banner608
banner609
15 Temmuz 2016 Cuma 19:08
Çeker'den acil sevrisle ilgili 4 sorulu mizahi tepki
banner610

Başbakan Binali Yıldırım’ın “Acil servise kız bakmaya gidiyorlar” sözleri sosyal medyada dalga konusu olurken sağlıkçılardan da tepkiler gelmeye devam ediyor. 

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker bugün, Şube Başkan Yardımcısı Umut Birol, Denetleme Kurulu Başkanı Erkan Temel ve eski Şube Başkanı Erol Kalemer ile birlikte bir basın açıklaması gerçekleştirerek, acil servislerde yaşanan sıkıntıları anlattı, Başbakan’ın konuyu magazinleştirerek asıl sorunun üzerini kapatmaya çalıştığını ifade etti. Çeker, sağlık personellerinin de bu gafla itibarsızlaştırıldığını belirterek, Başbakan’dan özür dilemesini istedi. Çeker, konuya mizahi bir tepki de koyarak, Başbakan’a dört soru yöneltti.

Çeker, soruları şöyle sıraladı:

1- TV kanallarındaki evlendirme programlarında olduğu gibi hastanelerin acil servislerde görüşme odaları olacak mı?

2- Anlaşma zemini bulan bay ve bayanların çay içmeleri için ayrı bir fiziki mekan oluşturulacak mı? 

3- Çiftler anlaştıkları takdirde yemeğe çıkarlar ise yemek masrafları hastanenin döner sermaye gelirlerinden mi karşılanacak?
 
4- Evliliğe karar kılan çiftlerin nikahları Hastanelerin Acil servislerde kıyılması sağlanacak mı?

ÇEKER’İN AÇIKLAMASI TAMAMI ŞÖYLE:

Devlet büyüğümüz ülkemizin iki numaralı ismi Sayın Başbakanımız TBMM’de yaptığı konuşmada “Dün bir arkadaşımız söyledi, çok ilgimi çekti. Acil servislere bayramda vatandaşlar gidiyorlarmış. Ne için gidiyorlarmış biliyor musunuz? Kız bakmaya gidiyorlarmış. Artık hastaneler o kadar şirin hale geldi ki, vatandaşlar oğullarını, kızlarını evlendirmek için acil servislere gidiyorlar, oralara yuvalar kurmak için ziyaretler yapıyorlar. Acil servisler artık sadece sağlık hizmeti vermiyor, yuva kurmak için de hizmet veriyor. İşte geldiğimiz nokta bu" demiştir. Sayın Başbakanımızın hastanelerin acil servisleri hakkında duyduklarına değil gidip de gördüklerine inanması daha makul ve mantıklı olacaktır. TBMM gibi ciddi bir kuruluşun çatısı altın da sağlık alanındaki ve hastanelerin acil servislerinde yaşanan sorunları magazinleştirerek dile getirmesi yakışık kalmamıştır. Yapılan bu açıklama ile hükümet sağlık sektöründe yaşanan sıkıntıların üzerini örtmeye, sorunlardan kaçmaya çalışmaktadır. Yapmış olduğu talihsiz açıklama ile sağlık çalışanlarını vatandaşın gözünde itibarsızlaştırmak istemektedir.  Başbakanımızın sehven yaptığına inandığımız gaf için sağlık çalışanlarından derhal özür dilemelidir.  Hastaneler ve acil servisleri Sayın Başbakanımızın anlattığı gibi gittiğinizde huzur bulacağınız, oğluna ve kızına eş bulacağı fiziki mekanlar değildir.  Vatandaşında sağlık çalışanlarının da sıkıntı yaşadığı gerginliğin, stresin, şiddetin yoğun ve sık yaşandığı yerlerdir.
           Bugün gelinen noktada Hastanelerin Acil Servislerde iş yükü katlanılmaz bir hal almıştır.   Ülkemizde bir yılda 100 Milyonun üstünde hasta aciller servislerde muayene edilmektedir.  Sadece 9 günlük bayram tatilinde bir ilimizdeki 20 hastanenin acil servislerinde toplam 100 bin hasta muayene edilmesi yoğunluğu anlatmaya yeterlidir. İlimiz Kocaeli’nde faaliyet gösteren bir hastanenin acil servisinde bir günde  “Arife günü” SARI, KIRMIZI, YEŞİL alanda TOPLAM = 1610, Bayramın Birinci günü 1024, İkinci gün 956, üçüncü gün 1080, dördüncü gün 1126 hastanın muayenesi Acil servis yapılmıştır. Bu sayı kış aylarında yaklaşık günlük ortalama 1700’leri bulmaktadır. Acil servislerdeki bir başka önemli sorun ise acil olmayan hastaların acilde muayene olmak istemesinden dolayı yaşanan yoğunluk ve sıkıntıdır.

Acil servislere başvuruların yüzde 70’inin acil olmadığını bizzat bakanlık tespit etmiştir.  Yeşil alan uygulamaları da ne yazık ki çare olmamıştır. Başbakanımızın acıkmalarından anlaşılan hastanelerin acil servislerinde şimdi bir de pembe alanlar oluşturulacaktır.
 
 
Acil servislerde yapılacak veya yapılması muhtemel yeni düzenlemeler hakkında vatandaşımızın merakının giderilmesi için cevaplanması gereken soruların cevaplarını kamuoyu ve sağlık çalışanları da merak etmektedirler.

          1- TV kanallarındaki evlendirme programlarında olduğu gibi Hastanelerin Acil Servislerde görüşme odaları olacak mı?

          2- Anlaşma zemini bulan bay ve bayanların çay içmeleri için ayrı bir fiziki mekan oluşturulacak mı? 

          3- Çiftler anlaştıkları takdirde yemeğe çıkarlar ise yemek masrafları hastanenin döner sermaye gelirlerinden mi karşılanacak?

          4- Evliliğe karar kılan çiftlerin nikahları Hastanelerin Acil servislerde kıyılması sağlanacak mı?
          
Hastanelerin Acil servislerdeki en önemli sorunlardan birisi de şiddettir. Acil servisler sağlık çalışanlarının en fazla şiddete uğradığı birimlerin başında gelmektedir. Bu birimde çalışanların tamamı sözlü veya fiziksel şiddete uğradıklarını ifade etmişlerdir.
          
Gruplar halinde saldırıların gerçekleştiği ve talan edilen acil servislerde çalışmak aynı zamanda hayati tehlike altında hizmet vermekle eş anlama gelmiştir. Aciller servisler kız ve erkek bakma yeri değil, vatandaşa hayati müdahalelerde bulunurken kendi sağlıklarını ve hayatlarını riske atan sağlık çalışanlarının hizmet ürettikleri yerlerdir.  
         
Ortada böylesine bir tablo varken hastanelerin acil servislerinin kız ve erkek beğenme yeri olarak dile getirilmesi, magazin haberlerine alet edilmiş olması yanlıştır.
         
Sorunların üstünün kapatılmasına neden olacaktır. Yuva kurmanın yeri olmak bir yana aşırı iş yükü ve nöbetler nedeniyle çalışanların aile hayatlarında sorunlar yaşamalarına neden olmaktadır. Sağlık çalışanları evlenmek bir yana iş yoğunluğundan evlerine gidememektedirler. Evlenen ve çocuk yapan sağlık çalışanının da süt iznini kullandığı için döner sermayesi kesilmektedir. Kısacası sağlık çalışanlarının evlenmesi ve mutlu bir aile hayatı sürmesi bizzat Bakanlık tarafından zorlaştırılmakta ve imkansız bir hale getirilmeye çalışılmaktadır.
          
Bu nedenle Sayın Başbakanımızdan talebimiz hastanelerin acil servislerini ziyaret ederek yaşananları bizzat yerinde görmesidir. Gördüğü manzara karşısında eminiz ki acil çalışanlarının durumlarının iyileştirmesi için çalışmalar yapma talimatını verecektir. Durumu magazinleştirmeye yönelik ifadelere itibar etmemelidir. 
Son Güncelleme: 17.07.2016 11:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482