banner598
banner608
27 Şubat 2016 Cumartesi 12:23
Katarakt tedavisinde yeni dönem
banner610
Katarakt nedir?
Katarakt, göz merceğinin saydamlığını yitirmesidir. Göz bebeğinin hemen arkasında bulunan doğal merceğin matlaşması bulanık görmeye neden olur ve görme kalitesi düşer. Tedavisi sadece ameliyattır. Katarakt genelde yaşa bağlı olarak gelişen bir durum olsa da, doğumdan itibaren her yaşta görülebilir. Bazen göze gelen darbeler sonrası da oluşabilen katarakt, göz içi iltihapları ve uzun süreli kortizon kullanımıyla da erkenden ortaya çıkabilir. Katarakt tedavisi geciktirildiğinde görme ileri derecede azalır; ameliyat sırasında veya sonrasında oluşabilecek komplikasyon riski artabilir.  

Belirtileri nelerdir?
En önemli belirtisi hastanın görme kalitesinin bozulması ve görmenin azalmasıdır. Kataraktın mercekteki yerine göre şikâyetler değişebilir. Miyop gözlerde numara hızlıca artabilir veya astigmat gelişebilir. Kataraktı olan bir hasta baktığı yerde gölgeler görür, renkler zor veya soluk olarak algılanır. Kataraktın mercekteki yerine göre, gece veya aydınlık ortamda görme azalması daha belirgindir. Ayrıca çift görme, şekilsiz ve bulanık görme, derinlik hissinin kaybı, göz yorgunluğu ve gelişen astigmata bağlı baş ağrısı gibi belirtileri vardır. 

Hangi yaşlarda görülür?
Katarakt daha sık 60 yaş ve üzerinde olmak üzere her yaşta görülebilir. Bazı ailelerde genetik olarak katarakt erken yaşlarda ortaya çıkabilir. Katarakt yeni doğan bebeklerde de görülebilmektedir. Bebeklerde görülen kataraktın en önemli belirtisinden biri de şaşılıktır. Katarakt sebebiyle az gören göz içe ya da dışa doğru kaymaya başlar. Cerrahisi zamanında yapılmadığında ve sonrasında düzenli takip ve tedavilere uyulmadığında geri dönüşü mümkün olmayan göz tembelliği oluşabilir. Bu nedenle ailenin farkındalığı ve ilgisi çok önemlidir.

Teşhis ne kadar sürer?
Doktorun basit bir muayene ile kataraktı tespit etmesi mümkündür. Ancak eşlik eden başka göz hastalıkları var mı, yok mu diye detaylı göz muayenesi yapılması gereklidir. Gözde korneanın saydamlığı, kataraktın yapısı, merceğin pozisyonu, göz bebeğinin genişliği, retinanın durumu ameliyat planından önce detaylıca incelenir. Ameliyat kararı alınınca, yapılacak yöntem ve konacak mercek hakkında alternatifler hastaya anlatılır.

Katarakt nasıl tedavi edilir?
Günümüzde kataraktın tek tedavisi ameliyattır, ilaçla tedavi edilemez ve ilerlemesi durdurulamaz. 

Katarakt ameliyatı ne zaman ve nerede yapılmalı?
Görme seviyesi %50’lere düştüğünde; kataraktın yol açtığı görme bozukluğu hastanın yaşam kalitesini bozmuşsa görme bu seviyelere düşmeden de ameliyat kararı alınabilir. 

Bir ameliyattan söz ediyorsak, komplikasyonları da kaçınılmaz olur. Katarakt ameliyatının en önemli komplikasyonu göz içinde ameliyat sonrası enfeksiyon gelişimidir. Bu tip enfeksiyonlar erken ve ciddi tedavi edilmediklerinde gözün kaybına bile neden olabilirler. Enfeksiyon riskini en aza indirmek için iyi bir cerrahi donanım ve ameliyathane sterilizasyon sistemi önemlidir. Ayrıca cerrahın tecrübesi, kullanılan cihaz, gereç ve göze yeni konulacak lensin kalitesi ameliyatın başarısı için çok önemlidir.

Katarakt ameliyatı olacaklar nelere dikkat etmeli? 

