banner560
banner589
banner572
22 Nisan 2015 Çarşamba 18:41
Üzülmez’e Yargı’dan hak ettiği cevap
banner508

Kartepe Belediye Bşakanı Hüseyin Üzülmez ile ilgili geçtiğimiz ay çok önemli bir duyum almıştık.

Buna göre, başkan Üzülmez’in, Fethullah Gülen cemaati ile bağlantısını ispat etmek isteyen ve bununla ilgili belge toplayan bazı kişiler, bu belgeleri AKP Genel Merkezi’ne bir şekilde ulaştırarak, Üzülmez’i görevden aldırmak istiyordu.

 

Biz de bu duyumu haber yaparak, hem kamuoyunu bilgilendirdik, hem de Hüseyin Üzülmez’i bir bakıma uyarmış olduk.

Ancak Hüseyin Üzülmez, bu haberimizin ardından hakkımızda suç duyurusunda bulundu.

 

Bu tabi Üzülmez’in en doğal hakkı.

Kendisi ile ilgili kasti olarak bir hakarette bulunmuşsak, kendisini zor durumda bırakacak bir haber yapmışsak, bunun hukuki sonuçlarına biz zaten katlanırız.

 

Ancak bizim niyetimiz, ne başkan Üzülmez’i rencide etmek, ne kendisine hakaret etmekti.

Emniyet’e gidip, ifademizi verdik, o ifademizde de bunları söyledik.

Savcılık da gereken incelemeyi yaptı ve konuyla ilgili “Kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi.

 

Böylece Savcılık, bizi haklı buldu.

Üzülerek ifade ediyoruz ki, böyle olacağını zaten biliyorduk. Üzülmez ile ilgili de en ufak bir önyargımız yok, olamaz da.

Kendisinin başarısı bu kentte yaşayan gazeteciler olarak elbette bizleri de mutlu eder.

Ancak insan “Keşke böyle olmasaydı” demeden de kendisini alamıyor.

 

İşte Savcılık’ın hem gazetemize, hem de Üzülmez’e gönderdiği o resmi yazı:

 

“Müşteki vekili tarafından Cumhuriyet Başsavcılığımıza verilen şikayet dilekçesiyleKocaeli ilinde yayınlanan Barış Kocaeli Gazetesi’nin 23.02.2015 ve 01.03.2015 tarihli nüshalarında manşetinde ve beşinci sayfasında yer alan “Üzülmez’e operasyon” başlıklı haberle müştekiye hakaret edildiği ve söylemediği sözler nedeniyle siyaseten yıprandığı beyanla adı geçen gazete yöneticileri hakkında şikayette bulunulmuştur.

 

 

Şüpheliler savunmalarında; Kartepe Belediye Başkanı olan müşteki ile ilgili aldıkları bir takım duyumları haber yaptıklarını, haberde müştekinin kesinlikle cemaatçi olduğunu iddia etmediklerini, kendilerine gelen bilgiler doğrultusunda cemaate yakın bir isim olduğu gerekçesiyle görevden alınması yönünde çalışmalar yapıldığını ayrıca müştekinin daha önce 14 Temmuz 2014 tarihinde ilimizde yayınlanan Manşet Kocaeli Gazetesi’nde verdiği mülakatta “Fetullah Hoca cemaatine saygı duyduk, burs verdik, yurt dışına gittik.

 

Allah rızası için çalışan insanlara hep yardımcı olmuşumdur” şeklinde beyanlarda bulunduğu, şikayete konu haberlerde ne kendisine ne makamına hakaret etmediklerini beyanla suçlamaları kabul etmedikleri;

 

Şikayete konu Kocaeli Barış Gazetesi’nin 23 Şubat’ta yayınlanan ve manşetten verilen “Üzülmez’e operasyon” başlıklı haberin incelenmesinde; Kartepe Belediye Başkanı olan müştekinin çok yakınındaki bir takım isimlerin kendisine operasyon hazırlığı içinde oldukları, amaçlarının müştekiyle bir cemaat arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarıp görevden aldırmak olduğunu, söz konusu haberde müştekinin belli bir cemaate mensup olduğu yönünde herhangi bir ifadenin bulunmadığının görüldüğü;

 

Soruşturma sonucunda toplanan delillerin değerlendirilmesi neticesinde müştekinin Kartepe Belediye Başkanı olarak siyasi bir kimliğe sahip bulunduğu, şikayet edilen şüphelileirn ise basın mensubu olarak görev yaptıkları, geneli ilgilendiren ya da ilgilendirmesi gereken tüm olaylar hakkında halkı objektif ve gerçekleri yansıtacak biçimde aydınlatmak, çeşitli sorunlar üzerinde kamuoyunu düşünmeye çağıracak tarzda tartışmalar açmak, onu toplumsal ve siyasal oluşumlar üzerinde doğru ve gerçeğe uygun bilgilerle donatmak, yöneticileri eleştirmek, uyarmak ve bu yöntemlerle denetlemek, ayrıca içinde yaşadığı toplumun ve tüm insanlığın sorunları konusunda bireyi bilinçlendirmek durumunda olan basın mensubu olan şüphelilere, bu ödevlerini yerine getirirken ihtiyaç duyacağı bir kısım haklar da tanınmıştır.

 

Bunlar, bilgi edinme, yayma, eleştirme, yorumlama ve eser yaratma hakkıdır. Temelini Anayasa’nın 28 vd. maddelerinden alan ve 5187sayılı Basın Yasası’nın 3. maddesinde düzenlenen bu haklar, basın yoluyla işlenen suçlarda, hukuka uygunluk nedenlerini oluşturur.

 

Bilgiyi yayma, eleştirme, ve yorumlama haklarının kabulü için -, açıklama, eleştiri veya değer yargısı biçimindeki bilginin gerçek ve güncel olması, açıklanmasında kamunun ilgi ve yararının bulunması, açıklanış şekli ile konusu arasında düşünsel bir bağ bulunması, açıklamada “küçültücü” sözlerin kullanılmaması gerekir.

 

Şikayete konu haber metninde, müştekiye yönelik küçültücü veya tahkir edici bir ifadenin bulunmadığı, aksine müştekiye yönelik üçüncü kişiler tarafından yapılan bir takım olumsuz kampanyaların kamuoyuyla paylaşılarak bir polemik konusu oluşturulmaya çalışıldığı, ancak müstekar Yargıtay içtihatlarında da belirtildiği üzere kabul edilmelidir ki, basın özgürlüğü beli ölçülerde abartmayı, hatta kışkırtmaya başvurmayı da içerir.

 

Gazetecilerin yazılarında kullandıkları deyimler, “polemik” niteliğinde olsa da, nesnel bir açıklamayla desteklendiğinde, bu ifadeler asılsız kişiler saldırı olarak görülmez.

 

Bu itibarla müşteki vekilinin başvurusu üzerine girişilen tahkikat sonucunda toplanan dedil, bilgi ve belgelerden;

Şikayete konu yazının haber verme ve eleştirme hakkı kapsamında kaldığı, herhangi bir şekilde müştekiye hakaret edilmediği anlaşılmıştır.

 

Açıklanan nedenlerle isnad olunan suçtan şüpheli hakkında kamu adına KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA karar verilmiştir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner482