banner560
banner573
banner572
18 Ekim 2015 Pazar 15:10
Adaylardan bahsedemedi çünkü...
banner508

Haber: Aysun Özcan ERENKAYA / Oğuzhan AKTAŞ

7 Haziran genel seçimlerinde tek başına iktidar olma şansını yitiren, ilimizde de 7 olan vekil sayısı 6’ya düşen ve 6. vekili de kıl payı kazanan AKP, 1 Kasım genel seçimleri için mitinglerini sürdürüyor. Bilindiği üzere AKP, Cemalettin Kaflı’yı tekrar aday göstermemiş, Gebze’yi adaysız bırakmıştı. Dilovası eski Belediye Başkanı Cemil Yaman’ın 7. sıradan Gebze’nin adayı olarak gösterilmesi Gebzelilerce kabul görmedi. Bunun üzerine devreye Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık girdi ve kendisinin Gebze’nin adayı olduğunu ifade etti ancak ilçe halkı bu durumu da kabullenmedi. AKP Kocaeli Teşkilatı, tepkileri dindiremeyince ilimizdeki mitingi İzmit’te değil de Gebze’de yapma kararı aldı.


60 BİN TÜRK BAYRAĞI
 

Daha önce 16 Ekim Cuma günü gerçekleştirileceği açıklanan, tüm kentte afişlerle duyurusu yapılan mitingin geçtiğimiz günlerde İl Başkanı Şemsettin Ceyhan tarafından ertelendiği duyuruldu. Miting, bugün saat 17.00’de yapılacak. Gebze Kent Meydanı’nda düzenlenecek miting için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Dün akşam saatlerinden bu yana platformun kurulması için çalışma yürüten AKP’liler, hazırlıkları neredeyse tamamladı. Çalışmalarda İl Başkanı Şemsettin Ceyhan da bizzat yer aldı. Alanın sahnesi ve bariyerleri ile bayrak süslemeleri gerçekleştirilirken, mitingde katılımcılara 60 bin Türk bayrağı ve 40 bin adet de parti bayrağı dağıtılacağı öğrenildi.


OLAĞANÜSTÜ HAL

 

Başbakan Davutoğlu’nun konuşacağı platform Gebze Çoban Mustafa Paşa Camii’nin yanına kuruldu. Gebze’de adeta olağanüstü hal ilan edildi. İlçede hiç görülmediği kadar sivil polis yer alıyor. Sivil polislerin yanında Düzce, Sakarya ve Bolu’dan da takviye ekiplerle birlikte 2 bin 500 resmi polis memuru görev yapıyor. Çevre binalara keskin nişancılar konuşlandırılmış durumda. Miting organizasyonunda ayrıca AKP İl ve Gebze ilçe gençlik kolları üyesi toplam 150 görevli yer alıyor.

 
KÖPEKLİ ARAMA

 

Vatandaşlar, saatler 15.00’i gösterdiğinde arama noktalarından geçirilerek alana alınmaya başlandı. Basın mensupları da saat 15.00’ten itibaren alana sokuldu. Gazetecilerin çanta ve makineleri, polis köpeklerinin kontrolünden geçti. Öte yandan Gebze TEM otoyolu gişelerden kent merkezine kadar çok geniş bir alanı perşembe gününden itibaren adeta AKP bayraklarıyla donatan partililer, ilçelerden kaldırılacağı duyurulan bin 500 otobüs için de özel park alanları hazırladı. Gebze TEM otoyolu gişelerinden itibaren miting alanının tarif edildiği tabelalarla doldurulan Gebze yollarında, Ahmet Pembegüllü Bulvarı ve İlyasbey Caddesi üzerinde AKP otobüsleri ve polis araçları için yer ayrıldı. Gebze Kent Meydanı’nın da büyük bir bölümü güvenlik çemberine alınmış durumda. AKP’lilerin 5 bin metrekarelik miting alanının dışında çok büyük bir alana da girişi yasak.

 

ESNAFA AKREDİTASYON

 

Diğer yandan Ankara’daki patlamada ihmali olmadığını dile getiren Başbakan için olası bir bombalı saldırıya karşı görüşmemiş bir uygulama yapıldı. Bölgede yer alan bütün konutlara ve görev yapan esnafa günler öncesinden Başbakanlık Koruma Şube Müdürlüğü’nden görevli polis memurlarının gelip akreditasyon uyguladığı bilgisine ulaşıldı. Gebze Kent Meydanı çevresinde bulunan esnaf, güvenlik önlemleri nedeniyle iş yapamadığını belirterek tepki gösterirken, kent meydanında şu saatlerde sadece sivil ve resmi polis memurları yer alıyor. Polis ekipleri yalnızca miting alanı çevresinde değil, Gebze’nin her yerinde. Yoldan geçen araçlar dahi durdurularak nereye gittikleri soruluyor sürücülerine. 


EVE NASIL GİDECEĞİZ TEPKİSİ

Mitingden ötürü alınan olağanüstü güvenlik önlemleri vatandaşı canından bezdirdi. Cumhuriyet Meydanı’nın Atatürk Caddesi üzerindeki bölümünden Kızılay Caddesi’ne yönelmek isteyen bir vatandaşa polis güvenlik gerekçesiyle izin vermedi. Vatandaş bunun üzerine, “İki saattir dolaşıyorum. Evime gidemiyorum. Nereden geçeyim” diye tepkisini ifade etti.

BAYRAKLARI KESMİŞLER


Öyle ki fotoğraf çekmemize bile polis karışıyor, bizlerle tartışıyor. Demir koridorlar, alandan çok uzakta kurulmuş, bu koridorları aşarak ancak alana ulaşabiliyorsunuz. Miting alanı, kadın ve erkekler için iki bölmeye ayrılmış. Bu da kapıda tartışmalara yol açıyor. Eşleri ve çocukları ile gelenler, alana ayrı ayrı girmek istemedikleri için polisle tartışmaya giriyor. Öte yandan, adaysız bırakılan Gebze’de tüm sokaklara kadar parti bayrakları asılınca tepkiler de beraberinde gelmiş. Vatandaşlar bayrakları keserek direklerin ve çöp konteynırlarının önüne atmış.CAMİYİ KAPATTILAR

Alanda yavaş yavaş hareketlilik başladı. Erkekler Selamünaleyküm, kadınlar ise Aleykümselam diye slogan atıyor. Erdoğan ve Davutoğlu için sloganlar çalışılıyor. 
Daha önceki mitinglerin ardından Türk bayraklarının yerlere atıldığına çok defa şahit olduk. Bu nedenle de alanda anons yapılıyor, "Türk ve parti bayraklarını yerlere atmayın" diye.

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan'ın katılımı ile Gebze'de bugün gerçekleşecek miting öncesi ilginç bir gelişme daha yaşanıyor. Meydandaki çadır üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın halkı selamlayan bir fotoğrafı kullanılıyor. AKP, tarafsız olması gereken ancak hala genel başkan gibi davranan Erdoğan'ı mitinginde böyle kullanıyor. Ayrıca miting öncesi tarihi Çoban Mustafapaşa Camii'nin kapıları da kapatıldı. Olağanüstü güvenlik önlemleri vatandaşı bezdirirken camiinin kapatılması da tepkileri arttırdı.
 


DAVUTOĞLU, ŞARKI İLE KARŞILANDI

AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan kürsüye gelerek, birazdan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun alana teşrif edeceğini duyurdu. Bu anons coşkuyla karşılandı. Ceyhan, "Bugün burada bizim kardeşliğimizi, birliğimizi bozmaya çalışanlara inat toplandık. sen ben yok biz varız. Malazgirt'te, İstanbul'da, Kurtuluş Savaşı'nda bir ve beraber olduğumuzu haykırmak için toplandık. Biz teröristlerin cenazesine gidip sehit cenazesine gelmeyenlere bu ülkeyi teslim etmeyecegiz. PKK'yı kınamayanlarla anlaşmayacagiz. Hepinize tesekkur ediyorum" ifadelerini kullandı. Ceyhan'ın konuşmasının ardından Ahmet Davutoğlu, alana gelerek platforma çıktı ve halkı selamladı. Dün yaşanan terör saldırılarında yaşamını yitiren askerlerimize rağmen alanda Davutoğlu için yapılan seçim şarkısı yankılanmaya başladı. Davutoğlu, selamlamasının ardından kürsüden indi. 

BAKAN KÜRSÜYE ÇIKTI

Çalan seçim şarkısının ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık kürsüye geldi. Işık, yerli otomobil tartışmalarına değinerek, "Birileri çatlasada patlasada yerli otomobili Gebze'de yapacağız, burada geliştireceğiz" dedi.


BAŞBAKAN KONUŞMAYA BAŞLADI

Tüm ilçeleri tek tek selamlayan Davutoğlu, Kocaeli'nin yüzlerini hiç bir zaman karar çıkarmadığını ifade etti. Davutoğlu'nun sözleri "Eselamünaleyküm, Aleykümselam sloganları atılarak kesiliyor. Başbakan da tüm Müslüman ülkeleri sayarak selamlarını iletiyor. Davutoğlu, şunları kaydetti: "Osmanlı sefere çıkarken, Gebze'den çıkardı. Biz de sefere buradan çıkıyoruz. Her zaman ki gibi Kocaeli meydanı konuşuyor. Yiğitleri, bacıları konuşuyor. 1 Kasım'da yeni bir yürüyüşe, sefere hazır mısın Kocaeli. Gebze'miz, Fatih Sultan Mehmet'in yadigarıdır. Bu millete inancımızı yitirmyeceğiz. Teröre boyun eğmeyeceğiz. Biz Kocaeli'ye, Gebze'ye aşığız, her bir insanımızı kalpten gelen muhabbetle seviyoruz. Bu terör odakları istiyorlar ki bu milletin çocukları birbirlerine düşsün, kavga etsin. Bunu neden istiyorlar biliyor musunuz, çünkü güçlü bir Türkiye istemiyorlar. Yüzlerinize siz haksızsınız dememizi istemiyorlar. Ama denediler, 7 parti birleşti denedi, 17-27 Aralık ile denediler. Gebze bizden yanadır, Kocaeli bizden yanadır, Allah bizden yanadır.

ŞEHİTLER, ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ

Terör örgütünü satın alıp, polisi, askeri şehit ettiler. Dün Dağlıca ve bugün Tunceli'de şehit düşen askerlerimizi rahmetle anıyor hepinizi Fatih'a okumaya davet ediyorum. Buyurun bir Fatih'a okuyun. (Şehitler ölmez, vatan bölünmez sloganları). Dağlarımızda teröristlerin gezmesine, şehirlerimizde gezmelerine izin vermeyeceğiz. Huzur ve demokrasi operasyonu, can güvenliği ve şehirler huzura kavuşana kadar sürecek. Her şehrimizde söylüyoruz. Bizim için aslolan vatandaşlarımızın görevidir. Dini, dili, ırkına bakmaksızın terör ve teröristin her türlüsüne karşı çıktık, çıkmaya da devam edeceğiz. Böyle zamanlarda her partinin terörle mücadele edenin yanında olması gerekmez mi? Peki muhalefet ne yapıyor. Teröristleri tenkit etmek yerine, bizleri suçluyorlar. Bu olayları fırsat bilerek, AKP'yi yıpratmanın yolunu yapıyorlar. Ülkeyi kaos içinde göstererek seçim mühendisliği derdindeler. 

DUR KILIÇDAROĞLU DEDİM

Hükümet, can pahasına görevini yapmakta olan güvenlik güçlerimizi zan altında bırakmak istiyorlar. Hükümet kurun dedi millet ama bunlar iktidar siyasetini bizden kaçırmaya çalıştılar. Blok siyaseti oluşturdular blokları parçaladık mı? Hep hükümet kurmaktan kaçındılar. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu biliyorsunuz, tek bir eserleri yok. Eğitim sistemini değiştireceğiz dediler, orada dur dedik Kılıçdaroğlu'na. Sonra Başbakanlığı Bahçeli'ye vermeye kalktılar "Hayır" dedi. Millet vermemiş onlar birbirine veriyor. Başbakanlığı millet verir. Zaten Bahçeli de kabul etmedi. Sonra da her şeye hayır dedi. Sayın Bahçeli işte şimdi sıra millette. Her yerimiz güzeldi ama Gebze meydanı bir başka güzel. Nasıl Sayın Bahçeli her teklife hayır dediyse, aziz milletimiz eminim ona hayır diyecek. MHP'li kardeşlerim de eminim bundan şikayetçidir. 

BAHÇELİ'NİN ÇANTASI

Bahçeli, şimdi çıkmış çanta gösteriyor. Madem o çantayı neden o zaman bizle paylaşmadınız. İçinde ne olduğunu açıklamadınız. Gelir gelmez hayır dediniz. Bakalım 1 Kasım'dan sonra bir tek senin bildiğin o çantadakiler neymiş göreceğiz. "Tek başına Haydi Bismillah sloganları attırıyor." Hiç birisi Anayasal gereği yerine getirmedi, seçim hükümetinde yer almadı, sorumluluk almayı bilmeyene bu millet yetki verir mi? Madem iktidar olmak istemiyorsanız neden bu halkın karşısına çıkıyorsunuz. O fırsat bir kez önünüze geldi, biz iyi niyetle geldik konuştuk, siz istemediniz. Tek başına iş başına diyecek inşallah halkımız, tekrar bizi görev başına davet edecek. 

MEYDANLARDA YOKLAR

Bunların tek hedefi terörle mücadele değil, AKP'yi bir şekilde indirmek. Başka da bir planları yok. Kurabilecekleri bir hükümet de yok. Biz Türkiye'nin yegane umudu AK Parti'dir. 
Bakınız seçime gidiyoruz, bunlar görevden kaçtıkları gibi şimdi de meydanlarda yoklar. (Selo katil sloganları atılıyor). Biz hastaneye yaralıları taşımaya çalışırken katil diye bizi yaftalayan bu siyasi parti liderlerinden, müsvettelerinden hayır gelir mi? Şehitler ölmez, vatan bölünmez dememiz lazım, inadına milli birlik beraberlik dememiz lazım. Bunların niyeti hükümeti yıpratmak. Bakın meydanlarda millet bizimle birlikte. Saatlerce meydanlarda. Onlar sadece hükümetin savunduğu milli birliği hedef alıyorlar. Değerli Kocaelililer hiç tereddüt etmeyin, söylediğimiz her işi başardık, başarmaya da devam edeceğiz. Şubat ayında 10 bin, gelecek sene de 15-20 bin öğretmen atanacak. (Sloganlar atılıyor) Maşallah Kocaelililer siz hiç yorulmaz mısınız? Madem gençler bu kadar coşkulu, tüm alan al ve ak bayrakları kaldırsın da görsünler. Bundan sonra Kocaeli'ye geldiğimde meydan konuşacak, biz dinleyeceğiz. Biz böyle bir gençliği arkamıza aldıktan sonra ne gamı? (Ya Allah, Bismillah Allah'u Ekber sloganları atılıyor). Maşallah, Allah bu tekbirleri hiç eksik etmesin bu semalardan. 

VERGİ ALMAYACAĞIZ

Önümüzdeki günlerde ev almak için konut almak için peşinat biriktiren vatandaşa yüzde 15'ini biz sağlayacağız peşinatın. Bana deseniz ki Hocam benim projem var ama param yok, sen projeni getir, 50 bin Türk lirası hibe devlet verilecek. Dersen ki yetmez, o zaman 100 bin lira verilecek artı faizsiz kredi. Vergiyi de 3 sene sizden almayacağız." Ezan okunurken sloganlar atılıyordu, Başbakan uyardı. Ezanda Başbakan konuşmasına ara verdi. Taşımalı olarak getirilen vatandaşlar, araçlarına doğru gitmeye başladı, alan Davutoğlu konuşurken boşalıyor. Ezan bitti, gençler mikrofonu istedi. Davutoğlu son sözlerini söyledikten ve sonra mikrofonu vereceğini dile getirdi. Davutoğlu, konuşmasına devam ediyor: "Asgari ücreti bin 300 liraya çıkaracağız. Çiftçiye destek vereceğiz. Karşılıksız fabrika binası yapacağız.


ORTA GELİR SEVİYESİNE YÜKSELTTİK
 

AKP olarak nasıl bu ülkeyi düşük gelir seviyesinden orta seviyeye çıkardıysak, yüsek gelir seviyesine de çıkaracağız. 3 bin dolardı, 10 bin dolar oldu. 2023'e kadar 25 bin dolara çıkaracağız kişi başına düşer geliri. Kocaeli bu anlamda çok önemli. Sanayinin merkezi oldu bu güne kadar, bundan sonra teknolojinin merkezi oldu. Bu güne kadar pek çok dünya devi gelip yatırım yaptı, sizden beklentim bundan sonra dünya markaları yaratmanız. Nitelikli istihdamın üstü olacak Gebze. Bilişim Vadisi'ni Gebze'de kuruyoruz. Geleceğin teknolojisinin üssü burası olacak. Burası doğrudan 50 bin kardeşimiz iş sağlayacak. Yerli otomobilimizin Ar-Ge'sini de Gebze'de yapacağız. Bugün bakmayın yerli otomobilin etrafında fırtınalar estirmeye kalkıyor. Onlar karşı çıksa da yapacağız. 


CENGİZ TOPEL'E METRO


Geçtiğimzi yıl kurduğumuz Gebze Teknik Üniversitesi'ni daha da büyüteceğiz. 13 yılda Kocaeli'ye 13 milyar lira bütçe ayırdık. 11 bin 861 konut inşa ettik. Kocaelili çiftçi kardeşlerimize 228 milyon lira destek sağladık. Gebze Kent Meydanı'nı yaptık. Memnun musunuz? 2004'e kadar kente küsmüş bir Kocaeli vardı. Artık yüzü gülen Kocaelililer, Gebzeliler var. Artık Körfez'de yüzülebiliyor. 2 mavi bayraklı plaj var. Çevrecilerin gelip bunları görüp takdir etmesi gerekiyor. 70 canlı türü var denizde. Şehir hastanesinin temeli atıldı. Stadın yapımı sürüyor. Namazgah Barajı'nı tamamladık. İhsaniye, Karamürsel barajları da inşa edilecek. İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate düşürecek Kuzey Marmara Otoyolu yapılıyor. 
Hızlı Tren Gebze'de durup selam verecek Gebzelilere. Gebze OSB'yi de Marmara'ya bağlayacağız. Kandıra Gıda OSB'yi yargı iptal etti ancak, iptal sebebini gözden geçirip, faaliyete sokacağız. Gebze Metrosu'nu yapacağız, Çayırova, Dilovası'na bağlayacağız. Cengiz Topel Havala'nı için de metro getireceğiz. Biliyoruz ki Kocaeli yine AK Parti diyecek. Bu meydandaki coşku bunu bana söylüyor. Bu teröristlere, onların arkasındakilere haddini bildirmek için milli birlik kurmaya var mısınız? İlk günkü aşkla haydi Bismillah demeye var mısınız? (Varıs sloganları). Bu meselenin çözümü için tek başına iktidar lazım. İnşallah yeniden yola koyulacağız. Allah menzilimizi hayırlı eylesin. 1 Kasım demokrasi şöleni şimdiden hayırlı olsun. Allah yar ve yardımcınız olsun." Davutoğlu mikrofonu gençlere uzattı. Gençler slogan attıktan sonra mikrofonu geri verdiler. Davutoğlu veda konuşması yaparak kürsüden indi. Davutoğlu, yoğun güvenlik önlemleri altında Gebze'den ayrıldı.

DİKKAT ÇEKENLER

Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasında 2 defa açılan ve bir türlü işletilemeyen Cengiz Topel Havaalanı'na metro hattı çekileceğine dair söz vermesi dikkat çekti. Bir başka dikkat çeken husus ise YSK'nın afişlerinde yasaklarıdığı "Haydi Bismillah" sloganını sarf etmesiydi. Davutoğlu'nun, Devlet Bahçeli'nin çanta açıklamasıyla ilgili sözleri de ilginçti. Davutoğlu, Bahçeli'nin çantayı göstermeden hayır dediğini öne sürdü. Davutoğlu'nun Gebze'nin üzerine Kocaeli genelinden çok daha fazla konuşması, mitingin gönül alma mitingi olduğunu ortaya koydu. Öte yandan Davutoğlu konuşurken taşımalı geldikleri için otobüslerine yönelen halkın alandan ayrılması ile alan neredeyse tamamen boşaldı. Bu da Gebze halkı mitinge ilgi göstermedi mi tartışmalarına yol açtı. Keza kesilen bayraklar, yolları kapandığı için tepki gösterenler, esnaflara ve çevredeki vatandaşlara uygulanan akreditasyona tepkiler, bu iddiayı daha da güçlü kıldı. Kocaeli, bir AKP mitinginde daha olağanüstü hali yaşadı. Davutoğlu, Gebze'den çok şey beklediğini dile getirdi. Davutoğlu, adayınıza sahip çıkın diye bir söz de sarf etmedi bu kez, çünkü sahip çıkabilecekleri tek bir aday bile verilmememişti Gebzelilere. Bakalım 1 Kasım'da adaysız bıraktığı Gebzeliler kendisine bu desteği verecek mi? 
Dün yaşanan terör saldırılarında şehit düşen askerlerimizin ateşi ocaklara düşerken miting oldukça coşkulu sürüyor. 


 

 
 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482