banner560
banner589
banner572
05 Ekim 2016 Çarşamba 11:35
Çeker: Bakanlık, eşleri ile işleri arasında tercihe zorluyor
banner508
Sağlık Bakanlığı yeni yönetmenlikle çalışanların döner sermaye dağıtım oranlarını düşürmesi, eş durumu tayinlerin zorlaştırılması, eğitim tayinlerini güçleştirmesi nedeniyle Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, şube binasında basın açıklaması yaparak bu duruma tepki gösterdi.  Basın açıklamasına Türk Büro-Sen Kocaeli Şube Başkanı Rıfat Oypan ve Türk Büro-Sen Şube Başkan Yardımcısı Alaaddin Ardıç da destek verdi. Çeker, Bakanlığın gulu gulu dansı ile göz boyamaya çalıştığını belirtti. Çeker, şunları kaydetti:

İŞLERİ VE EŞLERİ ARASINDA TERCİH
“Sağlık çalışanları olarak Sağlık Bakanlığı’ndan yıpranma payının hayata geçirilmesi, döner sermaye oranlarının artırılarak emekliliğe yansıtılması, şiddet olaylarının asgariye indirmesini beklerken Sağlık Bakanlığı ise sağlık çalışanlarının var olan hakları nasıl yok ederim, çalışanı nasıl sıkıntıya sokarımın derdine düşmüştür. Çalışma şartlarını iyileştirmek yerine çalışma şartlarını zorlaştırıp, yeni mağduriyetler mağdurlar yaratma gayreti içine girdiklerini görmek üzücüdür. Hükümet aile kurmak ve çocuk sayısının arttırmayı tavsiye ederken, kıydıkları her nikahta üç çocuk dile getirirken Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarını işleri ve eşleri arasında tercihe zorlamıştır.

ANAYASA’NIN İPTAL ETTİĞİ
Mahkemelerin Anayasa’nın aileyi koruma ilkesine aykırı bularak iptal ettiği maddeyi, Bakanlık yönetmenliğe ekleyerek eşi özelde çalışan doktorlara eş durumu tayini verilmemesi gibi insanlık dışı düzenlemeyi, kaldırmak yerine zulmü katmerleştirerek artırmayı tercih etmiştir. Eşi özelde çalışan çalışanlar için yaptıkları bir diğer kısıtlama ile mevzuatı da yok saymışlardır. Başbakanlık çerçeve yönetmeliği 2 yıl içerisinde 360 gün sigortalı çalışanın eşine tayin hakkı verirken, Sağlık Bakanlığı bu yönetmeliğe bağlı kalması gerekirken bunu 4 yıl içinde 720 gün sigortalı çalışma olarak iki katı gün sayısına yükseltmiştir.

KISIR DÖNGÜ İÇİNE GİRDİ
Çalışma hayatında yapılan yeni düzenlemelere baktığımızda Sağlık Bakanlığı kısır döngü içerisine girmiştir. Gulu gulu dansı ile göz boyamaya çalışmaktadır. Olumsuzlukları perdelemeye üstünü örtme gayretindedir. Diş hekimi ve eczacıları da stratejik personel yaparak sizde doktorlar gibi artık ya eş ya iş diyeceksiniz diyerek yuvalarını dağıtmaları istenmiştir. Aday memurların neredeyse mazerete dayalı tüm tayin haklarını ellerinden almışlardır. 2 yıllık okul kazananların tayin hakkını yok etmişlerdir. Üstelik bunu üniversitelere yerleştirmeler yapıldıktan sonra kısıtlamışlardır. Çalışanları tabir caizse ortada bırakmışlardır.

KAFASINA GÖRE ATAMA
Yani Bakanlık kafasına göre atama ve nakil yönetmeliğinde değişiklikler yaparak çalışanlara zulüm etmiştir. Bu hem hukuksuzluktur. Hem de vicdansızlıktır. Bunu hazırlayanlar neyi düşünerek böyle yaptıklarını izaha mecburdurlar. Akla sığmayan, mantığa ters ve vicdanların kabul etmeyeceği bu düzenlemenin hesabını vermelidirler. Türk Sağlık-sen olarak bu düzenlemelerin iptali için gerekli davayı en kısa sürede açacağız. Çalışanın hakkını çarçur edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Sağlık Bakanlığı birde ek ödeme yönetmeliğinde bazı değişikliklere gitmiştir. Bu değişiklikler de Bakanlık çalışanların temel taleplerini hepsini göz ardı etmiştir.

KABUL EDİLEMEZ
Baş asistanların katsayılarında değişiklikler, öğretim üyeleri başta olmak üzere bazı özellikli işlem yapan hekimlere düzenlemeler gibi yetersiz, kapsayıcılıktan uzak, derdi bitirmeyen bir takım değişiklikler yapmıştır. Sabit ek ödemeye herkes mahkum edilmişken, emeklilikte çalışanları sefalet ücreti beklemektedir. Sağlık bakanlığının hala kıyıda, kenardaki işlerle uğraşması kabul edilemezdir. Ek ödemede talep edilenler yani yapılacaklar bellidir. Hal böyle iken tabiri caizse herkes derenin ıslahını beklerken Bakanlığın dere kenarında kendi kafasına göre türkü çağırarak dolaşması kabul edilemezdir.

ÜYE OLMAYA DAVET
Sağlık Bakanlığının sorunların ve sorununun çözümüne karşı takındıkları olumsuz tutumlarını sağlık çalışanları adına eleştiriyor ve kınıyoruz. Bakanlığın silkelenip veya titreyerek kendisine gelmesini bekliyoruz. Sağlık çalışanları sorun yaşadıklarında sorunlarına sahip çıkan çözümü için gayret saf eden çalışma hayatında hep çalışanın yanında olan Türk Sağlık-Sen’e üye olmaya davet ediyoruz.”
 
Son Güncelleme: 06.10.2016 12:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
adem gül 2016-10-05 17:28:07

dr.mesleği ciddi manada zor ve saygı duyulacak bir meslektir. ama gelin görün ki sendika üyeleri hala çıkar derdindeler, ayrıcalıklı bir statüye sahip olmak istemektedirler. olaya sağlık ve çalışma hayatından ziyade sadece biz mantığıyla bakmaktadırlar.

banner354

banner328

banner482