banner608
banner597
banner609
22 Ocak 2017 Pazar 11:20
Türk Sağlık-Sen uyardı: Kocaeli’de önlem alınmazsa kanser…
banner610
Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Meg Yemek'te basın mensupları ile bir araya gelerek Kocaeli'de bulunan kamu hastanelerinde çalışan röntgen teknisyeni sayısının yeterli olmadığını, çalışanlar ile ilgili önlem alınmazsa da kanser riskinin artacağını duyurdu. 

YETERLİ HASTANE YOK
Çeker açıklamasında şunları kaydetti: "Kocaeli büyük şehir statüsünde metropol bir şehirdir. Milli gelire en fazla katkısı olan il olmasına rağmen milli gelirden payına düşen ekonomik değeri alamadığı gibi nüfusa orantılı olarak sağlık yatırımları düşük düzeyde seyretmektedir. Ülkemizde 10 - 15 bin nüfuslu ilçelerde dahi tam teşekküllü hastaneler varken nüfusu yüz binin üzerinde olan bir çok ilçemizde devlet hastanesi bulunmamaktadır. Mevcut olan sağlık kurumları için tespit edilen norm kadrolara gerekli atamalar yapılmamaktadır. 

TEKNİSYEN AÇIĞI VAR
Bu durum vatandaşımızın kolay ve ulaşılabilir kaliteli sağlık hizmeti almasını engellemektedir. İlimizde  Sağlık Bakanlığı “ Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu”na bağlı faaliyet gösteren on adet hastane beş adet de Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi bulunmaktadır. Bu kurumlarda  ciddi derecede röntgen teknisyeni  açığı bulunmaktadır. Bu kapsamda ilimiz dahilinde Sağlık Bakanlığına bağlı olan hastanelerin standart kadroları ile aktif çalışan personel sayıları karşılaştırılmıştır. Buna göre;  Hastanelerde toplam radyoloji Teknisyen veya Teknikerlerinin sayısı 299 olarak belirlenerek ilan edilmesine rağmen aktif olarak çalışan sayısı 148 olduğu tespit edilmiştir.
 
GÖRMEZDEN GELİYORLAR
Yaklaşık olarak 148 röntgen teknisyeni ile bir milyon 890 bin nüfusa özveri ile hizmet verilmektedir. Mevcut rakamlara baktığımızda ilimizde yaklaşık yüz elli bir “151” röntgen teknisyeni açığı bulunmaktadır. Her fırsatta kamu oyu önüne çıkarak  mangalda kül bırakmayan ve bol keseden atan, Kocaelinin sağlık turizm merkezi haline getirdik veya getireceğiz diyerek hamaset yapan ilimizin siyasileri ve bürokratları, ilimizdeki hat safhada olan  röntgen teknisyeni açığını ve personel yetersizliğine bağlı sıkıntılarını görmezden gelmektedirler. 

YASAL SINIRI ZORLUYORLAR
Personel eksikliği nedeni ile yıllık izinlerin dahi kullanılmasına müsaade edilmediği bir ortamda kaliteli ve etkin bir sağlık hizmeti sunulması güçleşecektir. Söz konusu personel eksikliği nedeni ile radyoloji çalışanlarının iş yükü her geçen gün artmaktadır. Haftada otuz beş saatten fazla çalışmaları yasak olduğu halde bir çok kurumda yasal sınırların üzerinde çalışmaya zorlanan radyoloji çalışanlarının sağlığı hiçe sayılmaktadır.

ATAMA YAPILMALI
İlimizdeki Röntgen teknisyeni açığının giderilmesi ve yaşanan sıkıntıların sonlandırılması için, Sağlık Bakanlığının Personel Dağılım Cetvelinde yer verilen oranlar baz alınarak ilimize acilen 151 Röntgen Teknisyeni ataması yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde kanser balon gibi patlayabilir. İdareciler Röntgen Teknisyenlerini fazladan çalıştırmak veya çalışmaya zorlamakla suç işlemektedirler. Bazı idareciler kraldan çok kralcı kesilmektedir. Röntgen teknisyenlerine matbu dilekçeler vererek bu dilekçelerin aynısını el yazısı ile doldurmaları için psikolojik baskılar yapmaktadırlar.


TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
Sağlık Bakanlığın yetkililerini, İlimizdeki halkımıza hizmet için çalıştığını iddia eden herkesi sorunun çözümüne katkı koymaya davet ediyorum. Mağdur olduğuna inanan röntgen teknisyeni, üyemiz olsun veya olmasın sendika olarak kendilerine her türlü hukuki desteği vermeye hazırız. Sendika  olarak sorunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Son Güncelleme: 23.01.2017 13:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482