Örgütlerin amaçlarına ulaşmak ve verimliliklerini artırmak için kullandıkları en
önemli kaynaklardan biri insandır. Kariyer yönetimi sistemi de insan kaynakları
yönetiminin altında yer alan bir  süreçtir ve diğer tüm insan kaynakları yönetimi işlevleri ile
yakından ilişkilidirler. Bazen kişinin kendisini belirli bir uzmanlık alanına adaması, bazen de aralarında birtakım ilişkiler bulunan bir dizi işlerde çalışmak anlamında kullanılmasıdır.
‘’Kariyer ‘’ bireyin hayatı boyunca öğrenmesi, ilerlemesi ve geliştirmesi diyebiliriz.. Kişinin daha fazla para kazanması, sorumluluk üstlenmesi, daha fazla saygınlık görmesi, statü ve prestij elde etmesi” demek sadece bir işe sahip olmak değil aynı zamanda kişiye başarma duygusu verir. 
Bireysel olarak kariyer safhalarının gelişim süreci, kişinin yaşam safhalarına paralel olarak gelişir. Çocukluktan yetişkinliğe, hatta olgunluğa kadar bu böyle devam eder. Kişi, özsaygı ihtiyacına bağlı olarak belli bir plan çerçevesinde kariyerini geliştirir. Bununla birlikte bir yön seçip istek ve amaçlarını ortaya koyar. Ancak; her bireye göre bu beklenti ve ihtiyaçlar değişir. Yetişkinlikte eğitim, öğretim ile oluşan kariyer kararı, işe giriş, kariyer hareketliliği , kariyerde sosyalleşme ve kariyer durgunluğu (plato) dönemi ve emeklilikle gelişir. Kariyer safhalarında bazı insanların mesleki gelişimini ertelemek veya dönem ortasında kesmek zorunda kaldıkları da görülür. Örneğin kadınlar, yaşamlarının ileri dönemlerinde mesleki ilerlemelerini, aile sorumlulukları ve çocuk yetiştirme sebebiyle durgunluk yaşayabilmektedir.
Mesleki açıdan kariyer, belirli bir meslekte sürekli gelişmeyi, çalışılan organizasyon içinde hiyerarşik olarak sürekli yükselmeyi hedefler. Çalışanlar kariyer deyince genellikle merdivenlerdeki basamak olarak görürler fakat basamak değil tıpkı kayaya tırmanmaya benzer. Meşakkatli ve zor bir yoldur. Hedefleri belirleyerek plan yapılarak istenilen sonuç elde edilebilir.
Günümüzde insan kaynakları açısından da önemli hale gelmektedir. Birçok kişi eğitim süresi boyunca iş yaşamına yönelik bireysel kariyer hedeflerini belirler ve performansını arttırmaya çalışmaktadır. İşletmeler de işe aldığı personele yönelik kariyer planları yaparak personelin başarıya ulaşmasını sağlaması gerekmektedir. Kariyer herkes için aynı şeyi ifade etmeyebilir. Bazı kişiler için işte ilerlemektir, bazılar için ise yüksek makam mevki sahibi olmaktır. Bireyin kariyerde sadece yöneticilerin söz sahibi olması değil aynı zaman da bireyin kendi kariyerini kendisi planlayabilmesidir. Kariyer deyince sadece üst yönetici anlamına gelmemektedir. Herkesin ve kesimin bir kariyer planları olması gerekmektedir. Genel müdürün kariyer planı olduğu kadar aynı şekilde bir işçinin de kariyer planı olmalıdır.Kariyer aynı zaman da kişisel bir doyumdur. Bununla beraber saygınlık, statü, güç ve sorumluluk açısından oldukça önemlidir. İnsan kaynakları yönetiminde ,  işe alım yaparken sadece bilgi becerikli kişileri işe almakla yeterli kalmayıp aynı zaman da bu kişileri şirkette tutabilmesi desteklemesi gerekmektedir. Bu hem çalışan açısından hem de  şirket açısından son derece önemlidir.
Kariyer planlamasını yapma sorumluluğu bireye aittir,  kariyer planlarına temel teşkil edecek bilgileri çalışanlara verme ve destekleme sorumluluğu işe şirketlere ( örgütlere ) aittir diyebiliriz. Birey, mesleki gelişimini tamamen örgütün kararına bırakırsa, kariyer hedeflerine ulaşamaz. Çünkü örgütün sağladığı kariyer olanakları, mesleki gelişim içerisinde çaba gösteren bireyler içindir. Bireyin ne istediğini ve bunu nasıl elde edeceğini bilmesi, ayrıca bu konuda sistemli bir çaba göstermesi gerekir. Nasıl ki bireyin iş arama çabasını sistemli bir şekilde yapması için örgütün  işe alma sistemi hakkında bilgi sahibi olması gerekiyorsa, mesleki gelişim çabasını sistemli bir şekilde gösterebilmesi için de örgütlerin yönetim sistemi hakkında da bir fikir sahibi olması gerekir. Kariyer yönetimi programlarının örgüt içinde verimli ve başarılı olabilmesi için üst yönetim tarafından sürekli desteklenmesi gerekir.

‘’Üstelemek başarının temel unsurudur. Kapıyı yeterince uzun süre ve yüksek sesle çalarsanız, birilerini uyandıracağınızdan emin olabilirsiniz..’’
Başarı dolu bir hafta diliyorum…
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
habibe 2018-03-11 12:25:24

Tebrikler kaleminize sağlık