banner598
banner608
banner654
12 Nisan 2015 Pazar 14:29
Emniyette  büyük kıyım kapıda
banner610

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tartışmalı İç Güvenlik Paketi’ni onaylamasından sonra Emniyet Teşkilatı’nda paralel tasfiye için düğmeye basıldı. İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün onayı ile her yıl Mayıs ayında toplanması öngörülen Yüksek Değerlendirme Kurulu öne çekildi.

 

 

GÜNDEM TASFİYE

 

Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz başkanlığında yarın toplanacak olan Yüksek Değerlendirme Kurulu’nda emekliliğe hak kazanmış 3 bine yakın amir ve müdürün kaderi belirlenecek. Fethullah Gülen cemaatine üye oldukları yönünde fişlenen Emniyet Amiri, 4,3,2 ve 1. Sınıf Emniyet Müdürleri, kadrosuzluk gerekçesiyle resen emekliye sevk edilecek. Emekliye sevk edilen 3 bin amir ve müdüre kadrosuzluk tazminatı ödenecek.

 

MİT VE EGM RAPORLARI

 

4 Nisan’da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren İç Güvenlik Paketi sonrası tasfiye edilecek amir ve müdürlerin isimleri tek tek belirlendi. Cemaatçi oldukları ileri sürülen  polislerin belirlenmesinde MİT ile EGM İstihbarat Dairesi’nden gelen raporların etkili olduğu bildirildi.

 

İddialara göre genel seçimler nedeniyle görevinden istifa eden  İçişleri eski  Bakanı Efkan Ala’nın talimatıyla oluşturulan  özel  ekip, tasfiye listesini 6638 sayılı kanunun görüşmeleri sırasında belirledi. Tasfiye için kanunun cumhurbaşkanınca onaylanıp yürürlüğe girmesi beklenildi.

 

MÜDÜRLER PANİK YAŞIYOR

 

Polis Şurası olarak nitelendirilen Yüksek Değerlendirme Kurulu yarın Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz başkanlığında Genel Müdür Yardımcıları, Teftiş Kurulu Başkanı, Polis Akademisi Başkanı, Özel Güvenlik Denetleme Başkanı, Birinci Hukuk Müşaviri, Personel Daire Başkanı, seçilecek bir Polis Başmüfettişi ile iki İl Emniyet Müdürü’nden oluşacak şekilde toplanacak.

 

KADROSUZLUK TAZMİNATI VERİLECEK

 

İki gün sürmesi beklenen Kurul’da; bin 727 1.sınıf, 678 2.sınıf, 2 bin 151 3.sınıf, 2 bin 428 4.sınıf Emniyet Müdürü ile bin 41 Emniyet Amiri’nin dosyası görüşülüp karara bağlanacak. Emeklilik aylığı bağlanabilmesi için gerekli şartları taşıyan 3 bin amir ve müdür Kurul’un teklifi ile İçişleri Bakan’ının onayı ile “resen” emekliye sevk edilecek.

 

YAŞ’ta olduğu gibi emekliye sevk edilecek polislerden en yüksek devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) emniyet amirlerine yüzde 110’u, 4.sınıf müdürlere yüzde 120’si, 3.sınıf müdürlere yüzde 130’u, 2.sınıf müdürlere yüzde 140’ı, 1.sınıf müdürlere ise yüzde 150’si oranında kadrosuzluk tazminatı 60 yaşına kadar ödenecek.

 

Verilecek emekli aylığı ve kadrosuzluk tazminatı toplamı Genel Müdürlükte aynı kadrodaki emsaline kadrosuna bağlı olarak mali haklar kapsamında yapılan toplam ödemeye geçemeyecek. Bu tazminat vergiye tabi olmayacak ve yaş haddinden önce ölenlerin varislerine intikal etmeyecek.

 

KIYIM GİBİ TASFİYE

 

Türkiye’yi sarsan 17 ve 25 Aralık’taki yolsuzluk ve rüşvet operasyonundan sonra Emniyet Teşkilatı’nda on binlerce polis, cemaatçi  oldukları ileri sürülerek tayin ve sürgüne tabi tutulmuştu. Kurulda Teftiş Kurulu ile Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı’nda Polis Başmüfettişi, Strateji Geliştirme Başkanlığı’nda Merkez Emniyet Müdürü olarak görev yapan bin 727 1.sınıf Emniyet Müdürü’nden en az bin 400’ünün resen emekliye sevk edileceği iddia edildi.

 

Hukiki hiç bir dayadağı olmayan bu kararlar işleme konması halinde Sözde Parelelle mücadele adı altında yıllarını mesleğe vermiş devlet geleneği olan Vatansever donanımlı,liyakatli emniyet personelininde saf dışı bırakılması bekleniyor.

 

Toplumsal olaylarda tamamen yetersiz ve liyakatsiz görevlendirmelerin ülkeyi gereceği ve kaos ortamının yaratılacağı bununda ülkeye yarar değil zarar getireceğini belirten uzmanlar zaten belli birimlerde zayıflatılan emniyet teşkilatı bu karaların hayata geçmesi ile yılan hikayesine döneceğini Yasalar çiğnenerek alınan kararların kutuplaşmayı arttırarak dikta yönetimlerinde alınan kararlara benzediğini ve iyice rayından çıktığını belirtiyor.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner482