü takdirde halkoyuna sunmak,

 

Kanunların, kanun hükmündeki kararnamelerin, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün, tümünün veya belirli hükümlerinin Anayasaya şekil veya esas bakımından aykırı oldukları gerekçesi ile Anayasa Mahkemesinde iptal davası açmak,

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin yenilenmesine karar vermek,

 

b) Yürütme Alanına İlişkin Olanlar:

 

Başbakanı atamak ve istifasını kabul etmek,

 

Başbakanın teklifi üzerine Bakanları atamak ve görevlerine son vermek,

 

Gerekli gördüğü hallerde Bakanlar Kuruluna Başkanlık etmek veya Bakanlar Kurulunu Başkanlığı altında toplantıya çağırmak,

 

Yabancı Devletlere Türk Devletinin temsilcilerini göndermek, Türkiye Cumhuriyetine gönderilecek yabancı devlet temsilcilerini kabul etmek,

 

Milletlerarası antlaşmaları onaylamak ve yayımlamak,

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi adına Türk Silahlı Kuvvetlerinin başkomutanlığını temsil etmek,

 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanılmasına karar vermek,

 

Genelkurmay Başkanını atamak,

 

Milli Güvenlik Kurulunu toplantıya çağırmak,

 

Milli Güvenlik Kuruluna Başkanlık etmek,

 

Başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu kararıyla sıkıyönetim veya olağanüstü hal ilan etmek ve kanun hükmünde kararname çıkarmak,

 

Kararnameleri imzalamak,

 

Sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebi ile belirli kişilerin cezalarını hafifletmek veya kaldırmak.

İŞTE O PAYLAŞIMSon Güncelleme: 04.03.2016 10:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482