banner598
banner608
banner654
24 Eylül 2014 Çarşamba 15:13
SAĞLIKÇILAR İŞ BIRAKTI
banner610

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görev yapan ebe ve hemşireler yoğun çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve iş yerinde çalışanlara adaletli davranılması için hastane yönetimine uyarıda  bulunmak amacıyla bir günlük iş bırakma eylemi yaptı

Çalışma şartlarının iyileştirilmesini isteyen Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne görev yapan ebe ve hemşireler  üniversite yönetimine uyarıda bulunmak amacıyla bir günlük iş bırakma eylemi yaptı. Ebe ve hemşirelerinin eylemine Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer  Çeker, Sağlık Sen Şube Başkanı Kerem Özgüler, Sağlık Emekçileri Sendikası Şube Başkanı Mustafa Yıldız  ile sendika üyeleri de destek verdi. Sabah saat 09:00’da iş bırakan ebe ve hemşireler hastane önünde toplandı. Saat 10:30’a kadar hastane önünde bekleyen ebe ve hemşireler halay çekti.

YOĞUN STRES ALTINDA ÇALIŞIYORUZ

Ebe ve hemşireler hastane önünde üç sendika başkan ve üyelerinin katılımıyla basın açıklaması yaptı. Ebe ve hemşireler adına basın açıklamasını hemşire Aysel İncedere yaptı. Ebe ve hemşilerelerin görevleri dışında çalıştırıldıklarını söyleyen Aysel İncedere, “ Yoğun stres altında çalışıyoruz. Ebe ve hemşirelerin çoğunluğu yoğun çalışma nedeniyle uyku bozukluğu sorunu yaşıyor. Bizler gece gündüz insan sağlığı için çalışıyoruz. Avrupa ülkelerinde  7 ebe ve hemşilerinin yaptığını burada bir  ebe ve hemşilere yapıyor ancak Avrupa’daki ücretin 7’de 1’ini alıyoruz” dedi.

AZ ÇALIŞANLA ÇOK İŞ İSTİYORLAR

Hastanelerde sağlık çalışanları arasında büyük adaletsizliklerin yaşandığını savunan Aysel İncedere, “İş yerlerinde çalışanlar arasındaki adalet ortadan kalktı. Kamu kurumları daha az çalışanla daha çok iş yapma düşüncesiyle hareket ediyor. Sağlık emekçileri işten çıkarılmakla tehdit ediliyor.  İnsanca çalışma koşulları istiyoruz. Uygun ücretle çalışmak istiyoruz. Demokrasi ve adil bir şekilde yönetilmek istiyoruz. Artık yaşananlara sessiz kalmayacağız” açıklamasında bulundu. Aysel İncedere’nin açıklamasının ardından eyleme katılan sendika başkanları açıklama yaptı.

BURADAN YAKILAN ATEŞ TÜRKİYE’YE YAYILMALI

Ebe ve hemşirelerin eylemine destek veren Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, “Biz sendika olarak sizlerin yanında değil emrinizdeyiz. İster bizim üyemiz olsun ister olmasın 24 saat bizleri araya bilir destek isteye bilirsiniz. Bizler sağlık çalışanları arasında hiçbir ayrım yapmadık. Burada dile getirdiğiniz talepleriniz demokratik taleplerdir. Burada eylem kararı alarak bir ateş yaktınız. Umarım ki burada yakılan ateş tüm Türkiye’ye yayılsın. Bu eylemde gösterilen birliktelik her zaman devam etmelidir” diye konuştu.

BEYAZ ÖNLÜKLERE LEKE DÜŞÜRÜYORLAR

Ebe ve hemşirelerin eylemine destek veren Sağlık Sen Şube Başkanı Kerem Özgüler de konuşmasında, “Şimdiye kadar bizlerin seslerini duymadılar. Artık hiçbir şeye göz yummayacağız. Artık sağlık emekçilerinin hakları için her şeyi yapacağız” dedi. Sağlık Emekçileri Sendikası Şubesi adına konuşan sendikanın yönetim kurulu üyesi Gökhan Pektaş da , “Bizlerin üzerlerinde beyaz önlükler var. Kurumlar yaptıklarıyla bu önlüklere leke düşürüyor”  ifadelerine yer verdi.

VATANDAŞ  TEPKİ GÖSTERDİ

Yapılan basın açıklaması esnasında iki vatandaş,  hakları için eylem yapan sağlık çalışanlarının yanına gelerek, “Burada eylem yaparak insanların sağlık hizmeti almasını engelliyorsunuz. Bu insanları hiçbir düşünmüyorsunuz” diye tepki gösterdi. Alanda bulunan polislerin ve hastane güvenlik görevlilerinin  devreye girmesiyle iki şahıs alandan uzaklaştırıldı. Sağlık çalışanlarının bir günlük iş bırakma eylemi akşama kadar devam etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner482