banner783
16 Nisan 2018 Pazartesi 19:03
“Bu işin kriteri nedir?”
banner728

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmit İlçe Örgütü Eğitim Komisyonu, İlçe Binası’nda düzenlediği basın toplantısı ile  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’in yayınladığı ‘İllerde Nitelikli Okullar Listesini’ protesto etti. Gerçekleştirilen programa İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, CHP İzmit İlçe Eğitim Sekreteri Osman İlhan Cebeci, Eğitim Komisyonu üyesi Çelik Özdamar ve Hamdi Çakır ile İl Gençlik Kolları sekreteri Yiğit Timur katıldı. CHP Eğitim Sekreteri Osman İlhan Cebeci açıklamasında,” Kocaeli’de çok önemli okullar listeye alınmadı. Bu işin kriteri nedir?” dedi

NİTELİKSİZ OKULLARA ZORUNLU KAYIT

CHP İzmit İlçe Eğitim Sekreteri Osman İlhan Cebeci açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “10 Nisan 2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm ülkede sınavla öğrenci alacak Nitelikli okulların listesi yayımlandı. Buna göre Türkiye’ de yaklaşık 10.600 liseden sadece 1367 si nitelikli okul olarak açıklandığı için diğer okulları da doğal olarak niteliksiz okullar olarak mı anlamamız gerekecektir? Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıklamalarına göre, sınava girecek 1milyon 200 bin öğrencinin sadece %10 u yani, 126 bin 536 öğrenci Bakan Yılmaz’ın nitelikli okul olarak tarif ettiği 1367 okula yerleşecek, diğer öğrenciler ise diploma puanlarına göre mahallelerindeki niteliksiz okullara zorunlu kayıt yaptıracaklardır.

İLİMİZDE 35 NİTELİKLİ OKUL AÇIKLADILAR

İlimizde nitelikli okul olarak açıklanan 35 okul bulunmaktadır. Bunların 17 tanesi Teknik Lise, 8 tanesi Fen Lisesi, 7 tanesi İmam Hatip Lisesi, 2 tanesi Sosyal Bilimler Lisesi, sadece 1 tanesi de Anadolu Lisesidir. Kentimizde Derince Merkez Bankası Anadolu Lisesi  nitelikli okul statüsündeki tek Anadolu Lisesidir. Elbette ki Derince Merkez Bankası Anadolu Lisesi de başarılı bir okuldur. Ancak ne yazıktır ki, 1980 tarihinde bu kentin ilk Anadolu Lisesi olarak açılan ve bugüne kadar kentin en başarılı öğrencilerini eğiterek iyi mevkilere gelmesini sağlayan Kocaeli Anadolu Lisesi bu listede yer almamaktadır. Başarı sıralamasında yine üst sıralarda olan İzmit Cahit Elginkan Anadolu Lisesi ve İzmit 24 Kasım Anadolu Liseleri de bu listede yer almıyor.

NİTELİKLİ OKUL OLMANIN KRİTERİ NEDİR?

Yani artık başarı sıralamasında Körfez Fen Lisesinden sonra gelen, sadece akademik başarısı ile değil, sosyal ve kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikleriyle başarılı sonuçlar almış olan Kocaeli Anadolu Lisesi ve diğer Anadolu liseleri nitelikli okul kapsamında değil ve Merkezi sınav puanıyla öğrenci alamayacak. Merak ediyor ve soruyoruz. Acaba nitelikli okul olmanın kriterleri nedir? Nitelikli okul olmak için İmam Hatip Lisesi veya Teknik Lise mi olmak gerekiyor? Ayrıca sınavsız öğrenci alacak olan “niteliksiz okulların” tercih sistemine bakıldığında orada da yanlışların olduğu görülüyor. Öğrenci 5 tercih yapma hakkına sahip. Bu okullardan bir tanesinin imam hatip lisesi, bir tanesinin de Teknik lise olması zorunluluğu var. Yani öğrencilerin bir kısmı bu durumda istemediği bir okulda eğitim görmek zorunda kalacaktır. İstemediği bir okulda eğitim gören bir öğrencinin mutlu ve başarılı olması mümkün müdür?

34 İLDE ANADOLU LİSESİ YOK

Yayımlanan listeye göre, 34 ilde Anadolu Lisesi yok. Kocaeli gibi 19 ilde bir tek Anadolu Lisesi var. Sosyal bilimler alanında eğitim almak isteyen öğrencilerin bu durumda nitelikli eğitim alma şansı oldukça azalmaktadır. Öğrenciler zorunlu olarak İmam Hatip Liselerine,Teknik Liselere ve Özel okullara yönlendirilmektedir. Yapılan bu uygulama hem eğitimde fırsat eşitliğine hem de adil olma ilkesine aykırı değil midir? Yapılmak istenenin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. 16 yıldır ülkeyi yönetenlerin de itiraf ettiği gibi, eğitimde istenen başarıya ulaşılamadı. Oysa ki okullardaki nitelikli yöneticilerin hepsi değiştirilmiş, kendi siyasi düşüncelerine yakın olan kişiler yönetime getirilmiş, başarı ve liyakat dikkate alınmamış, bütün genel liseler Anadolu lisesi yapılmış, asıl amacı din görevlisi yetiştirmek olan İmam Hatip Liseleri gereğinden çok fazla açılmış, ancak yine de istenen başarı yakalanamamıştır.

BİLİMSEL EĞİTİMDEN UZAK

Dindar nesil yetiştirmek amacı ile açılan çok sayıdaki İmam Hatip Liselerinde istenen başarıyı elde edemeyen hatta bazı İmam Hatip öğrencilerinin Deizm’e (Dünyaya ve Evrenin işleyişine müdahale etmeyen tek Tanrı inancı) yöneldiğini gören iktidar mensupları bu kez başarılı öğrencileri İmam Hatip Liselerinde toplayarak öteden beri hedefledikleri “dindar nesil” idealine başarı aşısı yapmaya çalışıyor. Şunu asla unutmamak gerekir. Bilimsel eğitimden uzak, sanatsal etkinliklerin çağdaş bir anlayışla yapılmadığı, cinsiyet ayrımcılığının ve dogmatik düşüncenin egemen olduğu din eğitimi veren İmam Hatip Liselerine ne kadar yüksek puanlı öğrenciler yerleştirseniz de istenen başarıya yine ulaşamazsınız. Çünkü eğitimde başarı özgür düşünce ile, yaratıcılıkla, sorgulamayla, sanatla, sporla, felsefeyle elde edilir. Eğitimde başarı dogmatik düşünce ile değil, bilimsel düşünce ile sağlanır. Eğitimde başarı kız ve erkek öğrencileri ayrı okullara, ayrı sınıflara doldurarak değil, birbirleriyle sağlıklı iletişim kurmalarını, kardeşlik ve sevgi bağını güçlendirerek sağlanır. Bu nedenle çabanız boşunadır.

OKULLAR NİTELİKLİ HALE GETİRİLMELİ

Eğitimde başarı yoksa ülkenin kalkınması ve çağdaş ülkeler arasında yer alması söz konusu değildir. Eğitimde başarı ise ancak bilimsellik, laiklik ve fırsat eşitliği ile sağlanabilir. 16 yıllık AKP iktidarında 6 Milli Eğitim Bakanı değişmiştir. Ülkemizin içinde bulunduğu eğitim kaosundan kurtulmasının yolu bakan değiştirmek değil, eğitim sistemini değiştirmekten geçer. Şimdiye dek yapılan uygulamalarla zaten endişeli ve mutsuz olan öğrenciler ve veliler son uygulama ile daha da endişeli hale gelmişlerdir. Yapılması gereken, bütün eğitim kurumlarını bilimin temelleri üzerine yeniden inşa etmek, okulları siyasetin etkisinden kurtarmak, yönetici ve öğretmen atamalarında ve seçiminde objektifliği, başarı ve liyakat kriterlerini ön plana çıkarmak gerekir. Diğer bir deyişle sadece bazı okulları değil, bütün okulları nitelikli eğitim kurumları haline getirmek gerekir. İyi bir eğitim yoksa mutlu  bir toplum da  olmayacaktır.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner820

banner824

banner781

banner599

banner328

banner482