banner608
banner597
banner609
01 Kasım 2016 Salı 17:37
Ünlü: 15 Temmuz'a 13 kala Bahçeli'den helallik istedim
banner610
Geçtiğimiz hafta MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı ile start verdiğimiz söyleşilerimizin ikinci konuğu yine MHP’li bir isim oldu. MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, gazetemize oldukça ses getirecek, tartışma yaratacak açıklamalarda bulundu. Bilindiği üzere yaşanan değişim sürecinde mevcut Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin arkasında durmuştu Ünlü. Değişimi destekleyenler kadar, değişime destek vermeyenlerden de zaman zaman tepki çeken Ünlü, FETÖ operasyonlarından kendi deyimleriyle parti içindeki ayıklanmaya; başlayacak ilçe kongreleri sürecinden başkanlık sistemine; Meral Akşener’den olası bir seçimde alacakları oy oranına kadar pek çok konuya değindi. Ünlü, 15 Temmuz’dan 13 gün önce yani 2 Temmuz’da gerçekleştirdikleri iftarda Genel Başkan’dan helallik istediğini açıkladı. Ünlü’nün bir başka önemli çıkışı ise MHP’nin baraj altında kalma söylentilerine karşıydı. Ünlü, MHP’nin içinin boşaltılmış haliyle bile yüzde 12 oy alacağını, en dip oylarının bu olduğunu kaydederek, “Şu anda yüzde 16-18 bandında görülse de çok daha yukarılarda olduğunu biliyoruz” dedi. Ünlü, ihracı istenen isimlerle ilgili ise vicdanının rahat olduğunu söyledi.
Röportajlarımız gerek siyaset dünyasından, gerekse farklı kulvarlardan isimlerle her salı sürecek…
Keyifle okuyacağınız Aydın Ünlü söyleşisi ile sizleri baş başa bırakıyoruz.  


TABANA VEFA BORCUMU ÖDÜYORUM
*Milliyetçi Hareket Partisi Kocaeli teşkilatları nisan ayında ilçe kongrelerini gerçekleştirecek. Daha önce Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin de deyimiyle MHP’de başlayan arınma süreci de devam edecek. Nasıl bir süreç bekliyorsunuz, nasıl geçecek kongre süreci?
- Bugün Sayın Genel Başkan’ımızın da söylediği gibi MHP bir kongre takvimine girecek ve bu da arınma süreci olacak. ‘1 Kasım itibari ile MHP’de yaşanan süreç neyse 15 Temmuz’da yaşanan süreç de aynıdır’ diyen bir il başkanıyım ben. Bu değişim rüzgarı adı altında MHP’ye tarlalarda, otel lobilerinde kongre yaptırmak için mücadele edenler, Ankara’nın merkezinde ‘Genel Başkan istifa etsin’ diye bağıranlar, sosyal medya üzerinden MHP’ye zarar vermek adına her türlü şeyi yazıp çizenler bundan sonra bizimle yol arkadaşlığı yapamayacak. Kocaeli İl Başkanı olarak bu konuda çok hassasiyet güdüyorum. 170 bin oy alan bir partinin il başkanı olarak onlara olan vefa borcumu ödüyorum, sözümü tutuyorum. MHP’yi itibarsızlaştırmaya çalışan bu insanlara Kocaeli’de siyaset yaptırmayacağım.

*Şimdiye kadar MHP sürekli AKP’yi eleştirdi. Kongreleri tek adaylı geçtiği için AKP’yi antidemokratik olmakla suçladı. MHP de tek adaylı kongrelerden yana olacak. Bu noktada eleştiri alır mısınız yoksa sürecin getirisi olarak MHP anlayışla mı karşılanır?
- MHP’de kongreleri tek adaylı yapmak tabii ki ana hedefimiz. Tek aday demek uzlaşı demektir. Bizim ön kesme anlamında MHP’ye zarar verenler üzerinden bir görüşmemiz oldu. Adam MHP’ye her türlü hakareti etmiş, genel başkan istifa diye bağırmış, değişimden yana tavır koymuş, disiplin suçu işlemiş sonra gelip ben adayım demiş. Hayır, öyle bir şey yok, biz buna müsaade etmeyeceğiz. Genel Başkan ile Lider ile sorunu olmayan bir arkadaşımız illa aday olabilir, onda da birleştirici olmak adına devreye gireriz başaramazsak çok adaylı kongrelerimiz olabilir.

BAHÇELİ’DEN HELALLİK İSTEDİM
*Türkiye bir 15 Temmuz süreci atlattı ve etkileri de hala devam ediyor. MHP Kocaeli İl Başkanı olarak MHP’nin hem Kocaeli hem de ülke genelindeki duruşunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Siyaset öngörüdür. MHP İl Başkanı olarak Genel Başkan’ı ve Genel Merkezi çok yakından anlayan ve takip eden bir il başkanıyım. 2 Temmuz’da, 15 Temmuz’a 13 gün kala Genel Başkan’ımızı iftar programına çağırmıştık ve benim orada bir konuşmam vardı. Ben orada Genel Başkan’dan helallik istedim. ‘Biz sana sahip çıkamadık, algılara yenildik. Hakkını helal et liderim. Senin yaptıklarını kamuoyuna anlatamadık’ diye bir konuşma yaptım. Sonra 15 Temmuz oldu ve bütün dünya anladı Bahçeli’nin ne yapmak istediğini, MHP’nin ne için var olması gerektiğini ve MHP’nin misyonunun ne olduğunu. Herkes anladı ve hak verdi.

EN BAŞARILI İL KOCAELİ OLACAK
MHP’nin gücünün oy oranı ya da milletvekili sayısı ile ölçülemeyecek bir parti olduğunu herkes gördü. İçinden Ömer Halis Demir’leri çıkaran bir siyasi ideolojinin bu ülke için ne ifade ettiğini herkes yaşadı ve gördü. Bundan sonraki süreçte Bahçeli, teşkilatların 10 adım önüne geçti. Bundan sonra iş teşkilatlarda. Teşkilatların çalışması, planlı programlı sahada olması MHP’nin oy oranını belirleyecek. Yüzde 20 mi olacak, yüzde 25 mi olacak, o teşkilatların çalışmasıyla netleşecek. Biz Kocaeli teşkilatları olarak bir plan doğrultusunda 2019’un altyapısını hazırlayacak olan bir teşkilat yapısına sahibiz. İnanıyorum en başarılı il de Kocaeli olacaktır.

KOCAELİ TEŞKİLATLARI HAMLESİNİ YAPTI
*Kocaeli teşkilatları kendi deyiminizle arınma sürecine çok önem verdi. Bundan sonraki süreçte paralel ile mücadele kapsamında ne gibi çalışmalar yapacaksınız?
- 1 Kasım’la başlayan süreçte MHP İl Başkanı ekibiyle birlikte kendi yönetimindeki temizliğini yaptı. Görevden alınan ilçe başkanlarımız var, yönetimden isimler var. Biz Kocaeli teşkilatları olarak hamlelerimizi yaptık, disiplin kuruluna göndermemiz gerekenleri gönderdik. Bundan sonraki süreçte kadrolaşma anlamında yönetime giren insanların iyi analizi yapılacak ve öyle yönetime girecek. Hangi ilçe teşkilatı olursa olsun yönetim listesi MHP İl Yönetimi tarafından onaylandıktan sonra kongreye girecek.

UYARIMI YAPTIM, RAHATSIZ DEĞİLİM
*Kocaeli teşkilatlarında 4 ismin partiden ihracı söz konusu. Bu isimlerin belirlenmesinde ve Disiplin Kurulu’na gönderilmesinde il başkanı olarak ne gibi bir etkiniz oldu?
- Disiplin süreci ilçe teşkilatlarının elinde olan bir yetkidir. İlçe teşkilatı kararını alır il yönetimine gönderir. İl de Disiplin Kurulu’na sevk eder. Disiplin Kurulu Başkanımız da geçtiğimiz günlerde gerekli açıklamasını yapmıştır. Kimseye acımayacağını, tüzüğe karşı gelen herkesin cezalandırılacağını açıklamıştır. 1 Kasım itibariyle de ‘yazmayın, çizmeyin, söylemlerinize dikkat edin, MHP’nin kurumsal yapısına zarar vermeyin’ diye gittiği her platformda tek tek anlatmış bir il başkanıyım. ‘Bu yazdıklarınız yarın delil olarak önünüze konacaktır’ diyen bir başkanıyım. Uyarılarımı yapmış olduğum için de bir rahatsızlık duymuyorum.

*FETÖ operasyonları kapsamında mağdur olanlara yardım etmek amacıyla MHP olarak bir komisyon oluşturmuştunuz. Ne kadar başvuru oldu? Ne gibi geri dönüşler aldınız?
- Son gelen dosyalarla birlikte 300’ü bulacak sayı. Gönderdiğimiz insanlardan yüzde 10’u görevlerine döndü, cezaevlerinden tahliye olanlar var. Tabii ki ilgili komisyon mahkeme değil. Sadece mağdurları dinleyerek bilgilerini alıp Genel Merkez’e göndermekle yükümlüyüz. Çok büyük bir talep ve başvuru var. Bir siyasi parti olarak çözüm aramak anlamında bizleri ziyaret edenleri dinledik, çayımızı ikram ettik. Karar MHP Genel Merkezi’nin ve devletin.

SABAH OPERASYONU İLE ALINACAKLARDIR
*15 Temmuz’un ardından FETÖ terör örgütüne yönelik operasyonlar başladı. Bu operasyonlar kapsamında çok sayıda insan gözaltına alındı. AKP’de hiçbir ismin gözaltına alınmaması ise ‘AKP’de hiç mi paralalci yok’ şeklinde tepkilere neden oldu. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz bu durumu?
- Bugün devlet kendi araştırmasını yapıyor. Ben bile bilmiyorum MHP’nin içinde kim var kim yok. Kim Bylock’cu kim değil. Bizim içimizde de olabilir, CHP’nin içinde de AKP’nin içinde de paralelci olabilir. Devletin kendi çalışmasını titizlikle yaptığına ben inanıyorum. Önümüzdeki günlerde devletimizin ilgili birimleri bir sabah operasyonu ile alınması gereken kim varsa alacaktır. Kimsenin de gözünün yaşına bakmayacaktır. Ne bakanı, ne milletvekili, ne il başkanı, ne de ilçe başkanı… Eğer 15 Temmuz devletin bekası ile ilgili bir milatsa Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğine kast eden ona imkan sağlayan kim varsa cezalandırılacaktır ve olması gereken de budur.

TÜRK DEVLETİ TRAVMA YAŞADI
Önümüzdeki süreçte de bunlar olacaktır kimsenin şüphesi olmasın. Devletin ilgili istihbarat birimleri açığa alınanlar, tutuklananlar, ihraç edilenler ile ilgili yeni bilgiler oluşturmakta, bu bilgiler ışığında da yeni KHK’ler çıktıktan sonra da suçlu olanlar cezaevine suçsuz olanlar da evine gönderilecektir. Herkes devletine güvensin. Bu olağanüstü süreçte eksiklikler olabilir. Kimse devletine küsmesin, kırılmasın. Devlet bizim devletimiz, asker bizim askerimiz. Bir travma yaşanmıştır ve bu travmanın ardından eksiklikler yaşanacaktır, bunlar da hoş görülecektir. Devletin birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacı olduğu dönem bu dönemdir. Hem sınır ötesi harekatlarda hem de Güneydoğu’da yaşanan terör operasyonlarda devletin birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğu şu günlerde herkesin devleti baş tacı yapması gerekmektedir. 2-3 ay içerisinde devlet bu işleri çözecek ve yılbaşı itibariyle de normal bir sürecin yaşanacağına ve OHAL’in de biteceğine inanıyorum.

*Meral Akşener İzmit’in kızı ve Kocaeli’nin de gerçekten çok sevdiği bir isim. Ancak genel merkez ve sizler kendisini paralelci olmakla itham ettiniz değişim sürecinde. Akşener ile ilgili ne zaman böyle bir şüphe oluştu MHP içerisinde?
- Lideri anlamak lazım. Bugün Türk dünyasının lideri 17 yıl MHP’ye liderlik yapan Bahçeli’nin devlet tecrübesine inanmak lazım. Sayın genel başkanımızın bir kişiyle ilgili söylemlerini bir siyasetçi yakından takip etmiyorsa hataya düşer. 7 Haziran sürecinde Akşener’in Meclis Başkanı olmasıyla ilgili tutumu, 1 Kasım’da milletvekili adayı göstermeyişiyle ya da Meral Hanım’ın aday olmayışından herkes bir şeyler hissediyordu. Ben de 1 Kasım ile başlayan süreçte ‘nedir bu acelecilik’ dedim. Daha seçimler yeni bitmiş, bir analiz yapalım, istişarelerden sonra bir karar verelim’ dememe rağmen bir acelecilikle olağanüstü kurultay söylemleriyle sahaya çıkmaları zaten bu işin yanlış olduğunun başlangıcıydı. MHP 40 vekile düştü diye bütün kanalların saldırı yapmasının, Bahçeli’nin durduğu yerin doğru olduğunun göstergesiydi.

MHP’YE DE AYNI ELLER OPERASYON YAPMAK İSTEDİ
MHP’nin genel başkanını ülkücüler belirler, paralelin güçleri belirleyemez. Zamanı geldiğinde kurultay sürecimizde kendi üst delegelerimiz gider ve Genel Başkan’ı belirler. 1 Kasım’la başlayan ‘Bahçeli devrildi, kurultay olacak, sizin yaptıklarınız geçersiz’ gibi söylemlerle MHP’yi tüm dünyaya rezil etmek zihniyetinde olanları gördükçe Bahçeli’nin ne kadar doğru yerde durduğunu ve bunların yanlış bir yerlere hizmet ettiklerini biz de beyan ettik. 15 Temmuz’da bu ülkeye ne yapıldıysa 8 ay MHP’ye de bu yapılmıştır. Aynı ellerin çalışmasıdır bu. Bir yanlıştı. Bu yanlışa düşenler oldu, samimi olarak bunların rüzgarlarına kapılanlar oldu ve bu süreçte MHP’nin MR’ı çekildi. Siyasi MR çok önemlidir. MHP’nin içinde uzun yıllar görev yapmış insanların o rüzgara kapılarak başka yerlerde hayallere kapıldıklarını gördüğümüzde onların MHP’de olmaması gerektiğini gördük ve olmayacaklar da . Ne yaparlarsa yapsınlar başaramayacaklar. Ben olmamaları için MHP Kocaeli İl Başkanı olarak elimden geleni yapacağım. Bunlar bizim ayağımızdan hep çekmişler, 46 yıl boyunca ayağımızdan çekenler varmış. Ben inanıyorum ki MHP bu prangalarından kurtulduğunda 2019 yılında ok gibi fırlayan bir siyasi parti olacak ve bu millet MHP’ye gereken değeri verecek.

*Şu an neden Meral Akşener ile ilgili konuşulmuyor?
- Bu soruyu basının sorması lazım neden Akşener kanal kanal gezmiyor? Ne için sustular. O zamanki mücadelelerini neden vermiyorlar? Şu an bu soruları sorması gereken biziz. Eğer sessizliğe gömülüyorlarsa da MHP izlediği yol, yaptığı organizasyonlarda haklıdır.
 
