banner598
banner608
banner654
20 Aralık 2015 Pazar 11:33
65 yaş ücretsiz taşımada son viraj
banner610

 

İlk olarak 4 Mart 2014 tarihinde yürürlüğe giren ve 65 yaş ve üzeri kişilerin şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanacağına ilişkin yönetmeliğin çıkışı ile birlikte uygulama da sorunlar yaşanmıştı. Yapılan yasal düzenleme ile sorunlar giderildi ancak yönetmelik hala çıkmadı. Konuyu Meclis gündemine getiren Akar, Aile Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun cevaplaması istemi ile soru önergesi verdi.

 

 

AKAR’IN GİRİŞİMLERİ VE ÖNERİLERİ SONUÇ VERDİ

2014 tarihinde yürürlüğe giren ve girmesi ile birlikte karmaşa ve sorunlara neden olan 65 Yaş ve üstünün ücretsiz taşınmasına ilişkin yeni yönetmeliğin çıkması bekleniyor. 2014 tarihinde yaşanan sorunlara duyarsız kalmayan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar sorunun çözümüne ilişkin dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın cevaplaması istemi ile soru önergesi vermişti. Meclis de konuşma yaparak, 65 yaş uygulamasının yaşlılarımız ve ihtiyacı olan kişilerin ücretsiz seyahat hakkını kullanabilmeleri açısından doğru olduğunu ancak maliyet boyutunda minibüs esnafını mağdur ettiğini belirterek, uygulamada yapılan eksik düzenlemelerin vatandaşla minibüsçü esnafını karşı karşıya getirdiğini söylemiş ve gerekli düzenlemelerin yapılarak Şoför esnafına devlet tarafından ödenek yapılarak bu sorunun çözümünü istemişti.

 

 

YASAL DÜZENLEME YAPILDI YÖNETMELİK BEKLENİYOR

 

7 Nisan 2015 tarihinde Meclis de yapılan yasal düzenleme ile belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracı ile özel deniz ulaşımı aracı için bunların işletmecilerine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten ilgili belediyeler aracılığıyla her ay gelir desteği ödemesi yapılacağı belirtilmiş,  ve yapılacak ödemeye ilişkin diğer esas ve usuller Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından müştereken altı ay içinde belirleneği belirtilmişti. Ancak yönetmelik gecikince konuyu bir kez daha Meclis gündemine getiren Akar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun cevaplaması istemi ile soru önergesi verdi.

 

Akar önergesinde şu soruları yöneltti,  7 Ekim 2015 tarihi itibari ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığınca ödemelere ilişkin hangi hususlar belirlenmiştir?  Geçen zaman sürecinde Bakanlık bütçesinden özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracı ile özel deniz ulaşımı aracı için bunların işletmecilerine bir ödenek verilmiş midir? Verilmiş ise hangi illerde ne kadar ödenek verilmiştir? Eğer verilmediyse yönetmeliğin gerekleri hala neden uygulanamamıştır? Ne zaman uygulanacaktır? Geriye dönük olarak herhangi bir ödenek ayrılması gündeminizde var mıdır?

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

                                                                                             

Aşağıdaki sorularımın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema RAMAZANOĞLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

Haydar AKAR

Kocaeli Milletvekili

                              

12.07.2013 tarihli 6495 Sayılı Kanunun 88.maddesiyle 4736 Sayılı Kanunda değişikliğe gidilmiş, 65 yaş ve üzeri kişilerin şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanacağı belirtilmiştir. Yine aynı kanunda, bu kapsamda hizmet verecek toplu taşıma araçları, toplu taşıma hizmetlerinin kapsamı ile bu hizmetlerden ücretsiz ve indirimli yararlanmaya ilişkin usul ve esaslar Maliye, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme, İçişleri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarının görüşleri alınmaka suretiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenir denilmiştir.  Ancak, kanunun yürürlüğe girmesinden tam 8 ay sonrabu yönetmelik çıkmış ve 4 Mart 2014 tarihli Resmi Gazetede  “Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği” adıyla yayınlanmıştır.

                               Bu uygulama yaşlılarımız ve ihtiyacı olan kişilerin ücretsiz seyahat hakkını kullanabilmeleri açısından doğru olmakla birlikte, uygulama maliyet boyutunda şoför esnafı açısından bir mağduriyet yaratmıştır. Konuya ilişkin 8 Ağustos 2014 tarihinde vermiş olduğum soru önergesinde uygulamanın sakatlığına ve çözümüne ilişkin Bakanlığınızca alınacak önlemlere ilişkin Meclis de yapılan yeni düzenleme ile 7 Nisan 2015 tarihinde çıkan torba kanun da şu hususlar belirlenmiştir. 

 

 

 

‘’MADDE 17 – 8/1/2002 tarihli ve 4736 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet  Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 1 inci maddesine sekizinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

 

“İkinci ve üçüncü fıkra hükümleri kapsamında, belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracı ile özel deniz ulaşımı aracı için bunların işletmecilerine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten ilgili belediyeler aracılığıyla her ay gelir desteği ödemesi yapılır. Yapılacak aylık gelir desteği ödemesini yıllık olarak belirlemeye, bu tutarı faaliyette bulunulan yere ve/veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracını taşıma kapasitesine göre farklılaştırmaya ve yapılacak ödemeye ilişkin diğer esas ve usuller Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından müştereken altı ay içinde belirlenir.”

 

 

 

Bu bağlamda,

 

1.            Yönetmelikte belirtildiği üzere 7 Ekim 2015 tarihi itibari ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığınca ödemelere ilişkin hangi hususlar belirlenmiştir?

2.            7 Ekim 2015 tarihinden 16 Aralık 2015 tarihine kadar geçen 2 ayı aşkın süre zarfında Bakanlığınız bütçesinden özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracı ile özel deniz ulaşımı aracı için bunların işletmecilerine bir ödenek verilmiş midir? Verilmiş ise hangi illerde ne kadar ödenek verilmiştir?

3.            Eğer verilmediyse yönetmeliğin gerekleri hala neden uygulanamamıştır? Ne zaman uygulanacaktır? Geriye dönük olarak herhangi bir ödenek ayrılması gündeminizde var mıdır?

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482