banner371
banner203
banner308

Donanma kenti Gölcük aynı zamanda Türk Deniz gücü için gemi ve denizaltı yapımı için çok önemli bir tersaneye sahip. İşte o tersanede yapılan ve adını yapımından çok uzun yıllar önce Atatürk’ün koyduğu ilk denizaltı, TCG Yıldıray…

Gölcük, adıyla müsemma, Kocaeli’nin en önemli ilçelerinden biri. Gölcük’ü özel bir ilçe yapan etkenlerin başında hiç kuşkusuz Donanma Komutanlığı geliyor.

Sadece ekonomik anlamda değil, Donanma hem ilçeye hem de ülkeye çok büyük değerler katmış tartışılmaz derecede önemli bir yer.

Çok farkında mıyız bilmiyorum ama Donama Komutanlığı içinde çok özel bir yer daha var, Gölcük Askeri Tersanesi.

Türk Deniz Kuvvetleri için çok önemli projelerin geliştirildiği, gemi, denizaltı ve çeşitli deniz araçlarının yapıldığı tersane aynı zamanda onarım ve modernizasyon çalışmaları ile de gözbebeğimiz bir kurum.

İstanbul'da bulunan Tuzla Tersanesi'nden sonra Türkiye'nin ikinci en büyük gemi inşa tesisi olan tersane 1926 yılında kuruldu. Kurulduğu günden itibaren her geçen yıl büyüdü. 

1926’da kurulan Gölcük Tersanesi Komutanlığı, başlangıçta genç Türkiye Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri unsurlarının idame edilmesini sağlamada en ağır yükü taşıyan temel taşlarından birisi görevini yüklenmiştir. Gemi inşa alanında ise, o devrin kudretli vurucu gücü Yavuz gemisinin onarımı için ihtiyaç duyulan yüzer havuzun inşası ile başlayan süreçte, sahip olduğu imkan ve kabiliyetlerini süratle artırdı. 

Gölcük Tersanesi hep ilklerin yapıldığı yer oldu. Mesela bunlardan biri Gölcük Yağ Gemisi. Bu gemiyi özel yapan nedenlerin başında ise Türkiye Cumhuriyeti tarihinde milli olarak dizayn ve inşa edilen ilk çelik tekneli gemi olması gelir.

Bunun yanında birçok yardımcı sınıf gemi, refakat muhribi, hücumbot, yüzer havuz, çıkarma gemisi, sahil güvenlik botu ve firkateyn gibi irili ufaklı yüzlerce geminin inşası Gölcük Tersanesi Komutanlığınca gerçekleştirildi.

Büyüyen ve gelişen Türk Deniz gücü içinde en önemli unsurlardan biri de kuşkusuz denizaltılardı. 

Türkiye’nin o dönemde sahip olduğu TCG Atılay, TCG Saldıray ve TCG Batıray adlı 3 denizaltısı bulunuyordu. Bu denizaltıların tamamı ise Federal Almanya’da inşa edilmişti.

1 Mayıs 1976'ya geldiğimizde ise Türk Denizciliği için çok önemli bir gündü. O gün TCG Yıldıray denizaltısının ilk kaynağı yapıldı. O yer ise Gölcük Askeri tersanesiydi.

3 yılda tamamlanan TCG Yıldıray denizaltısı 20 Temmuz 1979'da denize indirildi. 20 Temmuz 1981'de ise Gölcük Tersanesi'nde üretilen ilk Türk denizaltısı olma özelliği ile Türk Donanması'na katılmıştı.

TCG Yıldıray ile Gölcük’te başlayan denizaltı yapımı peş peşe yapılan çok büyük projelerle devam ediyor. 

Gölcük Tersanesi'nde üretilen ilk Türk denizaltısı olma özelliğine sahip TCG Yıldıray ismi ise bambaşka bir özelliğe sahip. Yıldıray ismi kendinden önceki diğer üç denizaltı ile birlikte rastgele seçilen isimler değil.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, zamanın başbakanı Celâl Bayar'a 17 Ocak 1938 tarihli açıklama notunda şöyle diyordu:
"Yeni dört denizaltı gemimiz için bildirdiğimiz isimler şunlardır: Saldıray, Batıray, Atılay, Yıldıray. Bunların manalarını izaha bile hacet olmadığı kanaatındayım. Manaları; Türkçe olan bu kelimelerin kendisindedir."

Atatürk’ün isim babası olduğu üç denizaltıyı yani, TCG Atılay, TCG Saldıray ve TCG Batıray’ı kendimiz yapamadık ama TCG Yıldıray’ı yaptık.
 

Gölcük Askeri Tersanesi’nde bu dereli eserlerde emeği olan tüm emekçileri saygı ile anıyoruz.


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ŞAHABETTİN SADIÇ 3 ay önce

Yapımında ve hizmette bulunduğu süre içinde 2003 yılına kadar hizmet etmekten gurur duyduğum bir eser.İnşAllah yeni inşa edilecek PİRİREİS tipi Denizaltılarla dahada kuvetlenecek donanmamız.

banner372

banner354

banner328

banner276

Advertisement