*Devlet Bahçeli şu anda Başkanlık Sistemi’ni desteklemekle eleştiriliyor. Destekliyor mu, halkın önüne bu sistemin getirilmesini mi destekliyor ya da yanlış mı anlaşılıyor sizce?
- Sayın Genel Başkan’ımızın ağzından çıkanları biz çok iyi biliyoruz. Akşam haberlerde çıkanlar, tartışma programlarda çıkanlar bizi hiç bağlamıyor. ‘Mevcut Parlamenter sistemin iyileştirilmesinden yanayız’, açık ve net… Liderin ağzından çıkan kelam bu. Akşam yandaş kanallarda ‘Bahçeli Başkanlık istiyor’ gibi bir algı politikası ile MHP’nin genel başkanına ne kadar saldırırlarsa saldırsınlar başaramayacaklar. Biz liderimize güveniyoruz. Bu zamana kadar yanlış yapmayan bir liderin bundan sonra da yanlış bir şeyi milletinin önüne getirmeyeceğini biliyoruz. Söylediği açık ve nettir. ‘Şu an mevcut durumda herkes suç işlemektedir. Bugün devletin bürokratları, siyasi partileri hep birlikte oturup bir düzenleme yapalım ve bu durumdan kurtulalım. Herkes oturduğu yerden bakıyor Türkiye’ye. Bir de Avrupa’dan, Amerika’dan bakın. Cumhurbaşkanı ayrı telden çalıyor, Başbakan ayrı telden. Bakanlar Kurulu Saray’da yapılıyor. HSYK toplantısı Saray’da yapılıyor. Bütün dünya Türkiye ile dalga geçer bir konumda. Fiili bir suç var. Bu yanlışı ortadan kaldıralım, bir Anayasa Maddesi ile çözelim olmadı vatandaşa soralım’ diyor Bahçeli. Bunun neresi yanlış? Bunun ismi başkanlık değil, Parlamenter Sistem’in iyileştirilmesi. Anayasa maddeleri gelecek önümüze onlara bakacağız. Başkanlık nedir ben de bilmiyorum, kimse de bilmiyor. Buradan açık açık söylüyorum, bana gelsin biri açık açık anlatsın. Gelsin biri bize öğretsin ya da bunu savunanlar anlatsın. Onun için inanıyorum ki Meclis’e geldiğinde MHP’nin, ‘biz bu ülkeyi karşılıksız sevdik’ diyenlerin görüşleri çok önem arz edecek ve yine bu milletin yanında olacağız. Bu devleti sıkıntıya sokacak bir karara ülkücü camia ve Bahçeli onay vermez, biz de vermeyiz.

*Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Kandırıldık’ dedi ve darbe girişiminin ardından Türk milletinden özür diledi. Siz de değişime destek veren kimi isimlere paralel dediniz. Bu durumda Bahçeli de kandırılmış oluyor mu?
- Türk dünyasının lideri Devlet Bahçeli kandırılmaz, devletin kendisidir çünkü. Tarih gerçekleri zamanı geldiğinde yazacak. Zamanı geldiğinde Bahçeli’nin Türk milletinin geleceği ile ilgili yaptığı fedakarlığı tüm kitaplar yazacak. Bahçeli Anadolu Hastanesi’nden yürüyerek çıktığı gün bu milletin kurtuluşunun başladığı gündür. Mevcut ülkemizdeki paralel kıskaç ve oyunların bittiği gündür. 1 Kasım-7 Haziran seçimlerinin analizleri yapılacaktır. Bahçeli’nin ülkesinin geleceği için oy kaybetmeyi bile göze alabildiğini tüm kitaplar yazacak. Bu nedenle Türk milleti Bahçeli’ye daha fazla sahip çıkacaktır.  Biz çok güçlü bir devletiz. İnanıyorum ki bu temizlikle devletin içinde yuvalanan bu şerefsizler temizlendikçe Türkiye Cumhuriyeti ayağa kalkmaya devam edecektir. Bu millet ülkücü camiaya, ülkücü camiaya sahip çıkmak ve anlamak zorundadır.

DİP OYUMUZ YÜZDE 12
*MHP son seçimlerde oyunu artırdı ve sadece tabandan değil MHP dışından da oy aldı. Değişim rüzgarına sırt çevirmesi ve parti içerisinde yaşanan ihraçların ardından sizce MHP bir dahaki seçimde nasıl bir tepki alır, oyu düşer mi?
- MHP’de tüm teşkilatları kapatın, MHP’nin dip oyu yüzde 12’dir. Yüzde 12’den aşağı bu millet o oy pusulasına 3 hilal çizer yine o oyu alır. Bu millet 15 Temmuz’u atlattıktan sonra MHP’nin alacağı oyu siz hesaplayın. Bugün otoriteler yüzde 16-18 bandında gösterse de o oy oranı daha da yükseklere çıkacak.

*Son olarak Kocaelispor’u soracağım. Zor bir dönemden geçiyor ve çözüm üretildi dense de aslında hala sıkıntılar bitmiş değil? Ne yapılmalı, nasıl aşılacak Kocaelispor’un sorunu?
- ‘Kocaelispor’un küme düşmesiyle biz de küme düştük’ diyen bir il başkanıyım. Bugün ben zenginim, ben iş adamıyım diyenlerin hepsi küme düşmüştür. Bugün Kocaelispor için ayağa kalkma günü. Hem Kocaelispor için yapılan anlaşma çok anlamlıdır. CHP’nin KEV için devreye girmesi anlamlıdır. MHP Milletvekili Saffet Sancaklı’nın çalışmalar yapacak olması önemlidir. Biz Kocaeli’de bunu çözeceğiz. Kimse yalandan Kocaelililik yapmasın. Kocaelispor bu kentin markasıdır, sosyal bir faaliyettir, ailelerin etkinliğidir, bir yaşam tarzıdır. Kocaeli’de çocuklarını alıp maçlara giden bir kesim var. Bunların hatırına Kocaelispor hak ettiği yere gelecek. Kocaeli’nin 10 milletvekili, bir Bakan’ı vardır. Siyasi rant düşünmeksizin herkes elini taşın altına koyacaktır. Ben torunlarımla çocuklarımla İsmet Paşa stadına gidip maç izlemek istiyorum. Kocaelililik bilinciyle çözülecek bir problemdir. Saffet Sancaklı da bu süreçte eleştirilmiştir. Fakat bu kimsenin haddi ve hakkı değildir. Yıllarca Kocaelispor’da top koşturmuş olan Sancaklı bu işin şovla çözülmeyeceğini bilmektedir ve yaptığı çalışmaları biz biliyoruz, kimse oturduğu yerden ahkam kesmesin.
 
Son Güncelleme: 02.11.2016 17:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ŞABAN 2016-11-01 19:04:14

Sayın başkana asla katılmıyorum.Sokağa çıksın gerçekleri görsün.Ben başka partiye oy veremem ama benim kızım, gelinim hanımım ülkücü değil değişim olmasa asla oy vermeyiz diyor.4 oydan 3 gitti.Böyle diyen etrafımda bir çok kişi var.

Avatar
MAHMUT Korkmaz 2016-11-01 20:29:03

Başkana bende katılmıyorum. Rüya aleminde geziyor.

Avatar
Hayek görüyor alacağı oy yüzde beş anca alır 2016-11-01 20:01:24

Hayel görüyo MHP ye oy yok tabanını paralelci ettiler oylar tabandan gelcek nah gelecek

Avatar
murat bulutoglu 2016-11-01 20:06:03

utanmadan cikmis helalik istedik diyor evet malesef ne siz nede bahceli & kasim secimlerinde calismadiniz eger son hafta o iki tv de cikmasaydi zatimuhterem MHP baraj altiydi 4 oyum var ama icimden gelmiyor vermek bahceli ve ekibine ama ne edersin serde vatanperverlik var bu size yeter bence

Avatar
Kadir 2016-11-01 21:20:32

üçün birini anca alırsınız

Avatar
murat bulutoglu 2016-11-01 20:03:46

neden kanal kanal gezmiyor aksener diyor cikariyorlarda omu cikmiyor kanallara bunasil insafsizliktir yikilacaksiniz sizde bahcelide bu parti ummetci degil turkcu ulkuculere kalacak defolun

Avatar
serdar yılmaz 2016-11-01 21:39:11

son günleriniz iyi boy gösterin gazetelerde tvlerde. bir daha barajın altında kalınca sizi kimse hatırlamayacak :)

Avatar
hsn 2016-11-01 21:40:49

alacagın oyu söyleyeyim en son seçimin yarınsını biraz geçersimiz

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482