banner598
banner608
26 Mayıs 2015 Salı 17:25
Akar’a cevap Kaymakam’dan geldi
banner610

7 Haziran’da yapılacak genel seçimler öncesinde, partiler arasındaki rekabetin ne denli haksız olduğu bir kez daha ortaya çıktı. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği seçim gezisinde, Derince Limanı’nda çocuk işçilerin çalıştırıldığını iddia etmişti. Akar’a cevap ise AKP’li vekillerden değil, Derince Kaymakamı’ndan geldi. Bu da partiler arasındaki rekabette dengeleri ortaya koymaya yetti.

 

Derince Kaymakamı Mesut Yıldırım’ın verdiği cevap şöyle:

 

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar'ın, Derince Limanında yevmiye sistemiyle çocuk işçi ve sigortasız işçi çalıştırıldığı iddialarına ilişkin yerel basınımızda çıkan haberler üzerine;

 

Kaymakamlığımızca yapılan gerekli araştırmaları müteakip Çalışma ve İş-Kur İl Müdürlüğü ile SGK İl Müdürlüğü yetkililerinin de katılımıyla yerinde yapılan inceleme ve tespitler neticesinde elde edilen bilgi ve bulgular muvacehesinde kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi gereği hasıl olmuştur.

 

Öncelikle ifade etmeliyiz ki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Şöyle ki;

 

Valilik Makamına ve Kaymakamlığımıza bu iddiaları içeren bir şikayet veya başvuru yapılmadığı anlaşılmış; sadece Liman-iş Sendikasının 10 ve 24 isan tarihlerinde çalışma ve İş-Kur il Müdürlüğüne muhtelif konulara havi iki dilekçe sunduğu bu müracaatlar nedeniyle de ilgili müdürlüğümüzce Bakanlıktan müfettiş talep edildiği anlaşılmıştır.

 

Derince Limanı mülk sahibi TCDD olup, 05 Haziran 2014 tarihinde yapılan ihale neticesinde, SAFİ HOLDİNG tarafından işletilmek üzere özelleştirilmiştir. İşletme Hakkı Devir Sözleşmesi ile 02 Mart 2015 tarihinde SAFİ Derince Uluslararası Liman İşletmeciliğA.Ş.'ye devir yapılarak işletilmeye başlanmıştır.

 

TCDD Genel Müdürlüğü, Derince Limanında görev yapmak üzere, üç kişilik bir kontrol ve denetim ekibi görevlendirmiş olup kiracı konumundakiSAFİ PORT'u sözleşmeler çerçevesinde 39 yıl süreyle kontrol edecek ve etmektedir.

 

Derince Limanı iddia edildiği gibiLAM Lyonel A. Makzume Vapur Acenteliği A.Ş tarafından değil SAFİ Derince Uluslararası Liman İşletmeciliğ A.Ş tarafından işletilmekte olup buna bağlı olarak 3 alt taşeron firma faaliyet göstermektedir.

 

Bunlar, LAM LyonelA. Makzume Vapur Acenteliği A.Ş, Zafer Vinç Denizcilik Hizmetleri ve Turizm Ltd. Şti ve Ahtapot Denizcilik Tahmil/ Tahliye Nakliye Sanayi Ticaret Ltd. Şti'dir

 

Yukarıda zikredilen ana firma ve üç alt taşeron firmalarında kadrolu veya yevmiye sistemiyle çalışanların tamamının denetimi, Körfezde bulunan diğer 34 Liman tesisinde olduğu gibi, ilgili devlet kurumlarınca denetlenmektedir. SAFİ PORT bir ayrıcalığa sahip değildir.

Derince Limanında;

- İş Güvenliği Uzmanı, Çevre Uzmanı, ISPS Uzmanı, İşyeri Hekimi, ikaz ve uyarı levhalarının mevcut olduğu

 

 

 

-Tüm çalışanlarınSGK'lı olduğu,iş güvenliği eğitimlerini almış ve mesleki yeterliliğe ilişkin belgelerinin mevcut olduğu;

-Tüm iş makinesi ve vinç  operetatörlerinin ehliyetlerinin keza bulunduğu

Kaldı ki;

 

-Tüm çalışanlar da dahil olmak üzere Limana yapılan her tür ve maksatlı giriş çıkışların kontrol ve kayıt altına alındığı yerinde görülmek suretiyle tespit edilmiştir.

 

Bu firmaların tamamında gerek kadrolu gerekse çağrı sistemi üzerine yevmiye usulüyle çalışanlar da dahil, 18 yaşın altında hiçbir işçi çalıştırılmadığı gibi sigortasız işçi çalıştırıldığı iddialarının da gerçeklerle bağdaşmadığı, iş güvenliğine ilişkin mevzuatın gerektirdiği tüm koşullara da riayet edildiği görülmüştür. Sonuç olarak, iş mevzuatının ihlali anlamına gelebilecek her hangi bir bulguya rastlanmamıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 26.05.2015

 

Mesut YILDIRIM

Derince Kaymakamı

 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482