banner598
banner609
21 Temmuz 2015 Salı 10:39
Uzmanlar yine uyardı  ama Başkan dinlemiyor
banner610

 

 

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu, körfezde son yıllarda sık sık görülmeye başlayan ve aşırı derecede artan alg patlaması konusunda uyardı. Uzmanlar, siyasi herhangi bir amaç gütmediklerini belirterek, “Bizler halk sağlığını gözeterek uyarıyoruz, bu denizde yüzmek halk sağlığına zarar verir” dedi. Mimarlar Odası Taş binada önceki akşam gerçekleştirilen basın açıklamasında TMMOB’ye bağlı oda başkanları, konuyla alakalı TBMM’ye soru önergesi veren CHP Kocaeli Milletvekili Av. Fatma Kaplan Hürriyet ve HDP İl Başkanı Av. Mehmet Akgül katıldı. Açıklamayı TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu adına Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Mehtap Öztürk okudu.

 

 

TARAFLI İLAN EDİYOR

 

 

Öztürk, son yıllarda Kocaeli Körfezi’nde özellikle nisan ayı sonları ve mayıs ayı başları ile bu yıl olduğu gibi haziran ve temmuz ayında görülen alg patlamasının körfezde oldukça kötü görüntüler oluşturduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti: “6 Temmuz’da alg patlaması, Mavi Bayrak verilmiş ve insanların gönül rahatlığıyla yüzdüğü Karamürsel Altınkemer Plajı’nda görülmüştür. Halk sağlığına zarar veren bu durum bizleri rahatsız etmiş ve 11 Temmuz’da bir basın açıklaması ile uyarıda bulunmuştuk. Ancak Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar sorunun çözümünden çok kafa karıştırmaya yönelik. Bu konu bilimsellikten uzak açıklamalarla geçiştirmeye çalışılıyor, bizleri taraflı ve siyasi davranmakla itham ediyorlar.

 

 

YILDA 4 DEFA GÖRÜLÜYOR

 

 

Meslek odaları bilimsel veriler üzerinden konuşur, meslek alanları üzerinden siyaset yapar. Körfezde meydana gelen bu kirlilik yüksek miktarda besi elementi olmasından kaynaklanıyor. Alg patlaması daha önceleri Marmara’da 20 yılda bir görünürken şimdi bir yılda dört defa meydana geliyor. Alglerin besin kaynağı olan azot ve fosforun temel nedenleri araştırılıp, soruna akılcı mühendislik yaklaşımları ile çözüm getirilmelidir. Körfeze, yüksek miktarda besi elementi azot ve fosfor girmektedir. Bunun neticesi olarak sıcaklık ve diğer faktörlere de bağlı alg patlaması, canlı mikroorganizma artışı gibi durumlar yaşanmaktadır.”

 

AYAKLARINIZI BİLE SOKMAYIN

 

Mehtap Öztürk, son olarak TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu olarak konu hakkındaki tespitlerini ve çözüm önerilerini aktardı. Ortamdaki doğal dengeyi bozan azot, fosfor gibi besi elementlerinin girdilerinin bir envanterinin çıkarılması gerektiğini savunan Öztürk, “Karasal girdiler, evsel kökenli girdiler ve endüstriyel kökenli girdiler irdelenmeli ve raporlar kamuoyunun bilgisine sunulmalıdır. Sanayi kuruluşlarının yüksek miktarda azot deşarjına engel olunmalıdır. Atık su ve yağmursuyu kolektörleri sağlıklı ve tekniğine uygun yapılmalı, atık su kolektörlerine yağmur suyunun girmesine asla müsaade edilmemelidir.” Çevre Mühendisleri Odası daha önce “Körfeze ayaklarınızı bile sokmayın” şeklinde açıklamada bulunmuş, Büyükşehir yetkilileri ise duruma tepki göstermişti.
 

 

SAAT 11.00’DE YÜZECEK
 

 

Denizin tertemiz olduğunu ısrarla iddia eden Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, kirlilik nedeniyle oluşan alg patlamasına rağmen, bugün saat 11.00’de Altınkemer Plajı’nda denize girecek. Başkan Karaosmanoğlu, Mehtap Öztürk’ün de dediği gibi bilimsel olmayan verilerle suyun temiz olduğunu ispatlamaya çalışacak. Her hangi bir inceleme yapılmadan, alg patlamasının nedenleri araştırılmadan ve gerekli çözümler gerçekleştirilmeden Başkan Karaosmanoğlu’nun denize girmesiyle tüm sorun çözülecek, Başkan’a bir şey olmazsa halk da bu denize rahatlıkla girecek (!) Büyükşehir Belediye Başkanı da bunu yaparsa varın gerisini siz düşünün.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482