banner598
banner608
21 Ocak 2016 Perşembe 14:54
banner610
Başiskele Belediyesi’nden 1 Eylül’de Yuvacık Su’yu devralan Gürpınar Su’nun ortağı Cezmi Çiçek, bugün basın mensuplarını Gürpınar Su’nun Gölcük’teki üretim tesislerinde ağırladı. Muhteşem bir kahvaltı eşliğinde her iki marka ile ilgili gazetecilere bilgi veren Çiçek’in anlattıkları, su satışı yapan esnaflara ve Kocaelililere müjde niteliğindeydi. Yuvacık Su’yu devralmalarında Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’ın kendilerine verdiği güvenin etkili olduğunu dile getiren Çiçek, “Yuvacık Su artık sadece Kocaelililerin markası olacak. Pazarlama ve nakliye ortadan kalkacak, esnaf suyu fabrikadan temin edecek, böylece esnaf 500 liralık ürünü 280 lira ödeyerek temin edecek ve halka da daha uygun fiyata satacak” dedi.

GÜRPINAR’DA AĞIRLADI
Başiskele Belediyesi tarafından Yuvacık Mahallesi Taksim Caddesi No: 36 adresinde işletilen ve kısa sürede bir marka haline getirilen Yuvacık Su, belediyeye kar getirmiyor, belediye zarar ediyordu. Başkan Ayaz, kente kazandırılan bu markanın yaşaması ve bölgedeki vatandaşlara istihdam sağlaması için bu tesisi kapatmak yerine bir özel teşebbüse devretmeyi seçti. Bunun için de büyük uğraşlar verdi. Ve sonunda Gürpınar Su, bu tesisi almak için ikna edildi. 1 Eylül’de devri yapılan tesisle ilgili çok iddia ortaya atıldı. Tesisin borç yükü altında olduğu ve belediyenin bu yükü Gürpınar Su’ya yüklediği öne sürüldü. Cezmi Çiçek, hem bu iddialara yanıt vermek hem de Yuvacık Su ile ilgili hedeflerini anlatmak amacıyla basın mensuplarını Gürpınar’ın Gölcük’teki fabrikasında ağırladı.

28 ÜLKEYE İHRACAT
Kusursuz bir organizasyon ile gerçekleşen basın toplantısında krallara layık bir kahvaltı masası hazırlatan Cezmi Çiçek, basın mensuplarının her biri ile tek tek tanıştıktan sonra kahvaltıya geçildi. Kahvaltı esnasında farklı konularda sohbetler gerçekleştiren, Suriyelilerin çektikleri sıkıntıları anlatan, yapacakları sosyal sorumluluk projelerini aktaran Çiçek, kahvaltı sonrası ise önce Gürpınar Su, ardından da Yuvacık Su ile ilgili gazetecilere önemli veri ve bilgiler aktardı. Çiçek, kendisine yöneltilen soruları da içtenlikle yanıtladı. Gölcük’teki Gürpınar Su Fabrikası’nı 250 metrekareyken aldığını ve bugün bu tesisin ülkedeki en büyük 5 su fabrikasından biri haline dönüştüğünü gururla anlatan Çiçek, 28 ülkeye ihracat yaptıklarını dile getirdi.

KİPA’NIN SULARI BİZDEN
Çiçek ayrıca, Gürpınar Su Fabrikası’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin markalaşmış suyu olan Hamidiye’nin ve Hayat Su’nun dolum ve ambalajlanmasını Gürpınar Tesisleri’nde gerçekleştirdiklerinin bilgisini verdi. Öte yandan bir diğer önemli bilgi ise Kipa Marketler Zinciri’nin ülke genelindeki mağazalarına Gürpınar’ın su yapıyor olmasıydı. Gürpınar Su’nun, dolayısı ile de Yuvacık Su’nun hijyene önem verdiğini ifade eden Cezmi Çiçek, “Bizde şişe şiştiği an doluma gidiyor, diğer pek çok fabrikadaki gibi içine hava basıp, doluma göndermiyoruz. Çünkü o havadan şişelere bakteri girme olasılığı çok yüksek. Tabii bu hassasiyetin maliyeti de yüksek. Makinelerimiz pahalı. Sadece 0,5 litre üreten makinemizin fiyatı 12 milyon lira. Saatte 40 bin şişe üretiyoruz” şeklinde konuştu.

30 DEFA TEKLİF YAPILDI

Gürpınar ile ilgili kısaca bilgi verdikten sonra Yuvacık Su’yu nasıl ve neden aldıklarını anlatan Çiçek, şunları kaydetti: “Mehmetçik Vakfı’nın döneminden bu yana Yuvacık Su’yu almamız için belki 30 defa teklif gelmiştir bize. Niyetimiz yoktu çünkü buranın tesisleri büyümeye elverişli değil. Kaynak ve fabrikanın bulunduğu alan açısından da uygun bir yer değil. Bölümleri ayrı, iki katlı şekilde yapılmış. En son Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, bu fabrikayı almamız için bize teklif getirdi. Niyetimiz yoktu ancak Sayın Ayaz, Yuvacık’ta böyle bir değerin yok olmasını istemiyordu. Bir eksper gönderdik, fiyat tespiti yaptırmak için bizden istenen paranın altında bir değer çıktı. Sonrasında ise Başkan Ayaz bir eksper gönderdi, onlar da istenen paranın üzerinde bir değer ortaya koydu.

BAŞKAN AYAZ, GÜVEN VERDİ
Bizim alma niyetimiz yokken Başkan Ayaz, buraya 1 milyon lira fazla para verirseniz ‘Yuvacık kazanır, Kocaeli kazanır, Türkiye kazanır’ dedi. Sonra bu fabrikayı nasıl değerlendirebileceğimizi düşündük ve burayı butik fabrika olarak kullanabileceğimizde karar kılıp satın aldık. Başkan Ayaz, gerçekten örnek bir belediye başkanı. Nerede bu ilçe için önemli bir şey görse hemen o yatırımı bu kente getirebilecek şahıslarla görüşüyor ve ikna ediyor. Başiskele, artık şehrin merkezi olma yolunda ilerliyor. Bir ilin, ilçenin gelişmesinde başkan gerçekten çok önemli. Vizyon sahibi bir başkan olmazsa o kent gelişmez. Hüseyin Ayaz, Başiskele için hatta kent için bir şans, bunu tüm samimiyetimle söylüyorum. Yuvacık Su’yu da onun bize verdiği güvenle satın aldık.”BORÇ İDDİALARI YALAN
Fabrikayı satın aldıktan sonra büyük bir borç yükü altına girdiklerine dair iddiaların kamuoyuna yansıdığını da hatırlatan Cezmi Çiçek, “Bu iddialara yanıt vermek için tüm basın mensuplarının bir arada olmasını daha doğru gördüm. Başkan bize sözleşmede ne kadar borç olduğunu belirtti, onun üstünde bir rakam çıkarsa kendilerinin karşılayacağını da ifade etti. Ama kamuoyunda buranın çok borçlu olduğu, ödeye ödeye bitiremeyeceğimizi söyleyenler oldu. Sözleşmede belirtilenin dışında bir borç yok ve biz buranın borçlarını kapattık” ifadelerini kullandı. Cezmi Çiçek, Yuvacık Su ile ilgili müjde niteliğinde çok önemli bir bilgiyi de paylaştı. Pek çok ilde o kentin markalarının dışında markanın satışının yapılmadığını, kent halkının bu markalara sahip çıktığını belirten Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

NAKLİYE VE PAZARLAMA YOK
“Bizler de Yuvacık Su’yu Kocaeli’de tüketilen tek marka haline getirme hedefindeyiz. Çünkü bizler bu bölgenin insanlarının çalıştığı, bu bölgeden çıkan ve bu bölgeye yayılan butik bir fabrika olarak hizmet vereceğiz. Başka şehirlere nakliye ile su gönderme ve pazarlama yapmayacağız. Sadece yakın bölgelere su sağlayacağız. Esnafımız suyu fabrikadan alacak, halka sunacak. Nakliye ve pazarlama maliyetinin ortadan kalkması ile birlikte suyun maliyeti de ciddi oranda düşecek. Yani fabrikadan halka satış yaparak, hem Kocaeli’deki esnafımızın yüzünü hem de halkımızın yüzünü güldüreceğiz. İlimize başka şehirlerden su markaları geliyor. Baktığınızda suyun üretim maliyeti kadar nakliye ve pazarlanması var, doğal olarak bu markalar bu maliyeti suya yansıtıyor.

DAMACANA SU 2 LİRA OLACAK
Bizler hijyen kurallarına uyarak ve bu hijyeni sağlamak için en iyi makineleri yüksek meblağlara alarak bu suyu üretiyoruz. Bu kentin markasıyız, bu kente daha sağlıklı ve ucuz suyu satacağız. İşte bu nedenle Yuvacık Su, Kocaeli’de içilen tek marka olacaktır. Ayrıca Yuvacık üzerinde damacana dolum tesisi kurmayı planlıyoruz. Burada suyun fiyatı 2 lira olacak. Yani piyasada 6 ile 9 lira arasında değişen damacana su, bu tesiste 2 liraya satılacak. Ayrıca fabrikanın Yuvacık Su satış noktası Başiskele yolu üzerinde olacak.” Çiçek, Yuvacık Su Tesisi’nde 23 çalışanın yer aldığını, bu çalışanların Yuvacık’ta ikamet ettiğini ve Gürpınar’daki tecrübeli personellerince eğitildiğini söyledi.

ÇENESUYU’NU SATIN ALMAM
Yuvacık Su’daki üretimi de anlatan Çiçek, “Yuvacık Su, saatte 16 bin adet 0,5 litrelik şişe su, günde 10 bin adet damacana ve saatte 2 bin adet bardak su üretiyor” dedi. Basın mensuplarının sorularına da yanıt veren Cezmi Çiçek, Derince Belediyesi’ne ait Çenesuyu markasını rakip olarak görüp görmediklerine dair soruya ise “Biz özel teşebbüsüz, orası ise belediyeye ait. Bizim makinelerimiz onların makinelerinden çok çok iyi, rakip olarak göremeyiz” dedi. Özelleştirilmesi söz konusu olan Çenesuyu’nu satın almayı düşünüp düşünmediği de sorulan Çiçek, “Kesinlikle düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı. Çiçek, Yuvacık Su’yla ilgili verdiği bilgilerin ardından Kocaelili 15 iş adamı olarak sosyal sorumlulukları gereği Kartepe’ye yapmayı planladıkları yetimhaneden de söz etti.

YETİMHANE YAPACAĞIZ
Çiçek, bu yetimhaneye anne ve babasını yitirmiş Suriyeli çocukları yerleştireceklerini belirterek, “Mamikler, Vitra ve Dünya AVM gibi önemli kuruluşlarının sahipleri ile toplam 15 işadamı bu projeyi hayata geçireceğiz. Suriyeli çocuklar savaş bitip ülkelerine döndüklerinde Türkiye’yi güzel hatırlayacak” dedi. Çiçek, Başiskele’de farklı yatırımlarının da olacağını da belirterek, şunları kaydetti: “TED Koleji’nin karşısında bir arsa satın aldık, buraya benzeri görülmemiş bir konut projesi yapacağız. Düşünün 4. katta bahçeniz ve havuzunuz olacak. Tabii böyle bir proje yapmanız için o ilçenin belediye başkanı çok önemli. Bize güven veren Hüseyin Ayaz. Çünkü projeyi yaptığınız yerin yolunun yapılması ve benzeri çok önemli. Ayaz’a güvendiğimiz için bu ilçede daha çok yatırımımız olacak.”  

FABRİKAYI GEZDİRDİ
Cezmi Çiçek, basın toplantısının ardından basın mensuplarını tek tek uğurladı ardından ise Yuvacık Su’nun tecrübeli müdürü Kerem Işık, bizlere Yuvacık Su Fabrikası’nı gezdirdi. Galoş ve bandana takarak girdiğimiz fabrikada ilk olarak laboratuvar kısmı hakkında bilgi sahibi olduk. Kalite güvence müdürü Bilal Güzel, laboratuvarda “Bu ürün üretilmez” tespiti konulursa o ürününün kesinlikle üretilmediğini, uygun hale gelene kadar testlerin sürdüğünü ifade etti. Laboratuvarla ilgili edindiğimiz bu önemli bilginin ardından Kerem Işık, bizleri damacana dolumu yapılan ve araçlara yüklenen kısma götürerek önemli bilgiler aktardı. İkinci el damacana dolumunun da gerçekleştiği tesiste damacanaların dışı 80 derecede yıkanıyor, iç yıkama da yapıldıktan sonra röntgenden geçirilen damacanalar, araçlara yükleniyor. Bir damacana, 19 litre su alıyor.

BAKTERİ İHTİMALİ SIFIR
Damacana dolum bölümünden çıktıktan sonra ise üst katta bulunan şişe su üretim bölümünü gezdik. Cezmi Çiçek’in anlattığı gibi şişeler şişirmenin ardından saniye hızı ile doluma gidiyor ve kısa sürede paketlenme aşamasına geliyor. Bakterilerin suya bulaşma ihtimalini sıfıra indiren bir teknoloji ile üretilen Yuvacık Su, bizlere o güveni verdi. 4 buçuk dönümlük bir arazi üzerinde, 2 bin metrekare kapalı alana ve bin 500 metrekarelik üretim alanına sahip olan tesiste şimdilik 23 personel çalışıyor. Fabrikada belli başlı yenilikler yaptıklarını dile getiren Kerem Işık, buranın daha da gelişeceğini, üretim arttıkça istihdamın da artacağını sözlerine ekledi. Kocaeli halkı, sağlıklı ve ucuz suyu, bundan böyle Cezmi Çiçek sayesinde Yuvacık Su ile içecek. 
Şişelerin yanında gördüğünüz plastik aparatlar, şişirilerek o şişeleri oluşturuyor. 

Son Güncelleme: 22.01.2016 17:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482