Performans, herhangi bir görevin gereği olarak önceden belirlenen standartlara uygun davranışların gösterilmesi ve beklenen amaçlara yaklaşma derecesi olmakla birlikte, performans değerlendirmesi, çalışanın performansının incelendiği, değerlendirildiği, sonucun kaydedildiği ve çalışana bildirildiği iş alışkanlıklarını, davranışlarını ve benzer niteliklerini diğerleriyle karşılaştırarak yapılan ve sistematik bir ölçümdür. Performans ile yeterlilik terimleri genellikle karıştırılmaktadır ve arasında ince bir çizgi vardır. Yeterlilik, bir iş veya uğraşı alanı ile ilgili teknik bilgi ve becerilerin varlığını, performans ise bilgi ve becerilerin üretime dönük yönünü yani verilen görevin başarıyla yapılmasını ifade etmektedir. İnsan kaynakları yönetim fonksiyonlarından biri olan performans değerlendirmesinin günümüzde yeri ve önemi artmış bulunmaktadır. Netice de söz konusu insanı değerlendirmedir. Her bireyin performansı aynı değildir ve çalışanların aynı performansı göstermesi de beklenemez. Eğitimi, doğuştan gelen ve sonradan öğrenilen yetenekleri, yaşı, işe ilgisi ve uyumu birbirinden farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle İnsan kaynakları yönetimi, performans değerlendirmesi yaparken bu ve bunun gibi özellikleri göz önüne alarak değerlendirme yapması , yapılan performans değerlendirmesini sağlıklı kılmış olacaktır. Yapılan bu değerlendirme sayesinde çalışanların potansiyellerini , eksikliklerini , kimlerin terfi edeceği veya işten çıkarılacağı , kimlerin görevlerinin yerlerinin değiştirileceği, kimlerin başarı hedeflerine ulaşabildiği veya ulaşamadığı , ücret yönetimi konusu , kariyer planlaması, departmana göre eğitimle desteklenip desteklenmeyeceği de yapılan performans değerlendirmesiyle açığa çıkarmış oluruz. Çalışanların gerek kendilerini gözden geçirmelerini, gerek kurum tarafından gözden geçirmelerini verilen işin ne derece doğru yapıldığını görmeleri açısından önem taşımaktadır.

Araştırmalarım neticesinde Performans değerlendirmesi Türkiye’de ilk kez Kamu kesiminde uygulanmaya başlamıştır. Bu uygulamanın yaklaşık 80 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır.Günümüzde büyüyen Özel sektör’e ilginin artması da beraberinde modern yönetim tekniklerinin tanınması ile birlikte oluşmuş ve son 5 yılda giderek gelişme göstermektedir. Performans değerlendirmenin amacını iki şekilde gösterebiliriz. İlk olarak İş performansı hakkında bilgi edinmek iken , ikinci olarak çalışanların iş tanımlamalarında ve iş analizinde saptanan sonuçlara ne derece ulaşıldığına dair geri beslemeyi sağlamış oluruz.Bireysel başarının, standart kriterler aracılığıyla doğru biçimde ölçülmesi, çalışanlara bu konuda bilgi verilmesi ve bireysel başarının geliştirilerek kurumsal başarının artırılması açısından da son derece önem taşımaktadır.

SİZİ HER AN ÇAĞIRABİLİR... PEKİ SİZ HAZIR MISINIZ? PLANLADINIZ MI?

İŞTE TÜYOLAR…

Sene başında belirlediğiniz hedefler varsa, bu hedeflere yönelik yaptıklarınızı mutlaka not alın, beklenen performansı gösterip göstermediğiniz gündeme geldiğinde cevap verebilmenizi sağlaması açısından fayda göreceksiniz. Şayet başarılı olmadığınızı düşündüğünüz noktalar var ise nedenleri üzerine düşünün ve daha iyi nasıl yapabilirdiniz? Sorusunu mutlaka kendinize sorun.

Görev tanımınızda olmayan, ama bölümünüze katkıda bulunduğunuz bir başarınız var mı? Kendinize karşı şeffaf olun, gerçekten performansınız için bir “öz değerlendirme” yapmak olmalı, bahaneler üretmek değil. Yöneticinizin sizin her adımınızı takip ettiği yanılgısına düşmeyin. Gerekirse göstermiş olduğunuz başarılarınızı hatırlatmaktan da çekinmeyin.

Geri bildirim mutlaka isteyin. Yıllarca terfi edemeyip nedeninin ne olduğunu bilmeyen binlerce profesyonel kişiler var. Performans görüşmesinden “notu zayıf” çıkıp, sebeplerinin ne olduğunu bilemeyen pek çok kişi var. Kariyer hedefleriniz hakkında konuşun, Performans görüşmesi kariyeriniz açısından en iyi zamanlamadır. Hedeflediğiniz pozisyonunuzu açıkça belirtin ve yöneticiniz olarak hangi konularda gelişim göstermenizin hedefinize ulaştıracağını açıkça sorun. Görüşme sırasında konuştuklarınızı not alın çünkü hakkımızda söylenen olumlu sözleri hatırlama ve olumsuzları unutmaya meyil gösteririz. Not alarak unutma riskini de bu sayede ortadan kaldırmış oluruz.

Yapılan performans değerlendirmesi uygulamaya alındıktan sonra , sistemin nasıl işlendiği , amacına ulaşmakta ne derece başarı sağlanıp sağlanmadığı İnsan Kaynakları departmanı tarafından takip edilmeli ve gerekli görüldüğünde sistemi geliştirmek amacıyla gerekli revizyonlar yapılmalıdır.

Keyifli Pazarlar…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.