banner588
banner589
banner572
12 Ekim 2014 Pazar 11:41
USULSÜZ NÖBETLERE USULSÜZ ARAŞTIRMA
banner508

ASM “Aile Sağlığı Merkezlerinde” görev yapan Aile hekimi ve Aile  sağlık  Elemanlarının Valilik görevlendirilmesi olmaksızın, yolluksuz,  olarak muhakkiklerin davetine icabet etmelerinin istenmesi hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Şube Başkan Yardımcısı Umut Birol, Aile Sağlığı Elemanları komisyon üyesi Haçer Gündüz ile birlikte Şubede basın açıklaması yaptı.

            

Valilikten alınan onaya istinaden Araştırma İncelemeci atanmıştır   

Başkan Çeker yaptığı açıklamada; Aile Hekimi ve Aile Sağlığı  Elemanları görev yapmış olduğu Aile Sağlığı Merkezleri dışında  Hasta hanelerin Acil Servislerinde, Semt Polikliniklerinde ve 112 Acil  Sağlık İstasyonlarında usulsüz  nöbet yazılması, yazılan nöbetlerin hukuka aykırı olduğunu beyan eden itiraz dilekçelerini ilgili kuruma veren Aile Hekimleri  ve Aile Sağlığı Elemanları hakkında Valilikten alınan onaya istinaden Araştırma İncelemeci atanmıştır. Diyen çeker; Araştırma incelemeciler  Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı  “ASM” Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan Aile hekimi ve Aile  sağlık  Elemanlarına yazılı görevlendirme olmaksızın yolluksuz olarak makamlarına  “muhakkiklerin” davetine icabet etmelerinin istendiği tarafımıza intikal etmiştir. Dedi. Başkan Çeker Konu ile ilgili yaptığı örnek açıklamada; “Örnekleyecek olursak ” Gebze, Cayır ova, Darıca ilçelerin de  görev yapan Aile Hekimleri  ve Aile Sağlığı Elemanlarını Derince İlçe Toplum Sağlığı Sorumlu Hekimliğine, İzmit ilce Görev yapan ASM çalışanlarını Kartepe İlçe Toplum Sağlığı Sorumlu Hekimliğine Davet edilerek konu hakkında bilgilerine başvurulmaktadır.” Dedi.

 

Görevlendirilen Personelin Yolluk Ve Benzeri Haklardan Yararlandırılması Lazım.          

 Açıklamalarını sürdüren Çeker;  Yapılan bu işlem nöbetler kadar usulsüz ve şık olmayan işlemdir. Dedi. Başkan Çeker; Aile hekimleri ve sağlık personelinin yürütmekte oldukları sağlık hizmetleri kamu hizmetlerinin asli ve sürekli hizmetleri arasında sayılmaktadır. Söz konusu hizmetlerin kesintisiz olarak sürdürülmesi esası kapsamında bu hizmetlerde görev yapan personele tanınan bir takım haklar bulunmaktadır. Bu hakların sağlık hizmetlerinin kesintiye uğratılmadan kullandırılması Aile hekimliği mevzuatı ile hüküm altına alınmıştır. Dedi. Çeker; Diğer  yandan, gerek disiplin amiri ve gerekse de araştırmacı tarafından bir memurun her hangi bir araştırma ve inceleme için her hangi bir yere davet etmesi görevlendirme niteliği taşımaktadır. Bu çağrının görevlendirme kapsamında değerlendirilmesi ve görevlendirilen personelin yolluk ve benzeri haklardan yararlandırılması lazım gelmektedir. Aksi halde, incelemecinin personelin görev yaptığı işyerine giderek personelin ifadesini alması gerektiği halde bu yapılmayarak nöbete iştirak etmeyen sağlık çalışanlarını araştırmacı incelemeci ayağına çağırmaktadır. Dedi.

 

Araç Tahsis Edilmesi Veya  Yolluk Verilmesi Gerekmektedir                                      .

Şube Başkanı Çeker; vatandaşın sağlık hizmetine ulaşımını kısmı olarak engellemekte vatandaşın sağlık hizmetine ulaşımını kısmı olarak engellemekte Her hangi bir soruşturma ve inceleme maksadı ile görev mahallinden başka bir mahalle davet edilen Aile Hekimleri ve Aile Sağlık Elemanlarına yazılı görevlendirme yapılması, araç tahsis edilmesi veya  yolluk verilmesi gerekmektedir. Diyen Çeker;  Valilik oluru olmadan yolluksuz veya araç tahsis edilmeden bilgisine baş vurulmak için davet edilen Aile Hekimleri ve Aile Sağlık Elemanları yapılan davete itiraz edebilirler, bununla ilgili sendika avukatımızdan hukuki destek alabilecekleri gibi örnek dilekçeleri sitemizden de temin edebilirler. Dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner575

banner577

banner579

banner581

banner594

banner585

banner587

banner583

banner574

banner576

banner586

banner580

banner582

banner584

banner578