banner598
banner608
04 Ocak 2016 Pazartesi 14:10
Yalan beyan iddiası!
banner610
İzmit sahilinde faaliyet gösteren, Nuri Güney’in sahibi olduğu Godak Gıda Mad. Petrol Ür. Dağ Nak. ve Tic. Ltd. Şirketi’nin işlettiği Marina Cafe’nin ruhsatta kendisi için ayrılan 581 metrekarelik yerin dışında 250 metrekare sundurma ve 1000 metrekare açık alan olmak üzere 1250 metrekarelik Hazine’ye ait araziyi işgal ettiğine dair bilgiler daha önce gazetemizde yer almıştı. Konuyu gündeme taşıyan ise MHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Nazif Tannur’du.


FAZLA YER KULLANDI 
Büyükşehir Belediyesi’nin yan iştiraklerinden olan Belde A.Ş. tarafından AKP İl Yönetim Kurulu Üyesi Nuri Güney’e kiralanan ve ruhsatta 581 metrekarelik alanın kat be kat dışına çıkan Marina Cafe hakkında şikayette bulunan Nazif Tannur’a, Defterdarlık Milli Emlak Daire Başkanlığı İzmit Emlak Müdürlüğü adına Kocaeli Vali Yardımcısı Şükrü Çakır’dan yazılı cevap verilmişti. Cevapta Marina’ya kesilen ecrimisil cezalarından söz edilmiş ve bu cezaların ödenmediği bildirilmişti.CEZA KESİLDİ
Cevap yazısında kesilen cezalar şu şekilde duyurulmuştu: “17 Ağustos 2012 tarihinde idaremiz personellerince taşınmazın mahallinde yapılan tespit neticesinde, söz konusu taşınmazın 1850 metrekaresinin (600 metrekare çelik kontrüksiyon yapı, 250 metrekare sundurma alan ve 1000 metrekare beton zemin) çay bahçesi yapılmak suretiyle fuzuli işgalinden 29 Aralık 2011 - 17 Ağustos 2012 tarihlerini kapsayan dönem için 35 bin 458 lira 33 kuruş ceza kesildi.

 


VERGİ DAİRESİ
200 metrekaresi üzerinde (sahil yürüyüş yolu üzerine masa, sandalye koydurmak suretiyle) çay bahçesi yapılmak suretiyle fuzulen işgalinden dolayı 1 Haziran 2012 – 17 Ağustos 2012 tarihlerini kapsayan dönem için bin 283 lira 33 kuruş ecrimisil bedeli, Godak Gıda adına tahakkuk ettirilmiş, söz konusu ecrimisil ihbarnameleri, 5 Eylül 2012 tarihinde ilgilisine tebliğ edilmiştir. Ancak ilgilisi tarafından süresi içinde ödenmeyen, itiraz edilmeyen ve dava konusu yapılmayan ecrimisil bedelleri, 6183 sayılı kanun hükümleri uyarınca tahsil edilmek üzere Acısu Vergi Dairesi’ne intikal ettirilmiştir.”

 
DAVA AÇILDI DENDİ
Cevap yazısının son kısmında dikkat çeken ise “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden alınan 28 Ağustos 2012 tarih 72262-2 sayılı yazıda, kiraya verilen taşınmazın da içinde bulunduğu eski Seka iskelesi ile Sabancı Kültür Merkezi arasında bulunan 118 bin 037 metrekare yüzölçümlü dolgu alanın devri için Kocaeli 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 2012/40 esas sayılı dosyasında dava açılmış olduğundan bu aşamada bahse konu taşınmaz ile ilgili bir işlem yapılamayacağı bildirilmiştir” ifadeleri olmuştu.


GÜNEY VE İPŞİRLİOĞLU
Konuyla ilgili gazetemize konuşan Nazif Tannur, ecrimisil cezalarının, 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın öncesinde kesildiğini belirterek, “Bu paraların tahsil edilmesi gerekiyor. Ben şikayette bulunmasam Milli Emlak görevini yapmayacak, bu cezalar da kesilmeyecekti. Bu açılan dava Nuri Güney’i kurtarma operasyonundan başka bir şey değil” demişti. Öte yandan belirtilen dava süreci devam ederken Büyükşehir’in yan iştiraklerinden Sekapark A.Ş. yine AKP İl Yöneticisi Mehmet İpşiroğlu’na ihaleyle eski Antik Pub’ın yerini kiralamıştı. 


TÖRENLE AÇILMIŞTI
 Beyaz Yalı adı verilen bu kafeterya, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, milletvekilleri ve çok sayıda partilinin katılımıyla açılmıştı. Yani Milli Emlak’a ait olan bir yer, kaçak konumunda olan bir yer görkemli bir törenle açılmıştı. Tüm bu yaşananların ardından Nazif Tannur’dan şok bir iddia geldi. Milli Emlak tarafından gönderilen, altında vali yardımcısının imzasının bulunduğu belgenin sahte olduğu öne sürüldü. Tannur, davanın seyrini öğrenmek üzere gittiği adliyede büyük bir şokla karşılaştı. Kendisine gönderilen belgede yer alan 2012/40 esas sayılı dosyada, böyle bir davanın görünmediğini öğrendi. 


TAHSİS EDİLEMEDİ
Skandal iddia ile ilgili gazetemize konuşan Tannur, şunları söyledi: “MHP İzmit İlçe Başkan Yardımcısı iken İzmit Marina Cafe’yle ilgili 08.07.2013 yılında dilekçe verdim. Dilekçe verdikten sonra Milli Emlak Müdürlüğü personeli kafeye gitti yerinde inceleme yaptı. Milli Emlak ve Defterdarlık elemanlarının incelemesi sonucu 250 metrekare sundurma, 650 metrekare kaçak çelik konstrüksiyon inşaat ve 1000 metre de beton atıldığı belgelendi. AK Parti İl Başkan Yardımcısı ve Kodak Gıda ortağı Nuri Güney’e ecrimisil cezası kesildi ancak bu para tahsis edilemedi. 


DAVA GEREKÇE EDİLDİ
Tahsil edemeyince de Acısu Vergi Dairesi’ne havale edildi konu. Konu Acısu Vergi Dairesi’ne havale edilirken arkasına da bir not da ilave etti. Not şu şekildeydi: ‘Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden alınan 28.08-2012 tarih 72262/2 sayılı yazıda kiraya verilen taşınmazın da içinde bulunduğu eski Seka iskelesi ile Sabancı Kültür Merkezi arasında bulunan 118 bin 037 metrekare yüzölçümlü dolgu alanın devri için Kocaeli 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 2012/40 esas sayılı dosyasında dava açılmış olduğundan, bu dava aşamasında bahse konu taşınmaz ile ilgili işlem yapılamayacağı tarafıma bildirilmiştir.’


ŞÜKRÜ ÇAKIR İMZALI
Bu notun bulunduğu belge Kocaeli Vali Yardımcısı Şükrü Çakır’ın imzasını taşıyordu. Öte yandan iddia olunan davada belirtilen Seka iskelesi ile Sabancı Kültür Merkezi içindeki alanın devri tamamlanmadan AKP İl Yöneticisi Mehmet İpşiroğlu’na Antik Pub’ın yerini kiraladılar. Şikayette bulundum ve Büyükşehir’e, bana verilen cevapta yer alan 2012/40 esas sayılı dosyayı gösterdim, bu dava süreci devam ederken nasıl burayı ihaleye çıkarabildiklerini sordum. Avukatım aracılığı ile Kocaeli 1. Asliye Mahkemesi’nde 2012/40 esas sayılı dosyayı incelettim. Ve Büyükşehir Belediyesi ile Kocaeli Milli Emlak Müdürlüğü’nce mahkemeye verilmiş bir dosya olmadığı ortaya çıktı. 2012/40 esas sayılı dosya bir şahıs üzerine görülüyor.


UMARIM İSPATLARLAR
Bunu öğrendikten sonra Kocaeli Defterdarlık ve Milli Emlak Müdürlüğü’ne bir yazı yazarak ‘bu mahkeme sonucu nedir, bu mahkemenin doğru olup olmadığını bana belgeleyin, belgenin sonucunu bekliyorum’ dedim. Ama eminim ki 2012/40 sayılı mahkeme dosyası kanunsuz ve usulsüzdür. Benim doğrulara ulaşmama engel olmak ve AK Parti İl Başkan Yardımcısı ve Kodak Gıda’nın ortağı Nuri Güney’i koruyup kanunsuzluğun ve usulsüzlüğün üstünü kapatmak için yapıldığını 2012/40 esaslı dosyanın doğru çıkmaması ile fark ettim. İnşallah Defterdarlık ve Milli Emlak Müdürlüğü, 2012/40 esas sayılı dosyanın doğru olduğunu, kandırmaca ve yalan belge sunmak olmadığını ispatlar. 


YARGIYA TAŞIYACAĞIM
Önümüzdeki günlerde bu belgeyi bekliyorum. Bu arada AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ı göreve davet ediyorum. Görüldüğü gibi iki il başkan yardımcısı Nuri Güney ve Mehmet İspirlioğlu mahkeme kararı olan yerde mekan işletiyor. Devirler olmadıysa bu usulsüzlükler ve kanunsuzluklar nasıl yapıldı? Kocaeli’nin en güvenilir makamı Kocaeli Valiliğinin vali yardımcısı Şükrü Çakır’ın imzasını taşıyan belge ile bu 2012/40 esas sayılı dosyanın sahte ve ya olmadığını öğrenmiş bulunuyorum. Bu konuyu Defterdarlık ve Milli Emlak Müdürlüğü’ne yazı yazdım. Bu yazıma verilecek cevapta doğru belgeleri çıkartamazlarsa ben bu olayı ve sahteciliği yargıya taşıyacağımın bilinmesini istiyorum. AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ı da kirli siyasetin olmaması için gerekenleri yapması konusunda göreve davet ediyorum.


Son Güncelleme: 04.01.2016 15:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482