İK’DE EĞİTİM GELİŞTİRME VE YETİŞTİRME
Eğitim genel anlamda bilgi verme,yetenek ve becerileri geliştirme süreci olarak tanımlanmaktadır. Eğitim önceden saptanmış amaçlara göre, insan davranışlarında belli gelişmeler sağlamaya yarayan, planlı etkinlikler bütünü olarak ifade edilmektedir.
Personel Eğitimi; çalışanların ve onların oluşturdukları grupların işletmede yüklendikleri ya da ileride yüklenecekleri görevleri daha yetkili bir biçimde yapabilmeleri için onların mesleki bilgi ufuklarını genişleten, davranış ve tutum, alışkanlık ve anlayışlarında olumlu değişmeler yapmayı amaçlayan, bilgi, görgü ve yeteneklerini arttıran eğitsel faaliyet ve eylemlerin tümüdür. Yetiştirme ise daha çok yeni işe girmiş personeli içine alır. İşin gereklerine göre yeni nitelikler kazandırılması, bireyin gerekli olan bilgi ve beceri düzeyine ulaşabilmesi için yürütülen eğitim faaliyetidir. Geliştirme zaten bulunan yeteneklerin iyileştirilmesidir. Yetiştirme zaman sınırları belirlenmiş bir sürede yapılmasına karşın, geliştirme; belli bir zamanda bitmeyen sınırları belirsiz bir çalışmadır.

Bir işte başarılı olmanın şartı o is ile ilgili yeterli eğitimi alma ile doğru orantılıdır. Eğitimsiz bir işgücünün ise motivasyonunu sağlamak çok güçtür. Öncelikle eğitim ihtiyaçlarının doğru saptanması, daha sonra eğitimin gerçekleştirilebilmesi için eğitimin nasıl sağlanması ile ilgili olarak mali, teknik yönler, eğitimin gerçekleştirileceği mekan, insanlar arası ilişkiler ve benzeri konularda kararlar alınarak planlanması gerekir. Ayrıca eğitim programıyla içeriği, eğitime katılanların sayısı,  zaman, ekipman gibi faktörler strateji yapılmadan önce iyi gözden geçirilmelidir. Eğitimin içeriği ihtiyaca yönelik olmalıdır. Eğitim ve geliştirme çalışanların teknik ve mesleki yönden bilgilerini artırmanın yanında, onların genel kültürlerini ve fiziksel yeteneklerini de arttırmaktadır. Eğitim ve geliştirme, çalışana işinde yükselme, ödüllendirme, motivasyonu artırma ve daha iyi ücret olanakları sunmaktadır. Belki de en önemlisi çalışanlar arasında iletişim, etkileşim ve sosyal dayanışma sağlamaktadır. Örgütlerde eğitim ve geliştirme çalışmalarının varacağı temel nokta, tüm çalışanlarda işini daha iyi yapma gayretidir. Bu gayretin bireysel çalışmalar, uğraşılar yanında belirli bir arayışı da gerektirdiği açıktır. Örgütün sağlayacağı eğitim olanakları ile çalışanlar kendilerini geliştirme imkanlarını bulmalıdırlar. Böylece eğitim ve geliştirmede hedef, kişilerin kendilerini geliştirme kaygısına sahip olmaları ve hayat boyu öğrenme alışkanlığı kazanmalarıdır. Devamlı gelişmelerin ve yeniliklerin olduğu çağımızda eğitim ve geliştirmenin sonu yoktur.

Personel Eğitimlerinin Amacı ise ; İşe yeni alınan personeli işe alıştırmak, kendine güven kazanmasını sağlamak, İşyerine bağlılığının ve verimliliğinin arttırılması, çalışana rahat bir ortam hazırlamak ve bunu hissettirmek. Bu çalışan personel açısından önem taşımaktadır. Bir de işletme açısından eğitimin amacına bakacak olursak, İşgücü-devir hızını düşürmek ve işletme karlılığını arttırmak, İş görene sorumlulukların bildirilmesi ve ileride oluşacak gereksiz zaman kaybına yönelik sorunları ortadan kaldırmak açısından önem taşımaktadır.

Özetle personel ve yöneticilere yönelik ihtiyaç duyulan konularda eğitim verilmesi kurumun amacına ulaşması ve personelin yetiştirilmesi açısından önemli görülmektedir. İşletmeler eğitim faaliyetlerini hangi konularda yapacaklarını, hangi teknikleri kullanacaklarına, hangi araçlardan yararlanacaklarına, ne zaman, nerede ve kimler tarafından kimlere eğitim vereceklerini çok iyi belirlemeleri gerekmektedir. Bunlar eğitim programlarında yer alan temel konular arasında yer almaktadır. Bunların doğru ve hatasız gerçekleştirilmesi ile işletmedeki eğitim etkinlikleri amaçlarına ulaşabilecektir. Böylelikle işletme için gereksiz para ve zaman kaybının önüne geçilebilecektir.

Örnek Vaka Çalışması

‘’A şirketi yapmış olduğu performans değerlendirme sonucunda personelin eksik yönlerini keşfetmiş, eğitim geliştirme ve yetiştirme programına dahil edeceği kişileri belirlemiş, terfi edilmesi gereken kişileri netleştirip departman bazında kullanması gereken program açısından şirket içi eğitimleri alması gerektiğini saptamış fakat düzenli net bir tarih belirtilmeden sadece karar alınmakla kalmıştır. Bir süre sonra eğitim programlarının gerçekleşmemesi ve akabinde belirlenen terfilerin gerçekleştirilememesi sadece sözde kalmış olması bazı personellerde motivasyon da azalma ve verimliliklerinde ise önemli bir ölçüde azalma gözlenmiş, “     Şirket yönetimi ise personele gerekli geri bildirimi sağlayamaması açısından iş görenlerin çoğuna yakın sayıda isteksiz çalışma , aidiyet hissinde azalma ve en önemlisi ise bağlı bulunduğu kurumda güvensizlik hissetmeye başlamış olmakla beraber yaptıkları işlerde hataların başladığı ve zamanla artış olduğu gözlenmiştir.’’ Peki şirketin performans değerlendirme sürecini başarıyla tamamlayıp aldığı kararları gerçekleştirememesine neden olan durum ne olabilir ? Diğer açıdan baktığımız da ise personele yapılması gereken açıklamanın yapılmaması, gerekçe gösterilmemesi ve neticede zayıf kurum imajı oluşmasının, net bilgi akışının sağlayamamış olmasının nedeni sizce ne olabilir ?

Sorunun cevabı Siz de..

Keyifli Pazarlar…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.