banner598
banner608
08 Temmuz 2014 Salı 12:05
AKAR, KOCAELİ DE KANSER ARAŞTIRILMALI
banner610

AKAR, KOCAELİ DE KANSER ARAŞTIRILMALI

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun Kocaeli de Kanser vakalarının 7 yılda 20 bin olduğu açıklamasından sonra Meclise araştırma önergesi verdi.

Akar, 2007 yılında Meclis Araştırma Komisyonunun Dilovasında yapmış oldukları çalışmalar neticesinde 29 önerinin Meclise sunulduğunu belirterek, “geçen 7 yılda bu önerilerin büyük bölümünün yerine getirilmemiştir” dedi.

‘KİME İNANACAĞIZ’

Akar, Kanser vakalarının Kocaeli de gençlerimizi tehdit eder boyutta olduğunun altını çizerek 2007 yılında Meclis Araştırma Komisyonu raporunun sonuç bölümünde Kocaeli Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalının bölgedeki Kanser vakalarının Türkiye ortalamasının 2,6 kat üzerinde olduğunu belirtmesine rağmen, soru önergesine Sağlık Bakanın vermiş olduğu cevapta Kocaeli de Kanser vakaları Türkiye ortalamasından farklı değil cevabının manidar olduğunu belirtti.

‘İKTİDAR KONU İLE İLGİLENMİYOR’

Haydar Akar, araştırma önergesinde İktidarın bu konuda gerekli hassasiyeti göstermediği gibi bu konudaki uzmanlara, bilim adamlarına şarlatan benzetmesi yapabildiğini belirtti.Kanser vakalarının Kocaelinin bazı ilçelerinde yüzde 200’ün üzerinde olduğuna değinen Akar, Gelecek yıllarda bu tablonun katlanarak devam etmemesi ve gereken önlemlerin bir an önce alınmasının hayati önem taşıdığını ve Meclis Araştırma Komisyonunun kurulması gerekliliğine değindi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Son yıllarda Kocaeli’de  artan Kanser vakalarının nedenlerinin araştırılması ve  gerekli önlemlerin alınması amacı ile Anayasamızın 98, içtüzüğümüzün 104. ve 105. Maddeleri gereğince, bir meclis araştırma komisyonu kurulmasını saygılarımızla arz ve teklif ederiz.

Haydar AKAR   Kocaeli Milletvekili

GEREKÇE

Kocaeli ülkemizin yüzölçümü bakımından en küçük illerinden biri iken sanayileşme bakımından en önde gelen illerinden biri olup, gerek il merkezi gerekse Derince,Körfez,Gebze, Çayırova veDilovasında çok sayıda sanayi tesisi bulunmaktadır.

Petrol, Kimya, Lastik, Demir-Çelik başta olmak üzere parlayıcı, patlayıcı, kanserojen içerenler dahil tüm sanayi dallarında tesis bulunan bölgede, Kanser hastalığı ürkütücü boyutlara gelmesine rağmen gerekli hassasiyet ve araştırmalar yapılmamaktadır.

2007 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından açılan Dilovası ilçesindeki olumsuzluklarının tespiti ve giderilmesine ilişkin Komisyon raporunda birçok olumsuz etkene rastlanılmış ve 29 öneriden oluşan rapor Meclis de kabul edilmiştir.

Aradan geçen 7 yıla rağmen maalesef bu önerilerin büyük bir bölümü yerine getirilmediği gibi Kanser hastalığı vakaları artış göstermiştir. Öyle ki artık Kanser vakaları gençlerimizi de etkilemiş 13 yaşındaki gençlerimiz bu hastalıkla karşı karşıya kalmıştır.

2007 yılında Araştırma Komisyonu Raporunda Kocaeli Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalınca  bölgedeki Kanser vakalarının artışına dikkat çekilmiş ve ülke ortalamasının çok üstünde olduğu belirtilmiştir. Ancak bu ürkütücü tabloya rağmen hükümet ve devlet yetkilileri gerekli hassasiyeti göstermediği gibi soru önergelerine vermiş olduğu cevaplarda Kanser vakalarının ülke ortalamasının altında olduğunu söyleyerek Bilim adamlarını şarlatan olarak nitelemiştir.

Son olarak Sağlık Bakanlığının açıklamalarında Kocaeli de son 7 yılda yaklaşık 20 bin kişiye Kanser teşhisi konulduğu, bazı ilçelerde artış oranının yüzde 200’ leri bulduğu görülmüştür. Gelecek yıllarda bu tablonun katlanarak devam etmemesi ve gereken önlemlerin bir an önce alınması hayati önem taşımaktadır.

Bu nedenlerle, Son yıllarda Kocaeli’de artan Kanser vakalarının nedenlerinin araştırılması ve  gerekli önlemlerin alınması amacı ile Anayasamızın 98, içtüzüğümüzün 104. ve 105. Maddeleri gereğince, bir meclis araştırma komisyonu kurulmasını saygılarımızla arz ve teklif ederiz.

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482