banner598
banner608
banner654
22 Kasım 2016 Salı 16:58
Zanburkan: İzmit’in tarihi bütçeye takılıyor
banner610
Nikomedia yani Antik İzmit, döneminin dünyadaki en önemli kentlerinden biri olarak biliniyor. Bir zamanlar dünyanın dördüncü büyük kenti olan Nikomedia İzmit’in olduğu alanda inşa edildi ve Kocaeli hala bu önemli kentin izlerini taşıyor her noktasında. Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan da özellikle Çukurbağ bölgesi için ‘Nikomedia’nın kalbi’ diyor. Fakat öyle bir durum var ki neredeyse her vurulan kazmada bir tarihe rastlanan, çok sayıda tarihi eser çıkartılan bölgede, gereken yüksek bütçeler nedeniyle kamulaştırma tam anlamıyla yapılamıyor. İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan da “Yılda birkaç evin kamulaştırmasını yaparak çalışmalarımıza devam ediyoruz ama bir Avrupa Birliği projesi yaparak daha çok sayıda evin kamulaştırılmasını düşünüyoruz” açıklamasında bulunuyor.  Projenin belediye tarafından herhangi bir engellemeye takılmadığını ifade eden Zanburkan, bu çalışmaların tamamlanması durumunda Çukurbağ’ın bir ören merkezi haline getirilerek kültür turizmine çok büyük katkılar sunacağına dikkat çekiyor. İnşaatı defalarca durdurulan Merkez Bankası İnşaatı’nda 15 gün içerisinde jeoradar çalışması yapılacağını belirten Zanburkan,  büyük bir kalıntı bulunursa bölgede yapılaşma olmasının mümkün olmadığını vurguladı.

*İlk olarak şunu sormak istiyorum. Geçtiğimiz yıllara göre Kocaeli’ye çok fazla tiyatro oyunu ve oyuncusu gelmiyor gibi bir izlenim var. Nasıl değerlendiriyorsunuz bu durumu?
-  Kocaeli’de bizlere bu konuda intikal eden olumsuzluk yok. İstanbul’da sahnelenen tiyatro oyunları, konserler burada da sergileniyor. Hangi sanatçılar ilimize gelmek istiyorlarsa burada ilgili ajanslarımız tarafından getiriliyorlar halka arz ediliyorlar, biz de salon desteği veriyoruz. Çıkan oyunlardan hemen hepsi Kocaeli’de sergilenmekte. Biz de kültürel ve sanatsal faaliyetlerin ilimizde rahat bir şekilde yapılabilmesi için mevcut salonumuzu elden geçirerek çağdaş, modern, her türlü konser ve tiyatronun yapılabileceği bir şekilde dizayn ettik. Gerek tiyatrocular, gerek diğer sanatçılarımız tarafından salonumuz beğeni kazanmakta ve tercih edilmekte. Herhangi bir oyunun Kocaeli’ye gelmemesi ve yasaklanması gibi bir durum söz konusu değildir. Sanat toplum içindir.SANATIN SAĞI SOLU OLMAZ
Sanatın sağcısı solcusu olmaz. Gerek şarkılar, gerek türküler gerekse sahnelenen bütün oyunlar mutlaka topluma bir şeyler verebilmek için yazılmıştır, sergilenmektedir. Onun için biz sanata kısıtlayıcı gözle bakmıyoruz. Çünkü gerçekten kütüphaneler tiyatrolar kültürel ve sanatsal etkinlikler bir ülkeyi aydınlığa çağdaşlığa götürür. Toplumun temeli kültürdür. ‘Sanattan kopmuş bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ diyor yüce Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Biz de bu nedenle sanata sanatçılarımıza destek veriyoruz. Bugün Türk Halk Müziği, Türk Müziği korolarımız var. 80 kişilik çok sesli çocuk koromuz var.

*Sanatla ilgilenmek isteyenlere ne gibi destekler veriyorsunuz müdürlük olarak?
- Biz burada tiyatroculara da destek veriyoruz.  Gerek prova gerek oyun gerekse çalışma açısından her hangi bir mekan bulamadıkları zaman biz onları Sabancı Kültür Sitesi’nde destek veriyoruz, yardımcı oluyoruz. Bakış açımız ilimizin bir kültür ve sanat kenti olması yönünde. Ressamlara, sergi yapmak isteyenlere ücretsiz galeri salonumuzu tahsis ediyoruz ve zaman zaman da maddi manevi destek vererek de yaptıkları eserlerin sergilenmesini sağlıyoruz.

