banner608
banner597
banner609
21 Kasım 2016 Pazartesi 12:45
Akar: CHP eğer ret oyu kullansaydı…
banner610

AKP’nin geçtiğimiz günlerde TBMM’ye sunduğu, cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda Ceza Muhakemesi Kanununun 213. maddesine bakılmaksızın hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına dair TBMM Genel Kurul’a sunulan AKP önergesine tepkiler gittikçe büyürken bir yandan ise AKP’li pek çok isim bu tasarıyı savunuyor. Bilindiği üzere tepkilere neden olan bu tasarıya imza atan isimlerden biri de AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker.

ŞEKER, AÇIKLAMA YAPMIŞTI
Şeker, diğer milletvekillerine nazaran muhalefetin de donanımından dolayı antipatik bakmadığı bir isim, bu nedenle de bu tasarıda imzasının olması en çok muhalefeti şaşırttı. CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, dün Derince’den kendisine seslendi, bu tasarıdaki imzasını çekmesini istedi Şeker’den, “Yakışmadı” dedi bu yüzden. Ve bu güne kadar tek bir gazeteye dahi açıklama yapmayan Şeker, dün gazetemizi aradı, gazetemiz imtiyaz sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Aysun Özcan Erenkaya’ya açıklamalarda bulundu.

NEDEN REDDETMEDİLER?
Şeker, bu tasarının tecavüzcüleri aklayacak bir tasarı olmadığını anlattı, daha çok Roman vatandaşlarda görüldüğünü belirttiği, küçük yaşta evliliklerden doğan hapis cezalarını kaldıracağını söyledi. Ve Şeker’in asıl dikkat çeken ifadesi ise CHP’lilerin bu tasarıya ret oyu vermediğiydi. Şeker, “CHP’li vekillerden yalnızca bir tanesi bu önergeye ilk turda ret oyu verdi, ikinci turda ret de veren olmadı. Ne kabul ettiler, ne reddettiler. Madem bu kadar karşı çıkıyorlar, neden ret oyu kullanmadılar?” şeklinde konuştu.

BİLGİSİZLİĞİNDEN KAYNAKLI
Şeker’in bu açıklamasını sizlerle “Peki, CHP’liler neden ret oyu kullanmadı” başlığı ile paylaştık… Gazetemizde çıkan haberin ardından CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Aysun Özcan Erenkaya’ya ulaşarak Şeker’in sözlerine cevap verdi. Akar, “İlyas Şeker’in Meclis iç tüzüğünden haberi olsaydı, sadece talimatla el kaldır indir olarak orada bulunmasaydı, onun dışında nasıl yönetildiğiyle ilgili bir fikri olsaydı niçin ret oyu kullanmadığımızı anlayabilirdi. Bu onun iç tüzüğü bilgisizliğinden kaynaklanıyor” dedi.

RET OYU KULLANSAK YASA GEÇERDİ
Akar, neden oy kullanmadıklarını ise şu şekilde anlattı: “Çünkü biz o oylamada 20 kişi girip de ret oyu kullansaydık bugün o tasarı salı gününe kalmadan o gün geçerdi. Bu tamamen stratejikti. MHP ve CHP’den birer kişinin birinci turda oy kullanmasını öngördük, çünkü yazılı açık oylama talebinde bulunduğun zaman orada bulunanların oy kullanması gerekiyor. Onun için de MHP ile anlaşarak birer kişi ret oyu kullandırdık. Diğer arkadaşlarımız kullanmadı, ikinci turda ise hiç kimse oy kullanmadı ve böylece toplantı yeter sayısı olan 184’ü bulamadıkları için yasanın tümü geçmemiş oldu. Eğer biz ret oyu kullanmış olsaydık karar yeter sayısı olan 184’ü bulacakları için yasa geçerdi.”

ÖNERGEYİ OKUSAYDI
Şeker’in sorusunu bu şekilde çürüten Akar, AKP’nin pek çok olayın ardından “Kandık, kandırıldık, inandık” tarzı kullandığı kelimelere atıfta bulunarak, “Bunları herkes kandırdı değil mi? FETÖ’cüler kandırdı, zamanında Ergenekoncular kandırdı, Amerika kandırdı, AB kandırdı, Ruslar kandırdı, sürekli kandırılıyor bunlar. Ben İlyas Şeker’in de kandırıldığını düşünüyorum. Sayın Şeker, bu önergeyi okusaydı vicdanı buna imza atmasına izin vermezdi” ifadelerini sarf etti. “CHP bu yasayı tam olarak tecavüzü meşrulaştırma yasası olarak mı görüyor, karşı çıktıkları noktalar ne?” ve benzeri pek çok merak edilen konuya cevap verdi Haydar Akar.

Akar’ın, Aysun Özcan Erenkaya’ya soru cevap şeklinde aktardıklarını sizlerle olduğu gibi paylaşıyoruz…

“CHP NEDEN RET OYU VERMEDİ?” SORUSUNU CEVAPLADI
İlyas Şeker’in “Peki, CHP’liler neden ret oyu kullanmadı” sorusuna ne cevap vereceksiniz?

- İlyas Şeker’in Meclis iç tüzüğünden haberi olsaydı, sadece talimatla el kaldır indir olarak orada bulunmasaydı, onun dışında nasıl yönetildiğiyle ilgili bir fikri olsaydı niçin ret oyu kullanmadığımızı anlayabilirdi. Bu onun iç tüzüğü bilgisizliğinden kaynaklanıyor. Çünkü biz o oylamada 20 kişi girip de ret oyu kullansaydık bugün o tasarı salı gününe kalmadan o gün geçerdi. Bu tamamen stratejikti. MHP ve CHP’den birer kişinin birinci turda oy kullanmasını öngördük, çünkü yazılı açık oylama talebinde bulunduğun zaman orada bulunanların oy kullanması gerekiyor. Onun için de MHP ile anlaşarak birer kişi ret oyu kullandırdık. Diğer arkadaşlarımız kullanmadı, ikinci turda ise hiç kimse oy kullanmadı ve böylece toplantı yeter sayısı olan 184’ü bulamadıkları için yasanın tümü geçmemiş oldu. Eğer biz ret oyu kullanmış olsaydık karar yeter sayısı olan 184’ü bulacakları için yasa geçerdi. Biz orada toplantı yeter sayısı istedik. Yasayı geçirmek için bunların 184’e ihtiyacı yoktu, yasa 139 ile geçiyordu. Ama toplantı yeter sayısı istediğimiz için 184’ü bulmak zorunda kaldılar. Ret veya kabul fark etmez, 184 çıktığı anda yasa geçerdi.”

OKUSAYDI İMZA ATMAZDI
Peki, İlyas Şeker’in bize anlattığı gibi bu yasa asla ve asla tecavüzcüleri kapsamıyor mu?

- Bunlar önergeye imza atmış ama önergeyi okumamış. Önüne getirmişler onlar da imzalamış. Artık kendileri de kabul ediyorlar, bu önerge herkesin önünü açıyor. Onun için İlyas Şeker okusaydı bence kendisi de imza atmazdı.

ŞEKER’İN TALİHSİZLİĞİ O AN ORADA OLMASI
İlyas Şeker okusaydı diyorsunuz da bu önergeyi hazırlayan komisyonda değil miydi Sayın Şeker, sadece imza mı attı yani?
- Hayır hayır, bu konu komisyonda falan görüşülmedi. Bunlar da birileri tarafından kandırılmış. Bu önerge nasıl hazırlandı biliyor musunuz? 43 maddelik kanun teklifi bitti ondan sonra geçici bir madde olarak düzenleme yapıp bunu eklediler. Önergenin Meclis’e verilebilmesi için beş milletvekiline ihtiyaç var, biri yazdı bunlar da imzaladı. İlyas Şeker’in talihsizliği o an genel kurulda bulunmasıdır. İlyas Şeker’in bu önergeyi düşünüp taşınıp imzaladığına inanmıyorum çünkü önergeler birilerinin ya Bakan’ın ya grup başkan vekilinin talimatıyla hazırlanır, o an yanında bulunan beş kişiye imzalatılır ki önergeyi genel kurula verebilsinler. Bunlardan biri de İlyas Şeker idi. Okusaydı imzalayacağını düşünmüyorum veya bunlar okumadan imzalıyorlar.

VİCDANI İZİN VERMEZDİ
Yani siz İlyas Şeker’in bu yasayı iyice sindirmeden, özümsemeden imzaladığını mı söylüyorsunuz?
- Bunları herkes kandırdı değil mi? FETÖ’cüler kandırdı, zamanında Ergenekoncular kandırdı, Amerika kandırdı, AB kandırdı, Ruslar kandırdı, sürekli kandırılıyor bunlar. Ben İlyas Şeker’in de kandırıldığını düşünüyorum. Sayın Şeker bu önergeyi okusaydı vicdanı buna imza atmasına izin vermezdi.

TECAVÜZ SUÇUNDAN HAPİSTEYKEN EVLENİRSE…
Bize net cevap verir misiniz, bu yasa tecavüzcüleri kapsıyor mu, kapsamıyor mu?
-Hepsini kapsıyor tabi, kapsamıyor olur mu? Cinsel istismar suçları hepsi dahil diyor. Yani vatandaş tecavüzden hapisteyken evlenme kararı alırsa dışarı çıkacak veya birine on kişi birden tecavüz ettiğinde bunlardan biri evlendiğinde diğer dokuz kişinin davası düşüyor gibi birçok saçmalık var. Sadece geleneklere göreneklere örfe, adete dayandırılarak hazırlanmış bir kanun teklifi değil, arkasında başka işler var anladığım kadarıyla. Birilerini kurtarmaya çalışıyorlar. Bu yasanın yanlış olduğunun ispatı, Adalet Bakanı’nın kadın dernekleriyle yapmış olduğu toplantıda açıkça ortaya çıktı. Başbakan da tekrar incelensin dedi. Bence bu yasa geri çekilmeli ve toplumsal mutabakat sağlanarak yani gerçekten mağdur insanlar varsa ki toplumda zaman zaman görüyoruz, onlar için bir düzenleme yapılabilir. Bu asla bir şeyin önünü açmamalı.

ONLAR HDP İLE KUCAK KUCAĞA…
İlyas Şeker, CHP’nin HDP’ye destek verdiği için tabanda oy kaybı yaşadığını ve bu nedenle bu yasaya muhalefetle açığı kapatmaya çalıştığını söylüyor, ne diyorsunuz?
- Biz hiçbir zaman HDP’ye destek vermedik. CHP dün de bugün de yarın da doğru bildiğini söylemeye devam edecek. Bu doğru bildiği şeyleri arada AKP söylemiş, MHP söylemiş ya da HDP söylemiş, bizi ilgilendirmiyor. Biz bireysel hak ve özgürlüklerden, anayasanın özellikle darbe kanunlarının değiştirilmesi konusunda, insan hakları konusunda tüm olumsuzluklarda neyi doğru biliyorsak söylüyoruz. Bu söylemlerimize birileri yanaşır veya yanaşmaz bizi ilgilendirmiyor. Ayrıca HDP bir siyasi parti, onların kendi yolu belli, bizim kendi yolumuz belli. Kurucu irade olan bir partinin başka bir siyasi partiyle yakınlaşması, onunla beraber hareket etmesi doğru değil. Hareket etmek istiyorlarsa Türkiye’nin doğrularını Cumhuriyet Halk Partisi söylüyor ve bunu ispatlamış, kanıtlamıştır. Gerçekten istiyorlarsa gelsinler hep birlikte Türkiye’yi demokratik hukuk devleti haline dönüştürelim. Onlar HDP ile kucak kucağa oturduklarının hesabını versinler önce.  
 

Son Güncelleme: 22.11.2016 14:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482