banner588
banner589
banner572
24 Mayıs 2016 Salı 14:00
Diyaliz gerekliliği ve fistül ameliyatları
banner508

Günümüzde sıkça duyduğumuz hastalıklardan biriside kronik böbrek hastalığıdır. Son zamanlarda diyaliz merkezlerinin sayıca artması ve çevremizde gördüğümüz diyaliz servis araçları kronik böbrek yetmezliği hakkında merak uyandırmaktadır. Herkesin malumu ki böbrek hastalığı ve diyaliz gerekliliği oldukça zor durumlar. Kronik böbrek hastaları hayatlarını kısıtlayan diyaliz uygulamalarına zamanla uyum sağlamakta ve dikkat ettikleri takdirde normale yakın bir yaşam sürdürebilmekteler.

 Kronik böbrek hastalığı, böbrek fonksiyonlarında ya da glomerular filtrasyon hızında önemli bir azalma olduğunda ortaya çıkar.  Genel olarak kronik böbrek hastalığının en sık görülen nedenleri şeker hastalığı (diabetes mellitus), tansiyon yüksekliği (hipertansiyon), nefritler (glomerülonefritler, intersitiel nefritler vs), ürolojik nedenler (idrar yolu taşları ve idrar yolu tıkanmaları) ve kistik böbrek hastalıklarıdır.
Kronik böbrek hastalığının ilerlemesi durumunda son dönem böbrek yetersizliği dediğimiz tablo gelişebilir.  Bu durum yüksek tansiyon, kansızlık, kalp ve damar hastalıklarına neden olabilir. Son dönem böbrek hastaları diyalize ihtiyaç duyarlar. Diyaliz, vücutta birikmiş üre gibi zararlı maddelerin ve aşırı suyun bir membran (Diyalizör) aracılığı ile vücuttan uzaklaştırılması işlemidir. Diyaliz tedavisi bozulmuş böbrek işlevlerinin bir kısmını düzenleyerek yaşamın devam etmesini sağlar. Diyaliz tedavisi iki şekilde uygulanabilir.
1. Hemodiyaliz
2. Periton diyalizi
Hemodiyaliz işleminin gerçekleşmesi için yeterli kan akımı sağlanmalı,bir membran ve hemodiyaliz makinesi gereklidir. Hemodiyaliz tedavisi hastanın böbrek yetmezliğinin şiddetine, yaptığı idrar miktarına bağlı olmak üzere haftada 2 - 3 kez 4 - 6 saat süre ile uygulanır. Yeterli kan akımınının sağlanması için hastanın atar ve toplar damarı arasında bir pencere (arteriyovenöz fistül ) yaratılmalı veya hastanın büyük bir toplar damarına geçici kateter adı verilen bir boru konmalıdır.  Böbrek yetmezliğinde kanın temizlenmesi için diyaliz makinasına bağlanabilmek amacı ile yüzeyel damarlarda yapılan (toplardamarın, atardamar üzerine dikilerek) ameliyatlara fistül ameliyatı denilmektedir. Fistül ameliyatlarında hastanın öncelikle sağ ya da sol kolundan  atardamar ve toplardamarlar kullanılır. Genellikle ameliyat lokal anestezi yani sadece ameliyat yapılacak olan bölgenin uyuşturulması ile yapılır. Çoğu kez fistül hastanın işlerini görmediği (örneğin sağlaklarda sol kol, yada solaklarda sağ kol) kolda yapılır. Toplardamar atardamar üzerine dikilerek, atardamar kanının büyük bölümünün toplardamara geçmesi sağlanır. Birkaç hafta sonra toplardamar yeterince genişler ve diyaliz makinesinde yeterli diyaliz sağlayacak kadar yüksek bir akım değerine ulaşır. Ameliyattan sonra hastanın kolunu biraz yukarda tutması, ağır işlerde kullanmaması gereklidir. Eğer fistülü korumak için gerekli işlemler yapılırsa fistüller yıllarca kullanılmakta ve hastalara konfor sağlamaktadır. Fistülü korumak için sağlık çalışanlarına ve hastalara önemli görevler düşmektedir. Bunlardan bazıları ; fistülü sıkıştıracak tarzda, kolun üzerine yatmamak, dar giysi ve takılar takmamak, fistülün olduğu taraftan kan aldırmamak ve tansiyon ölçtürmemektir. Ayrıca her diyaliz sonrası şişlik, kanama, enfeksiyon bulgularına dikkat etmek ve fistüle ait titreşimi yakın takip etmek fistül açıklığı açısından önemlidir. Çünkü fistüllerde olan tıkanma erken yakalanabilirse yapılacak işlemlerle fistülün yeniden çalışması mümkündür.  
Hemodiyaliz hastaları için gerek fistüller gerekse kateterler oldukça önemlidir. Bu yüzden kateterlerin ve fistüllerin iyi bakımı gereklidir.

Son Güncelleme: 24.05.2016 15:07
Anahtar Kelimeler:
Kocaeliİzmit
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner575

banner577

banner579

banner581

banner594

banner585

banner587

banner583

banner574

banner576

banner586

banner580

banner582

banner584

banner578