banner598
banner608
banner609
17 Ağustos 2016 Çarşamba 11:42
37 personel, süt izninden dolayı sürgün mü yedi?
banner610
İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı İl Ambulans Servisi Başhekimliğinde 37 kadın personel, farklı hastanelere gönderildi. Süt izinleri nedeniyle gece nöbetinden muaf olan 37 kadın sağlık personeli, yasal hakları olan süt izninden dolayı sürüldüklerini düşünüyor. Kadın personeller Valiliğe bağlı İl Sağlık Müdürlüğüne sunulmak üzere İl Ambulans Servisi Başhekimliğine dilekçe vererek görevlendirmenin iptalini istedi. Dilekçede bu görevlendirmenin yasal olmadığı, ilgili kanunların ilgili maddeleriyle açıklandı. 

GÖREVLENDİRME YAZISI
Valilik makamına İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Mürsel Durmaz imzasıyla gönderilen görevlendirme yazısında, İl Ambulans Servisi Başhekimliğinin 28/07/2016 tarih ve E.773 sayılı yazısına istinaden İl Ambulans Servisi Başhekimliğine bağlı Acil Sağlık Hizmetleri istasyonlarında kadrolu olup doğum sonrası mesai usulüne göre çalışan Ek-1 listede isimleri, fiili ve kadro yerleri belirtilen personellerin geçici görevlerinin sonlandırılarak Ek-2 listede isimleri belirtilen personellerin ilgili sağlık kurumlarına görevlendirmesi talep edildi. Görevlendirme onaylandı ve 37 süt izni bulunan kadın personel, istasyonlardan hastanelere gönderildi.

HUKUKA VE HAKKANİYETE AYKIRI
Bu görevlendirmeden rahatsızlık duyan ve görevlendirmenin yasalara aykırı olduğunu düşünen kadın personeller, İl Sağlık Müdürlüğüne verilmek üzere tek tek yazdıkları dilekçede, görevlendirmenin iptal edilmesini talep etti. Kadın personeller doğum sonrası yasal hakları olan süt izinlerini kullanmakta oldukları gerekçesiyle mevcut yerlerinden gönderildiklerini ve hastanede görevlendirildiklerini dilekçeye yansıtarak, söz konusu görevlendirmenin hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğunu ifade etti.
657’NİN 101. MADDESİ
Dilekçelerde şu ifadeler yer aldı: “Bilindiği üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 101. maddesi: ‘Günün yirmi dört saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışan devlet memurlarının çalışma saat ve şekilleri kurumlarınca düzenlenir. Ancak kadın memurlara; tabip raporunda belirtilmesi hâlinde hamileliğin yirmi dördüncü haftasından önce ve her hâlde hamileliğin yirmi dördüncü haftasından itibaren ve doğumdan sonraki iki yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez. Engelli memurlara da isteği dışında gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez’ şeklindedir.
 
DMK’NİN 104. MADDESİ
Yine DMK’nin 104. Maddesi’nde, ‘Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır’ hükmü yer almaktadır. İlgili maddeden de açıkça anlaşılacağı üzere, süt izninin, kadın memurun uhdesinde kullanması gereken hak olması ve süt iznimi kadromun bulunduğu yerden farklı bir kurumda kullanmam gerektiğine dair hiçbir hüküm bulunmaması nedenleri ile tarafımın kadrom dışında farklı bir kuruma görevlendirilme işleminin iptal edilmesi gerekmektedir. Tarafıma doğum sonrası mesai usulüne göre çalışmam sebebiyle kadromun bulunduğu istasyonda görev yapamayacağım bildirilerek ilgili sağlık kurumuna görevlendirmem yapılmıştır. Söz konusu kurum evime çok uzaktır. Bu uzaklıktan dolayı trafik nedeni ile görevlendirmemin yapıldığı yerden evime ulaşmam, süt iznimin yolda trafikte geçmesine neden olacaktır. Söz konusu görevlendirme işlemi ile kadrolu bulunduğum yerden farklı bir sağlık kurumunda çalışmayı zorunlu koşmasının usul ve yasaya açıkça aykırılık teşkil ettiği ortadadır.

İPTALİNİ İSTİYORUM
Anayasamızın ‘kanun önünde eşitlik’ ilkesi kapsamında 10. maddesinde, ‘Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar’ denilmektedir. Fazlaya ilişkin hak ve talebim saklı kalmak kaydıyla; yukarıda açıklanan mevzuat hükümleri doğrultusunda; yasal hakkım olan süt izninin şahsımın tercihleri doğrultusunda, kadrolu bulunduğum kendi istasyonumda kullandırılarak geçici görevlendirme işleminin iptalini talep ediyorum.”

YÖNETMELİKLERDE BELİRTİMİŞ
Doğum sonrası 6 ayda günde 3 saat, 6 aydan sonra ise günde 1,5 saat süt izni bulunan ve kesinlikle gece nöbeti istek dışı yazılamayan acil sağlık istasyonlarında çalışan ve geçici görevlendirme süresi dahi belirtilmeyen 37 kadın sağlık personelinin göreve iade talepleri dikkate alınacak mı merak ediliyor. Ki Tayin Atama Yönetmeliğinde geçici görevlendirmelerin bir yılda en fazla 3 ay, Başbakanlık yönetmeliğinde ise bir yılda 2 ay olduğu biliniyor. Buradaki görevlendirmede bir süre de belirtilmiş değil. İlgili kurumlardan konuyla ilgili açıklama bekleniyor.

Son Güncelleme: 18.08.2016 12:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yasin 2016-08-17 16:02:00

ben anlamadım. müdürlük süt izni kullandırmıyor mu?
hastanede süt izni kullanabiliyorsa haksızlık ve uygunsuzluk bu işin neresinde.
anlaşılan süt izni kullanan personel yatmaya alışmış.

Avatar
murat 2016-08-17 16:06:17

Bu çalışanlar, çalışmak istemiyorlar.
Süt iznini bahane edip yatmak istiyorlar.
yazıdan öyle anlaşılıyor.

Avatar
Saadet 2016-08-18 12:29:55

Ben hastanede çalışıyorum, süt iznimi de hakettiğim saat kadar kullandım, hiçbir sıkıntı yaşamadım, nedir problem anlamadım, ben de hem çalışıp hem annelik yapıyorum, 112 de çalışanlar süt izni kullanmayı farklı bişey sanıyorlar heralde, garip bi durum, işini yaptıktan sonra ne farkeder

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482