*Kocaeli bir tarih kenti diyorsunuz, peki Kocaeli halkının tarihe ve tarihi eserlere bakışı nasıl?
- Kocaeli’de yaşayanlar Kocaeli’yi tanımıyor diyoruz. Bir toplantı vardı Darıca’da ve bir öğretmen hanım kalktı orada ‘Efendim biz çocuklarımızı Bursa’ya götürüyoruz, İstanbul’a geziye götürüyoruz ama Kocaeli’de müze olmadığı için müze gezdiremiyoruz dedi. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da kalktı ve müdüre hanıma kaç yıldır Kocaeli’de olduğunu ve bulunduğu okulda müdürlük yaptığını sordu. Ardından da müzelerin sayısını sordu bende saydım. Gebze Eskisihar Osman Hamdi Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Saray Müze, gemi müzelerimiz, Yarhisar Gemi Müzesi yaklaşık 6-7 tane müzemizin olduğunu söyledim, cami ve inanç merkezlerimiz dışında.  Zaman zaman  şu oluyor; Av Köşkü diyorum, karşımdaki kişi her gün oradan geçtiği halde yerini bilmiyor. Arkeoloji Müzesi’nin yerini bilmiyorlar. Bu durumda tanıtım açısından sizde eksiklik var mı diyeceksiniz fakat bu konuda ciddi çalışmalar yapıyoruz.  Müzeler Haftası oluyor. Broşürler bastık ücretsiz dağıtıyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazı yazdık, ‘öğrencileri gezdirin’ diye. Zaman zaman okullarımızda ‘ İlimizin Kültürel ve Tarihi Değerleri’ adı altında slayt gösterilerimiz oluyor ama öğrenen öğreniyor. Gar binası nerede? diyoruz, İzmitli olmasına rağmen vatandaş bilmiyor.

BU KENTİ TANIMAK GÖREVİMİZ
Bir laf vardır. ‘Gitmesek de görmesek de o köy bizim köyümüzdür’ Biz bu lafa inanmıyoruz. O köy bizim köyümüzse gideceğiz, göreceğiz, tanıyacağız, bileceğiz. Bu şehirde yaşıyorsak bizim görevimiz bu kente yaşayanlara bu kentin kültürel mirasını tanıtmak. Biz elimizden geldiğince tanıtmaya çalışıyoruz. Ama bu kentte yaşayan insanların da merak etmesi lazım. Kentimde neler var, nereyi görmeliyim, nereleri gezmeliyim diye bir çaba göstermesi lazım. İnsan evini, mahallesini, şehrini ve ülkesini tanımak zorunda. Biz her zaman söylüyoruz, müzelerimizin kapıları herkese açıktır, öğretmen ve öğrencilerimize ücretsizdir. Gelip görsünler. Müzeler canlı kütüphanelerdir. Eskiden bir tabir vardı, ‘müzelik adam’ diye.BU ESERLERE DEĞER VERİLMELİ
Bir kilim gördüğünüzde eskiyse  ‘artık bu müzelik olmuş at gitsin’ denirdi.  Müzelik dediğiniz zaman geçmişin birikimlerini taşıyan, bilge bir insan anlamına gelir. Geçmişten çok dersler almış, çok şeyler öğenmiş bir insan olarak değerlendirmemiz gerekiyor. Müzedeki eşyaları da bu şekilde değerlendirmemiz lazım. Tarihi eserleri, geçmişteki kültürü, yaşamı, tarihi olayları bize anlatan eserler olarak görmeliyiz. Bundan 2-3 bin yıl önceki bir eserin üzerindeki bir eseri okuduğunuzda o gün neyin ne olduğunu görüyorsunuz. Ya da bir iskeleti incelediğinizde 2 bin yıl önce beyin ameliyatının yapıldığını öğreniyorsunuz. İnsanların nereden nereye nasıl göç ettiğini anlıyorsunuz. O nedenle kültürel varlıklarımıza çok değer vermemiz gerekiyor.

ÇOK SAYIDA DEFİNECİ YAKALANIYOR
*Bir de tarihi eserleri çalma teşebbüsünde bulunanlar var tabi. Bununla ilgili gerekli önlem alınıyor mu Kocaeli’de ve gerçekten fazla mı teşebbüslerin sayısı?
- Biz onlarla çok sıkı bir şekilde mücadele ediyoruz. Çok sıkı bir denetim var. Gerek jandarma gerek polis kuvvetlerimiz olsun göz açtırmıyorlar.  Mutlaka kaçak kazı yapanlar, defineciler, tarihi eser kaçakçıları çok sayıda yakalanıyor. Haklarında suç duyurusunda bulunuyoruz, mahkemelerini takip ediyoruz genellikle de ceza alıyorlar. Ellerindeki o tarihi eserlere de el koyup müzemize koyuyoruz. Bu işi yapan hasta insanlar var. Bütün servetini buna harcayanlar var. Her ilde olduğu gibi bizim ilimizde de var. Bunlar 5-10 kişi oluyor ve bilinen kişiler. Genellikle Paşa Dağı, Kandıra ve Gebze bölgesinde daha çok kaçak kazı yapılıyor ama yakalanıyorlar. Şimdiye kadar İzmit’ten çok büyük bir parça çalınmış değil.

*Kocaeli’nin tarihi anlamda en zengin noktalarından biri Çukurbağ. Kazı çalışmaları ne durumda, herhangi bir engelleme ile karşılaşıyor musunuz belediye tarafından?
- Engelleyen yok tabi ama kazılar çok pahalı işler. İzmit Çukurbağ arkeolojik açıdan çok zengin bir bölge. Biz oraya Nikomedia’nın kalbi diyoruz. Ama orada büyük bir yapılaşma var vatandaşlara ait özel mülkiyet. Tabi bunları kamulaştırmak, kazı yapmak büyük bütçeli paralar isteyen işler. Biz de Kültür Turizm Müdürlüğü olarak her yıl bakanlığın bütçesiyle 1-2 parça kamulaştırarak kazı çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. 24 Kasım’da da keşif gelecek ve bilirkişi fiyatını belirleyecek. Numan Gülşah’ın evi kamulaştırılacak. Ondan sonra da o bölgede bulunan 2 No’lu parsel var. 2 bin 100 metre kare. O bölgenin kamulaştırılmasını biz bakanlığa teklif ettik, olumlu görüşü geldi. Gerekli bilgi ve belgeleri ne kadara mal olacağını soruyorlar biz de raporu göndereceğiz. Orayı da açarsak 3 bin metrekare yerimiz açılmış olacak. Alan büyük surlara kadar çıkıyor. O bölgeyi tümüyle kamulaştırmak gerekiyor ama büyük paralar isteyen işler. Bütçe olsa İzmit’in tarihi bir an önce ortaya çıkacak ancak tarih, İzmit’te bütçeye takılıyor… Bir Avrupa Birliği projesi yaparak daha çok sayıda evin kamulaştırılmasını düşünüyoruz. Şu anda bakanlık imkanlarıyla yılda 500 metrekare falan yapmıştık. Bu sene Numan Gülşah’ın da eviyle 2 bin 400 metrekare bir kamulaştırma yapacağız ve sonraki yıllarda da periyodik olarak devam edecek.


Numan Gülşah'ın kamulaştırılacak olan evi...

ÇUKURBAĞ KÜLTÜR TURİZMİNE AÇILMALI

*Çukurbağ bölgesinde kazılar tamamlandığı zaman Kocaeli turizmine nasıl bir katkısı olacağını düşünüyorsunuz?
- İnsanlar gördüğünüz gibi Efes’e akın ediyorlar. Nemrut’a gidiyorlar. Bizde eski Nikomedia İmparatorluğu’nun kalıntılarını ortaya çıkararak yabancı turistlerin bir zamanlar dünyanın 4. büyük kenti olan Nikomedia’nın kuruluş yerini görmeleri için o bölgeyi açıp bir ören yeri olarak düzenlemeyi ve kültür turizminden döviz elde etmeyi düşünüyoruz. Belediyeye Tümülüslerin restorasyonu ile ilgili bir proje sunduk bütçe yeterli olmadığından kabul edilmedi. 2017’de kral mezarları tümülüslerin restorasyonu ile ilgili destek alabileceğimizi düşünüyorum.

*İzmit Belediyesi çalışmalarınızda destek sağlıyor mu size?
- İzmit Belediyesi’nin bir Tarih Koridoru çalışması var. Birçok restorasyonlar, çevre düzenlemeleri, sokak restorasyonları gibi büyük paralar harcayarak yapılan projeler var. Bu proje tamamlandığında belediye diğer işleri de yapacaktır. Büyükşehir Belediyemiz de bazı tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarını yürütüyorlar. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 200 yıllık Demirciler Konağı’nın restorasyonunu yapacak. Yine İzmit Belediyesi de Karaburç’un restorasyon çalışmalarını yapacak. Kocaeli’de son dönemde gerek restorasyon gerekse kültür varlıklarının korunması ve müzelerin açılması ve yaşatılması anlamında çok sayıda proje hayata geçirildi.

*Bu kapsamda İzmit Belediyesi tarafından yapılan Tarih Koridoru projesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Tarih koridoru da çok güzel bir proje. Turistlerin ilimize geldiklerinde rahatlıkla gezebilecekleri ,kent kimliğini koklayabilecek, eski İzmit’i yaşatan ve o sokakları anımsatan bir şekilde düzenleme yapılıyor ve birinci etabı bitmek üzere. İkinci etabı da yapılacak. Onunla ilgili biz de İzmit Belediyesi ile ortak çalışmalarımızı yürüttük. Av Köşkü’nün oradan belediyenin projesine yönelik olarak geçireceği 800 metrekarelik bir alanı tahsis ettik. Belediye şu anda eski adliye binasının olduğu alanda da hamam kalıntısının restorasyonu ile çalışmalarına devam ediyor. Güzel şeyler yapılıyor. Karamsar olmamak lazım, umutla bakmak lazım.

 

MERKEZ BANKASI İNŞAAT ALANINDA TARAMA YAPILACAK
*İzmit Öğretmen Evi’nin bulunduğu alanda yapılan çalışmalar vardı. Ne durumda şu an o bölge, neler yapılacak?
- Orası da Nikomedia kalıntılarının hala devam ettiği bir bölge. Biraz daha aşağı indiğinizde Nikomedia’nın limanı, çarşısı, agorasının olduğu alan. Gelen kişilerin gemilerden inerek temizlendikleri, alışveriş yaptıkları ve daha sonrasında yeniden gemilerine binerek yuvalarına memleketlerine döndükleri alan.  Zamanında o bölgenin üzerinde Seka Fabrikası kurulmuş. Zaman zaman da yapılan inşaatlarda kalıntılar çıkıyor. Çıkan kalıntıların bir bölümü de orada sergilenmekte. Tünel yapımı zamanında da kalıntılar çıktı ve biz koruma altına alarak üzerini toprakla kapattık. Merkez Bankası inşaatında da arkadaşlarımız kalıntı görünce detaylı bir çalışma yapılması için inşaatı durdurdular, jeoradarla tarama yapılacak, her hangi bir şeye rastlanmazsa inşaat devam edecek, tabi ki büyük bir kalıntıya rastlanırsa yapılaşma söz konusu değil. İnşaatın devamını durdurmayacak bir kalıntı çıkarsa onu da koruma altına alarak ve inşaat alanını daraltarak devam edebilir. O Müze Müdürlüğü Hizmet Koruma Kurulu’nun vereceği karara göre belirlenecektir. 10-15 güne kadar çalışmalar bitecek. Merkez Bankası jeoradarla çekimini yapıp gereğini yaptığı sürece bizim için sıkıntı yok. Biz yine takibini yapacağız.

*Seka’nın olduğu alanda çok sayıda tarihi eser olduğu söyleniyor. Gerçekliği var mı bunun ya da netleştirmek için çalışmalar yapılacak mı?
- Seka’da yapılan binalar çok eskiden yapılmış. Altında tarihi eser var mı yok mu kimse bilemez. Ya kazı ya da jeo radarla çekim yapmak lazım. O bölgede bazı kalıntılar olduğunu biliyoruz. O bölgede yapılan inşaat çalışmalarında kalıntılar çıktığında da biz koruma altına alıyoruz, taşınmayacak durumda ise yerinde sergiliyoruz. Bilim Müzesi’nin yanında da var. İzmir arkeolojik olarak çok zengin bir il zaten. Bazı bölgeler Çukurbağ, hastane yokuşundan tutun Yenidoğan’a kadar eski yerleşim bölgesi, ne zaman kazmayı vursanız bir tarihi eser çıkmakta.  Romalılar bu bölgeye çok önem vermiş, bu bölge Roma’ya başkentlik yapmış. Görkemli sarayların, yapıların, tiyatroların bu bölgede yapıldığı biliniyor.*Kocaeli’de en uzun süre bürokratlık yapan isim olduğunuz söyleniyor. Bu süre içerisinde yaptığınız güzel çalışmalar da göze çarpıyor. Kent ve çalışanlar sizden memnun mu?
- Ben 2005 yılından beri burada görev yapıyorum. Kocaeli halkı memnun ve ben Kocaeli tarafından sevildiğimi, desteklendiğimi biliyorum. Biz randevusuz çalışıyoruz. Ziyaretimize gelmek isteyen geliyor, bir sıkıntısı olan geliyor. Kimseye de ayrım yapmıyoruz. Fikrine, siyasi görüşüne göre insanları ayırmıyoruz. Görevden alındığımız süre içinde de Kocaeli’de bulunan sivil toplum kuruluşları, vatandaşlar, Kocaeli basını olayı çok yakından takip etti ve büyük destekler verdiler. Bizler vatandaşla iç içeyiz. Bizim için buraya gelen vatandaş müdür, biz de vatandaşız.
 
Son Güncelleme: 12.04.2017 13:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kültürcü 2016-11-22 21:03:54

Böyle bürokratları bulmak cok zorlasti Müdürümuzun degerini bilelim

Avatar
Medeni 2016-11-23 10:40:49

Tarih bütçeye takılıyorsa sponsor bulmak da aklınıza gelmiyor....İlimizde dünya markaları var,bir kapısını çalın hele...Tüpraş,Ford,Hyundai.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482