banner608
banner597
banner609
22 Haziran 2016 Çarşamba 10:49
Yanarım yanarım solcunun cahiline yanarım….
banner610
Hayat soldan bakmak kolay iş değildir. En başında akıllı olacaksın. Solcu adam kendini kullandırtmaz, kuyrukçuluk yapmaz. Beslendiği ideolojiyi öğrenmek için okur, araştırır, tartışır sürekli öğrenmek için çaba sarf eder. Yaşadığı sorunları çözmek için kafa yorar. Halka dayanır ve halkla birlik olur. Ama en önemlisi “Vatansız solcu olmaz”


Vatansızlaşan Solcular, Sol değerleri de yitir, kimliksizleşir ve en sonunda kendini emperyalizmin kucağında bulur. Ve bugün yaşadığımız süreçte olduğu gibi emperyalizmin stratejik piyonu olan PKK’ya yamanır. Vatansızlaşma yolculuğu, varacağı yere varır, karşıdevrimciliğe ulaşır.

Yaşadığımız sürecin önemli olaylarından biri de şudur: Emperyalizme karşı mevzilenmeyen sol örgütler, silindiler ya da bölücülüğe yamandılar.

Türkiye’de vatansız ve kimliksiz Solculuğu temsil eden partiler ve örgütler, niçin silindiler ya da PKK’ya yamandılar?
Çünkü Solun çağımızdaki biricik mevzisi olan vatanı ve milleti terk ettiler. Bir devrimle ülkemizi vatan yapan ve milletimizi oluşturan Kemalist Devrime karşı cephe kurdular.

1960’lı yılları hatırlayalım: Sol demek bağımsızlık demekti. Emperyalizme karşı mücadele bayrağı Solun elindeydi.
Arkada kalan elli yılda Solun bir kesimi, sosyalizm için mücadeleyi, sistemin efendilerinin dayatması sonucu bağımsızlığa sırt çevirmek olarak yorumladı ve kapitalizmin kucağına oturdu.


Bir kesim ise, PKK’nın kuyruğuna yapıştı ve bölücülük üzerinden vatansızlaştı, hatta vatan ve millet düşmanı konumlara yuvarlandı.

Kemalist Devrime düşmanlık da, kimi Sol örgütleri tarih üzerinden emperyalizmin mevzilerine çekti.
Vatansız “Solcu”, emperyalizmin “Solcusu” oldu ve aşırı sağcı mevzilere yerleşti.


Bugün geldiğimiz noktaya baktığımız kimin nerede durduğu açık açık belli. Liboşların ve cemaatin öve öve bitiremediği Can Dündar PKK’nın yayın organı Özgür Gündem Gazetesi’nde sözüm ona dayanışma içinde. Abdullah Öcalan’ın resmini altında poz vermekten utanmıyor.


EMEP, HTKP, ÖDP gibi partiler ve KESK’e bağlı çok sayıda sendika PKK’nın kuyrukçuluğunu yapıyor. HDP’yi saymaya bile gerek yok,  ne olduğu herkesin malumu.


HDP’yi solcu diye diye kakalamaya çalışanlara gelsin yazının bu bölümü de. Gerçekten HDP solcu bir parti mi?
Solculuğun birinci şartı, ülkesinin bağımsızlığını savunmak, emperyalizme karşı olmaktır. HDP’nin ağzında hiç böyle bir şey duydunuz mu?


Solculuk, sadece ortaçağ kurumları olduğu için değil, emekçi sınıf ve tabakaları sömürüden, baskıdan kurtarmak, mülksüzleri mülk sahibi yapmak, ortak mülkiyeti büyütmek için de ağalığa ve aşiret ilişkilerine karşı çıkar. HDP’nin programlarında, kongre kararlarında, HDP’nin seçim bildirgelerinde, böyle bir amaç göremezsiniz. Neredeyse bütün milletvekillerinin toprak ağası olmasının anlamını düşündünüz mü?


Bir HDP sözcüsünden toprak ağalığına karşı bir söz duydunuz mu, toprak reformundan bahsettiğini işittiniz mi? Bırakalım toprak reformunu, köylüyü ayakta tutan kurumlar satılıp kapatılırken, zirai donatım kurumları, süt enstitüleri, yem ve gübre fabrikaları kapanırken, pancar ve tütün üreticisi toprağından sürülürken, ürünlerine yasak gelirken, kimin yanındaydı HDP? 


HDP için işçinin anlamı ne? Özelleştirmelerin Doğu ve Güneydoğu’da taş taş üstünde bırakmamış olmasına rağmen, HDP’nin özelleştirmelere neden karşı çıkmadı? 


Bırakalım önceki dönemleri, AKP döneminde işçiye zulmün hangisine karşı çıktı HDP? Köy Hizmetleri kapatılırken mi, işçiler 4/C’ye sürülürken mi, denetimli serbestliğe mi, mezarda emekliliğe mi, toplum yararına çalışma köleliğine mi?


Siz hala HDP’yi solcu sanıyorsanız bir kez daha düşünün!


Ve CHP, maalesef CHP… Bugün CHP’de bazı güçler tarafından PKK’nın kucağına oturtulmaya çalışılıyor. Bunu için çok kafa yormaya da gerek yok. Eğer sende vatansızlaşırsan bu noktaya gelirsin, bundan kaçarın yok. İçi boş barış ve özgürlük lafların eğer senin gerçek ideolojin olan Kemalizm ile bağdaşmazsa gideceğin yer işte orası. Sen bayrağındaki 6 oku unutursan, Atatürk’ü unutursan tarih seni affetmez ve affetmeyecek de…


Gidelim biraz geçmişe, çözüm süreci yıllarında CHP neden AKP’yi destekledi? Şimdi bas bas bağırıyor Kılıçdaroğlu, “bu silahlar, bu bombalar çözüm sürecinde kentlere yığıldı diye”… Haklı elbet ama adama sormazlar mı, neden o zaman sesin çıkmadı, neden çözüm sürecine karşı çıkmadın? Habur’dan giren PKK’lıların karşılanması rezilliğine neden bir şey demedin? Çözüm süreci için “ben daha iyi yaparım” yarışına girdin. CHP akıl almaz politik yanlışlarla halk nazarında çok büyük itibar kaybetti. Bugün şehit cenazelerinde yaşanan olayların altında öyle provokasyon falanda aramayın. CHP maalesef kendi etti kendi buluyor.


Bugün geldiğimiz süreçte AKP bile doğru yerde mevzilenmeye çalışırken, cemaat ve PKK konusunda etkin bir mücadeleye girmişken bizim solcular hala “AKP ne derse yanlış” mantığını içinde eziliyor. Bu kafayla daha çok ezilecekler.


En başında dediğimiz gibi, “önce vatan”. Vatansız solcu kendinin Emperyalizmin kucağında bulur…

Son Güncelleme: 23.06.2016 11:08
Anahtar Kelimeler:
Kocaeliİzmit
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482