banner608
banner597
banner609
01 Eylül 2016 Perşembe 11:47
“Yargı içinde FETÖ titizlikle temizlenmelidir”
Yeni adli yılın açılışı sebile Kocaeli Barosu’na bağlı avukatlar, Atatürk heykeline çelenk koydu. Burada bir konuşma yapan Kocaeli Barosu Başkanı Sertif Gökçe, ethullahçı Terör Örgütü olmak üzere bu tür örgütlerle ilişkisi yada irtibatlı olan bütün memurların titizlikle tespit edilerek yasal sürecin derhal başlatılması ve hukuk çerçevesinde sürecin sonuçlandırılması gerekmektedir” dedi.

Demokratik hukuk devletinin tüm erklerini ortadan kaldırmaya yönelik olarak 15 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen hain ve terörist darbe teşebbüsünü lanetleyerek başladığ Konuşmada Gökçe; “Bu hain kalkışma sırasında şehit düşen askerlerimize, polislerimize, güvenlik kuvvetlerimize ve tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara da şifalar diliyoruz. Yine, son dönemde sürekli olarak ülkemizin farklı illerinde meydana gelen terör saldırılarını da lanetliyor, bu saldırılar sonucunda şehit olan askerlerimize, polislerimize, güvenlik güçlerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara da şifalar diliyoruz” dedi.

Avukatlar olarak her zaman demokratik hukuk devletinin bütün unsurlarıyla sonsuza dek yaşaması için azim ve kararlılıkla çalışacaklarını söyleyen Kocaeli Barosu Başkanı Sertif Gökçe konuşmasına şöyle devam etti;  “Hukuk devleti, siyasal ve yargı sistemini, hukukun üstünlüğü ilkesine göre biçimlendirmiş devlettir. Hukuk devletinde kuvvetler ayrılığı özümsenmiş, temel hak ve özgürlükler anayasal koruma altına alınmıştır. Hukuk devleti, ancak hukukun üstünlüğüne inanan, devleti ve milleti için hukuk çerçevesinde görevini yerine getiren, hiçbir zümre yada unsurla irtibatlı olmayan devlet memurları eliyle mümkündür. Bu bağlamda, görevi, mevki, makamı ne olursa olsun, başta Fethullahçı Terör Örgütü olmak üzere bu tür örgütlerle ilişkisi yada irtibatlı olan bütün memurların titizlikle tespit edilerek yasal sürecin derhal başlatılması ve hukuk çerçevesinde sürecin sonuçlandırılması gerekmektedir.”

Yeni Anayasa çalışmalarının başlatılması, üniversitelerin, baroların, sendikaların, sivil toplum kuruluşlarının görüşleri alınmak suretiyle ülkemizin ihtiyacı olan yeni Anayasanın bir an önce hayata geçirilmesi gerekliliğini söyleyen Gökçe; “Yeni Anayasa ile kuvvetler ayrılığı prensibinin tam işlediği, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının sağlandığı, bireysel hak ve özgürlüklerin tam korunduğu çağdaş, demokratik, hukuk devletine uygun yasal düzenlemeler mutlaka hayata geçirilmelidir. Yapılacak yeni Anayasada HSYK yeniden yapılandırılmalı, Hakimler Kurulu ve Savcılar Kurulu olarak ikiye ayrılmalı, ayrıca bu kurullar, herhangi bir grup veya zümrenin tahakkümüne neden olmayacak şekilde  katılımcı bir anlayışla yeniden dizayn edilmelidir.”

Kocaeli Barosu Başkanı Sertif Gökçe’nin açıklamasına şu huşulara dikkat çekti;
“Hakimler Kurulu ve Savcılar Kurulu’nun yapılanması ve işleyişinde yürütme organının etkisi tamamen ortadan kaldırılmalı, bu suretle Hakimlerin ve Cumhuriyet Savcılarının bağımsızlığı teminat altına alınmalıdır. 
 Hakim ve Cumhuriyet Savcılarının mesleğe kabulünde, liyakat ve ehliyet en önemli kriter olmalıdır. siyaset, ideoloji, din, inanç ve benzeri kriterler asla referans olarak kabul edilmemeli. Bunun yanında, Hakim ve Cumhuriyet Savcıları, mesleğinde en az 5 yılını tamamlamış avukatlar arasından seçilmeli, yargıda mesleki tecrübe ve birikim eksikliği giderilmelidir. 
 Yargı bağımsızlığının unsurlarından biri de, bağımsız savunmadır. Savunması kısıtlanan, baskılanan, görevini yerine getiremez hale konulan yargının bağımsız olduğundan söz edilemez. 
 Bu bağlamda, savunma görevini üstlenen meslektaşlarımızın yargılamaya konu suç ve şüphelilerle özdeşleştirilmeden, savunma görevini özgürce yapmaları, gerçek anlamda adaletin ortaya çıkması için vazgeçilmez bir gerekliliktir. Bu nedenle, soruşturma ve kovuşturmalarda avukatları zayıf düşürecek, savunma görevinde endişeye sevk edecek ve savunma görevini gereği gibi yerine getirememesine neden olacak hukuka aykırı uygulamalardan titizlikle kaçınılması gerekmektedir. 
 Ayrıca, bağımsız savunmanın, yargının asli unsuru olduğunun pekiştirilmesi amacıyla, Avukatlık mesleğinin yeni Anayasa’nın yargı bölümünde düzenlenmesi gerekmektedir.
 Yargının bağımsız ve tarafsız olduğu kadar vatandaşlarımızın yargıya kolaylıkla erişmesi ve yargılamanın hızlı ve adil yapılması da son derece önemlidir. Bu gün yargının ağır iş yükü altında ezildiğini, uzun süren ve sonuçlanamayan davalar sebebiyle yargıya olan güvenin azaldığını üzülerek gözlemliyoruz.
 “Geciken Adalet, Adalet Değildir” düşüncesiyle, Hakim ve Cumhuriyet Savcısı açığının acilen kapatılması ve her hukuki sorunun hakim ve savcının önüne gelmesini engelleyecek, Barolar eliyle ve avukatlar aracılığıyla yürütülen uzlaşma ve arabuluculuk gibi alternatif uyuşmazlık çözüm yollarının daha etkin hale getirilmesi gerekmektedir. 
 Yine, gözaltına alma ve tutuklamanın geçici tedbirler olduğunu, aslolanın tutuksuz yargılama olduğunu,  Bu nedenle gerekli ve zorunlu olmadığı sürece gözaltı ve tutuklama tedbirine başvurulmaması gerektiğini vurgulamak istiyoruz.”

Son Güncelleme: 02.09.2016 10:42
Anahtar Kelimeler:
Kocaeliİzmit
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Umut 2016-09-02 00:52:33

Siyaset ne Zaman fetö den temizlenecek acaba benim asıl merak ettiğim soru bu ???????????

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482