banner598
banner608
banner654
03 Haziran 2015 Çarşamba 12:52
Akar ve Dumlu’dan emeklilere müjde
banner610

 

Türkiye Genel seçimlerine az bir zaman kala yoğun bir tempoda çalışmalarına devam eden CHP Kocaeli Milletvekili Adayı Ecz. Turan Dumlu, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ile birlikte, Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Gölcük Şube Başkanı Ali Osman Kılıç ve üyelerini ziyaret ettiler. CHP İlçe Başkanı İsmet İşeri, Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Av. Hüseyin Yılmaz, belediye meclis üyeleri ve partililerinde eşlik ettiği ziyarette, Milletvekili Haydar Akar ve vekil adayı Ecz. Dumlu, CHP’nin hükümet programında yer alan ve Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan emekli sorunları ve çözüm önerileri hakkında bilgiler sundular.

 

 

İŞERİ “EMEKLİ NEFES ALACAK”

 

Ziyarette ilk konuşmayı yapan CHP İlçe Başkanı İsmet İşeri, her kesimi yakından ilgilendiren sorunların çözüm önerilerinin bulunduğu 200 sayfalık hükümet programında yer alan çalışmalarla, yaşanabilir bir Türkiye için yola çıkıldığını belirterek, “Genel başkanımın taahütü benim için çok önemlidir. Emekliler, bu uygulamalarla rahat bir nefes alacak” diyerek sözü CHP Kocaeli Milletvekili Adayı Ecz. Turan Dumlu’ya verdi.

 

 

DUMLU, “BU ÜLKE İÇİN ALIN TERİ DÖKTÜNÜZ”

 

 

Dumlu, “Av. Tamer Solakoğlu ile birlikte Gölcük’ten iki aday olarak Ankara’da sizi temsil etmek istiyoruz. Bizden başka diğer partilerin listelerinde, Gölcük, Karamürsel ve Başiskele’yi kapsayan alanda bir aday yok! Milletvekili olduğumuz zaman Ankara’da bir ses olmalı! Kapımız hepinize sonuna kadar açık olacak. CHP bu dönem iktidara hazır bir parti! Her kesimi yakından ilgilendiren ve vatandaşımızı rahat ettirecek çözüm önerilerinin yer aldığı hükümet programı ile yola çıkıldı. Emeklilerimizi yakından ilgilendiren çalışmalarda, Genel Başkanımız Ankara’da emeklilerimizle bir araya geldi ve sorunları dinledi. Bu sorunlardan yola çıkılarak çözüm önerileri ile hükümet programı emeklimize ikramiye vereceğiz. Emeklimiz, hastaneye, eczaneye gittiği zaman maaşlarından birçok para kesiliyor. Aynı zamanda emeklimiz iş yeri açtığı zamanda maaşından yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek Primi kesiliyor. Biz bunlara dur diyeceğiz. İntibak yasasını çıkararak, maaşlar arasındaki eşitsizliği gidereceğiz. Siz bu ülke için alın teri döktünüz. Emeklilerimiz, maddi düşünceden uzak, mutlu bir hayat yaşama hakkına sahiptir. Bu hayatı sizlere biz sunacağız” açıklamasında bulundu. 

 

 

AKAR’DAN AYGÜN’E CEVAP

Dumlu’nun ardından konuşmasına başlayan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, öncelikli olarak, AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün’ün, “İntibak Yasası CHP engeline takıldı” sözü üzerine açıklamada bulunarak, “AKP, sadece 2000 yılı öncesi emekli olanlar için iyileştirme yaptı. Biz, 2000 öncesi ve 2000 sonrası diye ayırmadık. 2000 yılı öncesi ve sonrasını kapsayan ve tüm emeklilerin durumunu iyileştiren intibak çıkardık. Ama! AKP bunu kabul etmedi. AKP’nin sunmaya çalıştığı İntibak Yasası’nın eşitlik ilkesine uygun olmadığını belirterek Anayasa’ya başvurduk” diye belirtti.

 

 

 

“FIRLATILAN AYAKKABI TOPLANTIYI DUYURDU”

 

 

Emekli sorunu ile ilgili çözüm önerilerinin emeklilere taraf emekli dernekleri ve emekli sendikalarının da katılımıyla hazırlandığını belirten Milletvekili Akar, “Genel başkanımız bunları topladı. Bunların içerisinde sendikacı arkadaşlarımızda vardı. Toplantı yapılıyor. Toplantı sonunda ortak aklı, ortak çözüm yollarını bir deklarasyon halinde kamuoyu ile paylaşıyorduk. Ama bunların hiç biri sizlerle buluşmadı. Kamuoyu emeklilerle ilgili yapılan toplantıyı bir vatandaşın genel başkana ayakkabı fırlatmasıyla duydu. Bu arkadaşa teşekkür ediyorum. Çünkü bu olaydan sonra Türkiye, bizim emeklilerle ilgili toplantı yaptığımızı öğrendi ve gündeme oturdu. O toplantıların sonucunda bizim bu dönem hazırladığımız seçim bildirgelerimiz çıktı ortaya!”dedi.

