banner422
banner519
15 Kasım 2016 Salı 15:41
Ulvi Yılmaz: Şevki Yılmaz'ın Atatürk ile sıkıntısı yok!
Geçtiğimiz yıl İŞKUR İl Müdürlüğü görevine getirilen ve birçok çalışmaya imza atan Ulvi Yılmaz, bu haftaki keyifli salı röportajlarımızın konuğu oldu. Yılmaz, yaptığı zorlu görevin dışında aslında oldukça sosyal bir insan. ‘100 yıllık Kocaeliliyim ben, dışarından gelmedim, o nedenle de herkes beni tanır’ diyor ve bu konuda haksız da değil.
Ziyaretçisi eksik olmuyor, telefonu hiç susmuyor. Sıradan bir memur değil. Sporla ilgilenmeyi de çok seviyor, eşini çocuklarını da alarak yürüyüşe, gezmeye gitmeyi de. Çok merak edilen “Şevki Yılmaz, neyiniz oluyor” sorusuna “Amcam oluyor” diyor ve ekliyor: “Şevki Yılmaz’ın amcam olmasından gurur duyuyorum.” Bu ülkenin kurucusu olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik sarf ettiği sözlerden dolayı “Atatürk düşmanı” olarak lanse edilen, bu noktada çok tepki çeken Şevki Yılmaz’ın Atatürk ile bir sıkıntısının olmadığını ileri süren Ulvi Yılmaz, “Bu ülke Şevki Yılmaz’ı tanıyamadı” ifadelerini kullandı.
Tabii “İktidar partisine yakın olan isimleri e alıyor” eleştirilerine de “Biz gelene hizmet ediyoruz, siyasi fikre hizmet etmiyoruz” şeklinde cevap veriyor. Yılmaz, işsizlikle ilgili ise “Kocaeli’de iş var ama gençler iş beğenmiyor” dedi.
Ulvi Yılmaz ile yaptığımız keyifli söyleşiyle sizleri baş başa bırakıyoruz…

 
BİNA SORUNUMUZU ÇÖZECEĞİZ
*Öncelikle sizi tanıyarak başlayalım mı sohbetimize, kimdir Ulvi Yılmaz?

- Ulvi Yılmaz Kocaeli’nin çocuğudur. Mehmet Ali Paşa’da doğdum ve büyüdüm. Depremin ardından da Rize’den dedemlerin de geldiği Başiskele’ye yerleştim.  Memuriyetten önce Kocaeli’de yıllarca futbol oynadım, o nedenle spor camiasının da hepsi beni tanır. Yüz yıllık buralıyız. 3 oğlum var. Çocuklarım hala eğitimlerine devam ediyor. Bu göreve getirilmeden önceki dönemlerde 12 yıl da Memur-Sen başkanlığı yaptım.
 
*Sizin göreve geldiğinizden beri çok istediğiniz ve birçok platformda dile getirdiğiniz bir talebiniz var, o da İŞKUR’a yeni bir bina. Bu konuda bakanlar ile görüştünüz mü? Nasıl gidiyor çalışmalar?
- Girişteki iki çamaşırcının içinden kuruma giriş, kurumun bize yer olarak yeterli olmaması, asansörün büyük olmamasından dolayı engellileri yukarı çıkartmamamız, binanın dar ve eski olması, araçlarımızı koyacağımız yerin olmaması ve bulunduğumuz sokağa aracın girememesi bizim için sıkıntı oluşturuyor. Hem gelen vatandaşlarımızın rahatını, hem de çalışan memur arkadaşlarımızın rahatını düşünüyoruz. Bu nedenle de yeni bir bina istiyoruz. Bakan Faruk Çelik, Mehmet Müezzinoğlu, Süleyman Soylu, Valimiz ve milletvekillerimize de durumu ilettik.  Bakanlarımızın üçü de olumlu döndü. Milli Emlak’a yazdık. Kocaeli’de düzlükte yer bulmak zor, binayı da ilçe dışına taşımak istemiyoruz. Bize günde bin kişi geliyor. Bu insanların ilçe dışına gelmesi de onlara maddi bir külfet olur. Ama çözeceğiz. Eğer yer bulamazsak kira işlemine gireceğiz. Takas da olabilir. Binayı verip birinden arsa alma durumu da olabilir. 3-4 bin metrekarelik bir yer bize yeterli olur ama otopark bizim için şart.

