banner422

Kocaeli ile Sakarya arasında yaşanan gerginlik hepinizin malumu. Derin bir ahlak, sevgi ve hoşgörüyü içinde barındırması gereken spor, bu iki kent arasında hep kavga ve tartışma ile anılır oldu.
 

Zaman zaman iş öyle noktalara kadar geldik maalesef kan bile aktı. Her iki kentin spor takımları bu kavgalardan çok çekti. Takımlarını deplasmanlarda yalnız bırakmak zorunda kaldılar, cezalar yediler ve daha pek çok çirkin olaylar yaşandı.
 

Bu tartışma nereden çıktı, niye bu iki kentin arasındaki sorun bilmiyorum ama tarihi tahmininizden çok daha eskiye gidiyor. Meğer iki kent arasındaki gerginlik, Kocaelispor veya Sakaryaspor kulüpleri daha ortada bile yokken varmış.

Sizi 1925 yılına götürmek istiyorum. O dönemin İzmit’te yayınlanan en önemli gazetesi olan Hür Fikir Gazetesi’nde yayınlanan bir haberi buldu çıkardı tarih tozlu sayfalarında değerli insan Muhittin Bakan. Eski dilden yaptığı muazzam bir tercüme ile de okumamıza vesile oldu.

 

O haber aslında öyle bir belge ki kent tarihimiz için, Adapazarı ile İzmit arasındaki spor gerginliğinin ne kadar eski dayandığı bize gösteriyor.
 

Haberde, o dönemde İzmit ile Adapazarı arasında yapılan maçlarda olayların yaşandığı, sinirlerin ise gergin olduğu belertilirken, Adapazarı’nın ise kendi bölgelerinde yeni bir yapı kurmak istedikleri belirtiliyor. 
 

İzmitliler ise bu ayrılığın Adapazarı’na zarar getireceği belirterek karşı çıkıyor. Sorunların daha fazla büyümemesi için maçlarda görev yapacak olan hakemin bile İstanbul’unda getirilmesine karar verildiği belirtiliyor.
 

İşte o haber;
 

“ARZU EDİLMEYEN BİR İNFİRAK 
Lig maçlarının ve müsabakalarının icrası münasebetiyle son haftalarda kiriş gibi gerilen sinirler galibiyet endişesinin taht-tesirinde bir süre arızalar tevlid etti. Bunun en müessifini Adalı sporcuların mıntıkadan infirakları teşkil ediyor. Nizamata riayete icbarın bir heyet için hiçbir vakit bir tarafgirlik, bir riayetsizlik olmayacağını bizzat disiplin için elzem bir esas olduğunu herkesle beraber biz de tasdik eyleriz.
Adalıların, kendi şehrinde bir mıntıka tesis etmek için çokdan beri infirak vesileleri aradıklarını mevsuk menabıdan isthbar etmişdik.. Onun için cezaların mugayir-niza olduğunu iddianın değil, belki bu sonuncu arzunun bu hadisede yegane müessir olduğuna kanaat ediyoruz. Mıntıka heyetinden bazı zevatla vuku bulan temaslarımızda bu infirakın, Adali kardeşlerimiz için bir zarar teşkil edeceğini , Kocaili mıntıkası namı altında bir ittifak teşkilatı var iken, Adapazarında mümasil bir heyetin teşkilinin kabulüne imkan bulunmadığını söylüyorlar...Mıntıka heyeti gençlik arasında tesanüd ve samimiyeti idame için azami fedakarlık göstererek , tecziyeye aid bütün makruratı kain lem-yekün addettğini ilan etmiş ve Adapazar kümesinin teşkiliyle maçların netilendirilmesini, iki küme galiplerinin de İstanbuldan celb edilecek bir hakem idaresinde maç yapmasını taht-karara almışdır. Adalı kardeşlerimizin bu müsade-i mahsusadan istifadeye kemal-hevahişle şitab edeceklerini kaviyen ümid ediyoruz.”


 

Aradan 90 yıldan fazla bir zaman geçti ama bu gerginlik zaman zaman yine sünüyor. Neyse ki bu sıralar Kocaelispor ile Sakaryaspor arasında herhangi bir müsabaka yapılmıyor da bu gerginlik biraz olsun soğuyor. Ve umalım ki bir daha acı olayların yaşanmadığı, dostça, kardeşçe bir birliktelikte devam edelim.
Bu haberi eski Türkçeden çevirerek bizlere ulaşmasını sağlayan Muhittin Bakan hocama sonsuz teşekkürler…
 
Hür Fikir Gazetesi, Numero 72 , sayfa 3, sene 1925.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

Advertisement

banner276