banner598
banner608
23 Ekim 2015 Cuma 14:38
80 bin oy alırsak seçim barajı kalkacak
banner610

7 Haziran genel seçimleri, pek çok ilklere sahne olan bir seçimdi. Bu ilklerden biri de Saadet Partisi ile Büyük Birlik Partisi’nin kurduğu Milli İttifak’tı. Güzel bir hava yakalayan Milli İttifak, başlarda barajı aşabileceğine dair algı oluşturmuş ancak seçime yakın süreçte, özellikle SP tabanının büyük bir kısmı yine yön değiştirmişti. Ancak Milli İttifak, farklı bir yöntem daha belirlemişti, o da barajı aşamasalar bile milletvekili yeter sayısına ulaştıkları iller için Anayasa’ya bireysel başvuru haklarını kullanmak ve birinci sıradaki adaylarının hak ihlaline uğradığını beyan edip TBMM’ye girebilmekti. Bu yeterlilik sayısına hiçbir ilde ulaşamadılar, bu nedenle de TBMM’ye vekil gönderemediler.
 

SP, ALGIYI OLUŞTURDU


Bu dönemde ise her iki parti de tek başına seçime gidiyor. SP, bildiğiniz gibi Kocaeli’de güçlü bir tabana sahip. AKP’nin şu anki tabanı da Milli Görüş’ü temsil eden SP’nin kapanan eski partilerinden gelme. Yani SP, iyi bir algı oluşturabilmesi halinde, ilimizden vekil çıkarabilecek bir güce sahip. Baktığımızda bu algı aslında oluşmuş durumda. 7 Haziran genel seçimlerine girilirken ülkede bir kaos ortamı yoktu. 7 Haziran’dan sonra terör eylemleri arttı, şehit cenazeleri tekrar gelmeye başladı.
 

ALTERNATİF YOK DİYENLER


AKP adına ikinci bir olumsuz faktör ise 7 Haziran’da muhalefetin ekonomik vaatleriyle dalga geçip, ülkenin batacağını söylemesine rağmen 1 Kasım’da sırf oy almak adına benzer vaatler vermesi. Bu da pek çok vatandaşı AKP’den soğuttu. Ancak dünya görüşlerine uygun parti bulmakta zorlanıyor çoğu kişi, bu nedenle de AKP’ye tekrardan yöneliyor. Bu şekilde gerek ülkemizde, gerekse ilimizde sayısı azımsanmayacak seviyede insan var. Tabii bu sadece AKP için geçerli değil. CHP ve MHP’ye oy verenlerde de benzer durumda olanlar var.
 

GAZETEMİZE ZİYARET


İşte SP’nin bireysel başvuru taktiği bu anlamda önemli. Ülkede daha önce emsali olmayan bir durumun yurt dışında emsali olduğu biliniyor. Peki, Saadet Partisi, ilimizde milletvekili çıkarabilme yeterliliğine ulaşır ve Anayasa Mahkemesi de “Hak ihlali var” kararı verirse ne olur? Sadece SP’nin birinci sıra adayı Nurettin Çelik’in Meclis’e gitmesi mi sağlanır? Dilerseniz bundan sonrasını Nurettin Çelik anlatsın. SP İzmit İlçe eski Başkanı Mustafa Can ile birlikte gazetemizi ziyaret eden Çelik, bu soruya şöyle yanıt veriyor:
 

80 BİN OY GEREKİYOR


“BBP ile ittifak yaptığımızda da bu yöntemi uygulamayı düşünüyorduk, ancak halka yeterince bu kanunu anlatamadık, önceliğimiz barajı aşmaktı. Şimdi, referandum ile birlikte gelen yasa değişikliğindeki bireysel başvuru hakkını kullanacağımızı tüm vatandaşlarımıza beyan ediyoruz. Bakın, 7 Haziran’da BBP ile aldığımız toplam oy 55 bin civarındaydı, yerel seçimlerde ise Büyükşehir adayımız 54 bin civarında oy aldı, il genelindeki toplam oyumuz ise 80 bini aştı. Bize gerekli olan 80 bin oy. Ve biz sadece AKP seçmeninden değil, tüm yurttaşlarımızdan oy istiyoruz.