SİYASİ FİKRE HİZMET ETMİYORUZ

*Göreve geldiğinizden beri AKP’li isimleri işe sokuyor eleştirilerinde bulunuldu sizin için. Ne söylemek istersiniz bu konu ile ilgili?
- Öyle bir şey olamaz. Biz yılda 30 bin kişiyi işe sokuyoruz. Günde bin kişi geliyor bize. Her gelene ‘hangi partidensin’ deme şansımız var mı? 100 tane iş ve meslek danışmanımız var. Gelenler de benimle değil onlarla muhatap oluyorlar zaten. İşsizin partisi olmaz, işsizin siyaseti olmaz. Mazlumun siyaseti olmaz. Biz hiçbir siyasi duruma bakmıyoruz zaten o insancıl bir tutum olamaz. Biz gelene hizmet ediyoruz, siyasi fikre hizmet etmiyoruz. Günde bin kişi geliyor bin kişiyi odaya alıp nasıl diyebilirim hangi partidensin, görüşün ne diye. Buraya gelenler alt kattaki iş ve meslek danışmanlarımızla görüşürler. Onlar da bilgilerini alırlar. Biz iş yerlerini geziyoruz. İş yerlerindeki açığa uygun olanları yollarız. 10 kişi alınacaksa biz 100 kişi yollarız. Biz işveren değiliz, işveren ile işçi arasında köprüyüz. Dilediği kişileri işe alıyor noktasında iş yeri biz değiliz bu biraz komik bir suçlama olur.

*Yılda 30 bin kişi ciddi bir rakam. Nasıl bir sistemle çalışıyorsunuz. Sizin gelmenizle birlikte de sanırım bu sayı arttı?
- Bizim 100 tane iş ve meslek danışmanımız var. Yılda 20 binin üzerinde iş yeri ziyareti yapıyoruz. Danışmanlarımız yaptıkları ziyaretlerde açık işi tespit ederler. Açık işi tespit ettikten sonra yılda 150 bin kişi ile görüşürüz. Bunların hangisi hangi partide çözebilir misin? Sonrasında bizim arkadaşlarımız açığa göre tüm hepsine mesaj atar, onlar gider fabrikaya, fabrika onları seçer. Bizim fabrikaya da ‘bunu al’ deme gibi bir şansımız yok. 600 okulu ziyaret ediyoruz. 60 bin öğrenciye meslek seçimi ile ilgili bilgi veriyoruz. 100 kişilik bir ekip yapıyor bunu. İşçi Şikayetleri birimimiz var, şikayet gelen konulara bakıyoruz. Bu yıl 2 bin 930 kişi bize iş yerleri ile ilgili şikayette bulunmuş, bin 767’sinin işlemini sonlandırmışız. Yani bu kadar kişi mahkemeye gideceğine biz işverenle mesajlaşıyoruz ve çoğu da mahkemeye gidilmeden aşılıyor.

*2016 yılı için istihdam hedefiniz nedir İŞKUR olarak?
- 2016 için istihdam için Ankara’nın bize vermiş olduğu rakam 25 bin fakat biz 30 bini yakalayacağız.

*İŞKUR bünyesinde ne gibi programlarınız var şu an?
- Mesleki eğitim kurslarımız var, bunlarda toplum yaratına program var ve bu programdan yılda 2 bin-3 bin kişiye kamu yararına eleman veriyoruz. Kamuda hademe, müftülükte cami temizliği gibi işler yapıyorlar.  Onlar çalıştırıyor biz maaşını, sigortasını biz ödüyoruz.  Girişimcilik eğitimi veriyoruz. Bu yıl girişimcilik hedefimiz bindi, 2 binleri bulduk. İş Başı Eğitim programımız var. Bu programda da hedef 5 bindi 7 binlere çıktık. Şirkette 100 kişi varsa, yüz kişi için bizden 10 kişi istiyorlar. İlk altı aya kadar maaşını biz ödüyoruz onlar da bunun yüzde ellisini istihdama katıyor böyle bir zaruriyeti var. En az altı ay işe almak durumunda. Türkiye çapında tuttu bu program.

KOCAELİ’DE GENÇLER İŞ BEĞENMİYOR

*İşsizlikten bahsediyoruz ama bir de gençlerin iş beğenmeme gibi bir durumu da var. Büyük bir sorun mu bu?
- Kocaeli’de büyük bir sıkıntı. Bizde mavi yakada hiçbir sıkıntı yok. Mavi yakada dilediğin kadar eleman yerleştirebilirsin ama mavi yakada iş beğenme sıkıntısı var. Beyaz yakada da kişiler hep aynı üniversiteleri bitirmişler, işe giren emekli olana kadar çıkmıyor işten ve çok fazla iş açığı olmuyor. Olduğunda da işveren çok şanslı çünkü karşısında bir üniversiteli yığın var. Bu durumda da bakıyor hangisinin artısı, yabancı dili daha iyi diye. Şu anda Kocaeli’de 52 bin açık iş var. Büyük bir sayı.

*Şu anda Kocaeli’de işsizlik artıyor mu?
- Şu an itibariyle Kocaeli’de kuruma kayıtlı iş isteyenler 66 bin 761. Bu rakam 2015 yılında 66 bin 655’ti. Geçen yıl ve bu yıl arasında çok büyük bir fark yok. Bize kayıtlı olan işçi sayısı 54 bin 211, 2015 yılında 59 bin 418. 2014 yılında da bu sayı 69 bin 260 yani işsizlik gün geçtikçe düşüyor. Şu an işsizlik artıyor diyemeyiz. Kocaeli zor bir il. Mücadele ediyoruz. Arkadaşlarımız yoğun çalışıyorlar. Türkiye genelinde de yüzde 10.7 işsizlik oranı.

*Çok merak edilen bir konu, Şevki Yılmaz neyiniz oluyor?
- Şevki Yılmaz benim amcam olur ve Şevki Yılmaz’ın amcam olmasından onur duyuyorum.
 
ŞEVKİ YILMAZ’I BU ÜLKE TANIYAMADI

*Arkanızda çok güzel bir Mustafa Kemal Atatürk görseli var. Amcanız Şevki Yılmaz da hep Atatürk’e yönelik eleştirileri ile geliyor gündeme. Siyasi bir zıtlık var mı aile içerisinde?
- Bizim ne ailemizde ne sülalede, ne amcamda Atatürk ile ilgili bir sıkıntı yok. Şevki amcamdaki sıkıntı Atatürk’ün şahsı ile ilgili bir sıkıntı değil, gözlerdeki, bakışlardaki Atatürk’le ilgili sıkıntı. Atatürk, Yaradan’dan üstün tutar noktasına getirildiğinde tepki gösteriyor. Yoksa Atatürk, bu ülkeye hizmet etmiş, bu ülke için mücadele vermiş. Bu ülkede bir çivi çakandan Allah razı olsun. Sevdiğini söylemek Şevki Hoca’nın vereceği cevap ama Atatürk’le ilgili bir derdi sıkıntısı yok. Şevki Hoca’nın Atatürk’ün ilah yerine konulması ile ilgili bir sıkıntısı var. ‘Bu ülkeye bir çivi çakmış insandan Allah razı olsun’ diyen insandır Şevki Hoca. Ama Hoca’yı bu ülke tanıyamadı. Tanıyan herkes zaten seviyor. Tanımayanlar yakınına girip sohbet etmemiş insanlar da bir tepki koymuşlar. Yakınına gelenler de seviyor sonradan, kimse ters bir tepki koymaz. Sokağa çıkalım herkes sever herkes hal hatır sorar, Türkiye ve Dünya’da sevilen bir isim.

*Amcanız Şevki Yılmaz’ın torpili ile il müdürlüğüne getirildiğiniz söyleniyor. Ne diyeceksiniz eleştirilere?
- Şöyle düşünün ben 1997’de işe girdim, 28 Şubat’ta 5 kere işten atıldım, açığa alındım. Tek sebebi de bir CD’de ismimin olmasıydı. Bir partiye üyelik gibi bir durumdan uğraşıldı bizimle. Yıllarca her serviste çalıştım. Tırnaklarımla deşerek bir yerlere geldim. Kocaeli’de bizi tanıyanlara sorun ister solcu ister sağcı olsun bizimle ilgili verecekleri referansların hepsi iyi olacaktır. Biz hizmet için buradayız, kim gelirse gelsin. Ben Mehmet Ali Paşa’da doğdum. Solcu da sağcı da arkadaşlarım var. Ben spor camiasından geldiğim için siyaset yapıp birbirimizi kırmaktansa spor siyaseti yaparız.

SPORDA DA İDDİALI

*İl Müdürü olmanızın dışında da oldukça faalsiniz ve sporu sevdiğinizi biliyoruz. Hangi spor dalları ilgilinizi çekiyor?
- Haftada 2 gün halı saha maçı yapıyorum. Kocaeli’nin bilinen eski birinci lig topçuları ile maç yapıyoruz. Yürüyüş yapıyorum, Kocaeli’de tekvando derecem var, masa tenisinde Kocaeli’de derecem var. Bir dönem boks yaptım. Sporu her türlüsünü seven bir insanım. Her fırsatta dağlara çıkıp yürümeyi severim. Menevşe Yaylası’na çıkarım.

*İş arayan insanlar siyasilere, il başkanlarına, milletvekillerine giderler. Kocaeli siyasetçileri ile bu noktada paslaşıyor musunuz? Sizlere birilerini gönderdikleri oluyor mu?
- Beni CHP kadın milletvekili de arar ‘yolla’ derim, başkası da arar ‘yolla’ derim, bizde iş bulmakta değil iş beğenmekte sıkıntı var. Kim ne yollarsa yollasın. Mağdur insanın siyaseti olmaz, kişi mağdur, aç, bunun siyaseti mi olur? Kafasında ekmeğini düşünmekten siyaseti mi düşünür? Kimi bulursa onunla bana ulaşmaya çalışıyor. Benim o insan siyaset sorma gibi bir lüksüm var mı? O zaman ben nasıl bir insan olurum. Kocaeli’de 54 bin iş yeri var, bize bağlı olanların sayısı da 25 bin. İş yerleri bizim değil. İş yerleri bizden işçi ister. Bana 100 kişi yolla der, biz de yollarız. Şunu al bunu al deme şansımız var mı? Siz AK’çıları sokuyormuşsunuz demek komik olur. Fabrika benim değil ki. Fabrikaların hepsi de AKP’li değil yarısı da CHP’lidir. Solcunun da sağcının da işyeri var. Korelinin işyeri var. Adam Hyundai’yi açmış en fazla bizden eleman ister. 100 kişi isterse biz uygun şartlarda olanlara mesaj gönderiyoruz. Bizim işimiz bu.
 
SİYASETÇİLERİN HEPSİ BENİ TANIR

*Peki, görüşüyor musunuz Kocaelili siyasetçilerle?
- Mehmet Akif Yılmaz benim amcamın oğlu, ben buralıyım. A’dan Z’ye tüm siyasetçileri tanırım, onlar da beni tanır. Her biriyle görüşürüm. Futbol oynadım, sendikacılık yaptım, buralıyım, dışarıdan gelmedim. Burası her zaman doludur. Meclis üyeleri, il başkan yardımcıları ve benzeri benim çocukluk arkadaşlarım, sınıf arkadaşlarım. Ben bu insanlarla nasıl siyaset yaparım? Sosyal bir adamım buradan eve işten eve giden bir insan değilim. Ben eşimi çocuklarımı da alırım onlarla da yürürüm. Beni tanımadan bana bir şekil tutanlar beni kötü bilir. Hayatımda kimseye kötü niyetim olmaz. Merhametli düşünen bir insanım. Ben birine iş bulamazsam üzülürüm, gece bile uyuyamam. Zor bir iş ama getirisi Allah rızası olan bir iş. 

BİR ‘KESK’Lİ İÇİN…

*Bir dönem İŞKUR’da mobbing iddiaları ortaya atıldı, hatta konu ile ilgili BES’in Kocaeli Valiliği’ne şikayeti de oldu. Ne oldu o süreç?
- Buradaki sıkıntı şu; Gebze’de eksik eleman var. Gebze’yi isteyen var mı yok? 5 kişi gidecekti. Değişenlerin hepsiyle oturun gidenlere bile sorun hiçbiri mobbing var diyemez. Mobbing yer değiştirmek değildir, sürekli yer değiştirmektir. Ben seni aldım oraya, sonra farklı bir yere o zaman bir kıllık vardır. Gebze’de 10 bin iş yeri var diğer ilçelerde neredeyse 2 bin ve çalışan memur sayısı az. Ben de Gölcük’ten merkeze, buradan da Gebze’ye alacağız dedim. İşsizliği çözmek için çalışıyoruz hem de çözmek için eleman takviyesini mobbing olarak sayıyorlar. KESK geliyor benim üyem gitti diyor. Memur-Sen’de gitti. Bir ‘KESK’li için mobbing var diyebilen bir zihniyet KESK.
 
BU ÜLKE ONLARDAN ÇEKİYOR

28 Şubat’ta her hafta yer değiştirildim ve tamam dedim. O zamanda mobbing diye bir şey yoktu, şimdi çıktı. Bizi tanımayanlar bize bir şekil koyarak saldırıyorlar ama bizi tanıdığında bu şekil ortadan kalkıyor. Şevki Hoca’ya bir şekil koyuyorlar ona saldırıyorlar, yanına gelince de ‘nasıl iyi bir insan’ diyorlar. Tanımadan şekle saldıranlardan bu ülke çekiyor. Öteden bir portre çiziliyor, görmeden tanımadan vur gitsin. ‘Zaten tutulan bir adam saldır pirim yapsın’ zihniyeti var ama bu da hoş olmuyor.
 
Son Güncelleme: 30.03.2017 14:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İzmitli 2016-11-16 01:32:11

Ya bırakın bu işleri,her devrin adamı ,28 şubatta kemalistlere demediğini bırakmadı,batıya etmediği küfür kalmadı,sıkışınca soluğu almanya da aldı.milletin parası ile kral gibi yaşadı.rüşvetci belediye başkanına referans olmasımı,düne kadar fetöye methiyeler dizmesimi,kendi ırkından olanları kocaeliye efendi,kocaalinin evlatlarını kendine köle yapmaları,uyu ey türk milleti,kendi öz yurdunda fin iman adı altında köle yapmışlar haberin yok.

Misafir Avatar
Kandıralı 2016-11-16 10:58:06 @İzmitli

Şu anda batıya küfür edenler ne için küfrediyor.A.B'nin tavrını beğendinmi?Şimdi sıkışanlar nereye kaçıyor?.Coni Donudar ALMANYADA NE ARIYOR?

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
Yurttaş 2016-11-16 10:54:50 @İzmitli

Zaten sorun M.Kemalle değil Kemalistlerle.Farkı bir kavrayabilsen sorun kalmayacak.

Beğenmedim! (3)
Avatar
PAŞALI 2016-11-16 08:57:10

KİME NE YARDIMI OLMUŞTUR DÜZEN ADAMI ŞEVKİ GELENE AĞAM GİDENE PAŞAM ULVİ MÜDÜRÜN ŞANSSIZLIĞI BÖYLE BİR AMCASININ OLMASI

Avatar
Numan 2016-11-16 13:24:36

28 Şubatta korkudan soluğu Almanya da aldı

Avatar
fuat kirazoglu 2016-11-15 16:33:53

Kimse şefki yilmaz hocayi taniyamadi sefki hocada ki vatan millet sevkisi çoktur bu vatan icin kefeninle yillardir geziyor kimse bilmez sayin hoca bu vatanicun halki icun millet icun caninin verir ben buna şahidim bu devlette parmaklarimiz kadar az vardir bayragina milletine sàdık olan

Avatar
Abidin Geyik 2016-11-15 17:03:32

Müdürüm yapmış olduğunuz röportaj çok guzel olmuş başarılarınızın devamını dilerim Allah yar ve yardımcınız olsun

Avatar
yaser değirmencioğlu 2016-11-15 23:18:15

Ulvi Yılmaz siyaset üstü iyi bir insandır, tabiki amcasının eski vekil olmasının bir getirisi olmuştur, lakin Ulvi Başkan herşeye layık ve dürüst bir kişiliktir.Allah yolunu açık etsin.

Avatar
Yaşar ocak 2016-11-15 18:34:07

Ulvi müdürümü ben iyi tanıyım arkadaş canlısı doğrucu aktif sporcu bir insandır doğrulardan şaşmaz Allah yar yardımcısı olsun inşAllah daha yüksek yerlerde görürüz kendisini

Avatar
İdris AYDIN 2016-11-16 12:10:21

Biz Ulvi Müdürümü iyi tanır ve biliriz. Hep doğrudan yana haktan olduğuna da şüphemiz yoktur. Ailesi ile ilgili çıkan haberlerin hepsi kasıtlı ve düşmancadır. Kişi bilmediğine düşmandır. O yüzdendir ki tanımadıklarından dolayı yanlış eleştiri ve haksız itham yapılmaktadır.

banner354

banner328

banner482