banner560
banner573
banner572
Kariyer geliştirme, süreç içinde kurumsal desteklemenin devreye girdiği bölümdür. Şirketlerin, çalışanlarının mesleklerinde sağlıklı ilerleyebilmeleri ve kendilerini geliştirmeleri için faaliyetlerde bulunması kariyer geliştirme sürecini oluşturur. Bunu gerçekleştirmek için şirket çalışanların yükselme olanaklarını belirlemeli, performans değerlendirmelerini yapmalıdırlar. Eğitim seminerleri, performans değerlendirmeleri , oryantasyon gibi faaliyetler şirketlerin kariyer geliştirme faaliyetlerine örnek olarak gösterilebilir. Etkili bir kariyer geliştirme sisteminin uygulanırken dört aşama dikkati çekmektedir. Nedir bu aşamalar?
Bu aşamalar, analiz, tasarım, gelişim ve değerlemedir. Analiz aşamasında, hedefinin ne olduğu, sistemin neyi gerektirdiği, çalışanların hedefleri ile örgütün hedeflerinin neler olduğu araştırılır. Tasarım aşamasında, yönetici ve çalışan için nasıl bir eğitim gerektiğini ne tür bir desteğe ihtiyaç olduğu araştırılır. Geliştirme aşamasında, hazırlanan tasarım planı, sistemi üretmekte kullanılır. Kişisel amaçlar, beceriler belirlenir böylelikle gerekli strateji ve planlar saptanmış olur. Son aşamada ise önceden hazırlanan planlar uygulamaya konulur, sorunlar var ise ortadan kaldırılmaya çalışılır. Sonuç; Bu aşamaların yer aldığı bir yaklaşım, çalışanların başarıları, kariyerleri için neyin gerekli olduğunu ortaya çıkarır. Kariyer geliştirme programlarının temel amacı; eşit çalışma ve yükselme şansı yaratmak, iş hayatının kalitesini yükseltmek, yetenekli personel için rekabet ortamı yaratmak çalışandan daha etkin bir şekilde yararlanmak, personel devir hızının düşürmek, verimlilik kayıplarını azaltmak, dikey hareketliliği sağlamak, yönetici potansiyeli yaratmak, örgüt iklimi yaratmaktır.
‘’Kariyer Danışmanlığı Toplantıları’’yapılmalıdır. Peki nedir bu toplantılar?
Bu toplantılar İnsan Kaynakları Bölümü tarafından yürütülebileceği gibi üst yönetimde etkili bir lider veya şirket dışında bir danışmandan destek alınarak gerçekleştirilebilir. Danışmanlık, bireylerin kendini ve çevrelerini daha iyi analiz edecekleri daha anlamlı ve yaratıcı kılabilecekleri ,başka insanların yaşam deneyimlerinden yararlanma, deneyimlerini sorgulama sürecidir. Kariyer toplantılarında, çalışanlara şirket strateji ve hedefleri doğrultusunda sunulan kariyer olanakları ve gelişim için kullanabilecekleri araçlar tanıtılır. Bazı şirketler, psikolojik testler uygulayarak, çalışanları yoğun görüşmelere tabi tutarak, çalışanlarını kendi planlarını yapmaya ve kariyerleri hakkında en etkin kararları almaya yöneltmektedirler. Şirketler çalışanların kariyer ihtiyaçlarını tatmin etmek için kariyer yolları oluştururlar. Kariyer yollarının belirlenmesinde ilk önce iş ve görev tanımlarının yapılmasını sağlayan iş analizleri kullanılmaktadır. Çeşitli işlerin farklı bölümlerdeki iş gereklerinin analizi yapılarak, şirketteki çoklu terfi yolları belirlenebilir.
Çalışanların yetenek ve ihtiyaçları belirlendikten ve şirketin kariyer fırsatları ortaya konduktan sonra sıra bunları birleştirmeye ve önem sırasına göre dizmeye gelir. Kurumdaki kariyer hareketliliği, insan kaynakları bölümünün oluşturduğu, çalışanların yaş, kıdem ve terfi statüleri hakkında bilgilerin yer aldığı sistemlerden izlenebilir. Yönetimce, kurumdaki her çalışan için verilen belirli nakil ve terfi kararları kariyer geliştirme programlarının son noktasıdır.
Bununla beraber her çalışanın her zaman daha fazla gelişme ve ilerleme kaydetmesi mümkün olmayabilir. Yeteneklerin ve becerilerin eksikliğinden ya da şartların sınırlı fırsatlar sunuyor olmasından dolayı çalışanların aynı işlerde ya da pozisyonlarda kalması ve ilerleme şanslarının düşük olması mümkündür. Daha fazla ilerleme şansının belirli bir zaman dilimi içerisinde düşük olduğu bu noktaya “kariyer platosu” adı verilir. Kariyer platosu çalışanların zaman zaman maruz kalabilecekleri bir durumdur.
‘’En sıradan iş bile büyük başarılar getirme potansiyeline sahiptir’’ H.Jackson Brown
Başarı dolu bir hafta diliyorum…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482