banner598
banner608
banner654
05 Temmuz 2014 Cumartesi 11:13
Akar, 65 yaş üstünü Meclis’e taşıdı
banner610

4736 Sayılı Kanunda yapılan değişiklikle65 yaş ve üzeri kişilerin şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkı doğdu. Ancak uygulamada yönetmelikden kaynaklı sorun başgöstermiş ve vatandaşlarımızla minibüs esnafı karşı karşıya gelmişti. Öyle ki sorun giderek derinleşerek polis müdahalesi ile içinden çıkılmaz bir hal aldı.

YASA VE YÖNETMELİKDE DÜZENLEME ŞART

Konuya ilişkin CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yönetmeliğin muhatabı olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın cevaplaması istemi ile soru önergesi verdi. Akar 65 yaş uygulamasının yaşlılarımız ve ihtiyacı olan kişilerin ücretsiz seyahat hakkını kullanabilmeleri açısından doğru olduğunu ancak maliyet boyutunda minibüs esnafını mağdur ettiğini belirterek uygulamada yapılan eksik düzenlemelerin vatandaşla minibüsçü esnafını karşı karşıya getirdiğini söyledi.

İKTİDAR ÇÖZÜM ÜRETMELİ

Kocaeli’de 2180’ün üzerinde toplu taşıma aracının bulunduğunu belirten Akar, 65 yaş uygulamasından önce 14 kart sahibinin (engelli, polis, jandarma, posta dağıtıcısı, zabıta) yani yaklaşık  20 bin kişinin ücretsiz olarak minibüslerden yararlandığını, yönetmelikte yapılan değişiklikle 110 bin vatandaşımızın  daha ücretsiz olarak yararlanma hakkı doğduğunun altını çizerek iktidarın bir devlet uygulaması ile bu konuyu üstlenerek her iki tarafıda mağdur etmeden çözümlemesi gerektiğini belirtti.

HER KENTTE AYNI TEPKİ AYNI BEKLENTİ

Akar sorunun sadece Kocaeli’ye özgü olmadığını, yurdun dört bir tarafında sadece basın haberlerine bakınca  (Çorum, Isparta, Manisa, Çanakkale, Gaziantep, Kastamonu) bile her gün konunun işlendiğini ve beklentilerin bu konuda her iki tarafı da mağdur etmeden devlet eliyle çözülmesi olduğunu vurguladı. Daha önce minibüsçü esnafın sorunları ile ilgili meclise araştırma önergesi veren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, gelecek hafta CHP Grubu’nun da uygun görmesi halinde, araştırma önergesini genel kurul gündemine alarak mecliste tartışmaya açacağını söyleyerek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’a şu soruları yöneltti:

 

  1. Konu ile ilgili Kanunun yayınlanmasının ardından 8 aylık süre zarfında ilgili yönetmeliğin çıkartılmasının ve söz konusu yönetmeliğin gecikmesinin sebebi nedir?

 

  1. Yasa çıkmadan önce şoför esnafına verilen “meslek sahiplerine ödeme yapılması” konusundaki sözün yerine getirilmemesinin ve kanunda bu yönde bir düzenlemeye gidilmemesinin sebebi nedir?
  2. 65 yaş üstü seyahat hakkı uygulamasının mali olarak üstlenicisi hangi kurum ve/veya kuruluşlardır?
  3. Bu uygulamanın şoför esnafı için ortaya çıkardığı zararlara ilişkin nasıl bir önlem alınacaktır?
  4. Vatandaşlarımızla Minibüs esnafını karşı karşıya getiren konu ile ilgili yasal bir düzenleme yapılarak söz konusu eksikliklerin giderilmesi planlanmakta mıdır?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İSLAM tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Haydar AKAR

Kocaeli Milletvekili

12.07.2013 tarihli 6495 Sayılı Kanunun 88.maddesiyle 4736 Sayılı Kanunda değişikliğe gidilmiş, 65 yaş ve üzeri kişilerin şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanacağı belirtilmiştir. Yine aynı kanunda, bu kapsamda hizmet verecek toplu taşıma araçları, toplu taşıma hizmetlerinin kapsamı ile bu hizmetlerden ücretsiz ve indirimli yararlanmaya ilişkin usul ve esaslar Maliye, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme, İçişleri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarının görüşleri alınmaka suretiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenir denilmiştir.  Ancak, kanunun yürürlüğe girmesinden tam 8 ay sonra bu yönetmelik çıkmış ve 4 Mart 2014 tarihli Resmi Gazetede  “Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği” adıyla yayınlanmıştır.

Bu uygulama yaşlılarımız ve ihtiyacı olan kişilerin ücretsiz seyahat hakkını kullanabilmeleri açısından doğru olmakla birlikte, uygulama maliyet boyutunda şoför esnafı açısından bir mağduriyet yaratmıştır. Uygulamanın tek sorumluluğunun esnafa ve belediyelere devredilmiş olması vatandaşlarımız ile esnafımızı karşı karşıya getirmiştir. Bunun bir örneğinide Kocaeli kentimizde görmekteyiz. Kocaeli’ de 2180’ün üzerinde bulunan toplu taşıma araçlarında 14 kart sahibi( engelli, polis, jandarma, posta dağıtıcısı, zabıta ) ücretsiz olarak minibüslerden yararlanmaktadır. Bu da yaklaşık 20 bin kişi iken yasa ile birlikte 110 bin vatandaşımıza daha ücretsiz olarak yararlanma hakkı doğmuştur.

Oysa olması gereken, iktidarın bu uygulamayı bir devlet anlayışı ile üstlenerek, hem şoför esnafını hem de vatandaşı mağdur etmeyecek şekilde düzenleme yapması ve kimseyi mağdur etmeyecek çözümün yasada ortaya konulması idi.  Ancak bu önemli detay yasada yer almadığı için hem esnafımız hem de vatandaşlarımız mağdur durumdadır.

Özellikle yasa çıkarılacağı zaman şoför odalarına ve esnafına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 65 yaş üstü vatandaşlara bir bilet yada kart verileceği ve sonuç olarak da bunun hizmet karşılığının tespitinin yapılarak meslek sahiplerine ödeneceği belirtilmiş ancak kanunda ve yönetmelikte böyle bir düzenlemeye gidilmemiştir.

Bu bağlamda,

 

  1. Konu ile ilgili Kanunun yayınlanmasının ardından 8 aylık süre zarfında ilgili yönetmeliğin çıkartılmasının ve söz konusu yönetmeliğin gecikmesinin sebebi nedir?
  2. Yasa çıkmadan önce şoför esnafına verilen “meslek sahiplerine ödeme yapılması” konusundaki sözün yerine getirilmemesinin ve kanunda bu yönde bir düzenlemeye gidilmemesinin sebebi nedir?
  3. 65 yaş üstü seyahat hakkı uygulamasının mali olarak üstlenicisi hangi kurum ve/veya kuruluşlardır?
  4. Bu uygulamanın şoför esnafı için ortaya çıkardığı zararlara ilişkin nasıl bir önlem alınacaktır?
  5. Vatandaşlarımızla Minibüs esnafını karşı karşıya getiren konu ile ilgili yasal bir düzenleme yapılarak söz konusu eksikliklerin giderilmesi planlanmakta mıdır?

 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482