banner560
banner589
banner572
15 Eylül 2014 Pazartesi 10:49
ZAFERİN ANAHTARI
banner508

Atatürk ‘ ü anlatmak günler aylar sürer onun bir çok özelliğinin yanı sıra müthiş bir strateji ustası olduğunu bilmeyen yok gibidir yoksa bu ülkeyi onlarca cephede savaştan zaferle çıkarmak yerle bir olmuş memleketi sıfırdan inşa etmek her liderin yapabileceği bir iş değildir . Özellikle Başkomutanlık Meydan Muharebesinde adeta satranç ustası gibi sabırla kararlılıkla yapılan hamleler zaferi getirmiştir . O adeta bir komutan değil dünyanın en iyi satranç ustası gibi baskın yaparak umulmadık hamlelerle hareket etmiş ve zaferi getirmiştir . İşte bu zaferin kazanılmasında nasıl bir strateji izlendiğini Atatürk ‘ ün anılarından sizlere aktaralım .

Olay, Harp Okulu'nda geçmiştir.

Öğretmen cümlesini henüz bitirmiştir ki kapı birdenbire açılarak Atatürk

sınıfa giriyor.

Öğretmen:

--- Kalk!... diye bağırıyor.

Bütün öğrenciler çelik yaydan fırlayan bir ok gibi ayağa kalkıyor. Atatürk yavaş yavaş kürsü tarafına giderek oturmalarını emrediyor. Öğretmen, kendini takdim ettikten sonra anlattığı dersin konusunu kısaca izah ediyor.

Atatürk, gelişigüzel, bir öğrencinin yanına oturuyor. Öğretmenden dersine devam etmesini istiyor.

On dakikalık bir zaman geçiyor. Sınıfın tavanında bir tür alıcı ve verici tertibat bulunan ve doğrudan doğruya okul komutanı odasıyla irtibatlandırılmış bir çeşit radyo işlemeye başlıyor. Gürültüler arasında okul komutanının sesi duyuluyor:

---- O kısımda hangi öğretmen var ? Öğretmen hemen cevap veriyor:

---- Harp Tarihi Öğretmeni Kurmay Binbaşı...

---- Mustafa kemal Atatürk sınıfa girdiği zaman tekmil verilecek ve anlatılan dersin konusu kendisine izah edilecektir.

---- Komutanımız şu anda sınıfta bulunmaktadır komutanım ! Öğretmen cevap verince makine kapanıyor.'

Bu olaya Atatürk hiç sesini çıkarmıyor, öğretmen de anlatmasına devam ediyor.

Lâkin bütün öğrenciler hayretler içerisindedir. Nasıl olmuştu da Atatürk için bu kadar tertibat alan okul komutanının , onun gelişinden haberi olmamıştı ? Biraz sonra okul komutanı da yavaşça sınıfa giriyor, kapı yanında ayakta duruyor. Korku ve heyecandan sapsarı olmuştur. "Atatürk'ün geldiğinden nasıl haberim olmadı, nereden ve nasıl geldi ?" der gibi bir öğretmene , bir de öğrencilere şaşkın şaşkın bakıyor.

Atatürk, ağır ağır oturduğu yerden kalkıyor ve kürsüye geliyor :

---- Arkadaşlar, diyor. Afyon taarruzunu baskın ile nasıl kazandığımızı öğretmeniniz size detaylarıyla anlattı. Yunanlıların altı ayda geçilmesi imkânsız dedikleri mevzilerini, altı saatten daha kısa bir sürede yarmaya muvaffak oluşumuzun sırrı bundan başka bir şey değildir . Şu anda sizin yanınıza gelişim de bir baskın sonucudur . Bunun etkisini sizlere bırakıyorum . Yalnız şunu unutmayınız ki ,

" Baskın, zafer için birinci anahtardır ! "

Yine ulu önderimizin yaptığı her işinde en ince detaylarına kadar olayları planladığı ve en ufak bir ayrıntıyı hesapladığını biliyoruz bunla ilgili bir anısını da şöyle aktarmış

İLK DEFA YANILDIM ;

25 Ağustos günü Mustafa Kemal Atatürk Keçiören’ de silah arkadaşları ile bir arada idi herkes çok yorgundu Gece yarısına kadar süren toplantı sonunda Atatürk silah arkadaşlarına dönerek ; ---- Düşmana hücum emrini aldığınız anda hesap ediniz On beşinci gün İzmir ‘ e varacağız dedi . Odada bir sessizlik hakim oldu bu kadar kısa sürede hem düşmanı yenip hem de ta İzmir ‘ e varılacağına doğrusu kimse inanmamıştı hatta dudak bükenler ve gülümseyenler olmuştu . 26 Ağustos sabahı Gazi o büyük emri verdi ; ----- Ordular ilk hedefiniz Akdeniz‘dir ileri . Tüm ordu adeta ok yaydan çıkmış gibi savaşıyordu . Türk orduları 9 Eylül sabahı İzmir ‘ e girmişti . Ankara’ ya dönüşte çoşkun kalabalık halk arasında silah arkadaşları ’da vardı . Gazi Mustafa Kemal Atatürk onlara döndü ve sizlerden özür diliyorum hayatımda ilk defa yanıldım bir gün yanıldım dedi .

Çünkü Türk ordusu İzmir’e on beş günde değil on dört günde varmıştı .

Atatürk bunu daha sonra şu şekilde izah etmiştir

“ Milletimiz davranışlarında ve gayretlerinde sarsılmaz bir bütünlük gösterdiği için başarılı olmuştur. ”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482