banner560
banner589
banner572
06 Haziran 2016 Pazartesi 14:00
Tüp bebekle ilgili merak ettiğiniz her şey!
banner508
Konak hastanesi tüp bebek ilk yılını doldurdu. Neler söylemek istersiniz?
İlk yılında yaklaşık 250 hastaya hizmet veren tüp bebek merkezimiz 1 yıl gibi kısa sürede ciddi bir vaka sayısına ulaşmış olup ilk bebekleri de dünyaya gelmeye başlamıştır. Bir tüp bebek merkezinde yapılabilecek tüm uygulamalara haiz olan ünitemizde ileri düzey genetik inceleme, sperm DNA fragmantasyonu dahil ihtiyaç duyulan tüm incelemeleri yapabilmektedir.


İyi bir tüp bebek merkezi nasıl seçilmelidir?
Her şeyden önce iyi bir teknolojik altyapı ve tecrübeli bir ekip yapısının olması ve uygulama yapan merkezin laboratuvar tecrübesinin çok yüksek olması ve klinik uygulamayı yapan hekimin tecrübesi ve klinik disiplininden taviz vermemek en önemli belirteçler olmalıdır. Hekimin bilimsel çalışmaları uyguladığı tedavi metodlarının güncel olması yeniliklere açık olması ve daha önceki çalışmalarında elde edilen gebelik başarıları tüp bebek merkezleri için en önemli seçim kriterlerini oluşturmaktadır. Muhakkak iyi bir ekip yapısı olması ve ekip bütünlüğü önem arz etmektedir.

Tüp bebek uygulamalarında yenilikler var mı?
Her daim yeni gelişmeler olmaktadır fakat yeni gelişmeler sanıldığı gibi çok hızla tüp bebek uygulamalarında yer bulamamaktadır. Gelişen tüm teknolojiler ve laboratuvar tekniklerine rağmen klasik yaklaşımlar halen geçerliliğini sürdürmektedirler.
Artık yumurtalıklarında yumurta kalmamış hastalarda bile belli uygulamalarla yumurta geliştirme imkanı bulunmaktadır. Bu nedenle ümitlerin tamamen kesilmesi doğru değildir, fakat bebek isteyen çiftle beraber süreç çok iyi değerlendirilmelidir.
Tüp bebek uygulamalarında OHSS (ovarian hiperstimülasyon sendromu) dediğimiz yumurtalıkların kullanılan ilaçlara bağlı aşırı uyarılma sendromundan ve çoğul gebeliklerden kaçınacak tedavi yaklaşımları belirlemek gerekmektedir.
Giderek daha moleküler düzlemde ele alınma süreçleri başlamış olup, buna yönelik ilaç ve tedavi rejimleri ortaya çıkmakta kanser riski veya bizzat kanser olan olgularda da tedavi imkanları doğmaktadır.
Gelişen teknoloji sayesinde embriyo ve yumurta sperm dondurma teknikleri çok ilerlemiş olup başarı şansları taze uygulamalarla başa baş hale gelmiştir.
Çocuğunda hastalık olan aileler tüp bebekle gelen kardeşlerden yardım alınarak şifaya kavuşturulabilmekte ve genetik bozuklukları olan ailelerde ileri genetik inceleme ve PGD (preimplantasyon genetik tanı) sayesinde sağlıklı bebek gelişimi sağlanabilmektedir.

Tüp bebek için kimler başvurabilir?
Genç ve yeni evli çiftler için bir senelik korunmasız ilişki sonrası %90 oranında ‪gebelik‬‬‬‬ beklentisi vardır. Bir senelik korunmasız ilişkiye rağmen gebelik elde edilmediyse yardımcı üreme tekniklerinden (aşılama, tüp bebek v.s.) destek almak gerekmektedir. Kadın yaşı 35'in üzerindeyse evlilik süresi gözetilmeksizin tedavi planlaması yapılmaktadır.

Tüp bebek tedavileri ne sıklıkla ve kaç defa denenebilir?
Taze tedaviler bir yılda en çok 3 defa ve her tedavi arasında 3 ay ara olacak şekilde planlanmalıdır. Bunun dışında tedavi sıklığı konusunda kısıtlama yoktur meslek pratiğimizde 24 defa deneyen hastaya bile rastlamışlığımız vardır.
Önemli olan ne kadar tedavi olduğu değil doğru tedavinin ne olduğu ve hastaya kişiselleştirilmiş tedavi yaklaşımının belirlenmesidir.

Tüp bebek tedavi süreci nedir?
Tüp bebek tedavisi; Adetin 2. ya da 3. günü başlar. Yumurtaların gelişimi, toplanması ve döllenmesi, embriyo gelişimi ve transferi aşamalarından oluşur ve yaklaşık 15 – 18 gün kadar sürer. Tedavi süresince bayan hastanın hastanede yatmasını gerektiren bir durum yoktur. Yumurta gelişimi süresince gün aşırı ultrasonografı takipleri ve kan tahlilleri yapılacak, bu süreçte hastanede geçirilecek zaman mümkün olduğunca kısa tutularak çiftlerin günlük hayatının ve etkilenmemesine çalışılacaktır. 

Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı var mıdır?
Adetin 3. gününde yapılan hormon testleri ve ultrasonografide görülen yumurtalık kapasitesi yumurtalık fonksiyonlarınızın uygun olduğunu gösterir ise 45 yaşına kadar tüp bebek işlemi uygulanabilmektedir. Ancak 38 yaş ve üstü kadınlarda uygulama yapılırken preimplantasyon genetik tanı yöntemi ile embriyolarınızın kromozomlar yönünden normal olup olmadığının araştırılması önerilmektedir.

Tüp bebekle gerçekleşen hamilelik ile doğal yolla gerçekleşen hamilelik arasında fark var mıdır?
Tüp Bebek yöntemiyle elde edilen gebeliklerde belirli gebelik dönemlerinde belirli ilaçlar kullanılmaktadır. Bu yaklaşım zor ve karmaşık bir tedavi sonucu elde edilen gebeliklerin canlı doğum ile sonuçlanma ihtimalini artırmaya yönelik tedbirlerdir. Düşük ya da erken doğum tehdidi gibi bazı özel durumlar dışında tüp bebek ile gebe kalan kadınların normal yaşamlarına devam etmelerinde sakınca yoktur.


Tüp bebek tedavisinde artan embriyolar dondurulabiliyor mu, siz de uyguluyor musunuz dondurma işlemini ?
Evet uyguluyoruz. Aslında uzun yıllardır pek çok merkezde embriyo donduruluyordu ve yavaş dondurma dediğimiz yöntemi uyguluyorduk. Bu yöntemde de başarılı sonuçlar almakla birlikte son 5-6 yıldır pratiğimize girmiş olan ve Vitrifikasyon adını verdiğimiz yöntemde embriyo canlılık oranları ve buna bağlı olarak gebelik başarıları ciddi şekilde yükseldi. Embriyolar dondurma yönteminde çeşitli sıvılardan geçirildikten sonra -196 C de uzun yıllar saklanabiliyor. Dolayısıyla bu çok düşük sıcaklık değerine embriyoların dayanması, embriyoların içinde buz kristalleri oluşarak hasara sebep olmaması için doğru yöntem ve protokol uygulanması gerekiyor. İşte vitrifikasyon yöntemi bu anlamda bizi çok rahatlattı, neredeyse dondurduğumuz tüm embriyolarda % 100 e yakın canlılık oranlarıyla çok başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Embriyo dondurmak çok avantajlı çünkü taze embriyo ile gebelik oluşmadığında tekrar yumurtalıkları uyarmadan hazır olan bu embriyoları kullanabiliyoruz. Hem hasta hem de ekip için çok konforlu ve ekonomik bir yöntem. Bir grup hastamızda ise taze embriyolarla gebelik oluşuyor, doğum gerçekleşiyor ve 2-3 yıl sonra aile tekrar bebek istiyor. Onlarda da yine ilk tedavide donmuş kardeş embriyoları transfer ederek başarılı sonuçlar alıyoruz.Nihai hedef ne olmalıdır?
İşimizin tek hedefi eve bebek götürmek olmalıdır başka bir hedef olamaz ne kadar gebe kalındığı ne kadar başarılı olduğunun ölçütü çiftin sağlıklı bir şekilde eve bebek götürmesiyle ilişkilidir. Türkiye’de ortalama gebelik başarısı %35-%45 düzleminde olup eve bebek götürme oranıda %25-30 düzlemindedir. Yani 3-4 kişiden biri eve bebek götürebilmektedir.


Tüp bebek uygulamasının en önemli aşaması nedir?
Hastaya göre seçtiğimiz protokol, tedavi başında uyguladığımız doz, ilaç uygulama süremiz, laboratuvar koşullarımız kalitemizin ve başarımızın belirleyicisidir.Neden gebe kalamadık sorusuna nasıl cevap veriyorsunuz?
Bir kere ne yaparsanız yapın kontrol tamamıyle bizde değil. Bebek oluşumunda rahimin durumu ve ilahi takdir önemlidir.  Aslında yaptığımız tüm tedaviler, sonuca vesile olmaktan öteye değildir.Bu nedenle bazen muhteşem embriyolarla sonuca gidilmezken bu embriyoların şansı az dediğiniz embriyolardan sağlıklı gebelik ve doğumlar oluşabilmektedir.
Hayvan çalışmalarında %95 lere varan başarılar insanda %50 lerde olmakta ve bu oran çok yukarılara taşınamamaktadır.
Son Güncelleme: 06.06.2016 14:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner482