banner598
banner608
29 Ocak 2015 Perşembe 20:51
Yeni TÜRGEV, Yeşilay mı?
banner610

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızının yöneticisi olduğu Yeşilay Derneği’nin, oğlunun yönetiminde olduğu ve bir çok yolsuzluğun yapıldığı iddia edilen TÜRGEV benzeri bir kurum haline getirileceği ve mal varlıklarının yağmalanacağı öne sürüldü.

İktidar yanlısı elektrik şirketlerinin beceriksizliğinin faturasının halka yıkılacağı, bu şirketlere büyük haksız kazançlar yaratılacağı belli olurken, kurulacak Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nin de "Kadro dağıtma üniversitesi" olduğu ifade edildi.

MUHALEFETTEN YENİ TÜRGEV UYARISI

Erdoğan'ın kızının yöneticisi olduğu Yeşilay Derneği'nden yeni bir TÜRGEV yaratıldığı uyarısı yapan muhalefet, elektrik kayıp- kaçak oranlarına ilişkin madde ile de dağıtım ihalelerini alan şirketlere, yasa ile çıkar sağlandığını öne sürüyor. Paketteki; internete, mahkeme kararı olmadan hükümet eliyle sınırlama getiren madde ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi kuran düzenleme de çok eleştirilen başlıklar arasında.

Karşı Gazete'ye konuşan muhalefet temsilcileri;  Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşmelerine başlanan yeni Torba Yasa hakkında dikkat çeken iddialarda bulundu.

“YANDAŞ ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİNE YASAYLA ÇIKAR”

CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin, torba yasa teklifinin 21. maddesi ile özelleştirilen elektrik dağıtım işinde, ihale alan firmalara çıkar sağlandığını iddia etti.

Elektrik Piyasası Kanunu'na eklenen söz konusu geçici maddenin ihale sözleşmelerinin yasa ile değiştirilmesi anlamına geldiğini söyleyen Çetin, "Sözleşme ile yüklenici firmalara sağlanamayan katkı, şimdi Hükümet tarafından kanunla sağlanıyor. Bu durum, ihaleye giren firmalar açısından; ihaleyi kazanan mevcut firmanın korunması ve ona kanunla çıkar sağlanması anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

"KAYIP- KAÇAK BEDELİ, VATANDAŞA YÜKLENECEK"

Çetin, "Kayıp- kaçak risk oranı yüksek diye düşük bedelle ihale aldılar; şimdi halkın üzerine bu kaybı yüklemeyi amaçlıyorlar" sözleriyle düzenlemenin amacının halkın sırtından haksız kazanç sağlanması olduğunu öne sürdü.

"TRAMPA İLE ADRESE TESLİM KAMULAŞTIRMA"

Çetin, torba yasa teklifindeki 10. madde ile de "trampa (değiş- tokuş) usulü ile kamulaştırmanın getirildiği belirtip,  "İstanbul- Maslak'ta, Sarıyer'de, Boğaz'daki bir araziyi, o araziyi kamulaştırarak verip; karşılığında arazinin sahibine muhtemelen dağ başında yer gösterecekler. Tahminimizce  bu düzenlemenin altında Maslak'taki MİT arazisi var. Birilerine adrese belli teslimat var bu maddede, bu maddeden şüpheliyiz" diye konuştu.

"İGDAŞ'I ÖZELLEŞTİRECEKLER"

Madde 11 ile İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi Ticaret ve Sanayi A.Ş'nin (İGDAŞ), özelleştirilmesine zemin hazırlandığını vurgulayan İzzet Çetin, "Kim alacak bu şirketi, merak ediyoruz" yorumu yaptı.

"YEŞİLAY VAKFI İLE YENİ BİR TÜRGEV "

Torba teklifteki 15. madde ise en çok eleştirilen düzenlemelerden. Yeşilay'a vakıf kuran, arazi ve kaynak tahsisi yapan madde için muhalefet "yeni TÜRGEV yaratılıyor" yorumu yapıyor. Yeşilay Derneği yönetiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızı Esra Albayrak'ın ve AKP'ye yakın isimlerin olduğu, kurulacak vakıfta da bu isimlerin söz sahibi olacağı ileri sürülüyor.

Çetin'e göre; tıpkı Bilal Erdoğan'ın yönetiminde olduğu TÜRGEV'e yapıldığı gibi Yeşilay'a da kaynak ve arazi aktarılacak. Çetin'in sözleriyle “Kamu, Yeşilay Vakfı'na sponsor olacak. Kamu eliyle bu vakfa aktarım yapılacak!"

”TORBA YASA, YEŞİLAY İÇİN HAZIRLANDI"

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal ise,  torba yasa teklifinin öncelikli olarak Yeşilay Vakfı için hazırlandığını öne sürdü. "Yeşilay Vakfı'nın kuruluş ilanı 18 Ocak'ta Resmi Gazete'de yayımlandı, hemen ertesinde 19 Ocak'ta bu teklif Meclis'e geldi" diyen Günal sözlerini şöyle sürdürdü: "Vakfın mütevelli heyetinde, Yeşilay Derneği var. Dernekte Erdoğan'ın kızı Esra Albayrak ve AKP'ye yakın isimler var. Yeşilay'ın Genel Kurulu'nda, malvarlıklarını satma izni istemişler ve kavga çıkmış zaten. Bir taraftan malvarlıklarını satacaksın, sonra kamudan yeni tahsis istiyorsun. Kime, kaça vereceksin, hangi rantı yaratacaksın. Bu torbaların Kızılay ve Yeşilay için çıkarıldığı ortada. Kızılay Vakfı niye kurmuyorsun?"

KADRO DAĞITMAK İÇİN ÜNİVERSİTE

Daha önce Genel Kurul aşamasında geri çekilen ancak torba teklif ile yine gündeme gelen Sağlık Bilimleri Üniversitesi kurulmasını da eleştiren Günal, "Kadro vermeyi bahane ederek yeni üniversite kuruyorlar. Böyle bir ortamda kime kadro verecekler, belli değil. Mütevelli heyet zaten bakan ve adamlarından oluşuyor, rektörü de bu heyet seçecek. O zaman her bakanlık, kendi üniversitesini kursun. Pilot takım uygulaması gibi. Kadro alınması için istediklerini buraya götürecekler, sonra geri alacaklar. Sağlık Bakanlığı, kendi eliyle kadro dağıtacak. Kendilerine bağlı düzen kuruyorlar" değerlendirmesini yaptı.

"HEM RANT, HEM HUKUKSUZLUK PAKETİ"

Mahkeme kararı olmadan, hükümet talebiyle internet kısıtlaması getirilecek maddeyi de eleştiren Günal, "Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği düzenlemeyi, tekrar getiriyorlar. Hukuksuzluk örneği, torbanın içinde hem rant hem hukuksuzluk var" dedi. Yeşilay'a sağlanacak arazi ve kaynağın sadece bazı kesimlere yönelik olduğunu iddia eden Günal, "Yeşilay'ın taşra örgütünde, şube  genel kurullarında  AKP örgütleri, kadın kolları var, burada örgütleniyorlar" diye konuştu.

Günal, elektrikteki kayıp-kaçak bedeliyle ilgili ise, “Özelleştirme ihalelerini alan şirketleri, temize çıkarmaya çalışıyorlar. Abdullah Tivnikli'nin açıklaması vardı, 'Ben vazgeçeceğim Devlet el atsın' demişti. Kayıp kaçak bedeli için verdikleri hedefi tutturamıyorlar, yeni bir sistem getirecekler.Sadece Tivnikli düzenlemesi değil; hem kendi şirketini kurtar, hem para ödemek istemeyen  bölge halkına taviz ver, hem de hepsini vatandaşa yükle. Olayın özü budur” dedi.

 

Kaynak: Karşı Gazete- Burcu Evren Oral

 

 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner482