banner598
banner608
16 Temmuz 2015 Perşembe 10:58
Türk Sağlık Sen noktayı koydu
banner610

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube  Başkanı Ömer Çeker Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan Aile Hekimi, Aile Sağlığı Elemanları’na mesai dışı tutturulmak istenen cumartesi nöbetlerine gitmeyenlerin tespit edilmesi için oluşturulan komisyonda görevli kamu çalışanlarının valilik olurları olmadığından yapılan soruşturmaların geçersiz olduğunu verilecek cezalarında hukuki bir temel dayanağı olmadığı hakkında Türk Buro Sen Şube Başkanı Rıfat Oypan, Denetleme kurulu üyesi Erkan Temel, Eski Yönetim kurulu üyesi Erol Kalemerin katılımı ile şubede basın açıklaması yaptı.

 

Usulsüz Nöbet Uygulamasından Zorunlu Olarak Vaz Geçmek Zorunda Kalmıştır.

 

Şube Başkanı Çeker; Sağlık Bakanlığı İle Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan Aile Hekimleri ile Aile Sağlığı elemanları arasında 2014 yılının mayıs ayından buyana adeta bir soğuk savaş yaşanmaktadır.  Sağlık Bakanlığı Aile Sağlığı Merkezi “ASM” çalışanlarını mesai dışı usulsüz olarak çalıştırmak için ASM dışında Hastanelerin Acil Servislerinde, Semt polikliniklerinde, 112 Acil Sağlık İstasyonlarında keyfi nöbet yazması ile başlayan mücadele Aile Hekimi, Aile sağlığı Elemanlarının yapmış olduğu hukuki mücadele ve usulsüz nöbetlere iştirak etmemeleri sonucu Sağlık Bakanlığı uygulamayı çalışma hayatından  kaldırmıştır. Dedi. Şube Başkanı Çeker; Demokratik haklarını kullanarak birlik beraberlik içerisinde başarılı bir mücadele sergileyen ASM çalışanları, Sağlık Bakanlığına karşı vermiş oldukları hak arama mücadelesinde ipi göğüsleyen taraf olmuştur. Sağlık Bakanlığı usulsüz nöbet uygulamasından zorunlu olarak vaz geçmek zorunda kalmıştır. Dedi.

 

 

 

Son Otuz Yılın En Büyük Hak Arama Mücadelesini Vermektedirler.

 

Çeker; ASM çalışanlarının hak arama mücadelesinde elde etmiş oldukları başarıyı hazmedemeyen Bakanlık Aile Hekimlerine ve Aile Sağlığı elemanlarına mesai dışı nöbet tutturabilmek için yasal düzenleme yoluna gitmiştir. Yapılan bu düzenleme ASM çalışanlarının da karşılık bulmadığı gibi halk arasında kabul görmemiştir. Ocak 2015 tarihin den buyana Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanları Sendikalarının, Meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin almış oldukları kararlar çerçevesinde  Sağlık Bakanlığının uygulamaya çalıştığı cumartesi nöbetlerine iştirak etmeyerek son otuz yılın en büyük hak arama mücadelesini vermektedirler. Diyen Çeker; Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanları hak arama mücadelesinde adeta bir  sessiz devrim gerçekleştirmişlerdir. Dedi. Başkan Çeker; İdarelerin her türlü psikolojik baskısına, usulsüz uygulamalarına, mobinglerine, kral dan çok kralcı olan bazı kendini bilmez idarecilerin tutumlarına rağmen Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanları  yedi “7” aydır cumartesi nöbetlerine iştirak etmemektedir. Dedi.

 

 

ASM Çalışanlarının Yüzde 80’ni Cumartesi Nöbeti Tutmamakta Kararlı

 

Açıklamalarını sürdüren Çeker; 7 aydır aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının şanlı bir mücadelesi sürüyor. Çalışma hayatında belki de en uzun soluklu eyleme imza atılıyor ve cumartesi nöbetleri protesto ediliyor. İdare çalışanın bu tavrından, boyun eğmeyişinden o kadar rahatsız oldu ki ceza ihtar puanını 4 katı arttırarak 20’ye çıkardı. Soruşturma ve cezalarla çalışanları yıldırmaya kalktı. Tüm bu yapılanlara karşı yinede Aile Hekimleri, Aile Sağlığı Elemanlarının yüzde 80’ni cumartesi nöbeti tutmamakta kararlı davranıyor. Dedi. Başkan Çeker; Cumartesi eylemlerinin gerçekleştirildiği süre içinde, bazı Aile Sağlığı Merkezleri telefonla aranarak Aile Hekimlerinin nöbete gelip gelmediklerinin sorgulandığı, bazı Aile Sağlığı Merkezlerine gönderilen memurlar tarafından usulsüz bir şekilde yetkileri olmadan tutanak tutturulduğu iddiası ile soruşturmaların açıldığı varid olunmuştur. Dedi.

 

 

Mülki Amirin Gerekli Müdahalede Bulunması Zorunluluk Arz Etmektedir.

 

Şube Başkanı Çeker; İş bu soruşturmaların hukuki mesnedinin olmaması, yargı kararları muvacehesinde sendika kararlarına iştirak eden sendika üyelerine her hangi bir cezai müeyyidenin uygulanmasının söz konusu olamayacağının idareler tarafından malum olmasına rağmen, soruşturma cihetine gidilmesi ve soruşturmaların hukuka aykırı tespitlere dayandırılması mülki amiri doğrudan ilgilendirmektedir. Dedi.Başkan Çeker;  Uygulamanın bu şekilde cereyan etmesi kamu erkinin imaj ve itibarını sarsacağı endişesini taşımaktayız. Bundan dolayı ilerleyen süreç de hiçbir kamu görevlisinin mağdur olmaması kurumların itibarının korunması için mülki amirin gerekli müdahalede bulunması zorunluluk arz etmektedir. Yetkilileri göreve davet ediyoruz. Dedi.

 

Yapılan usulsüzlükler yapanların yanına kar karmayacaktır

 

Başkan Çeker; Yapılan Nöbet eylemi emek mücadelesin de yapılmış en radikal ve uzun süreli eylemdir. ASM çalışanlarının bu eylemi bundan sonraki süreçte hak arayanlara örnek teşkil edecektir. Usulsüzlük yapan idarecileri basın aracılığı ile uyarıyoruz. Diyen Çeker; Yapılan usulsüzlükler yapanların yanına kar karmayacaktır. Adaletin kılcı bundan sonraki süreçte enselerinde olacağından emin olsunlar. Kraldan çok kralcı olmasınlar. Usulüne uygun işlem tesis etsinler. Dedi. Çeker; Türk Sağlık-Sen olarak bu haklı davada ilk günden itibaren ASM çalışanlarıyla birlikteyiz. Eyleme destek veriyoruz.  Vermeye de devam edeceğiz. Sağlık bakanlığı her ne kadar zulmü katmerli hale getirmeye ve istediğini zorla yaptırmaya çalışsa da biz dimdik karşılarında duracağız. Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytan asla olmayacağız.Türk Sağlık Sen olarak konunun takipçisi olacağız, Diyen Çeker; Üyemiz olsun veya olmasın konu ile ilgili sağlık çalışanlarına hukuki destek vermeye hazırız..

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner482