banner768
banner598
banner749

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) seçimlerine sayılı günler kala komitelerde heyecan gittikçe artıyor. Yarışın çetin geçeceği komitelerden biri de

18. Meslek grubunu temsil eden MİMARLAR VE MÜHENDİSLER komitesi olacak.

Bu komitenin şu anki baş aktörü Tolga Ok…

Tolga Ok aynı zamanda İnşaat Mühendisleri Oda Başkanlığını sürdürüyor.

Geçen dönem Murat Özdağ’ın ekibinde yer alarak turuncu listeden meclis üyesi seçilen Tolga Ok,

KOTO seçimleri ertelenmeden önce bir ara başkan adayıyım diye kulisler yaptı ancak teveccüh görmeyince rotayı Necmi Bulut'a çevirdi.

Tolga Ok, geçmişte Özdağ’a en yakın isimlerden biriyken şimdi de Necmi Bulut’a yakın bir duruş sergiliyor.

18. Komitede güçlü bir görüntü çizen Ok’un karşısına ise bağımsız bir liste çıkıyor.

KOTO adaylarından Erdoğan Yılmaz’ın da iddiasını ortaya koyduğu ve liste çıkaracağı komitede birleşme olmadığı takdirde üç liste çıkması bekleniyor.

Her iki adaydan bağımsız olarak ortaya çıkacak olan listenin hangi tarafı daha çok böleceğini ise ilerleyen günlerde analiz edebileceğiz.

Ancak şimdilik gördüğümüz kadarıyla söyleyebiliriz ki, Tolga Ok’un işi bu kez kolay olmayacak.

***

18. meslek komitesinde genç, dinamik, mesleklerini kente yansıtmak için projeler geliştiren bir ekip var.

Bu ekibin başını ise Çevre Mühendisi Recep Yazıcı çekiyor.

Recep Yazıcı, gazetemize yaptığı ziyaretteki açıklamasında 18. Komiteyle alakalı düşüncelerini sıralarken, kentlilik vurgusu yapmayı ihmal etmedi.

Yüzyılı aşkın süredir Kocaelili olduklarını ifade eden Yazıcı, bu kentin evladı olarak çıktıkları yolda

her kesimden sempati gördüklerini, meslektaşlarında heyecan uyandırdıklarını anlattı. Özellikle

Mühendislerin fırsat verildiği takdirde şehrin her köşesine dokunabileceklerine dikkat çeken Yazıcı,

bir adaya endeksli çalıma yapmadıklarını, önceliklerinin meslek adına hazırladıkları projeler olduğunu ifade etti.

Recep yazıcı öyle inanmış ve öyle heyecanlı bir genç ki, onun azmini, isteğini, hevesini bu köşeden aktarıp, üyelerin duymasına aracı olmak istedim.

Bakın Recep Yazıcı neler anlatıyor;

“BEŞ LİRA BULDUK MU İZMİT’E KAÇARDIK”

Son verilerde gördük ki Kocaeli çok büyümüş, başkalaşmış. Benim doğum yerim Gölcük’tür ve baktığın zaman tam 126 yıllık adresteyiz. Bu kadar köklü bir yapımız var. Bu kenti seviyoruz, nereye gidersek gidelim burası olmadan yapamıyoruz. Örneğin yürüyüş yoluna inmeden çınarların altında yürümeden ruhum rahatlamıyor. Çocukken beş lira bulduk mu İzmit’e kaçardık. Öyle bir duygum var yani.

Yaşantım Değirmendere’de geçti. İlkokulu Cumhuriyet İlk Öğretimde, liseyi Gölcük Anadolu Lisesi’nde okudum. Gençliğim Değirmendere’de geçti. Hedefim hep Kocaeli’de okumak olduğu için tercihimi Kocaeli Üniversitesi’nden yana kullandım. KOÜ Çevre Mühendisliği bölümü mezunuyum.

“ÖNCELİĞİM BAYAN MESLEKTAŞLARIMIZ OLDU”

Amacım kendi işimi yapmaktı. Piyasaya girince fark ettim ki, sınıfta 50 öğrenci varsa 40 tanesi bayandı. Bayan arkadaşlarımın sektörde sıkıntı çektiklerini gördüm. Benim de üç ablam var, o yüzden çektikleri sıkıntıları bilirim. Onları da düşünerek dedik ki biz atık sektöründe yapamayacağız, işin danışmanlık tarafına geçelim. Danışmanlıkta öncelikte bayan meslektaşlarımız var. Erkek meslektaşlarımız sahada, bayan meslektaşlarımız içeride güzel bir çalışma sistemi kurarak mesleğimize sahip çıktık. Böyle olunca bu davranış bizim meslekte daha fazla tanınmamızı sağladı. Az bir şey değildi yapılan. İnsanları işe yerleştirdik, öbürü duyuyor geliyor CV bırakıyor, bir başka meslektaşını iş sahibi yapıyor gibi bir döngü oluştu.

“OKULLARDA DERS ANLATIYORUM”

Okulda hocalarla diyaloglarım çok iyidir. Onlar da canla başla mücadele ediyor, mesleğini seven güzel öğrenciler gelsin istiyor. Aynı zamanda okullarda eğitimler veriyoruz. En son Gebze Muallimköy Okulu’ndaydık. O çocukların hepsi liseye gidiyor ve yarın öbür gün belki gazeteci olacak belki bürokrat, belki makine mühendisi olacak. Onlara çevrenin ne olduğunu anlatıyoruz çünkü bilinç eğitimi yok denecek kadar az. Gittiğim her okulda öğrenciler beni terletiyor. O kadar meraklılar ki her şeyi soruyorlar. Onların anlayacağı tarzda sistemi değiştirip aynı frekansta buluşmaya çalışıyorum. Sırada bir sürü okul var. Bu da şirket olarak bizim sosyal yönümüzü tamamlayan unsurlar oluyor.

Bunun yanı sıra gücümüz yettiği kadar yetim kız çocuklarına burs veriyoruz. Mesela bir iş alıyoruz, o işten çocuklara burs empoze ediyoruz tarzında şeyler yapıyoruz. Bunlar güzel duygular.

“KOMİTEDEKİ SİNERJİ BİZİ TATMİN ETMEDİ”

Danışmanlık şirketimizi açarken kentteki herkese gittim davetiye götürdüm. Kimseyi düşüncesinden dolayı ayırmadık. Doğal olarak Kocaeli Ticaret Odası’na da gittik. O zamanki başkan Murat Özdağ’a davetiyemizi ilettik. Özdağ bizi görünce mutlu olduğunu söyledi komiteye davet etti. O komitede Tolga Ok’la tanıştık. Frekansımızın uyacağını gördüm. Ama sonra baktım ki bizim tarzımız biraz daha farklı, oradaki sinerji bizi tatmin etmedi. Kendimizi gerçekten İzmitli görüyoruz ve öyle gören insanlarla bir atılımda bulunmaya karar verdik. Bu sebeple de 18. Komitede kendi listemizi çıkartıp güzel işler yapmak istiyoruz.

“KOTO YÖNETİCİSİ BİZİ GEÇİŞTİRDİ”

Mesela bir gün fuar için Kars’tayım, bir baktım Kars Ticaret Odası Başkanı hükümetle beraber geziyor, önemli işler yapıyor. Kars ufacık bir şehir ve sanayisi yok ama heyetle gezip Kars için adımlar atıyorsa bizim bundan çok daha fazlasını yapmamız lazım dedim. Çünkü bizim sanayimiz, ticaret alanlarımız Kars’ı on kere içine alacak kapasitede. Hatta bu düşüncemi şimdiki KOTO yöneticilerinden birine söylediğimde “bizimkiler araştırıyor” deyip beni geçiştirmişti. Halbuki araştırılan bir şey yoktu. Bunların hepsi birikince ne yapmak gerekiyor, o komitede söz sahibi olmak gerekiyor.

“EKİBİMİZDE DEHŞET GÜZEL İNSANLAR VAR”

Biz o komitede söz sahibi olduğumuzda yapacağımız ilk iş üniversiteyle kenti bütünleştirmek olacak. Biz çevre kolunda olduğumuz için bir fabrikada çevre ile alakalı sıkıntılar olduğunda fabrikaya gidip onların arıtma suyunu alıp üniversiteye getireceğiz. Üniversitede onları birleştirip sorunları çözeceğiz. Bunu özel sektördeki insanlar yapamıyor, bilgiye ihtiyaç var. Üniversitedeki hocalar da bir şeyleri paylaşmak istiyor. Komite olarak bir sinerji yaratacağız. Ekibimiz dehşet güzel insanlardan oluşuyor. Hepsi kendi alanında uzmanlaşmış mimarlar ve mühendisler.

“ORTADA BİR SAMİMİYET YOK”

Recep Yazıcı, şu anki 18. Meslek komitesi yeterli etki yaratıyor mu sorusuna ise “Hayır yaratmıyor, öyle olsa şu an biz buna niyetlenmezdik. Firmaları ziyarete gittiğim zaman diyorlar ki, Ticaret Odası ne iş yapar? Bunu dedirttirmemek için uğraşacağız. Şu an ortada bir samimiyet, bir ruh yok. Mesela siz bana kendinizi inandıracaksınız ki ben sizin peşinizde gezeyim, size oy toplayayım. Bana o inancı veremedikleri için ve de kendimde onu gördüğüm için ekibimle beraber inanç oluştu ve oy toplamaya çıktık” dedi.

“DIŞARIDAN ÖYLE GÖRÜNEBİLİR, SAHAYA ÇIKINCA GÖRECEĞİZ”

Yazıcı’ya bu işi başaracak mısınız diye sordum “İnşallah başaracağız, buna inanıyoruz” dedi. Tolga Ok’un komitesinde çok güçlü göründüğü söylemlerine ise “Dışarıdan insanlar bana bakınca beni de çok güçlü, trilyoner falan zannedebilirler. Belki çok zenginim belki çok güçlüyüm, belki değilim orası bilinmez ama sonuçta insanlar öyle görüyor. Sahaya indiğimizde herkes kimin ne olduğunu görecek ve dengeler o zaman değişebilir. Şu ana kadar yaptığımız temaslarda geri dönüşler çok güzel. Çünkü her şeyden önce bu kent bizi tanıyor. Gerçekten bu kenti seven, sahip çıkanlar bize de sahip çıksın, vizyon olsun deyip destek veren kişi sayısı çok, haklarını yiyemem. Artık bizim yaşımız geçti ama size ne gerekiyorsa yaparız, bir oy bir oydur diyenler bile var”

“TARZIMIZA KİM UYARSA ONU DESTEKLERİZ”

Kazandıkları takdirde kime destek verecekleri konusunda da açıklamalar yapan Recep Yazıcı, Necmi Bulut’un bir yanlışını görmediklerini ama kimseye verilmiş bir sözlerinin olmadığını, tamamen bağımsız hareket ettiklerini söyledi.

Recep Yazıcı, “Biz kimseye taraf olmadan komitemizden çıkmak istiyoruz. Her iki listeyi devirelim ondan sonra hak eden kimse biz ona destek verelim. Bizim tarzımıza kim uygunsa, kim projelerimize destek verirse onunla yol alırız. Biz gerçekten Ticaret Odası’nın gözbebeği olacak komitelerden biriyiz çünkü hepimiz mühendislik yapıyoruz ve bakkalından tut her meslek dalındaki insan bize geliyor. Toprakla işi olan da bize geliyor, bina yapan da fabrika kuran da bize danışıyor. O yüzden insanların hayallerine dokunacak bir komitedeyiz. Böyle bir komitenin daha aktif olması gerekmez mi?” diyerek sözlerini tamamladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner733

banner482