banner608
banner597
banner609
29 Haziran 2014 Pazar 11:07
Valilikten, belediyelere uyarı geldi
banner610

Kocaeli Valiliği’nden 24 Haziran tarihinde yayınlanan genelgeyle Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri mevzuata uygun personel çalıştırılmasıyla ilgili olarak genelge yayınlandı.

Kocaeli Valiliği’nin ‘Mevzuatlara Uygun Personel Çalıştırılması’ başlığı ile yayınladığı 6702 sayılı genelgede, Bazı belediyelerin hizmet alımı suretiyle alınan personele çeşitli unvanlar vererek çalıştırıldığı duyumları aldıkları ve bununda Anayasa’nın ilgili kanunlarına aykırı olduğuna değinildi.  Valilik genelgesinde ise şu ayrıntılara yer verildi;

KANUNA UYGUN PERSONEL ÇALIŞTIRIN

“Bazı belediyelerimizin hizmet alımı suretiyle aldıkları personele unvanlar vererek çalıştırdıkları konusunda Valiliğimize bilgiler gelmektedir. Hizmet alımı şeklinde çalıştırılan personelin  bu şekilde görevlendirilmesi Anayasa’nın 128., 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4.,5 ve 4737 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 4. Maddelerine aykırılık teşkil ettiği değerlendirilmektedir.

Anayasa’nın 128. Maddesinde “Devletin kamu iktisadi teşebbüsleri ve diğer kamu tüzel kişiliklerinin genel idare esaslarına göre yürütmekle yükümlü oldukları, kamu hizmetlerinin gerektirdiği asliye ve sürekli görevler memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle görülür”

657 sayılı Devlet Memurlar Kanunu’nun 4. Maddesinde “Kamu hizmetleri memurlar, sözleşmeli personel, geçici personel ve işçiler eliyle gördürülür” ve 5. Maddesinde “Bu kanuna tabi kurumlar 4. Maddede yazılı, dört istihdam şekli dışında çalıştıramazlar”

4737 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 4. Maddesinde “Hizmet: bakım ve onarım, taşıma, haberleşme, sigorta, araştırma, geliştirme, muhasebe, piyasa araştırması, anket, danışmanlık, tanıtım, basın ve yayın, temizlik, yemek hazırlama ve dağıtım, toplantı, organizasyon, sergileme, koruma ve güvenlik, mesleki eğitim, fotoğraf,  film, fikri ve güzel sanat, bilgisayar sistemlerine yönelik hizmetler ile yazılım hizmetlerini taşınır ve taşınmaz mal ve hakların kiralanmasını vb diğer hizmetlerini” ifade eder hükümleri bulunmaktadır.

Özellikle 4737 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 4. Maddesinde hizmet alımlarının hangi konularda yapılacağı açıkça ifade edilmiştir. Hizmet alımı yoluyla alınan personele kanunda belirtilen kanunlar dışında çalıştırılması mevcut mevzuat hükümlerine göre mümkün görülmemektedir.

Bu nedenle tüm belediye başkanlarımızın, belediyelerinde çalıştırılan personelei yukarıda açıklanan anayasa ve kanun hükümlerine uygun çalıştırılıp, çalıştırılmadıklarını tekrar gözden geçirerek mevzuata aykırı uygulamalara son vermeleri hususunda gereğini önemle rica ederim”

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482