banner608
banner597
banner609
03 Mayıs 2016 Salı 16:02
Yalnızca Barışa Tarafız Heyeti Yurda Döndü
banner610

 

Tiflis Ivana Javakhishvili Devlet Üniversitesi Rektörü Darejen TVALTVADZE'nin, Yalnızca Barışa Tarafız Konsey Başkanlığı'na daveti üzerine Konsey Başkanı Vedat ÇALIK'ın Küratörlüğünde oluşturulan 20 Kişilik akademisyen ve sanatçı heyeti yurda döndü.

 

SEMPOZYUM VE ÇALIŞTAY GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

 Tiflis Ivana Javakhishvili Devlet Üniversitesi ve Yalnızca Barışa Tarafız Konseyi işbirliği ile gerçekleştirilen, '' 3. Uluslararası Sürdürülebilir Yalnızca Barışa Tarafız Doğa - Sanat - Barış Sempozyum ve Çalıştayı'' kapsamın da Gürcü ve Türk Akademisyen Sanatçılar Tiflis Üniversitesi Konferans Salonu'nda ortak sempozyum gerçekleştirdiler. 30 Akademisyen panelistin konuşmacı olarak katıldığı sempozyum halka açık olarak 2 gün sürdü.

 

 

‘BARIŞ VE SEVGİ DOLU DÜNYA’

Sempozyumda açılış konuşmasını gerçekleştiren Vedat Çalık “Devlet Üniversitesi işbirliğinde bugün, Üçüncüsünü düzenlediğimiz , ‘ 3. Uluslararası Yalnızca Barışa Tarafız Doğa – Sanat- Barış Sempozyum ve Çalıştayımıza hepiniz hoşgeldiniz, şeref verdiniz. Uluslararası Yalnızca Barışa Tarafız Konseyi olarak, son iki yıldır gerçekleştirdiğimiz ve her 20 Aralık – 05 Ocak tarih aralığın da ( Bir yıl biter , yeni bir yıla girerken ) tekrarlamak arzusun da olduğumuz 50 ülke de eşzamanlı olarak gerçekleştirilen Yalnızca Barışa Tarafız Sergilerimizde ki  gayemizi sizlerle paylaşmak isterim.Bu yolda yaptığımız çalışmalarımız ve çabalarımız , Anadolu topraklarının gen hafızasında bulunan Barış ve Hoşgörü felsefesinden yola çıkarak tüm dünya halkları ile, Irk –Din – Dil – Mezhep gözetmeksizin hiçbir şeyde ayrım yapmadan , birleşim ruhu ile el ele vererek, yarınlara barış ve sevgi dolu bir dünya hediye etmektir. Sanıyorum insanlık bilincine ulaşmış herkesin düşüncesi aynı çizgidedir.

 

‘HİÇBİR DÖNEMDE SEVGİ VE BARIŞA BU DENLİ İHTİYAÇ DUYULMADI’

Zaman en büyük öğretmendir ve o yaşam boyu insana çok şey öğretir ve kazandırır. İnanıyoruz ki insanlık çok yakın gelecekte yaptığı hataların bilincine vararak dünyasından özür dileyebilecek duruma gelecektir. Ancak şu an dünyamızın değişik kesimlerinde yaşanan kaoslar ile acı çeken insanlık , ürettiği negatif düşünceler ile daha da bunalıma düşerken , devreye aldığı bu olumsuz yansımalarının etki alanlarının nerelere kadar ulaşacağının henüz idrakinden yoksundur. Altı yıl önce Yalnızca Barışa Tarafız Konseyimizin kurulduğu ilk gün sözünü ettiğimiz ‘’ Dünya Barışını Anadolu Topraklarından Başlatıyoruz ‘’ sloganı ile devreye aldığımız bu evrensel çağrımıza, yarınlarda yeryüzünün herkesiminde Ulusal ve Milli Bayramlar gibi evrensellik kazandırarak sahip çıkılıncaya kadar her yıl bizler Yalnızca Barışa Tarafız Konseyi olarak , gücümüz yettiği nispette bu çalışmalarımızı devam ettirme kararlılığından bir an olsun vazgeçmeyeceğiz.


 

‘KONSEY OLARAK YÜRÜYORUZ’

Aslında bu barış çağrısı Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kurucusu M.K Atatürk’ümüzün Çağrısıdır ve o büyük deha , bu çağrı mesajını dünyaya ilk defa  ‘YURTTA BARIŞ CİHANDA BARIŞ ‘ sözcüğü ile ilan etmiştir ve bizler kurucu önderimizden aldığımız bu asil mirası yarınlara taşımaya kararlı bir konsey olarak bu yolda yürümekteyiz'' sözleriyle duygularını ifade etti. Konsey Başkanı Vedat Çalık'ın ardından kürsüye davet edilen Tiflis Üniversitesi Rektörü Drajen Tvaltvadze Türk bilim ve sanat insanlarını Tiflis Üniversite'nde ağırlamaktan büyük onur duyduğunu dile getirerek başladığı konuşmasında iki ülke arasında barış ve hoşgörü mesajları verdi.

 

 WORKSHOP VE SERGİ AÇILIŞ GALASI

 

 Programın bir diğer etabı olan sanat çalıştayı  Türk ve Gürcü sanatçıların birlikte gerçekleştirdikleri workshop ile devam etti. Çalıştay sonrası Tiflis Üniversitesi Galeri'nde geniş katılımlı sergi açılış galası gerçekleştirildi. Sergi açılış galasını Üniversite'nin Güzel Sanatlar Fakültesi Bölüm Başkanı Levan SILAGADZE ile birlikte Konsey başkan yardımcısı Fatma GEDİKSİZ birlikte açtı. Türk sonrası Türk sanatçılar eserlerini Tiflis Devlet Üniversitesi Müzesi'ne bağışladılar ve Türk sanatçıların bu jesti karşısında Üniversite Rektörlüğü teşekkür sertifikası takdim ederek sanatçılarımızı onurlandırdılar.

 

TÜRK HEYETİ ONURUNA GÜRCÜ HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ

 

Programın ikinci günü  '' Doğa - Sanat ve Barış Sempozyumu''nun tamamlanmasının ardından Üniversite Rektörlüğü Türk heyetine süpriz bir duyuru yaptı. Tiflis Devlet Üniversitesinin 80 kişilik halk dansları topluluğu Yalnızca Barışa Tarafız Konsey sanatçılarının onuruna Üniversite konser salonlarında yaklaşık 2 saatlik Gürcü halk danslarını gösterimi sundular.

 

TÜRK HEYETİNDEN PASKALYA JESTİ.

 

 Hristiyan alemi için en eski ve en önemli bayramlarından biri olan ve Hz İsa peygamberin çarmığa gerildikten 3 gün sonra yeniden dirildiğine inanılan Paskalya Bayramı, tesadüfen Doğa - Sanat ve Barış sempozyumu ile aynı tarihe denk geldi. Türkiyeden gelen akademisyen sanatçılar bir hoşgörü örneği göstererek Gürcistanlı meslektaşlarının paskalya yortusunu kutladılar. Türk ve Gürcü sanatçılar şehrin her yerinden görülen 15 bin kişi kapasiteli ve 84 metre yüksekliği bulunan Samebela Klisesi'nde Paskalya yortusunu birlikte izleyerek yumurta boyadılar. Türk sanatçılarının Paskalya yortusu karşısında gösterdikleri hoşgörülü yaklaşım dini değerlerine çok büyük bir inanış ile bağlı oldukları bilinen Gürcistanlılar tarafından takdirle karşılandı.

 

PANOROMİK ŞEHİR TURU

 

 Üniversite rektörlüğü tarafından görevlendirilen 4 kişilik rehber ve tercüman ekibi Türk heyetine panoramik şehir turu gerçekleştirerek Türk heyetine Gürcistan'ın turizm kentlerini gezdirdiler. Profosyonel rehber ve çevirmenler tarafınca Tiflis başta olmak üzere Gürcistan'ın doğusunda Kahati bölgesinde bulunan ve aşıklar şehri olarak da bilinen Siğnaği kenti ile aynı kentte bulunan Azize Nino Manastırı Türk heyeti tarafından büyük bir beğeni topladı. Panoramik şehir turu kapsamında tüm kliseler, kervansaraylar müze ve sanat galerileri gezildi.

 

KONSEY BAŞKANI VEDAT ÇALIK'A 3 BARIŞ ÖDÜLÜ

 

 Doğa - Sanat ve Barış kapsamında düzenlenen organizasyon da Uluslararası Yalnızca Barışa Tarafız Konseyi Başkanı Vedat ÇALIK üç alan da  Barış ödülüne layık görüldü.

Konseyin Doğa için gerçekleştirdiği çalışmaları Uluslararası Sanat ve Sanatçılar Derneği tarafından plaket ile ödüllendirilirken , Konseyin sanat alanın da gerçekleştirdiği çalışmaları Tiflis Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Bölüm Başkanı Levan SVATGAZE tarafından plaket ile ödüllendirildi. Konseyin Dünya barışı üzerine gerçekleştirdiği çalışmalar için Tiflis Üniversitesi Rektörü Darejen TVALTVADZE konsey başkanı Vedat ÇALIK'a üzerinfe Üniversitenin logosu ile birlikte Gürcistan ve Türk bayraklarının birlikte yer aldığı altın kaplama plaket hediye etti.Uluslararası Yalnızca Barışa Tarafız Konseyi ile Tiflis Ivana Javakhvili Devlet Üniversitesi işbirli ile gerçekleştirilen Doğa- Sanat ve Barış Sempozyumu ileri tarihlerde Kocaeli'nde gerçekleştirilecek.

Son Güncelleme: 04.05.2016 10:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482