banner598
banner608
banner638
banner654
12 Ağustos 2017 Cumartesi 17:20
Estetik ile ilgili merak edilen her şey bu röportajda
banner610

Estetik operasyonlar özellikle kadınlar için oldukça tercih edilen yöntemlerden. Vücutta görülen eksiklikler artık birçok yöntemle giderilebiliyor, kusur olarak görülen noktalar yapılan operasyonlar sayesinde istenilen doğrultuda değiştiriliyor. Tabi konu estetik olunca akıllara gelen soru da çok fazla oluyor. Estetik ameliyatların herhangi bir zararı var mı?, nasıl bir ortamda yapılmalı, nelere dikkat edilmesi gerekiyor?, estetik ameliyat ile ilgili doğru karar nasıl verilmeli?, ameliyattan sonra pişmanlık yaşar mıyım?, sorun yaşanırsa ne gibi çözümler üretilebilir? Sorular daha çoğaltılabilir. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı'nda görevli doktorlardan Yar. Doç Emrah Kağan Yaşar da estetik ile ilgili merak edilen tüm soruları sizler için yanıtladı. Plastik Cerrahi alanında çok başarılı çalışmalara imza atıldığını belirten Yaşar estetik konusu ilgi çektiği için diğer uygulamaların yeterince bilinmediğini söylüyor. Meme ve burun estetiği konusunda KOÜ Tıp'ta başarılı çalışmalara imza atılsa da üniversite aslında aynı zamanda bir el cerrahisi merkezi ve birçok ilden KOÜ Tıp'a hastalar tedavi olmak için geliyor. Kepçe kulak ameliyatı, yarık dudak ve damak cerrahisi, yüz kemikleri kırıkları cerrahisi, estettik cerrahisi uygulamaları ve daha çok sayıda uygulama KOÜ Tıp'ta başarılı hekimler tarafından hastalara uygulanıyor. Merak ettiğiniz her şey ve daha fazlası bu haftaki röportajımızda. Keyifle okumanız dileğiyle.ESTETİK İÇİN BAŞVURU YÜZDE 15

*Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik Cerrahi olarak ne gibi işlemler yapıyorsunuz?

- Bölgenin ana üniversite hastanesiyiz. Bize başvurular yoğun oluyor. Yanık merkezimiz de olduğu için. Estetik hastalarımız da başvuruyor. İz tedavisi için başvurular oluyor. Kozmetik olarak yapılan girişimsel işlemlerimiz var. Bunun dışında da girişimsel olmayan kozmetik işlemlerimiz var. Dolgu, botoks, yüz germe, kepçe kulak ameliyatları için bizlere hastalarımız geliyor. Estetik için bize gelen hastalarımızın oranı genele baktığımızda yüzde 15'te kalıyor. Dudak yarığı, damak yarığı, çoklu parmaklar, yapışık parmaklar, sendromik hastalıklar, yüzdeki kitleler, beyin dokusunu ve sinüslerini ilgilendiren konular bizim alanımız dışında kalıyor sadece.

EL CERRAHİSİ MERKEZİYİZ

*Kepçe kulak ameliyatı da yapılıyor değil mi hastanenizde?

- Çocuk yaşlarda yapılan kepçe kulak ameliyatımız var. Yüz kemik kırıkları, alın kemiği, alt çene, üst çene kırıkları da bize geliyor ve çevre illerde de bu konuda da merkeziz. Çoğu çevre illerden bize hasta geliyor. Onun dışında yanık merkezimiz var. 5 yataklı. El cerrahisi merkeziyiz. Bu konuda Sağlık Bakanlığı tarafından onaylıyız. Parmak kopmaları, tendon kesileri, elin parmak ve el kemiklerinin kırıkları, bunlar yine bizim alanımıza giriyor. Kendi kliniğimiz adına doku nakilleri açısından oldukça başarılıyız. Yapma oranımız da, 2-3 ayda bir hasta oluyor. 

BURUN VE MEME CERRAHİSİNDE İYİYİZ

*Plastik Cerrahi KOÜ Tıp'ta ne zamandan beri var ve yeterince biliniyor mu?

-94-95 yıllarından beri var. Bölüm olarak Türkiye'nin hiçbir noktasından hiçbir eksiğimiz yok ama

muhtemelen bilinmiyor. Bizim alanımızda genellikle estetik kısmı biliniyor. Bir durum ihtiyaç ortaya çıkınca araştırılıyor. Biz zaten üniversite kurumuyuz. Hizmet kurumuyuz. Kişiler, hastalar her ameliyatı her yerde olamıyorlar. İyi hekimi bulması gerekiyor, bu ameliyatı kim iyi yapar diye düşünmesi gerekiyor. Bunları araştırdığı zaman bizi bulması imkansız değil. Burun ve meme cerrahisinde iyi neticeler elde ettiğimize çok inanıyoruz. Yılda ortalama bin hastayı ameliyat ediyoruz.

ESTETİK OLMAKTAN VAZGEÇEN HASTALAR DA VAR

*Hastanın neye dikkat etmesi gerekiyor estetik ameliyata karar verirken? Size gelip sonradan ameliyat olmaktan vazgeçen hastalar da oluyor mu?

- Tabi olabiliyor. Karar verirken en önemli şey doktorla hastanın iletişimi. Hasta doktordan ne istiyor, doktor hastaya istediklerinin doğruluğunu, beklentilerin gerçekliğini ne kadar anlatabiliyor? Gerçek dışı istekleri varsa hastanın beklentisini düşürmemiz gerekiyor. Çoğu hasta resimle bize başvuruyor, bu burundan istiyorum diyor. Gerçekleşecek bir durum değil. Kişinin sadece burnunun şekliyle değerlendirmek mümkün değil. Burnun yüze oranı, bulunduğu yer, bunlar gerçek dışı beklentiler oluyor. Yapan merkezler var. Programlar kullanan bölümler de var ama beklentinin yüzde yüz bu şekilde olmasını sağlayacak her yönteme biz karşıyız. Genellikle hastaların beklentilerini karşılayacak ameliyatlar yapıyoruz. Burun ameliyatından örnek vereyim doğallıktan yana olarak hastanın isteklerini karşılamaya çalışıyoruz. İkinci basamak ise müdahale yapacak kişiyi doğru seçmek.

MERDİVEN ALTI MÜDAHALELERDEN KAÇININ

*Ameliyat olacak yere karar verirken neleri göz önünde bulundurmak gerekiyor?

-Tam teşekküllü bir hastanede bu ameliyatı olmak önemli. Kaçak dövüşmemek gerekiyor. Merdiven altı müdahalelerden kaçmak gerekiyor. Malzeme kalitesi önemli. Saç ekiminde bu durum çok fazla var. Saç ekimi başladığı zamanlarda plastik cerrahlar ve dermatologlar yapardı. Şimdi pratisyen hekimden tutun, güzellik merkezlerine kadar herkes yapıyor ama bu tarz şeyler sorun çıktıktan sonra anlaşılıyor. Bunların aşılması için hukuksal çalışmalar var. Araba sürmedeki ehliyet gibi bir durum var. Bir sertifika bunu yapar mı? Şu andaki durumda malesef yapıyor gibi gözüküyor.

HASTA İÇİN İŞKENCE OLABİLİYOR

*Ne gibi riskleri var estetiğin? Güzel olacağım derken nelerle karşılaşabilirler?

- Her ameliyatın riski tabiki var. Yapılan işlemin süresi kısaldıkça risk daha da azalabiliyor. Botoksta mesela yanlış enjeksiyon sonucunda yüzde bariz asimetriler ortaya çıkabiliyor. Bu hastalarımız da nadiren geliyorlar. Tedaviyi istiyorlar ama ucuz tedavi yaptırmak istiyorlar bu sefer de ehil ellerden kaçıyorlar. Botoks için bir hasta genellikle konu komşu aracılığıyla o kişileri buluyorlar. Önerimiz ehil ellerde bu müdahaleleri yaptırmaları. Mesela botoksta yüzde bir asimetri ortaya çıkabiliyor ve 6 ay kalabiliyor. Bize başvuran hastalara biz deformalitesine göre yine bir operasyon uygulayabiliyoruz. Gülümseme sırasında, günlük hareketleri sırasında bu durum ortaya çıkıyor. O altı aylık süre hasta için işkenceye dönebiliyor. Her şeyin fazlasına karşıyız. Bir dolgu yapıldıktan sonra tekrar tekrar dolgu yapılması da anatomik yapıyı bozuyor. 

18 YAŞ ALTINA KESİNLİKLE KARŞIYIZ

*18 yaş altına uygulanan estetaik operasyonlar ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

-18 yaş altında estetik operasyonun yapılmasına da kesinlikle karşıyız. Dudak dolgusu, burun estetiği karşı olduğumuz şeyler. Kemik gelişimini tamamlaması gerekiyor. O da ideal süre olarak 18 yaş bekleniyor.

MORLUKLAR KISA SÜREDE GEÇİYOR

*En çok hangi sorularla geliyorlar size?

- En fazla burun estetiği için başvuruyorlar. Sonrasında oluşabilecek sorunlar ne olur? şeklinde sorular geliyor. Biz bölüm olarak hem hava yolunu düzeltmeye yönelik hem de şekli düzeltmeye yönelik uygulamaları yapıyoruz bölüm olarak. Burun hastaları şişlik ve morluk olur mu diye soruyorlar. Bunların az olması için alınabilecek önlemler var. Biz bu önlemleri ameliyat anından itibaren almaya başlıyoruz. Refakatçiden istediğimiz şeyler oluyor ama çok uzun bir süre morluk olmuyor. Olsa da bir hafta içerisinde geçiyor.

BURUN ESTETİĞİ YAKLAŞIK 4 SAAT SÜRÜYOR

*Burun estetiği aşamaları hasta için nasıl ilerliyor?

-Ameliyatın olacağı gün servisimize yatırıyoruz. Başka problemleri varsa ameliyattan bir gün öncesinde yatırıyoruz. Gece 12'den sonra aç kalacak şekilde geliyor. Ortalama 3,5-4 saatte ameliyat sürüyor. Biz daha kısa süren burun ameliyatı ameliyatlarının çok doğru olduğunu düşünmüyoruz. Burun altından küçük bir kesi yapıyoruz. Geri kalan tüm izler burun içerisinde kalıyor. Sonrasında burun içerisine tampon yerleştiriyoruz. 3 gün sonrasında ortalama tamponu çekiyoruz. Burun kemiğine müdahele ediyorsak da alçı koyuyoruz. Alçının da kalma süresi bir hafta kadar oluyor. Ameliyattan sonra morluklar, şişlikler olabiliyor, o da yaklaşık 1 haftada geçiyor.

*Şekil ne kadar sürede netleşiyor?

- Burnun şeklini görmek için 1 ay beklemek gerekiyor. Şişkinliğin yüzde e95'i 1. ayda geçiyor. İdeal süremiz de 3 ay. Bu süre bize şekil açısından iyi bir ipucu veriyor. Hastanede genelde 1 gün yatırıyoruz. Bir gün sonrasında hastamızı taburcu ediyoruz. Ameliyattan sonra poliklinik takibimiz devam ediyor. 

HASTALAR EN ÇOK ONDAN KORKUYOR

*Meme küçültme ameliyatları nasıl oluyor? Hastalar neyden korkuyor daha çok?

- Meme hastaları için de aynı gün içerisinde çağırıyoruz. 8 saat açlık gerekiyor narkoz alabilmeleri için. Meme küçültme ve büyütme ameliyatları farklı sürelerde tamamlanıyor. Küçültme ameliyatında çizimler yapıyoruz. O çizimlere uygun olarak da ameliyatımızı gerçekleştiriyoruz. Farklı tekniklerimiz var. Ameliyatın ardından da drenler yerleştiriyoruz. Bundan çok korkuluyor ama anormal ağrı yapacak şeyler değildir. Bir iki gün içerisinde de çıkartıyoruz ve ardından hastalarımız medikal sutyen kullanıyor. İzlerin gelişmesini, içeride sıvı birikmesini engelliyor. Büyütme ameliyatlarında da kullanılıyor çünkü protezlerin sabit kalması gerekiyor.

KULLANILAN PROTEZLER SÜT VERMEYE ENGEL DEĞİL

*Yaptığınız işlemlerden biri de meme büyütme ameliyatı. Bu ameliyat nasıl uygulanıyori sonrasında hastaları nasıl bir süreç bekliyor?

- Meme büyütme ameliyatları da yaklaşık 3, 3,5 saat sürüyor. Büyütme ameliyatlarında protez kullanıyoruz. Küçültme ameliyatlarında süt kanallarını mümkün olduğunca koruyabiliyoruz. Küçültme ameliyatı isteyen hastalarımızın çoğu da zaten menepozda olan, artık anne olmak istemeyen hastalar. O nedenle de onlar için çok problem olmuyor. Küçültme ameliyatı yaşayan hastaların yüzde 50'si süt verme zorluğu yaşayabiliyor. Büyütme ameliyatlarında kullandığımız slikonlar FDA onaylı ve vücuda zararı olmayan malzemeler.Süt vermeye bir engel değil. Süt kanallarıyla zaten hiç işimiz olmuyor. Memenin alt kısmından 4 santimetrelik bir noktadan malzemeyi yerleştiriyoruz. Kullandığımız malzemelerin de kansorejen bir etkisi olduğu gözlenmemiş.

KARIN GERME SİZİ MANKEN GİBİ YAPMIYOR

*Karın germe işlemiyle manken gibi olurum algısı ne kadar doğru?

- Karın germe ameliyatları da yapıyoruz. İdeal hastaları iyi seçmek gerekiyor. Aşırı obez hastalara bunu çok tavsiye etmiyoruz. Komplikasyon riski artıyor çünkü. Kanın damar içerisinde pıhtılaşması sorunu olabiliyor. Manken gibi olacaklarını düşünüyor hastalar. İdeal vücut ölçülerine sahip olan hastalarda daha iyi sonuç olabiliyor ama ortanın üstünde bir obezite olayı varsa beklentiyi düşürmek gerekiyor.

Son Güncelleme: 13.08.2017 09:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482