 

OYLAR BOŞA GİTMEYECEK


80 bin civarında oy alırsak ve bizden daha düşük oy aldığı halde TBMM’ye vekil gönderen partiler olursa halk ihlali oluşuyor. Anayasa Mahkemesi’ne başvuru hakkımız doğuyor. Başvuru yapıldıktan sonra bir ay içerisinde değerlendirme yapılarak sonuç açıklanıyor. Mahkeme İngiltere’de olduğu gibi bize de hakkımız olan vekilliği verecektir. Birincisi AKP’yi alternatifsiz gören yurttaşlarımız, SP’ye oy vermeleri halinde boşa gideceğini düşünen vatandaşlarımız gibi diğer partilere oy veren vatandaşlarımızın da ailelerinden birer kişi bize oy vermeli. Bunu sadece SP’nin TBMM’de temsil edilmesi için değil, barajı yıkmak için yapmalılar.
 

HER AİLEDEN BİR KİŞİ


Çünkü Anayasa Mahkemesi’nden lehimize karar çıktığı takdirde, seçim barajı diye bir şey kalmayacak. Yani, DSP de BBP de ve benzeri pek çok partiye de şans doğacak. Baraj olmadığı için bu partilerin de şansı artacak. Halk, şu anda TBMM’de bulunan ancak yanlış yaptığını düşündükleri partilere mecbur kalmayacak, sandığa küsmeyecek, onların da görüşlerini temsil eden partiler TBMM’de yer alacak. İşte bu noktada Kocaeli gibi oy potansiyelimizin yüksek olduğu bir yerde, geriye kalan 30 bin civarındaki oyu Kocaelili hemşerilerimizden istiyoruz. Çok değil, her aileden bir kişi bu kez barajı yıkmak için bize oy atsın.”
 

BİREYSEL BAŞVURU HAKKI


SP’nin Kocaeli’de vekil çıkarma yeterliliğinde oy almasına rağmen Anayasa Mahkemesi’nin “Bu ülkede seçim barajı var, hak ihlali yok” şeklinde karar vermesi durumunda SP’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru hakkı doğuyor. Bu hakkı kullanıp kullanmama noktasında Çelik, net bir şey söylemek istemiyor, Anayasa Mahkemesi’nin haklarını teslim edeceğine inanıyor. Ancak böyle bir durumda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de başvuracaklardır. Peki, adaylığı belirlendiğinden bu yana seçim çalışmalarını bu eksen üzerinde sürdüren Çelik, beklediği karşılığı bulabiliyor mu? Yani bu taktik tuttu mu?
 

MANAVLARDAN DESTEK


Bilindiği gibi Nurettin Çelik, manav asıllı. Yani ilimizin yerlilerinden. Kentte 200 bine yakın manav var. Diğer siyasi partilerin seçilebilir bir sıradan manav adaylara yer vermemesi, AKP’nin de en son sıraya manav bir aday koyması, ilimizdeki manav derneklerinden tepki çekmiş durumda. Sandığı boykot kararı almak üzere oldukları iddia edilen bu derneklerin Çelik ile görüşmelerinin ardından fikirleri değişmiş gibi. İşte Çelik’i şanslı kılan durumlardan biri de bu. Tabii etnik bir beklenti içinde değil Nurettin Çelik, tüm yurttaşların oyunu bekliyor. Çelik, çalışmaları ve insanların kendilerine yaklaşımı konusunda şunları aktarıyor:


HİÇ BU KADAR İLGİ GÖRMEMİŞTİK

“Daha önceki seçimlerde de hep ilgi gördük ancak insanlar ‘barajı aşamaz, oyumuz boşa gider’ mantığı ile sandık başında fikir değiştirdi. Bu kez geliştirdiğimiz yöntem ile insanlar TBMM’ye gireceğimize inanıyor. Ve bizi TBMM’ye göndereceklerini söylüyor. Ne 2011’de ne de 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde bu kadar ilgi, alaka, heyecan görmemiştik. Tabanımız SP’ye geri dönüyor. Tabanımız dışında da insanların ilgisi ile karşılaşıyoruz. Barajı yıkmak adına destek vereceklerini belirtiyorlar. Seçim barajı gibi haksız bir durum Kocaelili hemşerilerimin oyları ile yıkılacak inşallah. Ben milletvekili olacağıma kesin gözü ile bakıyorum. Onlar yeter ki bize oy versin, barajı aşamasak da barajı yıkalım.”
 

ARTIK AKP’YE OY KAYMAZ


Saadet Partisi, her seçim sürecinde bir heyecanla, inançla çalışıyor, didiniyor ancak taban son anda AKP’ye oy atıyor. Çelik, bu kez böyle bir şeyin olmayacağında ısrarcı ve bu seçimde TBMM’ye girmesi halinde bundan sonraki seçimlerde SP’nin tabanının kesinlikle AKP’ye kaymayacağını dile getiriyor. Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak’ın da İstanbul’dan aday olduğunu dile getiren Çelik, “Sayın Kamalak da ben de ve güçlü olduğumuz illerdeki arkadaşlarımız da TBMM’ye girerek SP grubunu oluşturacak. Böylece baraj yıkılacak, SP’nin tabanı da özüne geri dönecek” diyor.
 

AKP İLE İTTİFAK ARAYIŞI!


Mustafa Kamalak’ın AKP ile ittifak oluşturma girişimlerini hatırlarsınız. SP, koşulsuz bir şekilde ittifak arayışında değildi, TBMM’ye girmek ve grup oluşturmak adına böyle bir girişimde bulundu. Ancak ne olursa olsun bu durum SP’nin kalıplaşmış tabanında rahatsızlık uyandırdı. AKP’yi sevmeyen seçmen bu duruma kızdı. Zaten böyle bir ittifak da olmadı. Çünkü AKP, tehlikeyi sezdi. SP, barajı aşıp TBMM’ye giremediği sürece, oylar bir şekilde kendilerine geliyor düşüncesi ile anlaşmaya varmadı SP ile. Bunun üzerine de SP, TBMM’ye girebilmek adına böyle bir yöntem belirledi. Çelik, bu görüşmelerin halk nazarında doğru algılandığını ve tepki çekmediklerini söyledi.
 

GEBZE’DE 50 BİN OY ALABİLİRİZ


Çelik’in gözünü kestirdiği yerlerden biri de Gebze. Saadet Partisi’nin bu ilçede 10 bin civarında olan oyunu 7 Haziran’da 25 bine çıkardığını hatırlatan Çelik, “AKP tarafından tekrar aday gösterilmeyen Cemalettin Kaflı sevilen bir isimdi. Dilovası’nın eski belediye Başkanı Cemil Yaman, Gebze adayıymış gibi gösterildi, bir de 7. sıraya konuldu. Gebzeliler gerçekten çok kızgın. Kendilerini yok sayan AKP’ye tepkililer. Bu noktada serzenişlerini gittiğimiz yerlerde duyuyoruz. Saadet Partisi’nin Gebze’deki 25 bin oyunun 50 bine çıktığına şahit olabilirsiniz 1 Kasım’da. Bu kanıya, Gebze’de gördüğümüz ilginin katlandığını görerek vardım” ifadelerini kullandı.
 

PARTİLER BIÇAK SIRTINDA

7 Haziran genel seçimleri Kocaeli’de oldukça ilginç sonuçlar doğurdu. MHP’nin ikinci sıra adayı 244 oy gibi bir farkla vekilliği HDP’ye kaptırdı. AKP, 3 bin oy eksik alsa vekil sayısı 5’e düşecekti. CHP’de de bir oy artışı oldu. Şimdi HDP’nin özellikle Dilovası’nda oyunun arttığı görülüyor, MHP’nin ikinci sıra adayı Türkkan’ın da bu kez TBMM’ye gidecek oyu alacağına inancı tam. HDP’ye karşı olanlar, Türkkan’a yönelecektir. CHP’den HDP’ye kayan yüzde 2’lik bir oy oranının da CHP’ye geri dönmesi bekleniyor. AKP’nin oy sayısı düşerse HDP’nin tekrar vekil çıkarma, MHP’nin vekil sayısını 2’ye yükseltme şansı var. CHP’de de az da olsa 4. vekil ihtimali görünüyor. Saadet Partisi’nin de taktiği tutarsa AKP’nin vekil sayısında düşüşe kesin gözü ile bakılıyor. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482