1. Hastalarımız öncelikle katarakt konusunda deneyimli hekimini seçmelidir.
2. Ameliyat sırasında kullanılacak malzemenin kalitesini ve özelliklerini doktoruyla konuşmalıdır. Ameliyat sırasında göze takılacak merceğin FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı olması kalitesinin belirtisidir.
3. Ameliyatın yapılacağı hastanenin bu konudaki deneyimi, teknik donanımı (cihazlarının kalitesi) ve ameliyathanesinin sterilizasyon şartları çok önemlidir.

Hastalarımız yukarıdaki 3 özelliğe dikkat ederlerse, sorunsuz bir şekilde ameliyatlarını olurlar ve katarakt oluşmadan önceki görmelerine tekrar kavuşurlar.

Katarakt ameliyatında hangi yöntemler kullanılır?
Modern katarakt ameliyatı fako yöntemiyle yapılmaktadır. Genellikle damla anestezisi altında ve dikiş konmadan yapılan bu ameliyatlar ile kataraktlı hastalarda başarılı sonuçlar alınmaktadır.
Son yıllardaki bu konudaki yeni ve önemli ilerleme Femtosaniye lazerin fako cerrahisine eşlik etmeye başlamasıdır. Fako sırasında yapılması gerekli kritik bazı basamaklar daha ameliyat başlamadan lazer ile yapılır ve doktor ameliyata çok kritik aşamalar hazır olarak girer. Femtosaniye lazerin yardımıyla katarakt cerrahisi daha güvenilir ve başarılı hale gelmiş olur.KATARAKTTA SON TEKNOLOJİ FEMTOSANİYE LAZER YARDIMLI KATARAKT CERRAHİSİ
Femtosaniye lazer yardımlı katarakt cerrahisinde göz içine girilecek tüneller, göz merceğinin ön zarının soyulması ve merceğin içinin küçük dilimlere bölünmesi işlemleri lazer yardımıyla yapılır. Bu sayede ameliyat daha hassas ve düzgün şekilde yapılabilir. Hem hasta, hem de hekim açısından konforlu ve güvenli olan bu yöntem ile diğer yöntemlere nazaran olası riskler daha az olabilir.


TEK AMELİYATLA KATARAKTTAN VE GÖZLÜKLERDEN KURTULMAK MÜMKÜN MÜ? 
Katarakt ameliyatıyla boşaltılan merceğin yerine yenisi yerleştirilir. Ameliyat sırasında hastanın ihtiyacı göz önünde bulundurularak çok odaklı ve gerekirse astigmatizmayı da ortadan kaldıran özel göz içi mercekleri sayesinde tek bir ameliyatla kataraktın yanı sıra miyop, hipermetrop, astigmat ve presbiyopi gibi sorunlar da düzeltilebilir. Bu sayede hastalar kataraktların yanı sıra gözlüklerinden de kurtulabilirler. Femtosaniye lazer yardımıyla yapılan katarakt cerrahisinin en önemli avantajlarından biri de göz içine konulacak yeni merceğin yuvasının kusursuz oluşturulmasıdır. Bu, ameliyat sırasında takılan göz içi merceğin en ideal pozisyonda durarak en iyi kırıcılık performansını göstermesi anlamına gelmektedir. 

Multifokal göz içi mercekleri hakkında bilgi verir misiniz?
Katarakt ameliyatında göz içine takılan yeni lens normal şartlarda tek odaklıdır. Uzakta net görüş sağlanabilirse, yakın için +2,50 numara yakın gözlüğü kullanılır ve astigmatı düzeltmez. Multifokal göz içi lensleri hastaları bu yakın gözlüğünden kurtarmayı hedefleyen çok odaklı merceklerdir. Astigmatı olanlarda astigmatı da düzelten torik multifokal lensler mevcuttur. Bu mercekler sayesinde hastalarımız miyop, hipermetrop ve astigmat gibi tüm kırma kusurlarından ve yakın gözlüklerinden tek bir ameliyatla kurtulabilirler. Katarakt ameliyatı sırasında göz içine takılan bu mercekler ameliyattan kısa bir süre sonra, kişinin sosyal yaşantısında gözle görülür bir konfor sağlar. Televizyonlardaki altyazıları okumak, kitap okumak, cep telefonuna gelen mesajları görmek, bulmaca çözmek, ipliği iğneye geçirmek gibi günlük pek çok aktivite gözlüğe gerek kalmadan çok daha kolay yapılabilir.Son Güncelleme: 27.02.2016 12:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482