 

 

 

“TEMMUZ’UN 17’SİNDE İLK İKRAMİYEYİ VERECEĞİZ”

 

Akar, “Emeklilerle, engellilerle, taşeronlarla, yoksullarla, bakıma muhtaç hastalarla, yaşlılarla ilgili her kesimi yakından ilgilendirecek tüm konular bu hükümet programımızda yer alıyor. Emeklilerle ilgili iki ikramiye dedik! Birinci öncelik rahat nefes aldıralım dedik. Bir vatandaş bana, 20 yıldır kurban kesmediğini ve CHP iktidarında kurban keseceğini söyledi. 11 milyon emekli var. Parti kursanız iktidar olursunuz. 8 milyon emekli 1.000 TL’nin altında maaşla geçiniyor. Emeklinin yüzde 80 ‘i şehir merkezlerinde kirada oturmak zorunda kalıyor. Emekliye vereceğimiz aylık ortalama zam, ikramiyenin yansıyacağı oran yüzde 17! Kaynak nerde diyorlar. Kanal İstanbul’u yaparken kimse kaynak nerden sağlandı demedi. Erbakan Hoca bir şey yaptı. Bu emekliye yüzde 120 zam yaptı. Ama bu ne bu devlet yıkıldı, ne de soyuldu. Ama şimdi devlet soyuldu. Soyduklarının bir kısmını geri döndürsek, emeklilere yüzde 170 zam yapabiliriz. Doğru kullanıldığı, sosyal adalet ve paylaşım sağlandığı zaman çok rahat veririz. Kimyaları bozulsa da biz bu ikramiyeleri Temmuz’un 17’sinde Ramazan Bayramı’nda ilk ikramiyeyi vereceğiz. Ramazan Bayramı’ndan 2 ay 10 gün sonra da Kurbanı biz kestireceğiz ” diye açıkladı.

 

 

“MUAYENE PARASI VERMEYECEKSİNİZ”

 

Asıl büyük problemin sağlık konusunda yaşandığını belirten Akar, “90 yıllık tarihin en pahalı sağlık hizmetini kullanıyorsunuz. Artık iki aydır reçetesiz ilaç satılmıyor. 50 kuruşa aldığınız ilacı şimdi 22 TL ödeyip alıyorsunuz. Randevu, barkot, muayene, reçete parası olarak, tam 14 kalemde sizden para alıyorlar. Bunları kaldıracağız. Muayene parası vermeyeceksiniz. Sadece yüzde 10 ilaç parası vereceksiniz” dedi.

 

 

“DEVLET VATANDAŞIN SIRTINA BİNEMEZ”

 

 

Emeklilerin en önemli problemlerinden birinin de yeterli maaş alamadıkları için çalışmak zorunda kalan emeklilerden alınan yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destekleme Primi (SGDP)  alınması olduğunu söyleyen Akar, “Bunun dünyada eşi benzeri yok. Emekli 30, 40 yılda iki prim ödüyor. Sağlık sigortası ve yaşlılık sigortası dediğimiz emeklilik primi ödüyor. Biz bunu da kaldırıyoruz. Böyle bir adaletsizlik, böyle bir hukuksuzluk olmaz. Bir devlet kendi vatandaşının sırtına binip, böyle bir yol almaz. Emeklilerin en büyük düşüşün nedenlerinden bir tanesi, refah payından pay almayı önleyen bir yasa çıkartıldı. Refahın arttığı söyleniyor. Ama bu refahtan emekliler pay almıyor. Enflasyona göre zam veriyorlar. Ama, gerçek enflasyon yüzde 30, devletin açıkladığı enflasyon yüzde 7! Benim emeklim aç yaşamaya mahkum mu? Özel ve devlet sektöründe çalışanlar, milletvekiline kadar herkesin aldığı, ama emeklinin alamadığı banka promosyonları var. 11 milyon emeklisiniz. Bir yere yüklendiğinizde Türkiye’nin kaderini sizler belirlersiniz. Önceliğiniz sizin geçim şartlarınız!

 

 

 

“HAKLI OLDUĞUMUZ KONUDA FORD EN GÜZEL ÖRNEK”

 

 

En önemli sorunlardan birinin taşeron olduğunu dile getiren Akar, “çocuklarınız, sanayide, taşeronda çalışıyor. Kocaeli’nde çalışanların Yüzde 44’ü, 949 TL asgari ücretle çalışıyor. Yetmeyen paranızın bir kısmını çocuklarınıza, gençlerinize ayırmak zorunda kalıyorsunuz. Taşeronu kaldırıp kadrolu yapacağız. Asgari ücret 1.500 TL olacak. Buna Ford en önemli örnek! 6150 tane çocuğumuz çalışıyor. Çoğu endüstri meslek lisesi ve yüksek okul mezunu gençler. Aldıkları maksimum ücret 1.300 TL! Vereceğimiz 1.500 TL ile ne kadar haklı olduğumuz konusunda Ford bir örnektir. 1.500 TL ile istihdam mı düşer, istihdamı mı artar? İşçi rahat bir nefes mi alır, açlığa mahkum mu olur? Devletin vergi yükü kalkacak. Devletin işverene verdiği parayı biz işçiye vereceğiz. O zaman üretim artar, istihdam artar” diyerek açıklayıcı bilgiler sundu.

 

 

 

KASIMOĞLU, “HEPİMİZ PERİŞAN OLDUK”

 

Harb-İş Sendikası eski Kocaeli Şube Başkanı Ahmet Kasımoğlu, “İçinde yaşadığımız durumda şunu çok net görüyoruz. 13 yıldır bir siyasal iktidar var. İşçisinden, memurundan bütün emeklilerin, hepsinden muzdarip olduğunu görüyorum. Çağ atladık deniyor. Ama hepimiz perişan olduk. CHP bir öneri getiriyor ve bir şans var. Bu şansı emeklilerin, asgari ücretlilerin, ev hanımlarının iyi kullanacağını umut ediyoruz” diyerek düşüncelerini dile getirdi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner482